EMUI ve siz: Huawei veya Honor telefonunuz için en iyi ipuçları

Markalar her zaman arayüzlerini kişiselleştirir ve EMUI ile Çinli üreticinin dokunuşunu görmek kolaydır. Kullanıcı arayüzü, stok Android’den oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Bu yazıda, akıllı telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için incelemeye değer bazı özellikler göstereceğiz. İster Huawei P10, ister yepyeni bir Mate 20 Pro veya Honor View 10 olsun, işte en iyi UI özellikleri:

Önemli: Bir Honor cihazı ile Huawei cihazı arasında küçük farklılıklar olabilir.

  Huawei P20: dışında ve Onur 10 incelemesinde geliştirilmiş: dikkat et, OnePlus

Tarafından görüşJessica MurgiaAkıllı telefonumun görünümünü ve ayarlarını ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeyi önemli buluyorum.What do you think?50501075 katılımcı

Kısayollar:

  Özelleştirme Ekranı Etkileşim hızı Güvenlik Kamerası Pili Dijital refah Diğer öneriler

Videomuzda Onur 10 hakkında daha fazla bilgi edinin:

Arayüz nasıl özelleştirilir

EMUI’nin avantajlarından biri şüphesiz ki kişiselleştirme düzeyidir. Kendi fotoğrafınızı arka plan olarak ayarlayın, uygulamaları özel çekmeceye yerleştirin, fiziksel veya sanal tuşları kullanarak gezinin, ekranlardaki uygulamaları yeniden düzenleyin – tüm bunlar arayüzün zevklerinize ve gereksinimlerinize uyması için birkaç adım atıyor.

  Arkaplanı değiştirin: Ayarlar> Ekran> Duvar kağıdı> Duvar kağıdını ayarla> Galeri / Diğer. Uygulama çekmecesini etkinleştirin: Ayarlar> Ekran> Ana ekran stili> Çekmece. Sistemde nasıl gezinileceğini seçin: Ayarlar> Smart assistant> Sistem navigasyonu; Burada, ana ekrana, kilit ekranına ve son etkinliklere erişmek için Sanal Gezinme Çubuğunu etkinleştirmek (tuş kombinasyonunu kişiselleştirmek suretiyle) veya Hızlı Menü seçimini yapmak için cihazınıza tek Gezinti Tuşunu etkinleştirmesini söyleyebilirsiniz. Hızlı ayarları değiştir: aşağı açılır menüyü indirin ve kurşun kalem simgesine dokunun.

AndroidPIT EMUI tips tricks 1706

  Düzenleri değiştirin ve uygulamaları yeniden düzenleyin: ana ekranda basılı tutun ve Ayarlar’ı tıklayın. Bu bölümde uygulamalarınızı yeniden düzenlemek için akıllı telefonunuzu sallayarak bile yeniden düzenleyebilirsiniz. Kalan pil yüzdesini görüntüleyin: Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Bildirimler ve durum çubuğu> Pil yüzdesi: Pil simgesini gösterme / Sonraki / Pilin içinde simgesi. Kilit ekranında iletişim bilgileri ekleyin: Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik> Ekran kilidi ve şifreler> Ekran imzasını kilitle. Kilit ekranında adım sayısını devre dışı bırakın: Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik> Ekran kilidi ve şifreler> Kilit ekranında adım sayısını göster.

AndroidPIT EMUI tips tricks 1701

Ekran menüsünde kendinizi bırakın

Ekranın ve bununla ilişkili ayarların önemini sık sık hafife alıyoruz. Sadece parlaklık seviyesinden değil, aynı zamanda görüntülenen içeriğin renk gösterimini değiştirme ve yazı tipi boyutunu özelleştirme seçeneğinden de bahsediyorum.

  Yazı tipi boyutu: Ayarlar> Ekran> Metin boyutu. Arabirim öğelerinin boyutunu değiştirin: Ayarlar> Ekran> Görünüm modu. Ekran çözünürlüğü: Ayarlar> Ekran> Ekran Çözünürlüğü. Ekran parlaklığı: Ayarlar> Ekran> Parlaklık. Renk sıcaklığı: Ayarlar> Ekran> Renk sıcaklığı> Varsayılan / Sıcak / Soğuk. Renk modu: Ayarlar> Ekran> Renk modu> Normal / Canlı. Ekrandaki mavi ışığı filtreleyin: Ayarlar> Ekran> Göz konforu.

AndroidPIT EMUI tips tricks 1707

  Ekranı kapatın: Ayarlar> Ekran> Uyku> 30 saniye, tüketimi sınırlamak için iyi bir yoldur. Bir uygulamayı tam ekran modunda görüntüleme: Ayarlar> Ekran> Tam ekran. Ekran döndürme: Ayarlar> Ekran> Ekranı otomatik döndür / Akıllı döndür. Kış aylarında dokunmatik ekranın hassasiyetini arttırın: Ayarlar> Akıllı yardım> Eldiven modu. Şarj ederken fotoğrafları kilit ekranında görüntüleyin: Ayarlar / Ekran / Ekran koruyucu.

Cihazınızla etkileşimleri hızlandırın

Bir cihaz tarafından sunulan seçeneklerin tümü kullanışlı değildir. EMUI’de, etkinleştirmenizi önerdiğim bazı işlevler var, çünkü daha az hareketle veya adımlarla gezinmenizi sağlayarak akıllı telefonunuzla etkileşimi optimize etmenize izin verecekler.

  Zamanında dosya bulun: ana ekrandan aşağı doğru kaydırdığınızda arama çubuğunun göründüğünü göreceksiniz. Ses komutlarını etkinleştirin: Sesli aramaları cevaplamak veya reddetmek için Ayarlar> Akıllı Yardım> Sesle kontrol. Kapalı ekrandan bir kişiyi arayın: ses seviyesi tuşunu basılı tutun ve bip sesinden sonra kişinin adını söyleyin. Uyandırma Google Asistanı: Giriş düğmesini basılı tutun ve sesli komutu kullanın (önce Google uygulamasından etkinleştirmeyi unutmayın). Ekrandaki ilkleri çizerek uygulamaları açın: Ayarlar> Akıllı yardım> Hareket Kontrolü> Çizim. Ekranı mafsalınızla ikiye bölün: Ayarlar> Akıllı yardım> Hareket kontrolü> Ekran hareketi. Hızlı başlatıcıyı etkinleştirin: kilit açma ekranından kayıt cihazına, el fenerine, hesap makinesine, zamanlayıcıya ve kameraya erişmek için yukarı ve aşağı kaydırın.

AndroidPIT EMUI tips tricks 1713

  İki WhatsApp / Facebook hesabı kullanın: Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> Uygulama ikizi. Yüz tanıma ile kilidi açmayı etkinleştirin: Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik> Yüz kilidi açma. Tek elle çalıştırmayı etkinleştirin: Ayarlar> Akıllı Yardım> Tek Elle UI> Mini ekran görünümü. Ekran görüntüsünü alın: Klasik Düşük Ses + Güç düğmesinin kombinasyonu yerine, mafsalınızla ekranda birkaç kez vurun.

Güvenlik

Cihazınızı bir PIN, şifre, sıra, parmak izi okuyucusu veya yüz tanıma ile kilitlemek, verilerinizi korumanıza yardımcı olur. Ve sırları meraklı gözlerden uzak tutmak istiyorsanız, sizin için tasarlanan dört özelliği bulmaktan mutlu olacaksınız!

  Bir veya daha fazla parmak izini ayarlama: Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik> Parmak izi kimliği. Özel alanı etkinleştirerek akıllı telefonunuzda özel bir alan oluşturun: Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> PrivateSpace. Fotoğrafları, sesleri, videoları ve diğer dosyaları şifreleyin: Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik> Güvenli dosya> Etkinleştir. Bazı uygulamalara erişimi engelleyin: Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Uygulama Kilidi. Kayıp veya hırsızlık durumunda cihazı bulun: Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Cihazımı bul> Açık. Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme: Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Diğer> Bilinmeyen uygulamaları yükle. SIM PIN’i Ayarla / Devre Dışı Bırak: Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Diğer> SIM kilidini ayarla.

AndroidPIT Private space 8627

Kamera ile usta ol

Bu, insanların en çok kullandığı bileşenlerden biri ve özellikle de yapay zekanın akıllı telefonları ele geçirmesiyle sürprizlerle dolu. Kirin 970 NPU ile Mate 10 Pro ve View 10’da tanıtılan AI, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak en iyi ayarları ve modları seçtiğinizde fotoğraf deneyimini optimize etmeye yardımcı olur.

  Pro modunu etkinleştirin: kamera uygulamasını açın. Soldan sağa doğru kaydırın ve Pro fotoğraf veya Pro videoya tıklayın. Kapalı ekrandan bir resim çekin: Alt Ses düğmesine çift tıklayın. Galerideki fotoğraflara hızlı bir şekilde göz atın: Galeri’de bir fotoğraf açın, uzaklaştırmak ve diğer çekimlerde ilerlemek için parmaklarınızı çekti. Aynı anda birden fazla fotoğraf seçin: klasörü açın, seçmek istediğiniz fotoğrafı birkaç saniye basılı tutun ve diğerlerini seçmek için parmağınızı kaydırın. Bir bokeh efekti oluşturun: kamerayı açın ve objektif açıklığını simüle eden simgeye tıklayın; şimdi odaklanmak ve vurmak istediğiniz nesneyi tıklayın. Güzellik efektini ayarlayın: portre simgesine tıklayın ve parmağınızı güzellik seviyesi göstergesinde kaydırın. AR ile eğlenceli: kamera menüsünden AR objektiflerini etkinleştirin, alttaki AR üzerine dokunun ve çektiğiniz nesnede gerçek zamanlı olarak görmek istediğiniz efektleri seçin.

AndroidPIT EMUI tips tricks 1720

  Sanatçı modu: fotoğraflarınızı çizgi romana dönüştürmek veya sanat eserleri yapmak için (Prizma tarzında). Çekimden önce Instagram tarzı filtreler uygulayın: Filtre modunu kamera modları arasında etkinleştirin ve ardından dokuz filtreyi gerçek zamanlı olarak görüntülemek için üç daireyi tıklayın. Gülümseme ile resim çekme: Bir yandan kaydırmayla kamera ayarlarına erişin ve Gülümsemeleri yakala özelliğini etkinleştirin. Belge tara: kamerayı aç ve Belge Tara; dokümanı çerçeveleyin ve talimatlara uygun olarak taramaya devam edin. AI’yi açma / kapatma: cihaza bağlı olarak, bunu kamera uygulamasına erişerek ve Ayarlar> AI Master üzerine tıklayarak veya kamera başlatıldığında göreceğiniz ekrandan AI düğmesini seçerek yapabilirsiniz. Izgarayı uygula: kamera uygulamasını başlat, Ayarlar> Kamera Izgarası> Izgara. Zamanlayıcıyı tıklayacak şekilde ayarlayın: kamera uygulamasını başlatın, Ayarlar> Zamanlayıcı ve 2/5 veya 10 saniye arasında seçim yapın.

pil

Ne yazık ki, bu mucizeler gerçekleştirmez. Akıllı telefonunuzun pilinin iki günden daha uzun süre dayanmasını sağlayamazsınız. Bununla birlikte, özel ayarlarla pil tüketimini izleyebilir ve yönetebilirsiniz ve destekleniyorsa, kısa sürede geri gereksinim duyduğunuz tüm enerjiyi almak için hızlı şarj işleminden yararlanabilirsiniz.

  Güç tasarrufu modunu etkinleştir: Arka plandaki uygulamaları sınırlamak için e-posta ve sistem sesinin otomatik senkronizasyonunu devre dışı bırakın. Ultra enerji tasarrufu modunu seçin: acil durumlar için bu mod kullanıcı deneyimini büyük ölçüde sınırlayan çok az sayıda uygulamanın kullanılmasına izin verir. Güç tüketiminin ağırlığını anlayın: Ayarlar> Batarya> Batarya Kullanımı. Tüketimi en iyi duruma getirme: Ayarlar> Pil> Optimize et, ardından uygulamaya koymak istediğiniz ipuçlarını tıklayın. Kalan şarjın yüzdesini göster: Ayarlar> Batarya> Batarya yüzdesi ve simgesini seçin. Pili korumak için karanlık arayüzü ayarlayın: Ayarlar> Pil> Koyu arayüz renkleri.

AndroidPIT EMUI tips tricks 1722

Dijital refah

Akıllı telefon üreticilerinin, ürünlerinin bağımlılık yapısını engellememize yardımcı olmaya çalıştığı son trend. İşte Huawei’nin EMUI 9 ile birlikte gelenleri:

  Kullanımınızla ilgili istatistikleri kontrol edin: Ayarlar> Dijital denge size her bir uygulama için ne kadar zaman harcadığınızla ilgili bilgi verecektir. Ayrıca, belirli bir zamanda kullanımınızı kısıtlayan yatma modunu da planlayabilirsiniz.

Diğer faydalı ipuçları

Sistemin kontrolünü tamamlamanız gerekiyorsa, işte bazı ek püf noktaları:

  Geliştirici seçeneklerini etkinleştirin: Ayarlar> Telefon hakkında> Yapı numarası, başarılı bir aktivasyon bildirimi görene kadar bunu tıklayın. Akıllı telefonunuzu sıfırlayın: Ayarlar> Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla. Sisteminizi güncelleyin: Ayarlar> Sistem Güncelleme> Güncelleyici veya bu numaradan yararlanın. İki SIM kartını aynı anda yönetin: Ayarlar> Kablosuz ve ağlar> Çift SIM ayarları. Alarmınızı çalması için akıllı telefonunuzu programlayın: Ayarlar> Akıllı yardım> Telefonu aç / kapat; açılacak zamanı ve ardından alarmın zamanını ayarlayın. Eski akıllı telefonunuzdan veri aktarma: İki cihazda (Huawei, Honor veya Apple) Telefon Klonu’nu indirin ve aktarmak istediğiniz verileri seçin. Daha iyi ses deneyimi: Ayarlar> Ses> Huawei Histen ses efektleri (kulaklıkları cihaza bağlayın, aksi halde menüde görünmez).


Telefon Klonu

Huawei veya Honor akıllı telefonunuz var mı? Listeye başka hangi numarayı eklersiniz? Onları burada bizimle paylaşabilirsiniz!


Bu püf noktaları Android 8.0 ve EMUI 9.0’da mevcuttur, ancak bazıları önceki sürümlerle de çalışabilir.

Hangisini tercih edersin?

“Honor View 10” veya “Huawei Mate 10 Pro” seçeneğini seçin.

kapatTanımsız seçtin!
Arkadaşların ne seçerdi?
payVS

  387 Oylar! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yüklemek yardımcı olabilir. Bay View 10635 OylarOops! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yükleme yardımcı olabilir. Huawei Mate 10 Pro