En iyi 360 derece kameralar: giriş seviyesinden pro kameralara

360 derecelik bir kamera sadece bir fotoğraftan fazlasını alabilir, ayrıca bir yerde bir atmosferi ve ruh halini de yakalayabilir; çünkü görüntüyü VR kulaklık ile izleyebilir ve merkezde olursanız fotoğrafta kendinizi şımartabilirsiniz. Bugüne kadar birçok üretici, kameralarının ikinci nesli olduğunu zaten açıkladı.

  • 360 ° kamera: birini kullanmaya başlamak için bilmeniz gerekenler
  • Akıllı telefonunuzla 360 fotoğraf nasıl çekilir?

Doğrudan 360 derecelik bir kameraya atlama

Entry-level
Amateur
Pro
Samsung Gear 360 (2017)Kodak PixPro 4KVR360Vuze
Ricoh Theta VInsta360 OnePanono
  Insta360 Pro

İşte bu yüzden 360 derecelik fotoğraflar çok muhteşem

Neden ilk etapta 360 derecelik bir kamera alıyorsunuz? Eh, çünkü onlarla birlikte alabileceğiniz 360 derecelik fotoğraflar etkileyicidir. Bir düğmeye dokunarak tam bir panoramik resim çekebilir ve mekanın atmosferini daima koruyabilirsiniz.

A photo taken with a Gear 360 camera / © ANDROIDPIT

Akıllı telefonunuzda 360 kamera ile çekilmiş fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz, ancak görüntülerin gerçek değeri yalnızca bazı VR gözlüklerini taktığınızda gerçekten etkileyici hale gelir.

Samsung Gear 360 (2017): 360 derecelik üretime olumlu bir giriş

Dişli 360 ile Samsung, 360 derece fotoğraflar ve videolar için yönetilebilir ve iyi bir tüketici kamerası sundu. 2017 halefi, büyük bir başarıyla yönettiği ilk Gear 360'u geride bırakacak. Mahfazası ergonomik olarak inşa edilmiş ve ilk neslin zayıf yönlerinden bazılarını atıyor. Kamera akıllı telefon olmadan kullanıldığında en son nesiller özellikle güçlü yönlerini ortaya koyuyor. Aslında bazı medya Samsung'un fotoğraf makinesini kullanıyor. İncelememizde Gear 360 (2017) ile ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz:

Samsung Gear 360 (2017): Handy solution for a 360-degree start. / © AndroidPIT

200 $ 'lık (bunu yazarken), Gear 360 (2017) oldukça uygun fiyatlı ve öncülü şimdi 120 $' ya düştü.

Ricoh Theta V: Fotoğraf makineniz uzaktan kumanda haline geldiğinde

Ricoh Theta V aslında yeni bir üründür. Ricoh zaten 360 derecelik bir kamera olan Theta'yı satıyor ve şimdi halefını açıkladı. Teknik açıdan bakıldığında, şimdi 360 derece fotoğraflar 5376 x 2688 piksel çözünürlükte çekebilir. Video tarafında yeni Theta V, isteğe bağlı olarak h264 veya h265 ile sıkıştırılmış 3840 x 1920 piksel çözünürlükte 4K kaydı destekliyor. Ayrıca USB bağlantısı ile 4K canlı yayın yapılabilir. Video kaydı için video kare hızı, 29.97 fps'de sabittir.

Ricoh Theta V / © AndroidPIT

Zekice olarak, birkaç basit adımda Theta V uzaktan kumandaya dönüşebilir ve görüntüleri TV'nize akabilir. Konum sensörleri, televizyon üzerindeki bir imleci kontrol etmenizi sağlar. Ben kısa bir süre denedim her şey iyi çalıştı, ancak biraz gecikme tespit etti.

Ricoh Theta V: Is it a 360-degree camera or remote control? It’s both! / © AndroidPIT

Insta360 Bir: kurşun zamanı ile 360 ​​derecelik videolar

Insta360 One şu anda yalnızca iPhone ile uyumludur, ancak bu, Android uyumlu bir sürüm çalışmaya başladığı için kısa sürede değişecektir. Elbette, Insta360 One 360 ​​derece fotoğraflar ve videolar alabilir. Dahası, canlı akış seçenekleri de var.

Insta360 One: The 360-degree camera for the iPhone / © AndroidPIT

Ancak, mermi zaman atışları büyük bir vurgulamaktadır. Bu tür videolarda, kamera, zaman dururken konunun etrafında dolaşıyor gibi görünüyor. Aslında, Insta360 One aynı zamanda kurşun zamanlı atışlarda da dolaşıyor. Bu hüner, yavaş çekimli bir videonun kaydedilmesinde yatıyor ve beraberindeki halat dijital olarak imajdan çıkarılıyor.

Kodak PixPro Orbit360: 360 derece hareket için

Kodak, kamera pazarında tanınmış bir devir. Şu anda Kodak PixPro Orbit360'dan 360 derecelik bir kamera var. Normal 360 derecelik kameralar iki açıdaki iki mercekle aynı görüş açısını kullanırken Kodak, PixPro'da iki farklı odak uzaklığı kullanıyor ve bu da kameranın birçok farklı çekim senaryosu için uygun olmasını sağlıyor. 360 derecelik panoramaları veya klasik geniş açılı filmleri çekebilir. Sonuç olarak, Kodak PixPro 4KVR360, atletlere ve konvansiyonel hareket camlarının kullanıcılarına göre uyarlanmıştır.

For action fans: Kodak PixPro Orbit360 / © AndroidPIT

Maksimum resim çözünürlüğü 7360 x 3680'dir ve 3840 x 1920'de 24 fps'de 360 ​​derece videolar oluşturur. Saniyede 30 karede çekim yapmak istiyorsanız, çözünürlüğü ciddi olarak azaltmanız gerekir.

Vuze: 3D videolar için 360 ° kamera

Vuze, 3D çekimler oluşturabilen 360 derecelik bir kameradır. Bu amaçla, dört yönde her biri birer 3D efekt oluşturmasına izin veren iki kamera ile donatılmıştır. Görüntüleme deneyimi aslında klasik 360 derecelik kameralara kıyasla daha etkilidir.

Vuze camera / © AndroidPIT

Bunun nedeni, özellikle hareketli olanların arka planda belirgin bir şekilde öne çıktığı konulardır. Sonuç olarak, 3D deneyimi aslında çok net ve mekansal, çünkü derinlik bilgileri göze duyarlı. Basit 360 derece kameralar bu kalite seviyesine ulaşmazlar. Teknik açıdan Vuze, dört yönünde 3D görüntüler çeken sekiz Sony IMX408 sensör kullanıyor. Üreticiye göre, kaydedilen videoların veya fotoğrafların çözünürlüğü göz başına 4K'tır.

Vuze camera / © AndroidPIT

Bununla birlikte, Vuze çok uygun olmayan bir üründür: 800 dolarda, bu sadece bir kapris üzerinde alacağınız bir cihaz değildir. Bununla birlikte, bu fiyat için, sadece 360 ​​derecelik modda 2D görüntüleri çeken normal tüketici ürünlerinden çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Vuze store

Vuze VR Camera

$799.00

Go To Shop

Panono: 36 lens 108 megapiksel çözünürlük sunuyor

Panono ile nihayet profesyonel kullanıcıların ilgisini çekecek olan bölgeye giriyoruz. Panono 360 derecelik fotoğraflar 36 görüntü algılayıcısı kullanarak alır ve böylece üstün ayrıntı kalitesini mümkün kılar. Panono, video işlevleri sunmuyor. Bağlanan akıllı telefonda görüntüleri dikmek yerine, Panono bulutu kullanılır.

Akıllı telefon uygulaması (Android ve iOS için kullanılabilir) görüntü verilerini buluta yükler ve panorama 36 ayrı resimden hesaplanır. Panono, bir bağlantı veya site operatörleri için basit bir gömme kodu yoluyla resim paylaşımı yapılmasına izin verdiğinden, 360 derecelik görüntü paylaşımı için harika bir çözüm sunar. Bir görüntüyü dikişli bir JPEG olarak indirmek de mümkündür.

Panono: 108-megapixel panoramas at high quality / © AndroidPIT

Panono'daki örnek resimler etkileyici derecede zengin. Elbette, bu 108 megapiksel çözünürlüğün çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Vitesli VR'de bile görüntüler, aksi halde görebileceğiniz diğer 360 derecelik görüntülerden daha iyi görünüyor. Yüksek çözünürlüklü VR gözlükleri için resimlerin hala kaliteli rezerve sahip olduğunu söyleyebilirsiniz.

Doğal olarak, Panono hiçbir şekilde 2000 $ 'dan fazla bir pazarlık yapmamaktadır. Bununla birlikte, günümüzde gelişmiş 360 derecelik fotoğrafçılık için birkaç seçenek bulunmaktadır. ABD'ye gönderilmesini isteyen herkes için bir ücret eklemeniz gerekebilir, bu yüzden önce bunu kontrol etmeye değer.

Panono store

Panono 360 camera

$2,120.00

Go To Shop

Insta360 Pro: Optik akış ile optimum dikiş

Insta360 Pro daha da yüksek bir fiyat aralığına giriyor – 3499 dolara mal oluyor. Bu 360 derecelik kamera, üç lensi ile üç boyutlu 360 derecelik videoları alabilmesi nedeniyle ön plana çıkıyor. Bununla birlikte, kendi başına yeterli değildir: PC ve Mac yazılımı aracılığıyla çok sayıda canlı akış seçeneği ve düzenleme özellikleri vardır. Optik Akış Dikiş, Insta360'un dikiş hatalarını en aza indirgeyen dikiş algoritmasının tanınabilir optik yapıları kullanarak hataları düzeltebileceğini gören olağanüstü pratiktir. Konvansiyonel statik dikiş, çoğunlukla birleştirme için daha önce belirlenen görüntü üst üste bindirmelerini kullanma ile ilgilidir.

Insta360 Pro: A total of 6 lenses for a perfect 3D image  / © AndroidPIT

Teknik özellikler bile çok sevindiricidir. Kamera, hem stereoskopik olarak, hem de bir 3B efekt kullanarak ve stereoskopik olarak 7680 x 3840 piksel çözünürlükte fotoğraf çekiyor. Kullanıcılar, fotoğraf makinesinin gerçek zamanlı olarak dikiş yapıp yapamayacağını ya da post prodüksiyon sırasında gerçekleştirilip uyulmayacağını seçebilir. Klasik 360 derecelik videolar için maksimum çözünürlük 7680 x 3840 pikseldir, ancak bu yalnızca bir PC'de dikiş yapılması durumunda mümkündür. Gerçek zamanlı olarak sınır 3840 x 1920 piksel ve 30 fps'dir.

Karar: 360 derecelik fotoğraf ve videografi farklı görüntüler gerektiriyor

360 derecelik kameralar bol miktarda var ve bunlar kişiselleştirilmiş ve sürükleyici içerik oluşturmak için mükemmel bir şekilde uygundur. Tatil hatıraları veya şehir mimarisi VR gözlüğü ile hayat tarzında ortaya çıkıyor. Tüketici kameraları bunun temellerini sağlar, ancak görüntüler normal akıllı telefon fotoğrafları veya büyük bir kamerayla kalite açısından rekabet edemez. Sonuçta, 360 derecelik içerikler için kendi görüntülerinizi bulmanız gerekir ve en iyi teknoloji bile bu konuda size yardımcı olamaz.

Kaliteye yüksek talep edenler Vuze, Panono veya Insta360 Pro gibi pahalı çözümleri kullanmaktan başka şansın yok. Özellikle, bu fiyat kategorisindeki videolar da zaman zaman bulanık ayrıntılarla doludur.

İçeriğin gösterilmesi ve paylaşılması konusu yalnızca seçici olarak çözülmüştür. Google Fotoğraflar gibi hizmetler olsa da, her zaman ilk tercih değil. Panono, kendi bulut hizmetlerini kullanır – bunun gerektirdiği tüm avantaj ve dezavantajlar da dahil olmak üzere.

360 derecelik bir kameranız var mı? Veya bir akıllı telefon veya kamera ile klasik fotoğrafçılık mı yapıyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarınızda paylaşın!