Eski akıllı telefonunuzu en iyi şekilde kullanmanın 11 usta yolu

Yeni bir akıllı telefon aldın mı ve eski olanla ne yapacağını bilemedin mi? Eski cihazınızı satmak veya vermek kesinlikle en bariz seçeneklerdir, ancak eski cihazı başka amaçlarla kullanmaya devam etme seçeneğiniz de var. Sizin için bazı yaratıcı fikirlerimiz var!

 • Telefonunuzu hızlandırmak için en iyi 10 ipucumuz
 • Android telefonunuzla daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?

I would like to protect myself from ransomware for free.Do you agree?50502501 participants

Doğrudan bölüme geç:

 • Akıllı telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanın
 • Chromecast, akıllı telefon koruyucusu
 • Eski akıllı telefon, yeni Google Home
 • Akıllı telefonunuzu çalar saat olarak kullanın
 • Sabit hatlı telefon oluştur
 • Android akıllı telefonunuzu bir gözetleme kamerası olarak kullanma
 • Bir bebek monitörüne dönüştürün
 • MP3 çalar olarak kullanın
 • Akıllı telefonunuzu bir dosya sunucusuna dönüştürün
 • USB modem veya Wi-Fi hotspot?
 • İki faktörlü yetkilendirme için bir Android akıllı telefon kullanma

Akıllı telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanın

Akıllı telefonların uzaktan kumanda olarak kullanılabileceğini biliyoruz, ama kaçımız şimdiki telefonumuzu uzaktan kumanda olarak kullanıyor? Çok az beklerdim. Ancak, eski bir telefonunuz varsa, her yere yanınızda gitmenize gerek yok, bunu evinizde televizyonunuzun yakınında bırakarak kalıcı bir uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz.

You can control your whole living room with a phone. / © AndroidPIT

İTunes'u veya tüm PC'nizi kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Aşağıda güzel bir DVD kontrol uygulaması ve Kodi / XBMC için başka bir uzaktan kumanda var. Orada büyük uzaktan kumanda uygulamalarının sıkıntısı yok, bu nedenle ihtiyaçlarınızı belirlemek için oturma odanıza bir göz atın ve ardından Play Store'a gidin.

Retune

Unified Remote

PowerDVD Remote FREE

Yatse: Kodi remote control and cast

Chromecast, akıllı telefon koruyucusu

Chromecast, Google için sürpriz bir vuruştu: TV'de küçük bir çubuk ve akıllı telefonunuzdaki bir uygulama TV'nize içerik koymak için yeterli. Netflix, Spotify ve diğer birçok uygulama akışı destekliyor. İşin sırrı, kontrol eden akıllı telefonun içeriği görüntülemesi gerektiğidir, dolayısıyla eski akıllı telefonlar da aynı şekilde uygundur. Böylece ihtiyacınız olan tüm hizmetleri almak için eski akıllı telefonunuzu evde kullanabilirsiniz.

 • Chromecast ve Chromecast Audio için en iyi uygulamalar

You can use your old smartphone to control your Chromecast. / © AndroidPIT

Eski akıllı telefon, yeni Google Home

Daha karmaşık bir projeye geçelim. Eski bir akıllı telefonu bir Google Ana Sayfasına dönüştürebilirsiniz. Ama eski akıllı telefonunuzun birazcık yeterli olması ve çok eski olmaması gerekiyor. Minimum gereksinim, cihazın her Android cihazında çalışmayan "Tamam Google" komutlarını anlayabilmesidir. Ama hepsi bu kadar değil: Cihazı kablo veya Bluetooth üzerinden bağlamak için bir hoparlöre ihtiyacınız var.

Eski bir akıllı telefondan Google Ana Sayfa Kurulumu: Öncelikle, Tamam Google saptamasının çalıştığından emin olun. Google Tercihleri'ne bakın:

Ayarlar> Google> Arama> Sesli

Bu, Google'ı etkinleştirebileceğiniz yerdir. İdeal olarak, telefonunuzun Google Asistan'a erişimi zaten olacaktır. Kullanılamıyorsa eski akıllı telefonunuzu bir Google Ana Sayfası olarak kullanamazsınız.

Hadi devam edelim: Akıllı telefon, elbette bir şarj cihazının yanı sıra bir hoparlöre kalıcı olarak bağlanmalıdır. Sadece her iki kabloyu da bağlayın ve başlamakta özgürsünüz.

Bazı uygulamalar bu kurucu kurulumla iyi çalışır, ancak hepsi değil. Bazı uygulamaları manuel olarak açmanız ve diğerlerinin tüm özellikleri desteklememesi gerekir. Özel durumunuzda neyin işe yaradığını görmelisiniz.

It’s easy to convert an old smartphone into a Google Home. / © AndroidPIT

Akıllı telefonunuzu çalar saat olarak kullanın

Eski akıllı telefonunuzda bazı oyun oynamak için yeterli RAM yoksa bile, o zaman bir başucu saati olarak kullanabilirsiniz. Kendinize Timely gibi güzel bir saat uygulaması edinin ve basit bir cep telefonu standında birkaç dolar harcayın ya da bir hoparlör yuvasına gidin. Telefonunuzu dijital fotoğraf çerçevesine veya haber bültenine de dönüştürebileceğiniz ekran ayarlarında Daydream modunu etkinleştirmeyi unutmayın.

Daydream mode offers several nice bedside clock options. / © AndroidPIT

Timely Alarm Clock

Alarm Clock for Me

Alarm clock with cyclic alarms and calendar

Sabit hatlı telefon oluştur

Okuyucularlarımızdan biri olan Yolande Kimmel, eski bir cihazın yerel ağ için bir telefon olarak nasıl kullanıldığına dair pratik bir ipucu verdi. Bu konuda size yardımcı olabilecek uygulamalar var. Bu sizin için uygun bir seçenek değilse, Google Duo'yu kolayca yükleyebilir ve çoklu cihaz erişimini etkinleştirebilir ve eski akıllı telefonunuzu gelecekte de kullanmaya devam edebilirsiniz. Skype, Tel ve diğer haberciler de işe yarayacak.

Just chatting on the old landline… / © AndroidPIT

FRITZ!App Fon

Google Duo

Android akıllı telefonunuzu bir gözetleme kamerası olarak kullanma

Eski akıllı telefonların birçoğu birçok gözetleme kamerasından daha iyi kameralara sahip, bu yüzden eski akıllı telefonunuzu yeniden kullanma ve evinizi izlemek için neden kullanmıyorsunuz? SalientEye gibi eski bir Android cihazınızı sürekli izleyen bir hareket algılayıcısına dönüştürmek için bir uygulama yakalayın (bu, bir davetsiz misafir algıladığında sizi kısa mesaj veya e-postayla gönderebilir) veya videoyu uzaktan izlemek ve kaydetmek için TrackView uygulamasını kullanın. Ev güvenliği hiç bu kadar ucuza mal olmaz.

Salient Eye, Home Security Camera & Burglar Alarm

Surveillance & Security – TrackView

Bir bebek monitörüne dönüştürün

Bebek monitörleri, beklemekte olan veya henüz bir bebek sahibi olan ebeveynler için idealdir. Ne yazık ki, tam olarak ucuz değiller. Bu cihazların bazıları 50 ila 100 dolar arasında değişiyor. Aslında bir bebek monitörü uygulamasıyla eski bir Android akıllı telefon kullanmak daha ucuz olurdu.

Test ettiğimiz en iyi uygulama Bebek Monitörü Annie. Uygulamanın iki akıllı telefona kurulumu kolaydır. Bir cihaz verici olarak ve ikinci alıcı olarak ayarlanır. Pratik bir özellik de, bebeğe bakmak için verici akıllı telefonun kamerasını kullanabilmenizdir. Ama tabi ki, bu biraz güç gerektirir. Bu nedenle, uygulamayı ses modunda bırakmanız daha iyi olur. Bebeğiniz yüksek ses çıkarırsa, uygulama sizi otomatik olarak bilgilendirir.

Bebek Monitörü Annie uygulaması 30 dakikalık test takibi için ücretsizdir ve bundan sonra ucuz abonelik seçenekleri vardır: bir aylık bir süre için 1,99 dolar ve bir ömür boyu hesap için 18,99 ABD dolarıdır. Uygulama hem Android hem de iOS için de kullanılabilir, bu nedenle bir işletim sistemine bağlı değildir.

Baby Monitor Annie – Nanny Cloud Cam WiFi, 3G, LTE

Baby Monitor 3G

Baby Monitor 3G (Trial)

MP3 çalar olarak kullanın

Aktarım hizmetleri çağında bile, MP3 dosyaları bir akıllı telefonda müzik almak için en önemli temel formattır. Eski akıllı telefonunuz yüksek kaliteli ses çıkışı sunuyorsa, bunu bir mp3 çalar olarak kullanabilirsiniz (ayrıca akış hesaplarınızı da ayarlayabilirsiniz). Android'in çok çeşitli müzik çalarları var ve isterseniz iTunes arşivinizi Android ile bile senkronize edebilirsiniz.

 • En iyi müzik çalar uygulamaları
 • Ücretsiz müzik indirmek için en iyi uygulamalar

You can use old smartphones to listen to music. / 
© AndroidPIT

Android akıllı telefonunuzu bir dosya sunucusuna dönüştürün

Hareket halindeyken önemli verilere erişmek istiyor musunuz, ancak Dropbox, Google Drive vb. Gibi bulut hizmetlerine güvenmiyor musunuz? Ardından eski akıllı telefonunuzu sunucu olarak kullanın. Artık kendi NAS'ınıza ihtiyacınız olmayabilir. E-posta, FTP, Dinamik DNS veya DLNA olsun – burada size yardımcı olacak bazı uygulamalar:

Servers Ultimate

Ftp Server

WebDAV Server

USB modem veya Wi-Fi hotspot

Sık sık seyahat ediyor ve cihazlarınıza ağa erişim vermek mi istiyorsunuz? Ayrıca yeterli veri hacmine sahip bir SIM kartınız var mı? O zaman eski akıllı telefonu bir internet hotspotuna indirgemek iyi bir fikirdir. Wi-Fi etkin noktasını Wi-Fi ağları altındaki sistem ayarlarında yapabilirsiniz. Güvenli bir şifre seç ve sonra git.

Plug it in and off it goes: your old smartphone can supply your laptop with internet. / © AndroidPIT

Bazı durumlarda, akıllı telefonun internet bağlantısını kablo üzerinden bir dizüstü bilgisayara teslim etmek bile yeterli olabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama için bir akıllı telefon kullanma

Çevrimiçi bir hesap yalnızca iki faktörlü kimlik doğrulaması kadar güvenlidir. Fakat ikinci faktör nerede oluşturulmalı? Metin mesajları bir seçenektir, ancak çoğu durumda ana akıllı telefonunuzu seçersiniz, ancak bu gerçekten iyi bir fikir değildir. Bunun yerine, eski telefonunuzu evde bırakmak ve Google, Facebook & co. Şirketinden kimlik doğrulama uygulamalarını etkinleştirmek daha iyi bir fikirdir. Evet, sadece evde güvenli hesaplara giriş yapabileceksiniz, ancak bu, güvenlik ihlallerinin sadece evde olabileceği anlamına gelir.

Burada belirtilen yeni kullanımların çoğu karşılıklı olarak münhasır değildir. Eski akıllı telefonunuzu kullanmanın başka yol tarifleri var mı? Yorumlarda bize bildirin!

Bu makale Temmuz 2018'de güncellendi.