Eylem Launcher vs Pixel Launcher: Eksik Özellikler

Bir üçüncü taraf başlatıcısı hiç denemeyen bir Android meraklısı bulmak zor olurdu. Bu fırlatıcıların telefonlarımızı yeni ve farklı bir şeye dönüştürmeleri harika bir şey. Google Play Store, her biri kendine özgü özellikleri olan bir grup fırlatıcıya ev sahipliği yapıyor.

Son zamanlarda rampaları karşılaştırdık ve bu yazıya Pixel Launcher'ı Action Launcher'a karşı koymaya karar verdik. Pixel Launcher, Google Pixel cihazlarına özel olsa da, Action Launcher ile Google Android dışındaki telefonlarda pek çok özelliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Evet, ikincisi 'steroidler üzerinde Pixel Launcher' dediğim şey.

Ama aslında diğer cihazlara ne kadar Pixel Launcher özelliği getiriyor? Tüm özellikler Action Launcher'da serbest mi? Bu yazının sonuna kadar bileceksiniz.

Ana Ekran Özelleştirme

Üçüncü taraf rampaları, hisse senedi fırlatıcılarına kıyasla daha fazla özelleştirmeler sunduğunda sizi şaşırtmamalı. İnsanların üçüncü taraf rampaları ilk etapta indirmelerinin nedeni budur.

Diğer stok başlatıcılarına benzer şekilde, Pixel Launcher da özelleştirmeye gelince sınırlıdır. Başlatıcı, ana ekran için herhangi bir özelleştirme seçeneği sunmuyor. Izgarayı veya simge boyutunu değiştiremezsiniz. Action Launcher'ı yüklemediğiniz sürece sahip olduğunuzla yaşamak zorundasınız.

Action Launcher, ızgara boyutunu ücretsiz olarak değiştirmenize izin verir, ancak bireysel simge boyutlarını değiştirmek için premium sürümü satın almanız gerekir.

Benzer şekilde, bazı insanlar metin etiketlerini ve Pixel Launcher'ı gizlemeyi severler. Action Launcher, metin etiketlerini gizlemenize rağmen, Nova Launcher'da olduğu gibi onlar için pek çok özelleştirme seçeneği sunmaz.

Temalar

Bazı kişilerin üçüncü taraf rampalarına geçmesinin bir diğer nedeni temalardır. Eylem Launcher, tema desteği ile sizi kazanacaktır. Ücretsiz sürümünde Materyal Işık ve Koyu teması ile birlikte gelir.

Eh, hepsi bu değil. Premium sürümü satın alırsanız, çeşitli öğeler için ayrı ayrı renkleri özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, ücretli sürümde Duvar Kağıdı modunun keyfini çıkarabilirsiniz. Duvar Kağıdı modu, ana ekran renklerini duvar kağıdıyla eşleştirir. Piksel Başlatıcı, temaları desteklemez.

Dock

İlk bakışta Pixel Launcher'a benzer Action Launcher dock'u bulacaksınız. Ama ayarlara gir ve bir canavarı ortaya çıkaracaksın.

Dock için herhangi bir özelleştirme sunmayan Pixel Launcher'dan farklı olarak, Action Launcher arka plan rengini, genişliğini, ton efektini vb. Değiştirmenizi sağlar. Ayrıca, Dock Launcher'da eksik olan Action Launcher'daki dock'u bile devre dışı bırakabilirsiniz. Aynı zamanda çoklu dock ayırıcı stilleri sunuyor.

Arama çubuğu

Yine, Pixel Launcher arama çubuğu için herhangi bir özelleştirme sunmuyor. Ne saklayabilirsin ne de yerini değiştiremezsin. Daha önce, arama çubuğu Pixel Launcher'da en üstte mevcuttu. Şimdi altta daimi bir pozisyonu var.

Öte yandan, Eylem Başlatıcı, arama çubuğu konumunu değiştirmenize ve hatta kapatmanıza izin verir. Buna ek olarak, arama çubuğunun rengini, köşe boyutunu ve Google logo stilini değiştirebilirsiniz.

Eylem Başlatıcı'nın ücretli sürümünde, arama çubuğuna ek uygulama simgeleri ekleyebilirsiniz. Bu, sık kullanılan uygulamaları parmaklarımıza yakın hale getirir.

Klasörler ve Gizli Uygulamalar

Organizasyon söz konusu olduğunda, Pixel Launcher ana ekranda klasörleri oluşturmanıza ancak uygulama çekmecesinde olmamasına izin verir. Ayrıca uygulamaları gizlemenize de izin vermez.

Öte yandan, Action Launcher hem ana ekranda hem de uygulama çekmecesindeki klasörleri destekler. Ancak, uygulama çekmecesindeki klasörler ve uygulamaları gizleme özelliği, her ikisi de birinci sınıf özelliklerdir.

Bildirim Rozetleri

Ihh! Pixel Launcher'ın bildirim noktalarına ek olarak okunmamış numaralar da olmasını diliyorum. Çünkü noktalar aptaldır. Bildirim sayımını destekleyen üçüncü taraf rampaları olmasaydı, ne yapacağımı bilmiyorum (iPhone'a geçmeyi önermek istemeniz durumunda #TeamAndroid'im)

Neyse ki, Action Launcher okunmamış rozetlerin her iki türünü de destekler – sayım ve noktalar. Ama bekle… tüm iyi şeyler özgür değildir.

Rozetler, Action Launcher'da ücretli bir özelliktir. Premium sürümü satın aldıktan sonra, bildirim rozetlerinin rengini ve boyutunu da değiştirebilirsiniz. Onları beğenmediğiniz takdirde, bunları hem başlatıcılarda hem de devre dışı bırakabilirsiniz.

Simge Tarzı ve Paketleri

Üçüncü taraf simge paketlerini indirmenize ve uygulamanıza olanak sağlayan OnePlus Launcher ürününün aksine, Pixel Launcher hisse senedi bu özelliği desteklemez. Ancak, simgelerin şeklini değiştirmenize izin verir. Kare, yuvarlak kare, sincap ve gözyaşı şekli içerir. Pixel Launcher tarafından sunulan tek simge uyarlaması bu.

Öte yandan, Eylem Başlatıcı, simge paketlerini kolayca indirmenizi ve uygulamanızı sağlar. Ayrıca birçok simge şekli ile geliyor. Ayrıca, uygulama kısayollarını kullanarak uygulama ekranını veya simgeyi ana ekrandan kolayca değiştirebilirsiniz.

Uygulama Kısayolları ve Simge Göstergeleri

Google, Android 7.1'de uygulama kısayollarını tanıttı. Bunlar, uygulamaların en çok kullanılan işlemlerinin kısayollarıdır. Uygulama simgesini tutarak uygulama kısayollarına erişebilirsiniz.

Bildirimlere, Uygulama bilgilerine ve bir Widget kısayoluna ek olarak, Eylem Başlatıcı, uygulama kısayollarında bir Düzenle düğmesi içerir. Düzenle düğmesi, uygulama adını ve simgesini değiştirmenizi sağlar.

Her iki başlatıcı da uygulama kısayollarını desteklerken, tüm uygulamalar bu kısayolları desteklemez. Onları destekleyen uygulamaları tanımlamayı kolaylaştırmak için Eylem Başlatıcı, uygulamaların sağ alt köşesinde bir gösterge ekler. Bunlar Simge Göstergeleri olarak bilinir. Onları sevmediğiniz takdirde, bunları kapatabilirsiniz. Piksel Başlatıcı bunları desteklemiyor.

Simge Göstergeleri, Deklanşörün varlığını belirtmek için de kullanılır. Ve onlar ne? Okumaya devam etmek.

Kepenkler ve Kapaklar

İlginç bir şekilde, ana ekrandaki klasörler için, Action Launcher iki farklı özellik ile birlikte gelir – Kepenkler ve Kapaklar. Kepenkler, uygulama simgelerine hızlıca kaydırdığınızda görünen açılır pencere öğeleridir. Kepenkler, widget'a erişmeyi ve ayrıca ana ekranda yerden tasarruf etmeyi kolaylaştırır.

Öte yandan kapaklar, klasörleri gizlemek için kullanılır. Bir kapağı etkinleştirdiğinizde, klasör bir uygulama simgesiyle değiştirilir. Simgeye dokunmak uygulamayı başlatır ve simgeyi yukarı kaydırdığınızda klasör açılır.

Uygulama Çekmecesi

Her iki başlatıcının da uygulama çekmecesi oldukça benzer. Uygulamaların hiçbiri uygulama çekmecesinin düzenini değiştirmenize izin vermez. Ancak, Action Launcher'ın steroid etkisi de uygulama çekmecesi için devreye giriyor.

Arka plan rengini, ızgara boyutunu, simge boyutunu özelleştirebilir ve hatta farklı seçenekleri kullanarak uygulamaları sıralayabilirsiniz. Piksel Launcher böyle bir özellik sağlamıyor.

Quickdrawer ve Quickedge

Kepenkler ve Kapaklar'a ek olarak, Action Launcher iki tane daha ayrıcalıklı özellik sergiliyor – Quickdrawer and Quickedge.

Quickdrawer'a sol kenardan erişilebilirken, Quickedge sağ tarafta bulunur. Yanlardan kaydırmak, bu sürgülü çekmeceleri ortaya çıkarır.

İşleri perspektife eklemek için Quickdrawer, tüm yüklü uygulamaları kaydırılabilir bir listede listeler. Diğer yandan, hızlı sayfa, uygulama simgelerini ve widget'ları ekleyebileceğiniz ayrı bir sayfadır.

Mimik

Ne yazık ki, Pixel Launcher da burada hayal kırıklığı yaratıyor. Herhangi bir hareketi desteklemiyor. Neyse ki, Action Launcher jestleri destekler.

Bildirim panelini açmak için ana ekranda aşağı doğru kaydırabilirsiniz. En çok kullanılan hareketlerden biridir. Ancak, bazıları serbest olmadığından, tüm hareketlerin tadını çıkarmak için premium sürümü satın almanız gerekecek.

Also on Guiding Tech
How to Get iPhone X-like Gestures on Your Android

Read More

Google Feed

İnsanların Pixel Launcher'ı sevmesinin nedenlerinden biri, sol kenardan erişilebilen Google yayınından kaynaklanmaktadır. Çok az sayıda üçüncü taraf başlatıcısı bunu destekliyor ve Eylem Başlatıcı bunlardan biri. Ancak, Google Feed'in Action Launcher'daki avantajlarından yararlanmak için ayrı bir uygulama yüklemeniz gerekir.

Üstelik, Google Feed'i etkinleştirirseniz, Quickdrawer'ı aynı anda kullanamazsınız. İkisi arasında seçim yapmak zorundasın.

Ne kayıp?

Google Pixel telefonlar harika. Ancak, korkarım, hisse senedi Pixel Launcher hakkında aynı şey söylenemez. Evet, her şey güzel ama temel özelleştirmeler bile eksik.

Bununla birlikte, eğer kişiselleştirme fincanınız değilse ve basit ve yeni bir şey istiyorsanız, Pixel Launcher sizin dostunuzdur.

Ve Pixel Launcher özelliklerinin özelleştirmelerle birlikte paketlenmesini istiyorsanız, Action Launcher sizin kurtarıcınızdır.