Facebook hesabımın saldırıya uğradığını nasıl anlayabilirim?

Son zamanlarda birkaç milyon Facebook hesabının saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Ancak soruşturma sürerken, sizden etkilenip etkilenmediğinizle ilgili soru var. Verilerinizin tehlikeye atılıp atılmadığını nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz.

    Şimdi tam zamanı: Bir Facebook hesabını kalıcı olarak silme Facebook yeni 3 boyutlu fotoğrafları ortaya çıkarır: işte nasıl yapılır

Başlangıçta, Facebook’taki bir güvenlik açığının, bilinmeyen saldırganların 50 milyon kullanıcı hesabına erişmesine izin verdiği bildirildi. Bunu yapmak için, kullanıcıların başkalarının bakış açısından kendi profillerini görmelerini sağlayan bir işlev olan “Farklı Görüntüle …” aracını kullandılar.

Facebook şimdi sadece 29 milyon hesabın etkilendiğini söylüyor, ancak iki hafta sonra bile, bilgisayar korsanlarının bunu nasıl yaptığını hala yüzde yüz belli değil. Ancak bu kullanıcılar için gerçekten önemli değil, çünkü programcıların ve güvenlik uzmanlarının uğraşmak istediği şey bu.

Facebook hesabımın ihlal edilip edilmediğini nasıl kontrol ederim?

Hack’in kurbanı olup olmadıklarını bilmek isteyen Facebook kullanıcıları, verilerinin çalındığını kontrol edebilir. Aşağıdaki şekilde devam edin:

    Facebook’a giriş yapın Sağ üst köşedeki soru işaretini tıklayın. Yardım alanına gidin veya buraya tıklayın Geçerli güvenlik sorunuyla ilgili ipucunu bulabileceğiniz yere gidin

Etkilenmiyorsanız, bu mesajı yeşil arka planda bulabilirsiniz:

facebook account not hacked ap 01

Ancak, etkilenirseniz, burada başka bir mesaj bulacaksınız. Etkilendiğinizi ve saldırganların hangi bilgileri elde edebileceğini onaylayacaktır. Ancak bununla ilgili bilgileri başlangıç sayfanızda da görmelisiniz. New York Times muhabiri Mike Isaac, Twitter’da nasıl göründüğünü gösteriyor:

Tabii ki, bilgilerinizin şu an yabancıların elinde olduğu gerçeğini değiştiremezsiniz. Facebook, saldırganların içeri girmesine ve buna ilişkin erişim belirteçlerini sıfırlamasına izin veren boşlukları zaten kapattı. Eğer bir mesaj alamazsan, şu bağlantıyı takip et:

    Facebook Hack yardım bölümü

Bunların hepsi değişebilir. Facebook’un rapor ettiği gibi, bilgiler araştırmanın şu anki durumuna dayanmaktadır, bu nedenle yeni bilgiler keşfedildikten sonra etkilenmiş sayılabilirsiniz. Facebook’a göre, “sadece” 29 milyon Facebook hesabı (ilk 90 milyon tahminden aşağıya) etkilendi.

Hesabınız saldırıya uğradı mı?

İle: Mashable