Facebook Hikayesi Önemli Noktaları Nasıl Eklenir ve Kullanılır: Kesin Bir Rehber

Facebook Instagram'ın adımlarını takip etti ve Stories'i tanıttı. Kaybolan hikayeler büyüleyici. O zaman size kalıcı hikayeler vermek için önemli noktalar var. Facebook, Instagram'da neredeyse aynı şekilde çalışan aynı özelliği ekledi.

Ancak, Facebook'un öne çıkan özellikleri arasında küçük bir fark var. Onları nasıl kullanacağınızı merak ediyor musunuz? Bu yüzden Facebook rehberinde bu rehberi derledik. Hadi başlayalım.

Facebook Hikayesinin Önemli Noktaları

Öne çıkan özellikler, farklı klasörlerdeki hikayeleri içeriğine göre sıralayabileceğiniz fotoğraf albümleri gibidir. Bir kapak resmi ekleyebilir ve vurgulamalar için bir başlık verebilirsiniz. Tıpkı hikayeler gibi, vurgulamalar bile bir slayt gösterisi gibi oynar.

Önemli noktalar, 24 saatlik zaman sınırını dolduran kaybolan hikayelerin bir deposu olarak işlev gören hikaye arşivleme özelliği kullanılarak oluşturulur. Hikaye arşivi özeldir ve başkaları tarafından görülmez. Bu süresi dolmuş öyküleri tekrar kullanmak istiyorsanız, bunları başkalarına görünmesi için vurgulara ekleyebilirsiniz. Hikayelerinizi vurgulara ekledikten sonra, profilinizde sonsuza dek sadık kalırlar.

Şimdi olaylara aşina olduğunuza, nasıl kullanılacağına bakalım.

Hikayeler Nerede Oluşturulur?

Facebook ve Messenger hikayeleri varsayılan olarak çapraz yazılmış olsa da, yalnızca Facebook'ta vurgulamalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, bu önemli noktalara Messenger'da erişilemiyor.

Şimdilik yalnızca mobil uygulamalar vurguları oluşturmaya ve görüntülemeye izin verir.

Öne Çıkanlar Oluştur

Yeni vurgular oluşturmanın birkaç yolu vardır. Hepsini kontrol edelim.

Hikayelerden

Bir hikaye yayınladıktan sonra, Facebook uygulamasını başlatın ve Hikayeler'in altındaki Senin Hikaye seçeneğine dokunun. Bu senin son hikayeni açacak. Sağ alt köşedeki Vurgu simgesine dokunun.

Vurgulamaya Ekle açılır penceresinden, yeni bir tane oluşturmak için Yeni Vurgu üzerine dokunun. Bir isim verin, bir kapak fotoğrafı atayın ve Kaydet'e basın.

Öykü Arşivi'nden

Öykü arşivi özelliği etkin olduğu sürece, istediğiniz zaman önemli noktalar oluşturabilirsiniz.

Arşivlerden bir hikaye oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Facebook uygulamasını açın ve Hikayeler kutusunun sağ üst köşesinde bulunan Arşivi Gör seçeneğine dokunun.

Adım 2: Uygulama sizi Hikaye Arşivi ekranına götürecektir. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve Vurgu Oluştur'u seçin.

Adım 3 : Vurguunuza eklemek istediğiniz fotoğrafları seçin ve Tamam'a dokunun.

Adım 4: Öykü Ekle Vurgu ekranında, bir ad ekleyin ve bir kapak fotoğrafı seçin, ardından Kaydet'e dokunun.

Alternatif olarak, Hikaye Arşivi ekranındayken açmak için hikayeye dokunun. Ardından, önceki yöntemde yaptığınız gibi Vurgu simgesine dokunun.

Profilinizden

Mobil uygulamalardaki profil ekranına gidin. Öykü Vurguları bölümüne kadar aşağı kaydırın. Yeni bir vurgu oluşturmak için Yeni Ekle üzerine dokunun. Sonra hikayeleri seçin ve vurgulamaya bir ad verin.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

Mevcut Önemli Noktalara Öyküler Ekleme

Bunu birkaç yolla yapabilirsiniz. Hikaye canlı olduğunda, hikayeyi açın ve Vurgu simgesine dokunun. Burada, hikayeyi eklemek istediğiniz varolan vurguyu tıklayın. Arşivlenen hikayelerin altındaki hikayeye erişmek için aynı adımları izleyin, yani hikayeyi açın ve Vurgu simgesine ve ardından vurguyu seçerek dokunun.

Profil ekranınızdan eklemek için, vurguyu basılı tutun ve Öykü Vurgusunu Düzenle'yi seçin. Bir sonraki ekranda, Daha Fazla Ekle üzerine dokunun ve eklemek istediğiniz hikayeleri seçin.

Birden Çok Öne Çıkacak Noktaya Öykü Ekleme

Bir hikayenin yalnızca bir vurguda gösterilebildiği Instagram'dan farklı olarak, Facebook'taki birden çok vurgulamaya bir hikaye ekleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için profilinize gidin ve Öykü Özeti bölümüne gidin. Burada, tek bir hikaye için yaptığınız gibi, birden çok vurgulamaya öyküler ekleyebilirsiniz.

Bir Vurgunun Hikayesini Kaldır

Bunu yapmanın iki yolu var.

Yöntem 1

Profil ekranınızda, bir hikayeyi kaldırmak istediğiniz vurgunun üzerine dokunun. Ardından silmek istediğiniz hikayeye gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın. Vurgudan Çıkar'ı seçin.

Yöntem 2

Silmek istediğiniz hikayeye sahip vurguyu basılı tutun ve Öykü Vurgusunu Düzenle'yi seçin. Bir sonraki ekranda, kaldırmak istediğiniz hikayenin işaretini kaldırın ve kaydet üzerine dokunun.

Also on Guiding Tech
Facebook Messenger Mute vs Ignore: Know the Difference

Read More

Vurgu Başlığını ve Kapağını Düzenle

Benzersiz isimler atayabilir ve görüntüleri vurgulayabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Öykü Düzenle Düzenle seçeneğini almak için profil ekranınızdaki vurguyu basılı tutun.

Adım 2 : Öykü Düzenle Vurgu ekranında, Adı Düzenle altında bir ad verin ve kapak fotoğrafını değiştirmek için Kapağı Düzenle altındaki resme dokunun.

Bir galerideki kapak resimlerini ekleyebileceğiniz Instagram'dan farklı olarak, şu anda Facebook'ta bu özellik eksik. Yani sadece hikayelerden birini seçmek zorundasın.

Önemli Noktaları Sil

Profilinizden bir vurguyu silmek için düzenlemek istediğiniz vurguyu basılı tutun. Alacağınız seçeneklerden Vurgu Sil öğesine dokunun.

Note: Deleting highlights will not remove any stories from your archives.

Gizlilik ayarları

Facebook vurgulamaları için gizlilik ayarları hikayelerden farklı. Bunları ayrı ayrı özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, herhangi bir vurguya uzun dokunun. Ardından Öykü Düzenle Düzenle seçeneğini seçin. Öykü Düzenle Düzenle ekranında, üstteki Ayarlar simgesine dokunun. Vurgu Ayarları'na yönlendirileceksiniz. Burada ilgili gizlilik ayarını seçin.

Note: Changing privacy settings of any one highlight will apply the changes to all highlights.

Also on Guiding Tech
How to Prioritize News Feed on Facebook

Read More

Öykü Önemli: Çalışmıyor

Önemli noktalar oluşturamazsanız, hikaye arşivi özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Facebook uygulaması giriş ekranında, Arşivi Gör seçeneğine dokunun.

Adım 2: Sonra sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve menüden Ayarlar'ı seçin.

Adım 3 : Arşive Kaydet seçeneğinin etkin olduğundan emin olun.

Önemli Noktalar Faydalı mı?

Tabii ki. Vurgulamalar, hikayelerin geçici doğası ile biraz çelişse de, hikayelerin ömrünü uzatan bir amaca hizmet ederler. İlk olarak, tüm bu güzel hikayeler istediğiniz kadar bir günden daha fazla görünür olacaktı. İkinci olarak, vurgularınızı kullanarak hikayelerinizi klasörler halinde düzenleyebilirsiniz.

Instagram'da, markalar ürünlerini gösterebilecekleri için üretkendir. Ancak, şu anda, Facebook sayfaları yalnızca kişisel profiller için mevcut olduğundan öne çıkanları desteklememektedir.

Sıradaki: Facebook, Tanıdığınız İnsanlarda bir dizi insanı nasıl gösterdiğini merak ettiniz mi? Facebook'un bu profilleri nasıl seçtiğini ve büyüleyici olduğunu öğrenmek için bağlantıyı kontrol edin.