Facebook Story ve Messenger Story Arasındaki Fark Nedir?

2017 yılında, Facebook ilk önce bağımsız mesajlaşma uygulaması Messenger’da Messenger Günü olarak bilinen hikayeleri tanıttı. Daha sonra, hikayeleri Facebook’ta da tanıtıldı. Bu, kullanıcılar arasında çok fazla kafa karışıklığı yarattı, çünkü her iki hikayenin de farklı adları ve özellikleri vardı. Ayrıca, hikayeyi iki platformda da yayınlamak için kişi iki kere yaratmalıydı.

Neyse ki, Facebook, Messenger Günü’nü öykülere yeniden markalaştırdığında ve Facebook ile Messenger arasında çapraz yazı göndermeye başladığında işler değişti. Ancak, bu her iki hikayenin aynı olduğu anlamına gelmez. Aralarında çok fazla fark var.

Bu yazıda, Facebook ile Messenger Story arasındaki farklara derinlemesine dalacağız. Başlayalım.

Çapraz postalama

Herkesin bu iki hikaye ile ilgili yaşadığı en büyük kafa karışıklığı, bunlardan birini yayınladığınızda ne olduğudur. Facebook’ta bir hikaye yayınladığınızda, Messenger’da da otomatik olarak yayınlanır. Bunu engelleyemezken, gizliliği değiştirebilir ve gereksinimlerinize uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kullanılabilirlik

Facebook hikayeleri mobil uygulamaları ve masaüstünde görüntülemek ve oluşturmak için kullanılabilir. Onları Facebook uygulamasının soyulmuş bir sürümü olan Facebook Lite uygulamasında da görüntüleyebilir ve oluşturabilirsiniz, daha az veri tüketir ve düşük belleğe sahip aygıtlarda çalışır.

Aksine, Messenger hikayeleri yalnızca mobil uygulamalarda bulunur. Messenger’ın web sitesinden veya Lite uygulamasından erişilemez.

Nasıl Erişilir

Mobil uygulamalarda, Facebook hikayeleri feed’in üstünde bulunur. Web sitesinde, hikayeler sağ üstte yer almaktadır.

Messenger hikayeleri Messenger’da da en üst sırada yer alsa da, kafa karıştırıcı. Çünkü Messenger yalnızca hikayeleri değil aynı zamanda çevrimiçi olan insanları da gösterir. İkisini birbirinden ayırmak için, hikayesi olan profillerin profil resmi etrafında mavi bir dairesi vardır ve çevrimiçi kişilerin küçük bir yeşil noktası vardır.

Türü Modu

WhatsApp durumuna aşina iseniz, basit bir arka plan üzerinde sadece metin girdiğiniz yerde bir yazım modu vardır. Benzer bir özellik Facebook ve Messenger hikayeleri için kullanılabilir.

Facebook uygulamasında doğrudan erişilebilir olmasına rağmen, erişmek için Messenger uygulamasındaki Tür modu simgesine dokunmanız gerekir.

İşte nasıl yapılacağı. Facebook uygulamasında, uygulamanın ana ekranında bulunan Hikayeye Ekle seçeneğine dokunun. Uygulamanın türü moduna götürür. Metninizi buraya girin ve arka plan rengini değiştirin.

Messenger’da erişmek için Hikayeniz seçeneğine ve ardından Kamera simgesine dokunun. Ardından renk paleti simgesine dokunun.

Filtreler ve Etkileri

Her ikisi de filtreler ve efektler sunarken, Facebook hikayeleri Messenger hikayelerinin çok önündedir. Facebook uygulamasında birçok filtre ve efekt elde edersiniz. Ancak, Messenger herhangi bir eski fotoğrafa bir yüz filtresi uygulamanıza izin verir. Facebook’ta bu özellik eksik.

Emoji Fırçası

Hikaye özelliği, resimlerin üzerine çizmenize izin vermiyorsa eksik. Her iki uygulama da fotoğraf çekmenize izin verse de, Messenger emojiyi çizme özelliğine sahiptir. Bu özellik Fırça aracının altında bulunur.

Kırp ve Döndür

Bazen, hikayeler için çerçeveden çıkarmak üzere bazı parçaları kırpmanız gerekir. Ne yazık ki, Facebook’takiler de dahil olmak üzere hikayelerin çoğu resimlerinizi kırpmanıza veya döndürmenize izin vermiyor. Bunun için bir üçüncü taraf uygulamasını veya dahili galeri uygulamasını kullanmanız gerekir. Ancak, Messenger bu iki özelliği de sağlar.

Yeni bir fotoğraf çekerken veya mevcut bir fotoğraf seçerken, onu döndürebilir veya kırpabilirsiniz. İlginç bir şekilde, ücretsiz kırpma dışında, resminizi kırpmak için verilen boyutlardan birini de seçebilirsiniz.

Cevaplar

Başlangıçta, Facebook, kontrol ettikten sonra mesajların otomatik olarak kaybolacağı geçici bir doğrudan mesajlaşma özelliğine sahip hikayeler başlattı. Daha sonra özellik hurdaya çıkarıldı. Artık bir kişi Facebook veya Messenger hikayenizi yanıtladığında, yanıtlar Messenger’da görünüyor.

Önemli

Hikayeler sadece yirmi dört saat sürse de, bu süreyi uzatmanın başka yolu yoktur. Daha uzun süre veya belirsiz bir süre kalmaları için Facebook, bunlardan önemli noktalar oluşturmanıza olanak sağlar. Instagram olayları özelliğine oldukça benzer.

Vurgulara yalnızca Facebook hikayeleri yoluyla erişilebilir. Dolayısıyla, Messenger’a bir hikaye yayınlarsanız, vurgulamak için Facebook uygulamasında açmanız gerekir.

Gizlilik

Facebook ve Messenger, hikayeleriniz için beş gizlilik ayarı sunar. Profilinizi ziyaret eden Facebook’taki herkesin onu görebileceği Herkese açık olarak ayarlayabilir veya Facebook arkadaşları ve Messenger bağlantılarıyla sınırlayabilirsiniz. Messenger bağlantıları, en az bir kez etkileşim kurduğunuz kişilerdir.

Hikayelerinizi sadece Facebook arkadaşlarınızla sınırlayabilirsiniz. Özel bir kişiyseniz ve öykülerinizi belirli birkaç kişiyle sınırlamak istiyorsanız, Özel seçeneğini kullanmalısınız. Son olarak, Hikayemi Gizle seçeneğini kullanarak hikayelerinizi Facebook arkadaşlarınızdan veya Messenger bağlantılarınızdan gizleyebilirsiniz.

Her iki uygulamadaki hikayeler için gizlilik ayarlarını belirleyebilseniz de, ayarlar her iki platforma da uygulanır. Örneğin, Messenger için seçilen herhangi bir gizlilik ayarı Facebook öyküleri için de geçerlidir; Bu yüzden dikkatli seç.

Hikayeleri Sessize Al

Bazı kişilerin hikayelerini görmek istemiyorsanız, sessiz özelliğini kullanarak onu Facebook feed’inizden veya Messenger’ınızdan gizleyebilirsiniz. İnsanları sessize aldığınızda, hikayeler hikaye tepsisinde veya slayt gösterisinde görünmez. Yine, ayar her iki uygulamada da ayrı ayrı bulunurken, aynı ayardır. Öyleyse, Messenger’daki bir hikayenin sesini kısarsanız, Facebook’ta da sessize alınacaktır.

Gerçekten Farklı mı?

Evet ve hayır. Bazı özellikler, özellikle düzenleme yetenekleri, her ikisinde de farklı olsa da, temel işlevler birbirine yapışıyor. Hikayeler otomatik olarak diğer platforma çapraz gönderilir.

Çapraz platform hakkında konuşmak, Instagram’dan Facebook’a kolayca hikaye gönderirken, bunu Facebook’tan Instagram’a yapmak mümkün değil. Ama her birinin farklı bir izleyici kitlesi olduğu için sorun değil.

Öyleyse hangisini hikaye oluşturmak için kullanacaksınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.