Facebook vs Facebook Messenger: Derinlemesine Karşılaştırma

Skype, deneyimli görüntülü arama uygulamalarından biridir. Facebook Messenger ilk kez sahneye çıkmadan önceydi. Bugün, birçok uygulama arama, uygulama içi oyunlar, emojiler, ödemeler ve daha fazlası gibi özelliklerle dikkatimizi çekiyor. Skype ve Facebook Messenger bu listenin başında.

Microsoft'un sahip olduğu Skype, dünyanın her yerindeki ücretli kredileri kullanarak sabit hatlara ve akıllı telefonlara çağrı yapma olanağı sağlayan ücretsiz görüntülü ve sesli görüşme sunar. İlk hamle avantajına sahiptir.

Skype alın

Messenger, büyük sosyal medya platformuyla olan yakın bağları sayesinde geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir. Messenger ayrıca, kullanıcıların ödeme yapma ve uygulama içi oyun oynama ile birlikte görüntülü ve sesli görüşme yapmalarını sağlar.

Messenger'ı al

1. Hesap ve Kullanıcı Arabirimi Oluşturma

Hem Skype hem de Messenger bir avuç platformda mevcut, ancak Android'i bu rehber için referans olarak kullanacağım. Bir Microsoft hesabınız varsa, Skype'ta oturum açmak veya uygulamayı Play Store'dan indirerek ücretsiz bir hesap oluşturmak için kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, muhtemelen yaptığınız bir Facebook hesabınız varsa, Messenger uygulamasında oturum açmak için kullanabilirsiniz. Her iki uygulama da basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Messenger'da, çevrimiçi arkadaşlarınızın listesini görebilir, onları arayabilir veya bir hikaye oluşturmak için kamera simgesine dokunabilirsiniz.

Skype'ın hikayeleri ve sporları daha profesyonel bir his uyandırmaz. Kişileri listenizde görüntüleyebilir, son aramaları görmek veya yeni bir arama başlatmak için arama düğmesine dokunun. Arayüz, Messenger'ın sohbete odaklandığını, Skype daha çok çağrılara odaklandığını gösteriyor.

2. Mesajlar, Oyunlar, Emojiler

Messenger'da, ilk sekme tüm kişileri gösterirken, ikinci sekme çevrimiçi olan herkesi gösterir. Sohbete başlamak için sadece isme dokunun. El ile gösterilen dalga denilen bir kısayol var. Her birkaç saniyede bir dalgayı canlandıracak el şeklinde bir emoji göndermek için üzerine tıklayın.

Bir sohbette, kaydedilmiş görüntüleri paylaşabilir veya yenisini tıklayıp sesli mesajlar gönderebilirsiniz. Facebook'ta kullandığımız tanıdık Beğen düğmesi de var. Beni ilgilendiren, dört nokta ile temsil edilen menü ikonuydu.

Konum paylaşma, oyun oynama ve hatta tatil için planlar oluşturma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Daha sonra, ilgili içeriğe sahip mesajlar göndermek isteyen Apple Music ve Food Network gibi üçüncü taraf uygulamalar var. Puan uygulaması ve benzeri tarifleri, yeni şarkıları ve albümleri, spor haberlerini ve puanları düşünün.

Skype farklı. Kısa mesaj gönderme, sesli mesajlar ve görüntüler gibi normal özellikler burada. Düzeni hemen hemen benzer. Skype, grup sınırını 250'de tutan Messenger'a kıyasla bir grupta 600'e kadar üyeye izin verir. Üçüncü taraf uygulama entegrasyonu ve oyun da yoktur. '+' Simgesine tıkladığınızda, dosya paylaşımı, iletişim bilgileri, konum ve aramaları zamanlama seçenekleri gösterilir.

Also on Guiding Tech
Skype vs Discord: In-Depth Comparison

Read More

Uygulama yok mu dedim? Biraz aşağı kaydırırsanız bazıları var. Bazıları Microsoft’un arama yapmak için kullandığı Bing, dosyaları paylaşmak için OneDrive ve listeler oluşturmak için Microsoft Yapılacaklar’dır. Ayrıca, görüş ve görüşler toplamak için anketler oluşturabilir, videoları bulmak için oteller ve YouTube bulmak için TripAdvisor'ı kullanabilirsiniz.

Skype, etkinlikler planlayabileceğiniz, anketler oluşturabileceğiniz ve ortak bir hedefe doğru birlikte çalışabileceğiniz daha odaklı bir yaklaşım benimsemiştir. Messenger, oyunlarla ve diğer şeylerle daha rahat bir yaklaşım sergiliyor; zaman geçirmek veya kişilerle eğlenceli bir sohbet etmek için ideal.

Messenger ve Skype, emoji, çıkartma ve GIF göndermeye izin verir. Messenger'da, GIF için canlı bir arama var veya kategorilere dokunabilirsiniz. Emojiler bugünlerde tüm uygulamalarda oldukça standart, değil mi? Çıkartmalar ayrıca canlı bir aramaya sahiptir.

Birkaç çıkartma paketini ücretsiz olarak indirebileceğiniz Çıkartma Mağazasını bulmak için '+' simgesine dokunun. Öne çıkan bir bölüm de var. Sanırım insanlar hayranı olmasam da çıkartmaları seviyorum.

Skype ayrıca, çıkartmalar ve ifadelerden de payını almaktadır. Mojis için bir sekme de var, bu GIF'ler için sadece farklı bir isim. Her zamanki gibi, üst üste binme var, sonra bazıları farklı. Daha fazla GIF göndermek için Bing veya Giphy kullanabilirsiniz.

3. Sesli ve Görüntülü Aramalar

Skype çok basittir. Aramalar sekmesi altında sesli ve görüntülü arama yapma seçeneğini görebilir veya bir arama başlatmak için bir kişiyi açabilirsiniz. Grup araması yapmak için, alıcının bulunduğu '+' simgesine dokunun. Bir grup görüşmesinde en fazla 25 kişi Ayrıca, tuş takımı simgesine dokunarak normal telefon numaralarını arayabilirsiniz. Bu, Skype'ı müşterilerle ve müşterilerle bağlantıda kalmak isteyen gezginler için çok faydalı kılar. Ayrıca aramaları kaydedebilirsiniz.

Note: Recording calls without the explicit permission of the other person is unethical, and even considered illegal in certain countries. Make sure you know the law of that land before you record a call.

Messenger'da bir arama başlatmak için, sohbet penceresini açmanız gerekir – kişi ekranında kısayol yok. Artı tarafta, 50 üyeye kadar olan grup aramalarına başlayabilirsiniz. Ancak, normal sabit hat veya cep telefonu numaralarını arayamazsınız.

4. Gizlilik ve Güvenlik

Skype sohbeti ve sesli çağrılar, popüler Sinyal Protokolü'nü kullanarak uçtan uca şifrelemeyi destekler. Ancak, seçenek varsayılan olarak kapalıdır. Kullanıcının isteğini kabul etmesi için bekleyecek olan kullanıcı profilinden Özel Konuşma'yı seçmeniz gerekir.

Benzer bir rotadaki Messenger, varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunmaz. Başlamak için profilden Gizli Sohbeti seçmeniz gerekecek, ancak bir yakalama var. Skype, mesajları gönderenin cihazından alıcıya şifreler.

Messenger'da, Facebook gönderenin cihazından Facebook sunucularına ve Facebook sunucularından alıcı cihazına şifreler. Peki neden mesajlar Facebook sunucularında şifrelenmiyor?

Facebook, Cambridge Analytica skandalı 2018'de manşetlere çarptığından beri çok fazla ısındı. Facebook, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini ciddiye aldıklarını vaat etmesine rağmen, Messenger aracılığıyla hassas mesajları paylaşmaktan kaçınmanızı öneririm.

5. Platform ve Fiyatlandırma

Messenger web'de ve Android ve iOS tabanlı akıllı telefonlar için kullanılabilir. Skype, web, iOS ve Android ile birlikte Windows ve macOS'ta da mevcut olduğundan bu çok sınırlayıcıdır.

Her iki uygulama da kullanmakta serbesttir. Skype, kullanıcıların normal mobil ve normal telefon numaralarına çağrı yapmalarına izin verdiğinden, bir kredi sistemi taşır. Oranlar ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, 4,9 cent bağlantı ücreti ile birlikte genellikle dakikada yaklaşık 2,3 cent'dir. Diğerleri de sizi benzersiz olan Skype numaranızdan arayabilir. Kullandıkça öde veya bir abonelik satın alabilirsin.

Skype ayrıca Xbox oyun platformu ve Amazon'un Echo AI-AI akıllı hoparlörler dizisiyle de çalışıyor.

Also on Guiding Tech
Facebook Messenger vs Android Messages: Which One Should You Choose

Read More

Messenger ve Skype

Sohbet ederken eğlenmek, oyun oynamak ve sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan uygulamaları takip etmek istiyorsanız, Messenger en iyi seçeneğinizdir. Bununla birlikte, uluslararası arama yapma, gezi ve toplantı planlama becerisiyle çalışmak için bir uygulama arıyorsanız, Skype bunun için daha uygundur.

Sıradaki: Facebook Story ile Messenger Story arasındaki farkın ne olduğundan emin değil misiniz? Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak farkı öğrenin.