Facebook'ta SSL Sertifika Hatası Nasıl düzeltilir

Facebook'ta geçersiz güvenlik sertifikası veya SSl güvenlik sertifikası hatası, herhangi bir tarayıcıda https (Köprü Metni Aktarım protokolü güvenli) kullanarak web sitesini açmaya çalıştığınızda oluşan çok can sıkıcı bir sorundur. Sadece facebook'ta değil, her halükarda bu hata yer alıyor. Internet Explorer, Mozilla, krom ve opera gibi tüm tarayıcılar, bu sorunla ilgili farklı belirtiler ve iletilerle karşılaşıyor. Tarayıcıda gösterilen mesajlar:

Google chrome'da, web sitesi, bir asma kilit simgesi üzerinde kırmızı bir çizgi ve http: genelinde Kırmızı çizgi ile açılmıyor: Sayfanın üst kısmında 'SSL hatası' yazıyor ve 'gerçek www ile bağlantı kuramıyor. facebook.com 'asma kilit simgesinin altında.

Mozilla'da 'Güvenilmeyen bağlantı' olarak görünüyor. IE, 'Bu web sitesinin güvenlik sertifikasıyla ilgili bir sorun var' ve 'Opera'da hata' Geçersiz sertifika 'olarak gösteriliyor.

Ayrıca bkz. Facebook boş sayfasını nasıl düzeltebilirim?

SSL güvenlik sertifikası hatasının nedeni

Yanlış tarih ve saat, bilgisayarınızda bu SSL sertifikası hatasına yol açar. Garip gelebilir ama bu sorunun tek sebebi budur. Tarih ve saat, çeşitli nedenlerden dolayı sistemde otomatik olarak değişir ve bunlar: ölü CMOS pil, BIOS ayarları varsayılan olarak geri yüklenir, yeni pencerelerin yüklenmesi ve donanımın değiştirilmesi. Tarih ve saat doğru şekilde güncellenmediğinden, kullanıcılar http // kullanarak herhangi bir web sitesini açmayı denerken bu güvenlik sertifikası hatasıyla karşılaşırlar:

Problemin çözümü

Bu sorunu çözmek çok basittir ve aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

> Görev Çubuğu bildirim alanına gidin ve Tarih ve saate sağ tıklayın. 'Tarih / saati ayarla' seçeneğini seçin.

> Tarih ve Saat penceresi açılacaktır. Bu pencereyi RUN iletişim kutusuna gidip timadate.cpl yazarak açmanın başka bir yolu var.

> Şimdi tarih ve saati düzeltmek için 'tarih ve saati değiştir' düğmesine tıklayın.

> Değişiklikleri kaydedin ve tekrar web sitelerini açmaya çalışın.

İpuçları

Çalışan bir net bağlantınız varsa, tarih ve saat penceresinden 'İnternet saati' sekmesini seçin, 'ayarları değiştir' üzerine tıklayın ve 'internet saat sunucusuyla senkronize et' onay kutusunu işaretleyin. Bu tarih ve saati otomatik olarak düzeltir.