Firefox Focus vs DuckDuckGo: Gizlilik İçin En İyi Tarayıcı

Arama motorları ve reklam ağları, çevrimiçi etkinliklerinizi izlemeyi ve profil oluşturmayı sever. Tüm bunlar kişiselleştirilmiş arama sonuçlarının ve daha iyi hedeflenmiş reklamların sonucudur. Ancak, verilerinizin başka hangi zararlı amaçlarla kullanıldığını kim bilebilir?

Bu belirsizlik, mahremiyetiniz hakkında ciddi olmanızın nedenidir. Tabii ki, çoğu tarayıcı özel modda arama işlevini sunar. Maalesef, izleyicilerin tarama davranışınızı kaydetmesini durdurmak yerine, çevrimdışı gizlilik konularına daha fazla odaklanıyorlar.

Neyse ki, bu noktada Firefox Focus ve DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı göründü. Her iki mobil tarayıcı da yalnızca kullanıma hazır tamamen özel bir tarama deneyimi sunmakla kalmaz, aynı zamanda web sitelerinin sizi her zaman takip etmesini önlemeye çalışır.

Ama hangisi bunda daha iyi bir iş çıkarır? Hadi bulalım.

Also on Guiding Tech
This is How Facebook App is Invading Your Privacy

Read More

Kullanılabilirlik

Çevrimiçi gizliliği desteklediğini iddia eden herhangi bir tarayıcının, aktif olarak kullanıcı gizliliği fikrini destekleyen saygın bir geliştirme ekibi tarafından tasarlanan şeffaf özelliklere ve politikalara sahip olması gerekir. Ve Firefox Focus ve DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı ile, emin ellerdesiniz.

Firefox Focus, ücretsiz ve açık bir interneti savunmak ve desteklemek için güçlü bir üne sahip kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla Vakfı'nın bir ürünüdür. Kullanıcı gizliliğinin Mozilla Manifestosunda yol gösterici bir ilke olarak kabul edilmesi, nerede durduklarına dair net bir fikir vermelidir.

Ne yazık ki, Firefox Focus yalnızca Android ve iOS'ta kullanılabilir. Bir masaüstü kullanıcısı iseniz biraz hayal kırıklığı. Ancak her zaman Firefox Quantum'u kullanarak PC'nizde ya da Mac'inizde, çekirdek Firefox Focus deneyimini belirli bir dereceye kadar eşleştiren bir Özel moda sahip olduğunu düşünebilirsiniz.

Firefox Focus (Android) Firefox Focus (iOS)

Diğer taraftan, DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı, DuckDuckGo arama motorunun arkasındaki iyi insanlar tarafından size sunulur. Tanıtılmamış kişiler için DuckDuckGo, gizlilik politikasına göre arama sorgularınızı hiçbir zaman toplayamayan veya kişiselleştirmeyen, son derece gizlilik odaklı bir arama motorudur. Ve birlikte gitmek için özel bir tarayıcı sadece kek üzerine krema.

Tıpkı Firefox Focus ile olduğu gibi, DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilir – Android ve iOS. Ancak, masaüstünde birine ihtiyacınız olması gibi değil. Bunu yaparsanız, favori tarayıcınız yerine DuckDuckGo uzantısını kullanabilirsiniz.

DuckDuckGo (Android) DuckDuckGo (iOS)

Kullanıcı arayüzleri

Estetik söz konusu olduğunda, her iki tarayıcı da sizi özel olarak sörf yapmak için mükemmel bir iş haline getirmektedir. Firefox Focus, morumsu parlak bir renkte tamamen kaplanmıştır. Bu arada, DuckDuckGo tamamen karanlık bir temaya sahiptir ve ayrıca daha hafif bir temaya geçmenizi sağlar.

Şaşırtıcı bir şekilde, Firefox Focus onunla degrade teması gözler için biraz daha kolay görünüyor – ve bu karanlık bir tema fanatik geliyor! Aynı zamanda dokunma kaygan hissediyor ve onun meslektaşı biraz daha cilalı.

The Firefox Focus and Guiding Tech colors go well together.Dark mode fans — don’t get your hopes up! Web pages aren’t affected.

Ancak Firefox Focus ile sürpriz olarak çıkması gereken, tamamen sekme olmamasıdır. Bu muhtemelen 'odaklanmanıza yardımcı olmanıza yardımcı olacak' ancak çok kısıtlayıcı görünüyor. Bununla birlikte, Android sürümünde, kendilerine özel sekmelerinde karşılaştığınız sonraki bağlantıları açma seçeneğiniz vardır – ancak yine de çoklu görev için en uygun yol değildir.

DuckDuckGo ise sekmeleri desteklemekte ve bunlar arasında kolayca dolaşmanıza yardımcı olan kullanışlı bir sekme değiştiriciye sahiptir. Bu da, cep telefonundaki diğer tarayıcılarda olduğu gibi kesintisiz bir tarama deneyimi sunmanıza yardımcı olur.

Anti-Takip ve Derecelendirme

Hem Firefox Focus hem de DuckDuckGo, yerel izleme karşıtı özelliklere sahiptir. Bu, her ikisi de tarama etkinliklerinizi sitelerdeki izlemiyor demektir. Veri tarama işleminin sürekli olarak sürdürülmemesi (biraz daha sonra konuşacağımız), sitelerin tekrarlanan ziyaretlerinizde bir ipucu edinmesini de önler.

Note: Using Firefox Focus and DuckDuckGo doesn’t mean that you are completely invisible. Search engines, social media sites, and even your ISP may still recognize you using other means (IP addresses, browser fingerprinting, pixel tags, etc.).

Her iki tarayıcının da reklamların içindeki üçüncü taraf izleyicileri nasıl engellediği – bu da hemen her şeydir! Açık olmak gerekirse, reklamları değil üçüncü taraf izleyicileri engeller.

Firefox Focus'ta, Kalkan simgesine (iOS) veya üç noktalı simgeye (Android) dokunarak herhangi bir web sitesinde engellenen izleyici sayısını kontrol edebilirsiniz. Bazı numaralara şaşırma.

Expect many sites to have trackers that go on to the triple digits.

Tarayıcı ayrıca, belirli izleyici türlerini (reklam, analitik, sosyal vb.) Etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebileceğiniz izleme karşıtı özelliklerini özelleştirmenize de olanak tanır. İzleyici kısıtlamaları nedeniyle düzgün çalışmayan bazı web öğelerini bulursanız çok yararlıdır. Örneğin, sık sık sosyal medya araçları kullanıyorsanız, sosyal izleyicileri açmak daha iyidir.

If sites malfunction, consider disabling anti-trackers starting from the bottom up.

DuckDuckGo, derecelendirme sistemi kullanması nedeniyle anti-izleme için benzersiz bir yaklaşım sunar. Bir site yükleyin; adres çubuğunun yanında, tarayıcı tarafından verilen notu 'A' – 'E' arasında gösteren bir puan görmelisiniz. Her zaman olduğu gibi, DuckDuckGo en iyi gizlilik uygulamalarıyla uğraşan siteler için bir 'A' saklı tutar. Ancak, izleyiciler hemen hemen her yerde bulunduğundan, böyle bir skoru nadiren görmelisiniz.

Puanı tıkladığınızda tarayıcı sizi bir site hakkında daha fazla bilgi sağlayan Gizlilik Panosuna götürür.

The best that most sites can hope for is a ‘B+.’

Tarayıcı, bir sitenin derecesini belirlemek için çeşitli kriterler kullanır. Her şeyden önce, sitenin şifreli bir bağlantı kullanıp kullanmayacağını belirler. Ardından, kullanılan takipçilerin sayısı ve DuckDuckGo'nun anti-izleme yetenekleri ile ne kadar gelişme kaydedildiği geliyor.

Son olarak, sınıflandırma ayrıca Hizmet Şartları uyarınca yürürlükte olan açık gizlilik politikalarını ve etik uygulamaları da değerlendirir; Okumadım. Genellikle, çoğu site açıklık sorunları nedeniyle 'Bilinmeyen Gizlilik Uygulamaları' tanımına sahiptir, ancak tarayıcı yaygın uygulamaları olanları işaret etmek için harika bir iş çıkarır.

The Privacy Dashboard will definitely raise a few eyebrows.

DuckDuckGo ayrıca istediğiniz herhangi bir sitede gizlilik korumasını devre dışı bırakmanıza izin verir. Ancak, bunun gerçekten iyi bir fikir olup olmadığını belirlemek için sınıflandırma sistemini kullanın. Tarayıcı ayrıca, izleme önleme modülleri olmadan da verilecek olan rütbeyi belirtir.

Engellenen izleyicilerin sayısını ve DuckDuckGo'nun çeşitli sitelerdeki gizlilik politikaları hakkında ne düşündüğünü ve Gizlilik Panosu'ndaki ilgili bölüme kısa bir dokunuşla bakabilirsiniz.

That’s a lot of trackers.DuckDuckGo doesn’t think too highly of Google!

Genel olarak, DuckDuckGo sadece reklam izleyicileri engellemekle kalmayıp, aksi takdirde kabul edeceğimiz sitelerin gizlilik uygulamaları hakkında da pek çok bilgi vermek için harika bir iş çıkarmaktadır.

Also on Guiding Tech

.camp-list-960{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/210233/IOS-12-Safari-Clear-Cache-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1544800113’);background-size:cover;background-position:center center}

#privacy

Click here to see our privacy articles page

Veri Tarama

Bu sürekli bir endişe olan sadece site izci değil. Çevrimdışı gizlilik, paylaşılan cihazlarda olduğu kadar önemlidir. Neyse ki, hem Firefox Focus hem de DuckDuckGo tarama verilerinizi gerekenden daha uzun bir süre boyunca tutmaz. Sadece uygulamaları zorla kapattığınızda, bir dahaki sefere başlamak için temiz bir sayfa açmalısınız.

Remember: Simply switching to another app won’t remove your browsing activity. You need to force-quit!

Peki ya Firefox Focus veya DuckDuckGo'dan tamamen çıkmayı unutursanız? Belli ki, başkasının başına geleni yapması için başkasının takılmasını istemezsin, değil mi? Ancak stres yapmayın – şu Çöp ve Tost simgelerini görün?

On Android, the Trash icon also doubles up as the tab switcher.DuckDuckGo toasts all your tabs, so be careful!

Onlara dokunun; ekranınızdaki her şey, tüm çerezler ve önbelleğe alınmış verilerle birlikte anında kaybolur. Firefox Focus daha hızlıdır çünkü onay istemez. Ancak DuckDuckGo'nun Toast animasyonu daha havalı!

Bununla birlikte, her iki tarayıcı da tarama etkinliğinizin endişe duymasını engelleyen başka bir özellik sunar – biyometrik güvenlik. Bu ekstra koruma katmanını açtığınızda, tarayıcıya erişmek istediğinizde cihazınızdaki yerleşik parmak izi veya yüz tanıma sensörünü kullanmanız gerekir. Ne yazık ki, DuckDuckGo Android sürümü kesin bir düşürücü, onu desteklemiyor.

Both browsers (except DuckDuckGo on Android) supports biometric security.

Firefox Odak geliştiricileri ayrıca Stealth moduyla ek bir adım daha attı. Açın ve tarayıcı kartı artık uygulama değiştiriciyi kullanırken etkinliğinizin görüntüsünü göstermemelidir. Bu yüzden, herkese açık uygulamaları değiştirmek veya yanınızda birileri olduğunda sıkıntılı anlar yaşanmaz.

Arama motorları

Arama yaparken Firefox Focus, arama sonuçları oluşturmak için Google’ı kullanırken, DuckDuckGo kendi arama motorunu kullanır. Ancak her iki tarayıcı arasındaki eşitsizlik ortaya çıkmaya başlar.

Google’a ek olarak, Firefox Focus da varsayılan olarak DuckDuckGo’nun da dahil olduğu ek yük arama motorlarını destekliyor! Diğer arama motorlarını da kolayca ekleyebileceğiniz gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Firefox Focus makes switching between and adding search engines a breeze.

Öte yandan, DuckDuckGo başka bir arama motoruna geçmenize izin vermez – açık, net * nedenlerle. Sizi hiçbir zaman izlemese veya kişiselleştirilmiş aramalar sunmasa da, özellikle Google ile karşılaştırıldığında, size en yararlı aramaları sunmasını bekleyemezsiniz.

DuckDuckGo'nun arama sorgularının eksik olduğunu tespit ederseniz, Firefox Focus üst elini sağlar. Google’ı kullanmak rahatsız edici olabilir, ancak yerleşik izleme önleme modülleri çoğu endişeyi gidermelidir. Ayrıca, tarayıcı otomatik öneri oluşturmak için aktif olarak yazdıklarınızı durdurmanızı da sağlar – bu, ana arama motorlarının sizi davranışlarına göre profillemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Firefox Focus — smart enough to stop what you are actively typing from being sent to the search engine.

DuckDuckGo kullanarak başka bir arama motorunu manuel olarak yükleyebilseniz de, doğrudan adres çubuğundan arama yapamayacağınız için bu bir sorun. Firefox Focus ile eklenen işlevler oldukça yararlı olmalı.

Otomatik Tamamlama ve Yer İmleri

Firefox Focus, yer imlerinin bu kadar önemli olduğunu düşünmez ve bu nedenle yer imi işlevi yoktur. Ve saf bir mahremiyet bakış açısından, bu mantıklı geliyor. Gizliliğe gelince, kim gezinme etkinliğinizin izini sürmek ister?

Bunun daha az problem olmasını önlemek için, bunun yerine, adres çubuğuna yazmaya başladığınız anda kolayca kendini gösteren 450'nin üzerinde popüler sitenin listesi olan URL Otomatik Tamamlama adlı bir özelliği kullanmayı seçebilirsiniz.

URL AutoComplete is a great feature to have all around.

Özel listenizi daha fazla URL ekleyerek de oluşturabilirsiniz, ancak yerleşik liste çoğu siteye daha hızlı ulaşmanızı sağlamak için fazlasıyla yeterli.

Öte yandan, DuckDuckGo, yer imleri ekleme desteği sunar. Bununla birlikte, özellik en iyisidir ve yer imlerini klasöre göre düzenleme seçeneği yoktur.

DuckDuckGo’s bookmarking capabilities are pretty basic.

Firefox Focus 'URL Otomatik Tamamlama özelliği, yer işaretlemeye iyi bir alternatif olarak çalışır. Evet, DuckDuckGo'nun yer imlerini saklama yeteneği kullanışlıdır, ancak kötü alışkanlıkların geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ne de olsa burada gizlilikten bahsediyoruz.

Kullanım verisi

Çoğu uygulama, uygulama istatistiklerini geliştirmek için uygulama istatistiklerini kullanır. Bu sizi durdurursa, Firefox Focus'un tam olarak bunu yaptığını bilmeniz gerekir. Tarayıcının gizlilik odaklı doğası göz önüne alındığında oldukça şaşırtıcı.

Mozilla, yalnızca tarayıcının performansını ve istikrarını artıran verilerin toplandığını açıkça ortaya koydu – örneğin sekme veya tarayıcı çökmesiyle ilgili bilgiler. Herhangi bir kişisel verinin aktarılması çok düşük bir ihtimal olsa da, her şey biraz sinir bozucu. Neyse ki, bunu Firefox Odak Ayarları paneline kısa bir dalışla durdurabilirsiniz.

Stopping Firefox Focus from transmitting usage data isn’t all that difficult.

Öte yandan, DuckDuckGo temel değerlerine sadık kalıyor ve isimsiz veri iletimi özelliği de yok. Kudos!

Also on Guiding Tech
3 Secure WhatsApp Alternatives That Care About Your Privacy

Read More

En iyisi nedir?

Hem Firefox Focus hem de DuckDuckGo, hiçbir şekilde gizliliğe tam anlamıyla sahip değil. Alıştığınız en gelişmiş tarayıcı özelliklerinden yoksundurlar. Ancak, sundukları en iyi ikisi – telefonunuzda gizlilik. Ancak, tamamen kişisel tercihlere bağlı olduğundan, tarayıcılardan birine açık bir kazanan demek o kadar kolay değildir.

Birden fazla sekmede sörf yapmayı sever misiniz? Büyük arama motorlarının etik dışı uygulamalarından hoşlanmıyor musunuz? Favori sitelerinizin ne kadar güvenilir olduğunu görmek ister misiniz? O zaman DuckDuckGo bariz bir formda.

Öte yandan, (DuckDuckGo dahil) geçmek için birden fazla arama motoruna sahipken oturumunuza odaklanmak istiyorsanız, o zaman Firefox Focus tercih ettiğiniz tarayıcınız olmalıdır.

Sıradaki: Cep telefonunuzda tam teşekküllü Firefox sürümünü kullanıyor musunuz? Firefox Focus'un ağabeyi ile karşılaştırıldığında nasıl bir performans gösterdiğini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.