Fitbit Charge 3 telefondan bildirim almıyor

Fitbit Charge 3 gibi sağlık takipçileri bağımsız cihazlardır, ancak akıllı telefonunuzla yan yana çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bunları telefonunuzun, uyarılmak istediğiniz şeyler için bildirim alabileceğiniz bir uzantısı olarak düşünebiliriz. Ancak, işlerin iyi gitmediği zamanlar vardır, bu nedenle bildirimler alınmaz. Bu nedenle, bu yayında, artık cihazınızdan bildirim alamayan Ücret 3’teki sorun gidermede size yol göstereceğim.

Farklı bir soruna çözüm arayanlar için, bu telefonla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için Fitbit Charge 3 sorun giderme sayfamıza girin. Sizinkine benzer sorunları bulmak için sayfaya göz atın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Sizin için işe yaramıyorlarsa veya hâlâ yardımımıza ihtiyacınız varsa, anketimiz aracılığıyla istediğiniz zaman bizimle iletişime geçin.

Sorun gidermemize geri dönersek, Fitbit Charge 3’ünüz artık telefonunuzdan bildirim alamıyorsa yapmanız gerekenler …

    İzleyicinizin telefonunuzun 20 metre yakınında olduğundan emin olun.Telefonunuzu ve Şarj cihazınızı yeniden başlatın 3.Sadece telefonunuza bağlı izleyici ile ilgili sorunu giderin. Fitbit uygulamasını yeniden yükleyin.Ağ ayarlarını Ağınıza sıfırlayın.Fabrika Fitbit Ücretinizi sıfırlayın 3.

Sağlık izleyicileri, Bluetooth bağlantısının kararlılığına ve bu sorunu giderirken sağlamanız gereken ilk şey, aralığın bir sorun olmadığıdır. Bu nedenle, her iki cihazı da masanın üzerine yerleştirin ve yeniden başlatın. Tamamlandığında, aralarındaki bağlantı da yenilenir, bu nedenle bildirimlerin izleyicinizde görünüp görünmeyeceğini görmeyi deneyin.

Bakmanız gereken başka bir şey, diğer Bluetooth cihazlarının izleyicinizin telefonunuza bağlantısını engelleme olasılığıdır. Bu nedenle, bu sorunu giderirken, telefonunuz başka cihazlara bağlıysa sorun bu olabileceğinden cihazınıza yalnızca Şarj 3’ün Bluetooth üzerinden bağlı olduğundan emin olun. Bunu yaparken, “Rahatsız Etmeyin” özelliğini (ve benzer özellikleri) devre dışı bırakmanızı da öneririm, çünkü bu, izleyicinizde bildirimlerin görünmemesinin nedeni olabilir.

Ayrıca, uygulamayla ilgili olmadığından emin olmak için telefonunuzdaki Fitbit uygulamasını yeniden başlatın. Bunun bağlantıyla ilgili olmadığından zaten emin olduk, bu yüzden bu uygulamayla ilgili bir sorun olmaması olasılığını göz ardı edelim. Bununla birlikte, sorun devam ederse Fitbit uygulamasını kaldırıp yeniden yüklemenizi de öneririz.

Uygulamada sorun giderdikten ve sorun devam ettikten sonra bağlantıyı tekrar yenileyin, ancak bu sefer telefonunuzun bağlantı ayarlarını fabrika varsayılanlarına geri getirin. Çoğu cihaz ağ ayarlarını sıfırlamanıza izin verir, bu yüzden bunu telefonunuzda yapmayı deneyin ve ne olduğunu görün. Her şey başarısız olursa, Fabrika Fitbit Charge 3’ü sıfırlayın, telefonunuzla yeniden bağlayın ve ardından bildirimleri tekrar ayarlayın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.