Flipboard vs Google Haberler: Hangisi Daha İyi Bir Haber Uygulamasıdır

Her gün yayınlanan haberlerin haberi sizi ezmek zorunda. Haber sitelerini ayrı ayrı sekmelerde açsanız bile, ilginizi çekenleri özleyeceksiniz. Bu nedenle haber toplama uygulamalarının yükselişi, bilgi yüklemesiyle başa çıkma denemesidir. Hangisini kullanıyorsun?

Kullanılabilir birkaç uygulamadan Google Haberler ve Flipboard iki güçlü rakip. Arama motoru devi Google’ın sahibi olan Google Haberler, haber öykülerini toplamak için 50.000’den fazla kaynak taramaktadır. Birçoğumuz zaten bilgi aramak için Google’ı kullandıkça, Google Haberler belirgin bir seçim haline geldi.

Google Haberler’i ziyaret edin

Flipboard, ilginizi çeken haberlere yer vererek kullanıcı deneyiminizi kişiselleştirmek istiyor. Güzel ve işlevsel bir arayüz ile haberleri beğeninize göre iyileştirme veya başkalarının takip etme yeteneği geliyor.

Flipboard'u ziyaret edin

Note: For this post, I’ll be using the Android app for both the services.

1. Hesap Oluşturma

Bir Google hesabınız varsa, Google Haberler için yeni bir hesap oluşturmanız gerekmez. Google hesabınıza giriş yaparken sadece Google Haberler ana sayfasını ziyaret edin. Bir akıllı telefon kullanıyorsanız, Android veya iOS uygulamasını indirin. Google Haberler uygulamalarını kullanmak ücretsizdir. Bir Android telefonunuz varsa, Google Kimliğinizi kullanabilirsiniz. Ancak, bir iOS kullanıcısıysanız ve bir Google hesabınız yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir.

Flipboard, Android ve iOS'ta mevcuttur ve ayrıca bir web sürümüne de sahiptir. Uygulamada, genellikle en az 3 ile başlayan ve sizin için alakalı tüm konuları (karma etiketi) seçerek başlarsınız. Daha sonra farklı ilgi alanlarını seçebilirsiniz.

Flipboard, egzersiz ve Crossfit gibi çeşitli niş konular için bir seçenek yanı sıra, politika ve teknoloji gibi geniş kategoriler sunar. Konuları seçtikten sonra Flipboard ana sayfanızı uygun şekilde doldurur. Bu uygulama benden bir hesap oluşturmamı istemedi, ancak tercihlerinizi senkronize edebilmenizi ve haber hikayelerini küratörlüğünü paylaşmaya devam edebilmenizi tavsiye ederim.

Google Haberler, diğer Google ürünleri ve uygulamalarıyla tutarlı kalan tipik bir minimalist tasarım kullanır.

Flipboard'un daha güzel ve akıcı bir kullanıcı arayüzü olduğuna inanıyorum. Gezinmek yerine, haber öykülerine göz atmak için ekranınızda tıpkı fiziksel bir dergi gibi sayfaları çeviriyor olacaksınız. Dolayısıyla Flipboard denir.

Also on Guiding Tech
Feedly vs Flipboard : Which App is the Best for the News Savvy?

Read More

2. Tarama Haber Hikayeleri

Google Haberler’de Sizin için sekmesi altında sunulan haberlerden bazıları, diğer Google uygulamalarını kullanarak düzenli olarak aradığınız konulara bağlıdır. Algoritma bir sır olarak kalsa da, son aramalarınızın bir etkisi var. Sonra Google’ın gerekli ve yararlı olduğunu düşündüğü hikayeler var. Ben müdahaleci olmayan küçük hava sembolünü seviyorum, ama üzerine dokunursanız, bugünkü Weather.com sitesinden çekilmiş hava tahminlerini ortaya koyuyor.

Flipboard bile, uygulamayı ilk defa başlattıktan sonra seçtiğiniz kategorilerden haberleri bulabileceğiniz bir For You sekmesini gösterir. Bugün için 10 sekmesi, günün ilk on haberlerini görüntüler. Başka bir sekme, takip etmek için daha fazla konu seçebileceğiniz Tutkunuz Nedir. Her konunun altında, onu izleyen kişi sayısını bulacaksınız.

Google Haberler’de başlıklar sekmesi, en son haberler için En Son gibi bölümlere ayrılır ve bir diğeri konum (ülke) içindir – benim durumumda Hindistan. Yanında İşletme, Teknoloji, Finans ve Dünya bölümü gibi geniş kategoriler var.

Renkli bir kare simgesi, bazı haberlerin altındaki Tam Kapsam seçeneğini belirtir. Buna dokunmak aynı konu, olay ya da olayla ilgili farklı yayıncılardan gelen haberleri ortaya çıkaracaktır.

Zaman Çizelgesi özelliği size tarih ve kaynağa bağlantılar içeren bir öykünün kuş bakışı görünümünü verir. Belirli konularda araştırma yapan insanlar için faydalıdır. Google Haberler ayrıca, ilgili videoları ve tweet'leri Twitter'dan da çeker.

3. Deneyiminizi Kişiselleştirin

Google Haberler uygulamasında gördüğünüzden hoşlanmıyor musunuz? Sık Kullanılanlar sekmesine dokunun ve okumak istediğiniz konuları seçin. NY Times gibi kaynaklar veya fotoğrafçılık gibi bir konu olabilir.

Konuma göre hikayeler de ekleyebilirsiniz. Öyleyse, New York'ta yaşıyorsanız, şehrinizin adını arayın ve Google ekranınızı o şehirden hikayelerle dolduracak. Yer imlerine eklemek için sağdaki yıldız simgesine dokunun.

Tutkunuz dışında, Flipboard'da kategorilere ve bölgelere göre filtreleme yapabileceğiniz bir arama sekmesi bulunur. Arama yapabilmenize rağmen, zaman kazanmak için en popüler kaynaklar ve konular otomatik olarak önerilir.

Bir konu seçtiğinizde, Flipboard uygulaması size izleyeceğiniz alt başlıkları görebileceğiniz ilgili birkaç öykü gösterecektir. Flipboard hakkında sevdiğim şey bu.

Google Haberler’de alt başlıklar seçtiğimde daha fazla hikaye gösterdim. Ancak, konuları kolayca bulmak ve abone olmak için arama işlevini kullanabilirsiniz. Ayrıca, Flipboard'un alt konuları önermek için daha iyi bir iş çıkardığına inanıyorum.

Sağ alt kısımdaki Gazete Bayisi sekmesi, Google’ın kategorilere ve ilgi alanlarına dayalı kaynakların bir listesini önerdiği yerdir. Neredeyse bir gazete gibi kategoride sınıflandırılmış haber mağazalarını okumak isteyen insanlar için çalışıyor. Farklı sitelerden burç güncellemeleri gibi belirli ilgi alanlarına abone olabilirsiniz.

Gerçekten, hem Google Haberler’de hem de Flipboard’da farklı sekmeler arasında bir örtüşme var.

Dergi okumayı seviyorsanız, Play Store hesabınızı kullanarak bunlara abone olabilirsiniz ve çoğu için ödeme yapmanız gerekebilir. Popüler sekmesi, birçok kullanıcının abone olduğu, okuduğu ve takip ettiği haberlerini gösterir.

Also on Guiding Tech
How to Create Your Own Custom News Sections with Google News

Read More

4. Paylaşma ve Küratörlük

Hikayeleri paylaşır ve kaydeder / yer imlerine ekleriz. Google Haberler’de, hikayeyi Sık Kullanılanlar'a kaydetmek için menü simgesine (üç nokta) dokunun ve böylece varsayılan Android paylaşım seçeneklerini kullanarak daha sonra erişebilir veya başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Makaleyi orijinal düzeninde okumak isterseniz, orijinal web sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Ancak, makalenin tamamını Google Haberler’in içinden okuyabilirseniz neden bunu yapıyorsunuz?

Flipboard'da, sosyal medya arkadaşlarınızın Flipboard'taki etkinliklerini Facebook, Twitter ve Google Plus'tan gösteren Bildirimler sekmesini göreceksiniz. Sekme okudukları, yorum yaptığı, beğendiği ve kaydettiği şeylerle ilgili bildirimler taşır. Platformda kendi 'dergilerini' oluşturan popüler küratörleri de takip edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Flipboard, farklı kategorilerde beğendiğiniz hikayeleri başkalarının izleyebilmeleri için kaydetmenizi ve iyileştirmenizi sağlar. Bu, Flipboard'u niş konuların küratörleri ve takip edenlerin sadece iyi küratörlüğünü yapılan kaliteli haberleri okumakla ilgilenen insanlar için heyecan verici bir yer haline getiriyor.

Fakat öyküler nasıl iyileştirilir? Bir makaleyi okuduktan sonra, beğendiyseniz '+' simgesine dokunun. Yazı tahtası sizden bu hikayeyi kaydetmek için yeni bir dergi oluşturmanızı isteyecektir. Ayrıca dergiyi özel tutmayı veya başkalarının görüp izlemesini herkese açık tutmayı da seçebilirsiniz.

Bu yüzden blogcular, yazarlar ve düşünürler Flipboard'u tercih ediyor. Uygulamayı nadiren kullandığım için çok utanç verici.

Google, Google Haberler’in küratörüdür ve takip ettiğiniz belirli bir konunun tüm haberlerini indirmenize izin verir. Herhangi bir konuyu açın, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun, menüden İndir onay kutusunu seçin ve konunun altındaki tüm haberleri daha sonra çevrimdışı okumak için indirin.

Güncel kalın

Hem Google Haberler, hem de Flipboard birçok kaynaktan gelen haberleri toplamakta gerçekten iyidir. Her ikisinde de geniş kategorilerden niş konulara kadar detaylandırabilirsiniz. Bu yüzden gerçekten yakın bir arama olduğunu düşünüyorum.

Bir küratörseniz veya başkalarını takip etmek ve güzel bir kullanıcı arayüzü istiyorsanız, Flipboard'u edinin. Derinlemesine araştırma yapacak, dergilere abone olacak veya belirli bir konu için tüm makaleleri bir kerede indireceksen, Google Haberler daha iyi bir alternatiftir.

Sıradaki: Windows 10 dizüstü bilgisayarınızda haberleri okumak ister misiniz? İşte Windows 10 Mağazasında bulabileceğiniz en iyi 5 RSS okuyucusu.