Fortnite lag sorunu ve diğer bağlantı sorunları nasıl düzeltilir?

Fortnite kesinlikle bugünün en büyük çevrimiçi oyunlarından biridir. Çoklu platformlarda lansmanından bu yana 125 milyondan fazla kullanıcısıyla, hatalar zaman zaman gelişir. Bu oyunda her türlü sorun var, ancak bu yazıda, birçok kullanıcının zaman içinde bildirdiği bazı yaygın sorunlara odaklanmaya çalışıyoruz.

Sunucu tarafı sorunlarını kontrol edin

Fortnite oynamakta sorun yaşıyorsanız veya Battle Royale’a bağlanamıyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk önemli şey sunucular olmalıdır. Olası son kullanıcı sorunlarını kontrol etmek son derece iyi olsa da, çoğu bağlantı sorunu oyunun sunucularında meydana gelir. Fortnite bağlantı sorunlarının yaygın nedenleri, güncellemeler nedeniyle kapanma süreleri olarak planlanmaktadır. Bakım ve planlı kesintiler, yaygın olmasa da, bazen yayıncı veya geliştirici tarafından çeşitli yollarla önceden iletilir. Fortnite sunucularında bir sorun olup olmadığını kontrol etmenin yolları aşağıdadır.

Epic Games durum sitesini kontrol edin. Fortnite sunucuları hakkında bilgi almak söz konusu olduğunda, yayıncının resmi web sitesine gitmekten daha iyi bir alternatif yoktur. Yüksek güvenilirlik isteyen milyonlarca Fortnite oyuncusu ile Epic Games, web sitelerinin sunucularının çalışma durumu hakkında doğru bilgi vermesini sağlar. Bu bağlantıda sunucularının durum sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Twitter’ı kontrol edin. Fortnite’ın resmi Twitter tanıtıcısı, oyunla ilgili herhangi bir kesinti veya sorunu açıklamada aktiftir. Fortnite için neredeyse gerçek zamanlı veri arıyorsanız, Twitter sayfalarını buradan kontrol edin. Ve onlar için bekleyen bir sorunuz varsa, sizin gibi diğer oyunculara verilen cevaplara da göz atmayı denemenizi öneririz. Onlara verilen cevaplar tam aradığınız cevaplar olabilir.

Down Detector web sitesini ziyaret edin. Olası sunucu sorunları hakkında zamanında üçüncü taraf bilgileri almak istiyorsanız, Down Detector gidilecek sitedir. Bu sitenin görevi dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen sunucu sorunlarını bildirmektir ve Fortnite gibi popüler oyunları içerir.

Kendi bağlantınızı kontrol edin

Devam eden Fortnite sunucu tarafı sorunu olmadığını doğruladıysanız, bağlantı sorununuzun en olası nedeni kendi İnternet hizmetinizdir. Düzeltmek için sonunda ağda sorun giderme yapmayı deneyin. PC’de oynuyorsanız, güvenlik duvarınızı veya internet bağlantı hızınızı kontrol etmeyi deneyin. İnternet Servis Sağlayıcınızın ağında farkında olmadığınız bir sorun olabilir. Durumun bundan şüpheleniyorsanız onlarla konuşun. Aksi takdirde, aşağıda sorun gidermeye devam edin.

Fortnite üzerinde büyük gecikme nasıl düzeltilir

PC’de ilk kez Fortnite oynuyorsanız ve aşırı gecikme yaşıyorsanız, muhtemelen makinenizin minimum özellikleri karşılamamasından kaynaklanmaktadır. Fortnite gibi çevrimiçi oyunlar söz konusu olduğunda, yaşayabileceğiniz iki tür gecikme vardır. Bunlardan biri yavaş internet veya kesintili bağlantı probleminden kaynaklanan gecikme gecikmesidir. Bunun nedeni ISS’nizdeki veya ev ağınızdaki bir sorun olabilir. Diğer gecikme türü, düşük donanım performansından kaynaklanan cihaz gecikmesidir.

Bir bilgisayar kullanıyorsanız, oyunun düzgün çalışmasına izin vermede sorun yaşıyor olabilirsiniz. Makinenizin Fortnite için minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeyi deneyin. Temel gereksinimler aşağıdaki gibi olmalıdır:

  Ekran Kartı: Intel HD 4000CPU: Core i3 2.4 GHzRAM: 4 GB İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit veya Mac OSX Sierra

Bu gereksinimleri karşılamamak Fortnite oynarken bilgisayarınızın performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu, sabit veya rastgele donmalara veya gecikmeye yol açabilir.

Bilgisayarınız bu temel gereksinimleri aşarsa, grafik ayarlarını çok fazla çevirmiş olabilirsiniz. Herhangi bir fark olup olmadığını görmek için onları indirmeyi deneyin.

Ayarları kontrol ettikten sonra sorun devam ederse, gecikme gecikmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bu noktada, bunun sadece iki olası nedeni vardır. Ev ağ aygıtlarınızla ilgili bir sorun var veya ISS’nizden gelen bir bağlantı sorunu var. İnternet bağlantı hızınızın ne kadar hızlı olduğunu kontrol etmeye çalışın ve yüksek PING sonucu olup olmadığını görün. Bu bilgileri kontrol etmek için Speedtest.net’i kullanabilirsiniz. Kararsız indirme hızı sorunu varsa veya Ping çok yüksekse, sorun giderme talimatlarını almak için ISS’nize başvurun. Kablosuz kurulum yapıyorsanız, elinizde herhangi bir wifi sorunu olup olmadığını görmek için bilgisayarınızı ethernet üzerinden bağlamayı deneyin. Ayrıca, VPN kullanıyorsanız, sorunun nereden geldiğini görmek için kapatmayı düşünün.

Fortnite’a tamamen bağlanamıyorsanız, ancak bağlantınız hızlı ve çalışıyor gibi görünüyorsa, bir Güvenlik Duvarı sorununuz olabilir. Windows’ta, Güvenlik Duvarı ayarlarınızı Fortnite’ın engellenip engellenmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu durumda, 80, 443 ve 5222 olan oyun tarafından kullanılan portları açmak istersiniz.

Windows’da bir bağlantı noktası açmak için:

  Denetim Masası’nı açın. Sistem ve Güvenlik’e tıklayın.Windows Güvenlik Duvarı’na gidin.Gelişmiş Ayarlar’a tıklayın. Solda, Gelen Kuralları’na tıklayın. ”5222, 443, 80” girin ve üç kez daha İleri’yi tıklayın.Ad kutusuna UE4 yazın ve ardından Son’u tıklayın.

Mac’iniz varsa, Fortnite’ın güvenlik duvarından geçmesine izin veren adımlar şunlardır:

  Sistem Tercihleri’ni açın. Güvenlik veya Güvenlik ve Gizlilik simgesini tıklayın. Güvenlik Duvarı sekmesini seçin. Tercihler bölmesindeki kilit simgesini tıklayın, ardından bir yönetici adı ve parolası girin. Güvenlik Duvarı Seçenekleri düğmesini tıklayın Uygulama Ekle (+) düğmesini tıklayın. için gelen bağlantı ayrıcalıklarına izin vermek istediğiniz uygulamayı seçin.

Güncellemeleri yükle

Fortnite’ı hangi platformda oynarsanız oynayın, oyun istemcisini daima güncel tutmalısınız. Güncellemeler otomatik olarak yapıldığından bu tavsiye genellikle gereksizdir. Ancak, cihazınız için herhangi bir güncellemeyi herhangi bir şekilde engellediyseniz, bu, oyunu hemen güncellemek için iyi bir hatırlatma görevi görmelidir.

V-Bucks sorunları nasıl düzeltilir?

V-Bucks’ınızı alma konusunda sorun yaşıyorsanız, bu, düzeltme yeteneğinizin ötesinde bir sorun olabilir. Ödediğiniz V-Bucks’ı alamıyorsanız, Fortnite Battle Royal destek ekibiyle veya bunları satın aldığınız mağaza ile iletişime geçmenizi öneririz.

Bazı oyuncular V-Bucks’ın akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya oyun konsolları gibi tüm platformlar için geçerli olduğunu düşünebilir. Maalesef durum böyle değil. Hesaplarınızı bağlasanız bile V-Bucks yalnızca belirli bir oyun platformu için geçerlidir. Dolayısıyla, mobil hesabınız için satın aldığınız V-Bucks, PS4 veya Xbox’ınıza aktarılmaz.

Fortnite Hatası 6 ve Hatası 0 Nasıl Onarılır

Bazı hatalar, son kullanıcının başa çıkma yeteneğinin ötesindedir. Ne yazık ki, çoğu Fortnite kullanıcısının sıklıkla karşılaştığı bazı yaygın hatalar Hata 6 ve Hata 0’dır, her ikisi de eşleştirme ve bağlantı ile ilgili sunucu tarafı sorunlarıdır. Bu hatalardan herhangi birini alıyorsanız, çözümlerini aramak için zamanınızı boşa harcamamalısınız. Seviyenizde sabitlenemezler, böylece yapabileceğiniz tek şey beklemektir. Bu hatalar kendi başlarına kaybolur, bu yüzden onları bırakın.

Sorunu senkronize etmeyen kaplamalar nasıl düzeltilir?

V-Bucks’ın aksine, kaplamalar diğer platformlara aktarılabilir. Satın aldığınız kaplamalar ve diğer öğeler, örneğin PC’den satın aldıktan sonra cep telefonunuzda görünmüyorsa, bunun en olası nedeni Epic Games hesabınızın telefonunuzdaki hesabınıza bağlı olmamasıdır. Henüz hesaplarınızı bağlamayı denemediyseniz, talimatları almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

PlayStation 4’te (PS4) Fortnite Sorunları Nasıl Onarılır

PS4’te Fortnite oynarken bir sorununuz varsa, bunun nedeni bozuk bir önbellek veya bir uygulama sorunudur. Aşağıdakilerden herhangi birini yaparak bu temelin herhangi biriyle başa çıkabilirsiniz.

  PS4 önbelleğini temizle. Bazı PS4 uygulamaları, önbellek bozulduğunda bağlantı veya performans sorunlarıyla karşılaşabilir. Bu, konsolunuzun önbelleği zamanla eskiyse gerçekleşebilir. Önbellek sorununuz olup olmadığını görmek için, aşağıdaki adımları uygulayarak önbelleği temizlemeyi deneyin: PlayStation 4’ünüzü kapatın. Dinlenme Moduna girmeyin. En az 30 saniye bekleyin. Güç kablosunu tekrar PlayStation 4’ünüze takın ve açın. Kayıtlı Oyun Verilerini Silin. Oyun kayıtları, oyuncu profilleri ve diğer oyun verileri varsayılan olarak otomatik olarak PlayStation 4 Sistem Deposuna kaydedilir. Verilerin bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız, verileri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Kaydedilmiş oyun verilerinin silinmesi kalıcı bir işlemdir ve geri alınamaz. Bu nedenle, kayıtlı oyun verilerinizi silmeden önce çevrimiçi depolama birimine veya bir USB depolama cihazına yedeklemeniz önemle tavsiye edilir.

Sistem Deposuna erişmek ve oyun verilerini silmek için şu adımları izleyin:

  Gösterge tablosunun üst kısmındaki Ayarlar menüsünü açın. Depolama’yı seçin, ardından Sistem Depolama’yı seçin. Kaydedilmiş Veriler’i seçin. Oyunun kaydedilmiş verilerine erişmek için bir oyun seçin. Seçenekler düğmesine basın ve Sil’i seçin. Sil’i seçin. Fortnite’i kaldırın. Oyunun yeniden yüklenmesi, yeniden çalışmasını sağlamak için son seçenek olabilir. Bu çözüm, özellikle yavaş internet bağlantınız varsa biraz zaman alabilir.

Xbox’ta Fortnite Sorunları Nasıl Onarılır

PS4 sorun giderme işlemlerinde olduğu gibi, Xbox One’ınızdaki Fortnite sorununu düzeltmek için yapabileceğiniz üç şey vardır.

  Xbox Önbelleğini Temizle. Xbox One’da önbelleği temizlemek için şu adımları izleyin: Xbox One’ınızı kapatın. Xbox One’ın önündeki gösterge ışıkları ve konsolun güç tuğlası kapandıktan sonra, güç tuğlasını konsolunuzun arkasından çıkarın. Güç tuğlasını Xbox One’ınıza geri takın ve açın. Kayıtlı Oyun Verilerini Silin

Oyun kayıtları, oyuncu profilleri ve diğer oyun verileri varsayılan olarak otomatik olarak Xbox One sabit diskine kaydedilir. Verilerin bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız, verileri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Kaydedilmiş oyun verilerinin silinmesi kalıcı bir işlemdir ve geri alınamaz. Bu nedenle, kayıtlı oyun verilerinizi silmeden önce çevrimiçi depolama birimine veya bir USB depolama cihazına yedeklemeniz önemle tavsiye edilir.

Sistem Deposuna erişmek ve oyun verilerini silmek için şu adımları izleyin:

  Xbox Home’dan Ayarlar’a gidin. Sistem’e gidin ve Depolama’yı seçin. Ekranın sağ tarafındaki Depolamayı yönet’i seçin, ardından İçeriği görüntüle’yi seçin. Bir oyunu vurgulayın, Menü düğmesine basın ve Oyunu yönet’i seçin. Oyunun kayıtlı verilerine erişmek için bir oyun seçin.

Buradan, dosyaları silmek veya belirli bir dosya hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için Seçenekler Menüsünü kullanın.

  Yukarıdaki iki çözüm yardımcı olmazsa oyunu silmeyi düşünün. Ardından, konsolu yeniden başlattıktan sonra yeniden takın.

Geliştiriciyle iletişim kurun

Zaman zaman ortaya çıkabilecek başka Fortnite sorunları da vardır. Bu vakaların çoğunda, çözümler hiçbir zaman kesinlikle bulunmayacaktır. Ancak, belirgin bir çözümü olmadığı anlaşılan bir sorunla karşılaşırsanız, cihazınızı yeniden başlatmayı düşünün. Bu başarısız olursa ve yukarıdaki çözümlerin hiçbiri yardımcı olmazsa Fortnite Battle Royal teknik destek ekibiyle iletişime geçin. Onlara e-posta göndermeye çalışın ve mümkün olduğunca çok ayrıntı eklediğinizden emin olun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.