Galaxy A50 mobil veri anahtarı gri renkteyse ne yapmalı

Galaxy A50’nizdeki belirli bir hizmet devre dışı bırakıldığında, sorun bir aksaklıktan kaynaklanabilir. Glitchler her zaman olur ve yaptıklarında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir ve bu bunlardan biri olabilir. Telefonlarındaki mobil veri anahtarının gri olduğunu bildiren okuyucularımız var. Yani, ne açıp ne de kapatabilirler çünkü cevap vermezler.

Bunun gibi sorunlar genellikle bir bellenim sorunundan kaynaklanır, ancak mutlaka ciddi olduğu anlamına gelmez. Gerçek şu ki, geçmişte diğer hizmetlerin de devre dışı göründüğü benzer sorunlarla karşılaşmıştık. İyi haber şu ki, bazı temel sorun giderme prosedürlerini uygulayarak düzeltebilirsiniz ve bu yazının amacı budur. Bu sorun hakkında daha fazla bilgi edinmek ve okumaya devam etmek için okumaya devam edin.

Gri renkli mobil veri anahtarıyla Galaxy A50’de sorun giderme

Bu yazıda, mobil veri anahtarının cihazınızda neden devre dışı bırakıldığı veya gri renkte olduğu ile ilgili tüm olasılıkları ele alacağız ve gerçek sorunu belirleyene kadar tüm bu olasılıkları birbiri ardına dışlayacağız. Bu şekilde, bu sorunu çözmemize yardımcı olacak bir çözüm formüle edebiliriz. Bununla birlikte, işte bu konuda yapmanız gerekenler:

Telefonunuzu Güvenli Modda yeniden başlatın

Amaç, bu sorunun tüm üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılmış olsa bile meydana gelip gelmediğini bilmeniz gerektiğidir, çünkü değilse, indirdiğiniz ve yüklediğiniz bir uygulamadan kaynaklandığı anlamına gelir. Bu durumda, sorunun düzeltilmesi oldukça kolaydır. Şimdi, Galaxy A50’nizi Güvenli Modda nasıl yeniden başlatırsınız:

    Seçenekler görünene kadar Güç tuşunu basılı tutun. Güvenli Mod’a dönüşene kadar Kapat seçeneğine uzun dokunun. Cihazınızı yeniden başlatmak için Güvenli mod simgesine dokunun. Yeniden başlatma başarılı olduğunda, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod’u görmelisiniz.

Güvenli moddayken, mobil veri ayarlarına erişmeyi deneyin ve mobil veri anahtarının hala gri olup olmadığını kontrol edin. Bu modda düzgün çalışırsa, sorunun nedeninin üçüncü taraf bir uygulama olduğu doğrulanır. Daha sonra yapmanız gerekenler:

    Standart moda önyükleme yapmak için telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. Sorunu ilk fark ettiğinizde yüklediğiniz uygulamaları hatırlayın. Zaten bir uygulamanız olduğunda, bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar’a dokunun. Şüpheli uygulamayı bulun ve dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri temizle’ye ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Ancak, mobil veri anahtarı güvenli modda bile gri renkteyse, bir sonraki çözüme geçin.

İLGİLİ POST: Galaxy A50 ile On Ortak Ağ veya Bağlantı Sorunu nasıl düzeltilir?

Telefonunuzdaki tüm Ayarları sıfırlayın

İncelemek zorunda olduğumuz bir diğer olasılık, bu sorunun bazı yanlış ayarlardan kaynaklanmış olma olasılığıdır. Yani yapmanız gereken bir sonraki şey, cihazınızdaki tüm ayarları sıfırlamaktır. Bu yordam dosyalarınızın hiçbirini silmez, ancak belirgin bir neden veya neden olmadan ortaya çıkabilecek sorunları gidermede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

    Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üst tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim’e gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla düğmesine dokunun. İstenirse, PIN kodunuzu, Parolanızı veya Deseninizi girin. Son olarak Sıfırla’ya dokunun.

Ayarlar sıfırlandıktan sonra, mobil veri anahtarının hala gri olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Eğer öyleyse, ürün yazılımı sorunlarını giderme zamanı.

AYRICA OKUYUN: Samsung Galaxy A50 kendi kendine kapandı ve açılmıyor

Düzeltme devre dışı bırakılan mobil veri anahtarının önbellek bölümünü silin

Önbellek bölümünü silmek, eski sistem önbelleğini yenisiyle değiştirir. Bu çok önemli bir prosedürdür, çünkü bozuk sistem önbelleği çeşitli performans ve ürün yazılımı sorunlarına neden olabilir ve burada durum böyle olabilir. Verileriniz için endişelenmenize gerek yoktur, çünkü silinmezler. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A50 logosu gösterildiğinde, tuşları serbest bırakın. Galaxy A50’niz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet, seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Yeniden başlatma tamamlandığında, mobil veri anahtarının etkin olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin. Sorun devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Donmaya devam eden Samsung Galaxy A50’yi sabitlemek için adım adım kılavuz

Master Galaxy A50’nizi sıfırlayın

Cihazınızın ürün yazılımı hiçbir şekilde değiştirilmediği sürece, ana sıfırlama bu sorunu çözebilmelidir. Görünüşe göre, şu ana kadar ulaşırsanız, sorun bellenimde ve bu prosedürü düzeltmek için yapmanız gereken tek şey.

Ancak, sıfırlamadan önce, silinecekleri için önemli dosyalarınızın ve verilerinizin bir kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun. Yedeklemeden sonra, kilitlenmemeniz için Google hesabınızı kaldırın. Hazır olduğunuzda, telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A50 logosu gösterildiğinde, tuşları serbest bırakın. Galaxy A50’niz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlamadan sonra telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu yardımcı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler.


Telefonunuzla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Yardım etmeye çalışacağız.