Galaxy J7 manifatura sorunu: açılmayacak uzun metin mesajları için “tümünü görüntüle” seçeneğini göstermeye devam ediyor

# GalaxyJ7’nizde SMS veya kısa mesajla ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Bu kısa sorun giderme makalesi size yardımcı olabilir. Kendi deneyimlerimize dayanarak, çoğu mesajlaşma sorunu genellikle cihaz sınırlamaları yerine ağ sorunlarıyla ilgilidir. Genel bir kılavuz olarak, aygıt sorun giderme adımlarını veya çözümlerini yapmada bir sorunu çözemiyorsanız her zaman operatörünüzle konuşmayı unutmayın.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy J7, açılmayacak uzun metin mesajları için “tümünü görüntüle” seçeneğini göstermeye devam ediyor

Samsung J7’im var ve uzun bir metin mesajı alırsam kısa keser ve metin kutusunun altında bana “tümünü görüntüleme” seçeneği sunar. Bunu seçtiğimde beni okumak istediğim mesajı seçmem gereken başka bir sayfaya getiriyor. Mesajı seçmeye çalıştığımda hiçbir şey yapmıyor. Açılmayacak. Bu yüzden mesajın geri kalanını okuyamıyorum. Yazı tipini küçültmeyi denedim, önizlememin açık olduğundan emin oldum. Hiçbir şey onu değiştirmez. Lütfen yardım et.

Çözüm: Bunun, mesajlaşma uygulamanız veya işletim sisteminizle bir ilgisi olabilir. Sorunu çözmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayın.

Kısa mesaj uygulaması güncellemelerini yükleme

Bu, yapmanız gereken ilk sorun giderme adımı olmalıdır. Samsung Mesajlar uygulamasını, operatörünüzün mesajlaşma uygulamasını veya herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanıyor olun, güncel olduğundan emin olmanız önemlidir. Google Play Store uygulamasını kontrol etmeye çalışın ve uygulamalarınızdan herhangi birinin, özellikle mesajlaşma uygulamasının herhangi bir güncellemeye ihtiyacı olup olmadığını görün. Yapmanız gerekenler:

    Play Store uygulamasını açın. Sol üst kısımdaki Diğer ayarlar’a (üç satırlı simge) dokunun. Seçilen Google hesabı için fotoğrafı gördüğünüz en üstte, kullanmak istediğiniz hesabın profil fotoğrafına dokunun. İstediğiniz profili seçtikten sonra Uygulamalarım ve oyunlarım’ı seçin ve uygulamalarınızı güncelleyin.

Samsung Message uygulamasını kullanıyorsanız güncellemeyi nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

    Mesajlar uygulamasını açın. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlar’a (üç nokta simgesi) dokunun. Ayarlar’a dokunun. Mesajlar’a dokunun. Bu uygulama için herhangi bir güncelleme varsa, bir GÜNCELLEME düğmesi görüntülenmelidir. Aksi takdirde, “En son sürüm zaten yüklü.” Satırı gösterilmelidir.

İşletim sistemini güncelleyin

Uygulamaları güncellemek, J7’nizdeki güncellemeler söz konusu olduğunda yapmanız gerekenlerin sadece yarısıdır. Ayrıca işletim sistemi için güncellemeler yüklemeniz gerekir. Taşıyıcı tarafından sağlanan bir J7’niz varsa, kullanılabilir bir sistem güncellemesi olduğunda havadan (OTA) bir güncelleme bildirimi almalısınız. En son güncellemeyi kaçırdıysanız, ayarları Ayarlar> Yazılım güncellemesi altında manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Kısa mesaj önbelleğini ve / veya verilerini silme

Sorun mesajlaşma uygulamasının kendisiyse, önce önbelleğini silmeye ve ne olduğunu görün. Mesajlaşma uygulamasının önbelleğini sildikten sonra sorun devam ederse, verilerini silmeyi deneyin. İşte böyle yapılır:

    Ayarlar uygulamasını açın Uygulamalar’a dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlara dokunun (üç nokta simgesi). Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Uygulamanızı bulup dokunun. Depolama’ya dokunun. Önbelleği Temizle / Verileri Temizle düğmesine dokunun. sorun.

Tüm ayarları sıfırlamak

Bazı kullanıcılar, telefon ayarlarını sıfırlamadan önce kısa mesaj sorunlarını başarıyla çözebildiler. Aynı şeyi deneyin ve yardımcı olup olmadığını görün. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere hızlıca kaydırın. Genel Yönetim> Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin. Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Tamamlandığında bir onay penceresi görünecektir.

Başka bir kısa mesaj uygulaması kullanın

Sorun bu noktada devam ederse, mesajlaşma uygulamasının kendisinde olabilir. Başka veya farklı bir manifatura uygulaması kullanmayı deneyin. Play Store’da böyle birçok uygulama var. Google’ın kendi Android Mesajlar uygulamasını kullanarak başlayın ve bunun sorununuzu çözüp çözmeyeceğini görün.

Şebeke operatörünüze başvurun

Sorunun sonuna gelmek isterseniz, şebeke operatörünüzle konuşmayı deneyin. Sistemlerinde soruna neden olan bir sorun olabilir. Aygıtlarını (taşıyıcı markalı) aygıtlar kullanıyorsanız, bu soruna neden olan bir kodlama sorunu olabilir. Bu durumu bildirerek, sorunu çözmek için ürün yazılımlarını veya mesajlaşma uygulama kodlarını tekrar kontrol etmelerini isteyebilir.

Sorun # 2: Bir kişi tarafından alındığında Galaxy J7 telefon numarası farklı bir numara olarak gösteriliyor

Samsung J7 cihazım var. Başkalarına metin gönderdiğimde, cihazlarında görüntülenen telefon numaram yanlış. Vodaphone kullanıyorum ve son zamanlarda sözleşme tipini değiştirdim (hala Vodaphone ile). Başlangıçta bana eski telefon numarasını korumak istediğim gibi söylemediğim yeni bir telefon numarası verdiler. Bu bir gün sonra düzeltildi. Son güncellemelerden sonra, kişilerim kendilerine gönderilen bir metni tanımadığı için telefonum bu önceden verilen numaraya döndü sanırım.

Çözüm: Bizim gibi bir üçüncü taraf destek ekibinin bu tür bir konuda size yardımcı olabileceği hiçbir şey yoktur. Düzeltmek için şebeke operatörünüzle çalışmalısınız. Telefon numarası gibi bir hesapta yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması biraz zaman alabilir. Yeni (veya eski) telefon numaranızın ne kadar süre yansıtılacağı konusunda operatörünüzden bilgi aldığınızdan emin olun. Aksi takdirde, numaranızın şu anda neden karışık göründüğünü açıklayın.

Sorun # 3: Kilitsiz Galaxy J7’deki MMS çalışmazsa ne yapmalı

AT&T’de satın aldığım ve yaklaşık 4 yıl boyunca hizmet aldığım bir samsung galaxy J7 telefonum var… Son zamanlarda Tüketici Hücresine geçtim ve AT&T hizmetini iptal ettim… sorun, çünkü MMS mesajlarını gönderemiyorum veya alamıyorum grup mesajları veya gönderilen fotoğraflar .. bu AT & T ile iptal beri bir sorun ve konuşmak için onların telefon oldu? Bana verebileceğin tüm yardımları takdir ediyorum.

Çözüm: Büyük olasılıkla öyledir. AT&T’ye geçtiğinizde, Tüketici Hücresel sisteminde kullanabilmeniz için cihazın kilidini ağa bağlamanız gerekiyordu. Bazı cihazlar için, ağ kilidini açma cihazın orijinal veri yapılandırmasını değiştirmez, bu da genellikle MMS’in çalışmamasına neden olur. Bu sorunun düzenli olarak Verizon markalı cihazlarda diğer ağlarda kullanıldığını görüyoruz. Başka bir deyişle, bu cihaz çalışan bir mobil veriye sahip olsa bile (MMS için başka bir zorunluluktur), ekleri olan metin mesajları (MMS) hala çalışmayabilir. Şebeke operatörünüzle konuşmaya çalışın ve MMS’in çalışması için yapabilecekleri bir şey olup olmadığını görün.

Sorun # 4: Galaxy J7 tüm metin mesajlarını almıyor

Samsung Galaxy J7 ile bazı metin mesajları alma konusunda sorunlar yaşıyorum. Sadece rastgele metinler gibi görünüyor. Bazı metinler alacağım, ama hepsi değil. Bu, aynı telefon ve hizmete sahip olanlar da dahil olmak üzere tüm farklı telefonlardan oluyor gibi görünüyor. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmayı ve pili çıkarmayı ve beklemeyi denedim. Yeni bir sims kartı denedim. Yeni bir telefon veya yeni bir servis almak dışında bir sonraki adımda ne yapacağımı bilmiyorum.

Çözüm: Fabrika ayarlarına sıfırlama, cihazda sorun giderme konusunda yapabileceğiniz en çok şeydir. Sorunu çözmeden bunu zaten yaptıysanız, daha fazla sorun giderme için operatörünüzle iletişim kurmanız gerektiğinden korkuyoruz. Hesabınız ve sistemleri hakkında dahili bilgilere erişebilirler, bu nedenle bu özel durumda size yardımcı olmak için daha iyi bir konumda olurlar. Onlara, sistemlerini kontrol edebilmeleri için rastgele mesajlar almadığınızı nasıl anladığınızı anladığınızdan emin olmalısınız.

Onlarla konuşurken, müşteri hizmetleri temsilcileri genellikle teknik sorunları çözmek için gerekli araçlara ve eğitime sahip olmadığından teknik destek ekibiyle iletişim kurmaya çalışın.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.