Galaxy Note5 Android güncellemesini yüklemezse ne yapmalı [sorun giderme kılavuzu]

Kablosuz güncellemenin yüklenmesi genellikle kolay ve kolaydır, ancak aşağıdaki # GalaxyNote5 kullanıcılarımızdan birinin gösterdiği gibi, bu onun için geçerli değildir. Bugünün sorun giderme bölümünde, bir Note5’in OTA güncellemesini yükleyemediği senaryo ile karşılaşırsa kullanıcının neler yapabileceği konusunda adımlar sunuyoruz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugünün sorunu: Galaxy Note5 Android güncellemesini yüklemezse ne yapmalı

2 adet Samsung Note 5 telefonum var. 64G versiyonunda henüz düzelttiğim kırık bir ekran vardı. Geçtiğimiz yıl için bir SIM Kart yoktu. Diğer Not 5, geçtiğimiz yıl için kullandığım 32G sürümüdür. Bu, Android 7.0 ile güncel. Note 2 64GB’yi son 2 haftadır kullanıyorum ve A 7.0’a güncelleyemiyorum. Hala Android 6.0.1’de. AT&T, 24 saatte bir güncellemenizi sağlar. Güncellemeyi yaptığımda tüm adımlardan geçiyor gibi görünüyor ve sonunda güncellemenin başarılı olduğunu söylüyor ama 5 güncellemeden sonra hala 6.0.1’deyim. – Andreas Wiening

Çözüm: Merhaba Andreas. Note5’inizin bir sistem güncellemesi yüklememesinin birkaç olası nedeni vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

    cihaz şu anda kullandığınız ağdan değilBu yeterli depolama alanı sistemi önbelleği bozuk.Güncellemelerin yüklenmesini engelleyen bilinmeyen bir yazılım hatası varBu anda cihaz için mevcut bir güncelleme yok

Bu öğelerin hangilerinin soruna neden olduğunu görmek için bunları tek tek ele almanız gerekir. Sorun giderme işlemlerini aşağıda verilen sırayla yaptığınızdan emin olun.

Note5 AT&T’den değil

Başka operatörlerin cihazları farklı bir ağda kullanıldığında kablosuz güncellemeleri indiremez ve kuramaz. Şu anda bir sorun yaşadığınız Note5’in AT&T markalı olduğunu varsaymak istiyoruz, ancak değilse, cihazın indirdiği güncellemeyi yüklemeyi hemen denemelisiniz. Farklı bir taşıyıcıdan bir ürün yazılımı derlemesi yüklemek, cihazda ciddi yazılım sorunlarına neden olabilir. AT & T olmayan bir Not5’iniz varsa ve AT & T’nin OTA güncellemesini (imkansız olan) indirebildiyseniz, güncellemeye devam etmemelisiniz. Ancak, Note5’iniz AT&T tarafından sağlandıysa, aşağıdaki sorun giderme işlemlerine devam etmelisiniz.

Yeterli depolama alanı açın

Kablosuz bir güncellemeyi indirmeden önce, cihazın güncelleme için yeterli depolama alanına sahip olmasını sağlamak sizin görevinizdir. Akıllı telefonlar, bir kullanıcıya güncelleme sırasında yeterli depolama alanı olmadığını bildirmek için tasarlanmış olsa da, bazen bu mekanizma hiç çalışmayabilir. Durumun böyle olmadığından emin olmak için cihazınızın depolama alanında yeterli alan boşaltmak istersiniz. Android güncellemeleri genellikle yaklaşık 1 GB depolama alanına ihtiyaç duyar, bu nedenle önceden olduğundan emin olun.

Sistem önbelleğiyle ilgilen

Sistem önbelleği bozulmuşsa, güncellemeler bazen yüklenmeyebilir. Önbellek bölümünü temizlemek bu soruna kolayca dikkat etmelidir, ancak henüz yapmadıysanız, nasıl yapıldığına ilişkin aşağıdaki adımları izleyin.

    Samsung Galaxy Note 5’inizi tamamen kapatın. Önce Sesi Aç ve Ana Ekran düğmelerini basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Üç düğmeyi basılı tutun ve ‘Samsung Galaxy Note5’ görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın ancak devam edin Android logosu gösterildiğinde, hem Sesi Açma hem de Ana Ekran düğmelerini bırakın. Android sistem kurtarma ekranı seçenekleriyle birlikte gösterilmeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ uyarısı 30 ila 60 saniye boyunca ekranda görünecektir. Sesi Kısma tuşu ile ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulayın ve seçmek için Güç tuşuna basın. İşlem tamamlandığında, Sesi Kısma tuşunu kullanarak ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ seçeneğini vurgulayın ve yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın. Yeniden başlatma işleminin tamamlanması biraz daha uzun sürebilir, ancak endişelenmeyin ve cihazın etkinleşmesini bekleyin.

Önbellek bölümünü silmek kişisel verilerinizi silmez, böylece dosyalarınızı kaybetme korkusu olmadan bunu yapabilirsiniz.

Şu anda Note5’iniz için kullanılabilir bir güncelleme yok

AT & T markalı bir Note5’iniz varsa, cihaz güncellemeyi zaten indirdiği için bunun olasılığı düşüktür. Operatörlerin, mevcut en son işletim sistemi sürümünü çalıştırıp çalıştırmadıklarını ve onlar için kullanılabilir bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek için ağlarına bağlanmaya çalışan cihazları sorgulayan bir sistemi vardır. Herhangi bir nedenden dolayı, şu anda belirli Note5 için kullanılabilir bir güncelleme yoksa, bu nedenle güncelleme hiç çalışmıyor olabilir. Tüm cihazların güncelleme almaması ve operatörlerin bir güncellemeye hak kazanması için kendi yolları yoktur. Bizimle iletişime geçmeden önce birkaç havadan güncellemeyi denediyseniz, bu noktada yapmayı bırakmalısınız.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama ile telefonu silin

Fabrika ayarlarına sıfırlama genellikle güncelleme sorunlarını gidermeye yardımcı olur, bu nedenle yukarıdaki tüm öneriler başarısız olursa Not5’inizde yapmanız gerekir. Adından da anlaşılacağı gibi, fabrika ayarlarına sıfırlama cihazı silecek ve yazılım ayarlarını varsayılan ayarlarına geri döndürecektir. Kişisel verilerinizi yapmadan önce yedeklediğinizden emin olun.

Note5’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Samsung Galaxy Note 5’inizi tamamen kapatın. Önce Sesi Aç ve Ana Ekran düğmelerini basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Üç düğmeyi basılı tutun ve ‘Samsung Galaxy Note5’ görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın ancak devam edin Android logosu gösterildiğinde, hem Sesi Açma hem de Ana Ekran düğmelerini bırakın. Android sistem kurtarma ekranı seçenekleriyle birlikte gösterilmeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ uyarısı 30 ila 60 saniye boyunca ekranda görünecektir. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi Kısma tuşu ve seçmek için Güç tuşuna basın.İşlem tamamlandığında, ‘Şimdi sistemi yeniden başlat’ seçeneğini vurgulamak için Sesi Kısma tuşunu kullanın ve Güç tuşuna basın Yeniden başlatma işleminin tamamlanması biraz daha uzun sürebilir, ancak endişelenmeyin ve cihazın etkinleşmesini bekleyin.

Güncellemeyi başka yollarla yükle

İdeal olarak, Note5’iniz şimdiye kadar zaten bir güncelleme yüklemelidir, ancak hala yüklemiyorsa, AT&T’nin güncelleme dosyası paketi buggy veya uyumsuz olabilir. Cihazı başka bir şekilde güncelleyip güncelleyemeyeceğinizi görmek için Samsung Smart Switch’i kullanmayı veya hatta bellenimi yanıp sönmeyi deneyebilirsiniz.

Smart Switch ile güncelleme, programı bilgisayarınızda çalıştırmak, Note5’inizi USB kablosuyla bağlamak ve Smart Switch’in güncellemeyi yüklemesine izin vermek kadar basittir. Bu nedenle, önce Smart Switch’i bilgisayarınıza yüklemeniz ve ardından Note5’inizi buna bağlamanız gerekir. Kullanılabilir bir güncelleme varsa, Smart Switch Note5’inizin algılandığı anı soracaktır. Eğer yoksa, şansınız kalmaz.

Ürün yazılımının yanıp sönmesi olarak da bilinen bir güncellemeyi manuel olarak yüklemek, bir güncellemeyi cihazınıza zorlamanın başka bir yoludur. Yanıp sönme riskli bir prosedür olsa da, daha önce denemediyseniz, ciddi sorunlara neden olmaktan kaçınmak için yeterli araştırma yaptığınızdan emin olun. Önce iyi bir rehber aradığınızdan emin olun. Unutmayın, yanıp sönen adımlar telefon modellerine göre değişebilir, bu nedenle Note5’iniz için tam bir rehbere sahip olmanız gerekir. Ayrıca, doğru üretici yazılımı derlemesini kullandığınızdan emin olun. Yanlış bir parçanın yanıp sönmesi, bölüme kalıcı olarak zarar verebilir ve cihazınızı iyice kirletebilir. Bu rotaya gitmek istiyorsanız, bilgi için XDA-Geliştirici Forumları gibi diğer Android forumlarını ve web sitelerini ziyaret etmenizi öneririz.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.