Galaxy Note5’i pil sorunu ile nasıl düzeltebilirim: Şarj ederken% 77’nin ötesine geçmeyecek

Merhaba ve bugünün sorun giderme makalesine hoş geldiniz. Son zamanlarda bir pil sorunu olan # GalaxyNote5 sahibiyseniz, bu yayındaki ilk vakayı kontrol ettiğinizden ve önerilerimizin yardımcı olup olmayacağından emin olun.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy Note5’i pil sorunu ile nasıl düzeltebilirim: Şarj ederken% 77’nin üzerine çıkmayacak

Selamlar. En son yazılım güncellemesinden bu yana pil durum seviyem görüntüleniyor. Telefon açıkken ve kablosuz veya usb ile şarj olduğunda pil seviyesi% 77’nin üzerine çıkmaz. Şimdi telefonu kapatıp usb ile şarj edersem pil seviyesi% 100 oranında şarj olur, ancak telefonumu tekrar açtığımda 70’lerde bir seviye görüntülenir. Önbelleklerden birini bağlantı sorunlarını gidermeyi denedim ve birkaç kez yumuşak ve hatta tamamen yeniden başlattım. Sorunun pil olup olmadığını merak ediyorum.

Çözüm: Böyle bir durumda, sorunun her zaman pilin üzerinde olma ihtimali vardır. Sorununuzu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin:

Pili ve işletim sistemini kalibre edin

Bazen, Android gerçek pil seviyelerini kaybedebilir. İşletim sistemini doğru pil düzeyi okumaları alacak şekilde yeniden ayarlamak için aşağıdakileri yapın:

    Pili tamamen boşaltın. Bu, cihazınızı kendi kendine kapanana ve pil seviyesi% 0 okuyana kadar kullanmak anlamına gelir.% 100’e ulaşıncaya kadar telefonu şarj edin. Cihazınız için orijinal şarj cihazı kullandığınızdan ve tamamen şarj olmasına izin verin. Cihazınızı en az iki saat daha fişten çekmeyin ve şarj ederken de kullanmayın. Geçen süreden sonra cihazınızı fişten çekin. 5.

Güvenli modda gözlemleyin

İncelememiz gereken nedenlerden biri, kötü bir üçüncü taraf uygulamasının pilin arızalanmasına neden olma olasılığıdır. Yapmanız gereken şey, herhangi bir fark olup olmadığını fark etmek için telefonunuzun birkaç gün boyunca güvenli modda çalışmasına izin vermektir.

Cihazınızı güvenli moda başlatmak için:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu bırakın. En az 48 saat boyunca güvenli modda iken telefonu koruyun.

Pil güvenli modda düzgün çalışıyor ancak normal modda çalışmıyor gibi görünüyorsa, üçüncü taraf bir uygulama pilin neden olduğu anlamına gelir. Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın.Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. Note5’iniz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Fabrika ayarları

Telefonunuzun yazılım bilgilerini silmek ve tüm ayarları varsayılan ayarlara döndürmek bu durumda önemli bir sorun giderme işlemidir. Sıfırlamayı yapmadan önce telefonunuzun verilerini yedeklediğinizden emin olun.

Note5’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri silme / fabrika ayarlarına sıfırlama’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın. 24 saat boyunca herhangi bir uygulama eklemeden telefonu çalıştırın.

Pili değiştirin

Fabrika ayarlarına sıfırlama yaptıktan sonra bile hiçbir şey değişmezse, telefonunuzda pil sorunu olması gerektiğini varsayabilirsiniz. Sorunu çözmek için resmi bir Samsung pil değişimi aldığınızdan emin olun.

Sorun # 2: Galaxy Note5, altında beyaz bir X bulunan siyah bir ekran almaya devam ediyor

Acil yardıma ihtiyacım var lütfen! Note5’imde & t ile rahatsız edici bir sorun yaşıyorum, şarj cihazımı telefonuma bağladığımda, ekranın sol alt veya sağ tarafında “x” işareti olan tam bir siyah ekran gösteren dişli VR servisini açıyor, sonra yeniden başlatmam gerekiyor ses ve güç düğmesine aynı anda basıldığında, yaklaşık 6 ila 7 şarj cihazını denedim, ancak bazı sorun var ve telefonumu kapattıktan sonra cihazımı şarj edersem, renk bitimdeki değişiklikleri değiştirdikten ve 5 saniye sonra şarj etmeyi durdurduğumda, şimdi bıktım telefonumu uzun süredir kullanmadıysanız, lütfen bu sorunu çözmeme yardım edin, Google’da aradım, ancak asla tatmin edici bir çözüm alamadım, lütfen bu sorunu çözün.

Çözüm: Bu sorunun nedeni, şarj bağlantı noktasının bozuk olması veya kötü yazılım olmasıdır. Soruna bir yazılım hatası veya yanlış yapılandırma olup olmadığını görmek için Note5’inizi fabrika ayarlarına sıfırladığınızdan emin olun (yukarıda verilen adımlar). Cihazı fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra sildikten sonra sorun devam ederse, kötü donanımın suçlanması gerekir. Şarj bağlantı noktaları kırık olan cihazlarda bu sorunun oluştuğunu gözlemledik, bu nedenle Samsung’un bağlantı noktasını onarabilmeleri için kontrol etmelerini sağlayın.

Sorun # 3: Yanlışlıkla düşürüldükten sonra Galaxy Note5 ekranı mor kanıyor

Samsung Galaxy Note5’im (satın alımdan sadece 6 ay sonra), şarj kablosu takıldığında sayaçtan yere düştü. Yaklaşık 4 feet düştü. Telefonda görünür bir hasar yok ve neredeyse bir hafta boyunca iyi çalışıyordu, sonra ekran mor kanamaya başladı ve sonra karardı. Yaklaşık bir gündür mor “damlarken” hala düzgün çalışıyordu. Telefon hala şarj olacak, ancak ekran tamamen siyah. Ne yapabilirim / yapmalıyım?

Çözüm: Bu açıkça bir donanım sorunudur. Gördüğünüz “kanama”, telefonun LCD veya monitörünün hasar gördüğünün bir göstergesidir. Bunun için bir yazılım çözümü yok. Ekran aksamını değiştirebilmeleri için cihazınızı Samsung’a getirin.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.