Galaxy Note 9 Hasar Görmüşse ve Artık Düzgün Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

Birçok Android kullanıcısı bize her zaman bu soruyu soruyor. Dövülmüş bir Galaxy Note9’ınız varsa ve düşürdükten sonra normal şekilde çalışmayı durdurduysa, aşağıda ne yapacağınızı öğrenin.

Devam etmeden önce, size kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

Sorun: Galaxy Galaxy Note9’un fiziksel hasarı varsa ve artık düzgün çalışmıyorsa ne yapılmalı?

Merhaba! Ben bir Samsung Galaxy Note9 var. Bir arkadaşımdan bir el-aşağıdır. AT & T’m var ama telefon Verizon’dan. AT&T ayarları, operatörümle çalışacak şekilde değiştirebildi. Sadece ağustostan beri telefonum vardı ama ekranla ilgili bazı tuhaf şeyler deneyimlemeye başladım. Bir kasaya sahip olmama rağmen (yeterince koruma olmadan), beceriksiz kendim bunu bırakacak ve telefon ekranının üst kısmının bir kısmı hava kabarcığı geliştirmeye başlayacaktı. Üstteki SAMSUNG logosunun çok ötesine geçmedi ve LED ekranla temas etmedi. Günlerde yağmur yağacağını farkettim, ekranım patlayacaktı. Yeşil çubukları gösterirdi ve bazen ekranın yarısı rastgele renklerin demetine ve gerçekte orada olanın çarpıklığına dönüşürdü. Bazen bütün ekran bile. Ama yine de dokunuşuma cevap veriyordu ve şifrem payanda kaldı. Tamamen karardığında bir ya da iki kez oldu (ve düşürüldükten sonra sanırım), ama kısa bir süre sonra geri dönecekti.

Son zamanlarda, telefonum tuşları korudum – ekran koruyucumun kapsamadığı yer. Kameranın yakınındaki üst paramparça oldu. N’nin tam üstünde, bir LCD olmadığından dünyanın sonu değildi, ama üstteki LED ekranın ana hatlarını fark etmeye başladım. Bugün banyo tezgahımdan düştü. Nasıl oldu bilmiyorum, bu konuda çok şanslıyım. Bu belki benim 7. veya 9. telefonumdur. Yemin ederim Blackberry’ye geçmek üzereyim.

Onu aldım ve ekran yeşil çubukların titremesine neden oldu, sonra karardı. Sanırım bir parçamın bittiğini biliyordu. Şarj cihazına koymayı denedim – hiçbir şey. Arkadaşlarım beni aradı – iki yüzük ve sesli posta. Tüm düğmelere basıldı ve güç ve ana düğmeyi tutun. Hiçbir şey değil. LED göstergesi sabit mavi renkte ve birkaç saattir görüntüleniyor. Asıl tuhaf olan, bunun her 30 saniyede bir kısa bir vızıltı yapması. Eşit aralıklı sanırım. Sadece saymadım. Telefonlar zombilere dönüşebilirse ve zombilerin kalp atışı varsa, sesleri böyle olurdu (boğulmuş olduğum zaman mizahı çektim, üzgünüm). Bir süre kablosuz şarjda bıraktım ama saçma bir şekilde aşırı ısındı. Şu anda ölmesine izin veriyorum. Şimdi çok sıcak değil. Kurtarmaya değer mi? Gizli açılış yöntemleri işe yaramazsa, onu düzeltmeye çalışmakla uğraşmalı mıyım? Neyin yanlış olduğu hakkında bir fikrin var mı? Su hasarı mümkün mü? Neden şimdi pes etti? Herhangi bir geri bildirim takdir edilecektir. Teşekkür ederim!

Çözüm : Burada bir gerçekle açık olalım: akıllı telefonlar kırılgandır ve düşerse kolayca kırılır. Bazı cihazlar yanlışlıkla düşmeden sonra donanımda hasar görmeyebilirken, durumunuzda olduğu gibi sürekli olarak birini düşürmek sorunlara neden olabilir. Yukarıdaki açıklamalara dayanarak, şu an yaşadığınız sorun kötü bir donanım ile tutarlıdır. Cihazınızın geçmişi göz önüne alındığında, Galaxy Note9’unuzun bir donanım sorunu olması gerektiğine şüphe yok.

Cihaz kurtarmaya değerse, sorularınızın cevabı, cihazdan ne almak istediğinize bağlı olarak değişir. Çoğu zaman, kullanıcılar yeri doldurulamaz fotoğrafları veya videoları kurtarmak isteyebilir. Bu senin durumunsa, kesinlikle kurtarmaya değer. Bunu yapmak için, ekranı değiştirdikten sonra telefonun tekrar normal olup olmadığını görmek istersiniz. Ekrana donanım hasarı izole edilmişse ve anakart sağlamsa, ekran değiştirme sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bir donanımın önce bir profesyonel tarafından kontrol edilmesine izin verdiğinizden emin olun, böylece uzman görüşü alırsınız.

Neyin yanlış olduğu hakkında bir fikrin var mı? Hiç şüphe yok ki kötü donanım suçludur. Buna rağmen şüphe duyuyorsanız, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririz. Bu, tüm yazılım ayarlarını bilinen, çalışan fabrika durumuna döndürür. Not 9, bir fabrika silme işleminden sonra yukarıdaki sorunların belirtilerini göstermeye devam ederse, bu kötü donanımın suçlandığının açık bir işaretidir.

Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Mümkünse verilerinizin yedeğini alın.
  2. Cihazı kapat.
  3. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
  4. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
  5. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın.
  6. Seçmek için Güç düğmesine basın.
  7. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın.
  8. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın.
  9. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır.
  10. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Su hasarı mümkün mü? Galaxy Note9 suya dayanıklıdır. Ara sıra sıçramalar (basınçlı su) alsa bile iyi çalışabilmelidir. Ancak, art arda düşürüldüğünde veya hasar gördüğünde, su geçirmezlik korumasının şu anda tehlikeye girmesi olasıdır. Bu yüzden, evet, son zamanlarda sıvıya maruz kalmasına izin verirseniz, su zarar görebilir.

Neden şimdi pes etti? Note9’unuz birlikte çalışan karmaşık ancak senkronize işlevler nedeniyle çalışır. Donanımın zarar görmesi, bazı bileşenlerin düzgün çalışmamasına veya hiç çalışmamasına neden olarak farklı sistemlerin uyumunda sorunlara neden olabilir. Bir akıllı telefonun çalışmayı ne zaman durdurduğunu söylemenin bir yolu yok çünkü zarar görmüş. Sizden aldığı tüm bakım eksikliği göz önüne alındığında, donanımının şu anda başarısızlığa ulaşmış olması gerekir. Elektronik mümkün olduğu sürece çalışmaya devam edecektir. Ekran tamamen çalışmayı durdurduysa, büyük olasılıkla hasarın ciddiyeti nedeniyle artık çalışamamaktadır. Aynısı genel olarak diğer bileşenler ve anakart için de geçerlidir. Telefonunuzun şu anda atması göz önüne alındığında, bir teknisyenin fiziksel olarak tam bir donanım teşhisi yapılıp yapılmadığını kontrol etmesine izin verirseniz en iyisidir.