Galaxy Note9 reklam pop-up’larını veya bakım uygulamalarını göstermeye devam ediyor

Birçok Galaxy Note9 kullanıcısı için yaygın sorunlardan biri, reklamlar veya reklam pop-up’larıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Genellikle, bu pop-up’lar kötü uygulamalar veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından sağlanır, bu nedenle yapılacak en iyi sorun giderme, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama ile silmektir. Alternatif olarak, Güvenli Mod prosedürüyle ilgili sorunu onayladıktan sonra uygulamaları tek tek kaldırmayı deneyebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki önerilerimize bakın.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy Note9 reklam pop-up’larını veya bakım uygulamalarını göstermeye devam ediyor

Bir aldatmacaya cevap verdikten sonra birkaç virüsten koruma uygulaması indirdim. Bu yaklaşık bir ay önceydi. Son birkaç gündür tam sayfa cihaz bakım bildirimleri alıyorum, yani bir veya iki tam sayfa reklamdan sonra “soğutma veya temizleme”. Bir metin yazarken veya bir makale okurken bu sayfalar her zaman açılır. Tüm bakım uygulamalarını kaldırmaya çalıştım, ancak hala devam ediyor. Şimdi güvenli moddayım, ama ne aradığımı bilmiyorum…

Çözüm: Kötü amaçlı yazılım geliştiricileri tarafından kullanılan taktiklerden biri, kullanıcıları cihazlarına bir virüs bulaştığına veya temizlik veya bakıma ihtiyaç duyduklarına inanmaları için kandırmak ve çözmek için belirli bir uygulama yüklemeleri gerekir. Görünüşe göre o tuzağa düştün, bu yüzden bunu düzeltmek için yapabileceğin iki yol var.

Kötü uygulamayı tanımlayın

Çoğu durumda, reklam pop-up’ları kötü bir uygulamanın yüklenmesinin sonucudur. Sorunu çözmek için, genellikle sorun uygulamasını kaldırarak kök nedene gitmek gerekir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için, öncelikle gerçekten kötü bir uygulama sorunu olup olmadığını onaylamanız gerekir. Bunu, telefonu güvenli moda yeniden başlatarak yapabilirsiniz. Bu modda, tüm üçüncü taraf uygulamaları veya indirdiğiniz uygulamalar engellenir. Bu nedenle, Note9’unuz güvenli modda çalıştığında hiçbir açılır pencere yoksa, bu bizim önsezimizin bir onayıdır. Daha sonra, hangi uygulamalarınızın suçlanacağını belirleme işlemine başlayabilirsiniz.

Note9’unuzu güvenli moda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.Telefonu kontrol edin ve sorunu kontrol edin.

Yukarıda belirtildiği gibi, güvenli moddayken hiç reklam veya pop-up yoksa, kötü bir uygulama sorununuz olduğu ipucu budur. Daha sonra sorunlu uygulamayı belirlemek için eleme yöntemini kullanmanız gerekir. Suçluyu tanımlamanıza yardımcı olacak doğrudan bir yol yoktur, bu nedenle şüpheli uygulamaları daraltmak için sabrınız olmalıdır. Yüklediğiniz en son uygulamayı kaldırarak başlayın. Bu uygulamayı kaldırmak durumu değiştirmezse, bir sonrakine geçin. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra pop-up’lar durduğunda, sorunun nedenini sildiğiniz işaretidir. Bu uygulamayı tekrar yüklemediğinizden emin olun.

Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın.Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. Note9’unuzda hala pop-up’lar görünüyorsa 1-4. Adımları tekrarlayın.

Fabrika ayarları

Kötü amaçlı yazılımları veya kötü uygulamaları kaldırmanın en iyi yolu, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayarak silmektir. Ardından, tüm yazılım ayarlarını varsayılanlarına geri döndürüp tüm uygulamaları sildikten sonra, yalnızca saygın geliştiricilerin ayarlarını geri eklediğinizden emin olarak uygulamalarınızı filtrelemeye başlayabilirsiniz. Uygulamalarınızı yükledikten sonra pop-up’lar dönerse, kötü olanı kaçırdığınız anlamına gelir. Bu durumda, başka bir fabrika ayarlarına sıfırlama turu yapabilir ve uygulamalarınızı bir kez daha filtreleyebilirsiniz.

Note9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturun Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca göster). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. ‘Evet’ i seçene kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Kötü uygulamaların yüklenmesini önleme

Telefonunuzun ilk savunma hattı sizsiniz. Dikkatsizce istediğiniz uygulamayı yüklerseniz, sonunda telefonunuza bulaşma şansı vardır. Bir uygulama seçerken, o uygulamanın yapıcısını not etmeniz önemlidir. Basit bir uygulama oluşturmak için kaynaklar gerekir. “Ücretsiz” uygulama diye bir şey yoktur ve bazı geliştiriciler ürünlerini, bir kullanıcı yüklediğinde karşılığında bir şeyler kazanabilecekleri şekilde tasarlayabilir. İzin verilirse, uygulamalar kişisel veriler toplayabilir, tarama alışkanlığınızı gözetleyebilir veya diğer taraflara satılabilecek diğer bilgileri toplayabilir. Bazı kötü uygulamalar, reklamların veya pop-up’ların düzenli olarak görüntülenmesine izin vermek için bir sistemi kaçırma uzunluğuna gidebilir. Bu şema geliştirici için para üretebilir, ancak bir cihaz kullanıcısı için çok can sıkıcı veya sinir bozucu olabilir.

Cihazınızda müdahaleci reklam pop-up’ları istemiyorsanız, yalnızca sistemi ele geçirmek için tasarlanmamış uygulamaları yüklediğinizden emin olun. Hangi uygulamanın iyi veya kötü olduğunu bilmenin doğrudan bir yolu olmadığından, bunları seçerken çok dikkatli olmalısınız. Bunu yapmanın bir yolu, yüklemeden önce adı geçen uygulama için diğer kullanıcıların yorumlarını kontrol etmektir. Başka bir yol, bir uygulamanın geliştiricisi hakkında biraz araştırma yapmaktır. Bunun için Google’ı kullanabilirsiniz. Genel olarak, bilinmeyen veya şüpheli geliştiriciler tarafından yapılan uygulamalardan uzak durun. Ne kadar az uygulama yüklerseniz, cihazınızda sorun olma şansınız o kadar az olur.

Virüsten koruma uygulaması kullanın

Android dünyasında iyi ve kötü adamlar arasında sürekli bir kedi ve fare savaşı var. Yine de, kötü uygulamaların yüklenmesini önlemek için cihazınıza iyi bir virüsten koruma uygulaması yüklemenizi önemle öneririz. Yalnızca iki veya daha fazlasına sahip olmanızın performans sorunlarına yol açabileceğinden emin olun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.