Galaxy S10 Dokunmatik Ekran Çalışmayı Durdurdu Hatası Çözümü

Galaxy S10 dokunmatik ekranın düzgün çalışması durdu mu? Sebebe bağlı olarak, sorunu kendi başınıza çözebilir ya da çözemeyebilirsiniz. Bu kılavuzdaki adımları izleyerek ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

Galaxy S10 dokunmatik ekran nasıl çalışmayı durdurdu | Tepki vermeyen veya dondurucu ekran sorununa kolay çözümler

Sebep yazılım ile ilgili olduğu sürece bir dokunmatik ekran sorununu çözmek kolaydır. Aksi takdirde, cihazı tamir için göndermek iyi bir alternatif olacaktır. S10 dokunmatik ekran sorununuzu nasıl çözeceğinizle ilgili aşağıdaki adımları izleyin.

Belirgin fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin

Galaxy S10 dokunmatik ekranın cihazı düşürdükten sonra çalışması durduysa ve belirgin bir hasar belirtisi varsa, aşağıdaki sorun giderme adımlarının geri kalanı size yardımcı olmayacaktır. Ekran çatlamışsa veya damlanın ağır şekilde hasar görmesi durumunda, düzeltmek için yapabileceğiniz bir yazılım numarası yoktur. Yapmanız gereken, cihazı yerel Samsung Servis Merkezine getirerek telefonun onarılmasıdır. Yakın zamanda yaptığımız Galaxy S10 modelinin göz önüne alındığında, ekranın değiştirilmesi gerçekten çok zor, ekran üzerindeki parmak izlerini kaldıran üst kısımdaki net sensör olan sayısallaştırıcı. Telefonunuz için yapılabilecek en az şey, ekran aksamının tam olarak değiştirilmesidir. Şanslıysanız ve anakartta başka bir hasar yoksa, iyi bir ekran değişimi yardımcı olacaktır.

Ekran koruyucuyu temizleyin veya kaldırın

Telefon hiç bir şekilde düşürülmediyse veya hasar görmediyse, yapabileceğiniz bir sonraki şey, ekran koruyucunun sayısallaştırıcının hassasiyetini etkileyip etkilemediğini görmek. Önce ekranı temiz, yumuşak bir bezle temizlemeyi deneyin. Bu sorunu çözmezse, sadece ekran koruyucuyu tamamen kaldırın. Umarım, bu cihazı normal çalışma düzenine getirir ve her şey yoluna girer.

Cihazı yeniden başlatın

Yukarıdaki ilk iki öneriden hiçbiri sorunu çözmediyse, standart yazılım sorun gidermesini başlatmanın tam zamanı muhtemelen. Yumuşak bir sıfırlama yaparak başlayabilirsiniz. “Batarya çekmenin” etkilerini simüle ederek cihazı yeniden başlatmanın bir yolu.

 1. Güç + Sesi Azaltma düğmelerini yaklaşık 10 saniye basılı tutun veya cihaz kapanana kadar basılı tutun. Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin.
 2. Bakım Önyükleme Modu ekranından Normal Önyükleme’yi seçin. Mevcut seçenekler arasında dolaşmak için ses seviyesi düğmelerini, seçmek için sol alt tuşu (ses seviyesi düğmelerinin altında) kullanabilirsiniz. Sıfırlamanın tamamlanması için 90 saniye bekleyin.

Cihaz yazılımını güncel tutun

Bir sonraki adım güncellemeleri yüklemek olacaktır. Bununla Android’i ve tüm uygulamaları güncel tutmak istiyoruz. Varsayılan olarak, bekleyen bir yazılım güncellemesi varsa bildirim almalısınız. Bu otomatik sistemi devre dışı bırakırsanız, Ayarlar altındaki güncellemeleri manuel olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Uygulamalarınız için, güncellemeleri Google Play Store üzerinden manuel olarak da kontrol etmenizi öneririz. Bazı Samsung uygulamaları yalnızca bireysel olarak güncellenebilir, bu nedenle her bir ayarlar menüsüne girdiğinizden ve güncellemeleri kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, Samsung Galaxy cihazları için Galeri uygulamasını güncellemek uygulamanın ayarları> Galeri Hakkında bölümüne gitmenizi gerektirir.

Google Play Store veya Samsung Galaxy mağazasının dışından alınan uygulamalarınız varsa, bunların uyumlu ve güncel olduğundan emin olmalısınız.

Tüm ayarları sıfırlamak

Tüm uygulamalar ve yazılımlar zaten güncellendiyse, tüm ayarların sıfırlanması yapılmalıdır. Bunu yapmak, yazılım ayarlarını varsayılan ayarlarına döndürür ve yanlışlıkla devre dışı bırakılmış olabilecek varsayılan uygulamaları yeniden etkinleştirir. Küçük hataların giderilmesinde genellikle etkilidir. Bu nasıl yapılır:

 1. Uygulamalar ekranını açmak için Giriş ekranından boş bir yere kaydırın.
 2. Genel Yönetim> Ayarları sıfırla’ya dokunun.
 3. Ayarları sıfırla öğesine dokunun.
 4. PIN ayarladıysanız, girin.
 5. Ayarları sıfırla öğesine dokunun. Tamamlandığında bir onay penceresi görünecektir.

Önbellek bölümü silme

Android, uygulamaları hızlı bir şekilde yüklemek için önbellek bölümünde depolanan bir sistem önbelleği kullanır. Bazen, bu önbellek güncelleme sırasında ve sonrasında veya başka nedenlerden dolayı bozulur. Bu zararsız gibi görünse de, bozuk bir önbellek sonunda bir takım diğer küçük sıkıntıların yanı sıra performans sorunlarına neden olabilir. Telefonunuzun sistem önbelleğinin temiz olduğundan emin olmak için önbellek bölümünü silebilirsiniz. Bu, telefonu geçerli önbelleği silmeye ve zaman içinde yenisiyle değiştirmeye zorlar.

Note8’inizdeki önbellek bölümünü silmek için:

 1. Cihazı kapat.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
 4. ‘Önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın.
 5. Seçmek için Güç düğmesine basın.
 6. ‘Evet’ vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın.
 7. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır.
 8. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Hileli uygulamaları kontrol et

Diğer bazı benzer durumlarda, neden kötü bir uygulama olabilir. Durumda olup olmadığını kontrol etmek için cihazı güvenli modda yeniden başlatın ve ne olduğunu görün. İşte nasıl:

 1. Güç kapalı penceresi görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun ve sonra bırakın.
 2. Güvenli mod istemi görünene kadar Kapat’ı basılı tutun ve sonra bırakın.
 3. Onaylamak için Güvenli mod’a dokunun.
 4. İşlemin tamamlanması 30 saniye sürebilir.
 5. Yeniden başlatmanın ardından, ana ekranın sol alt kısmında “Güvenli mod” belirir.

Üçüncü taraf uygulamaların bu modda devre dışı bırakıldığını, bu nedenle kullanabileceğinizlerin önceden yüklenmiş uygulamalar olduğunu unutmayın. Dokunmatik ekran sorunu güvenli modda görünmezse, bu sorunun kötü bir uygulamadan kaynaklandığı anlamına gelir. En son yüklediğiniz uygulamayı kaldırın ve düzeltip düzeltmeyeceğini görün. Sorun devam ederse, hileli uygulamayı belirlemek için eleme işlemini kullanın. İşte nasıl:

 1. Güvenli moda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. S10’unuz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Fabrika ayarları

Yapabileceğiniz son yazılım numarası, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama yöntemiyle silmektir. Bunu yalnızca, yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra Galaxy S10 dokunmatik ekranı düzgün şekilde çalışmayı durdurduysa yapmanız gerekir. Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra kaybolmazsa, bu kötü donanımın büyük olasılıkla suçlu olduğu anlamına gelir.

Fabrika ayarlarına sıfırlama tüm kişisel verileri sileceğinden, dosyalarınızın yedeğini aldığınızdan emin olun.

 1. Cihazı kapat.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir).
 4. Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçimini vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın.
 5. Seçmek için Güç düğmesine basın.
 6. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın.
 7. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın.
 8. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır.
 9. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Samsung’tan yardım alın

Sizin için en son çare cihazı Samsung’a getirmek olacak. Bunu sadece fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi hiçbir şeyi çözmezse yapınız.