Galaxy S10 kamera bulanıksa (odaklanmaz) ne yapmalı

Galaxy S10 kameranız bulanıksa ve gerektiği gibi odaklanmıyorsa, bunun büyük bir sorun olduğu anlamına gelmez. Çoğu durumda, sorun kendi kendine kaybolabilir veya belki de cihazı bir nesneye odaklanmasına izin verecek kadar sabit tutmuyorsunuzdur. Bu kısa kılavuzda, bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz sorun giderme adımlarını göstereceğiz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını da ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Galaxy S10 Kamera Bulanık Sorun Nasıl Çözülür (Odaklanmayacak)

Bir Galaxy S10’un en çok satan özelliklerinden biri kamera. Bu nedenle, fotoğraf makinesi beklendiği gibi çalışmadığında hayal kırıklığına uğrarsanız anlaşılabilir. Galaxy S10 kameranız bulanıksa veya odaklanmakta zorluk çekiyorsanız, aşağıda bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Kamerayı nasıl odaklayacağınızı öğrenin

Galaxy S10’unuz inanılmaz bir mini bilgisayardır ve genellikle kamerayı çoğu durumda çok iyi yönetir. Ancak herhangi bir bilgisayar gibi, fotoğraf çekerken hareket gibi her şeyi her zaman tahmin edemez. Telefonunuzun otomatik odaklaması şaşırtıcı olsa da, vizörün içinde ve dışında hareket algıladığında zaman zaman odağı kaybedebilir. Galaxy S10 kamera, ekranda görüntülediği görüntüden daha geniş görüyor. Bu çoğu durumda iyi sonuç verirken, kenarlarda veya yanlarda hareket olduğunda da sistemi rahatsız edebilir. Bir resim veya video çekmeye çalışırken telefonun odağını kaybettiğini ve fotoğraf makinesinin hala bulanık olduğunu fark ederseniz, ekranın telefonun odaklanmasını istediğiniz bölümüne dokunmanız yeterlidir. Bu, telefona bu alanda yeniden odaklanmasını söylemelidir. Bu sorunu çözmezse, aşağıdaki sonraki adımlara geçin.

Tüm uygulamaları güncelleyin

Cihazlarınız için güncelleme alabileceğiniz iki yer vardır. Biri Play Store’dan, diğeri Galaxy App Store’dan. Yalnızca Play Store’dan uygulama alırsanız, düzenli olarak oradan güncellemeleri kontrol ettiğinizden emin olun. Varsayılan olarak, Galaxy App Store uygulama güncellemelerini otomatik olarak indirecek şekilde ayarlanmıştır, ancak bu davranışı değiştirdiyseniz, güncellemeler için düzenli olarak ayarladığınızdan emin olun.

Aynı şey Galaxy App Store için de geçerlidir. Bir Samsung uygulamasında kullanılabilir bir güncelleme varsa normalde bir sistem bildirimi alırsınız. Kamera uygulamanız gerektiği gibi davranmıyorsa, ayarlarının altına girmeye çalışın ve mevcut güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

İşletim Sistemini Güncelle

Bazı kamera uygulama hataları yalnızca bazı kodlar değiştirilerek düzeltilebilir. Kameranız bulanıksa ve odaklanmıyorsa, arkasında bir yazılım hatası olabilir. Yeni aygıtlar, küçük yazılım hataları nedeniyle hatalarla karşılaşabilir. Sorunları azaltmak için sistem güncellemelerini yüklediğinizden emin olun.

Önbellek bölümünü temizle

Kötü uygulama performansı bazen bozuk bir sistem önbelleğiyle ilişkilendirilebilir. Android, bu önbelleği uygulamaları hızlı bir şekilde yüklemek için kullanır, ancak bazen bir güncelleme veya uygulama yüklemek onu eski kılabilir. Sistem önbelleğini iyi durumda tutmak için önbellek bölümünü temizlediğinizden emin olun. Bu güvenli bir prosedürdür ve kişisel verilerin kaybına neden olmaz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın. önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Kamera uygulamasını ve verilerini temizle

Geçmişte Samsung Galaxy cihazlarındaki çoğu kamera uygulaması sorunu genellikle iki şey yaparak düzeltilebilirdi: kamera uygulaması önbelleğini ve verilerini temizleme.

İlk olarak, uygulama önbelleğini temizlerseniz ne olacağını görmek istersiniz. İşletim Sistemi gibi, uygulamalar görevleri daha hızlı gerçekleştirmek için önbellek kullanır. Bazen bir uygulama önbelleği performans sorunlarına neden olabilir. Uygulama önbelleği sorununuz olup olmadığını kontrol etmek için uygulama önbelleğini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  Ayarlar uygulamasını açın.Uygulamalar’a dokunun ve kamera uygulamasına dokunun. Depolama’ya dokunun. Önbelleği Temizle düğmesine dokunun. Cihazı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Uygulama önbelleğini temizledikten sonra hiçbir şey işe yaramazsa, yapılacak en iyi şey verilerini temizlemektir.

  Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Kamera uygulamasına dokunun ve dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri Temizle düğmesine dokunun.

Kötü uygulamaları kontrol edin

Kameranın bulanık olmasının bir başka olası nedeni, kötü bir üçüncü taraf uygulamasından kaynaklanıyor olabilir. Kameranın neden bulanık olduğunu kontrol etmek için cihazı güvenli modda çalıştırmayı deneyin. Bunu yapmak, tüm üçüncü taraf uygulamalarının çalışmasını durdurduğunu söyleyecektir. Dolayısıyla, cihaz güvenli modda önemli ölçüde daha hızlı çalışırsa, uygulamalarınızdan birinde bir sorun olduğuna emin olabilirsiniz. Hangi uygulamalarınızın buna neden olabileceğini izole etmek için, telefonu güvenli moda yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Güvenli moda geçtikten sonra telefonu en az 30 dakika şarj etmeyi deneyin ve ne olduğunu görün.

Sistemde kötü bir uygulama olduğunu onayladıysanız, yapılacak bir sonraki şey yüklediğiniz en son uygulamayı silmektir. Son zamanlarda hangi uygulamanın yüklü olduğunu hatırlayamıyorsanız veya kaldırma işlemi işe yaramazsa, tanımlamak için eleme işlemini kullanın. İşte böyle yapılır:

  Güvenli moda önyükleme yapın Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. S10’unuz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Fabrika ayarları

Telefonunuzun önbelleklerini temizlemek etkisizse ve kamera bulanıksa sorun devam ederse, yapabileceğiniz son şey cihazı silmek ve yazılımını varsayılanlara geri döndürmektir. Fabrika ayarlarına sıfırlama tüm kişisel verileri silecektir, bu nedenle bunları önceden yedeklediğinizden emin olun. S10’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlama adımları aşağıdadır:

  Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacak. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın

Samsung yardımı alın

Yukarıdaki önerilerden hiçbiri işe yaramıyorsa ve kamera şu anda hala bulanıksa, yardım için Samsung ile iletişime geçmelisiniz. Şu anda kamera sorunları olan önemli sayıda Galaxy S10 cihazının farkında değiliz, ancak bazı birimlerin fabrikada kusurları olabilir. Tüm Galaxy S10 aynı tesiste üretilmez ve bazen belirli bir fabrikaya özgü sorunlar nedeniyle bir parti benzersiz problemlere sahip olabilir. Samsung genellikle bir araştırma yürütür ve sorunun nedenini belirlemek biraz zaman alabilir. Mağazaya bağlı olarak, ünitenizin değiştirilmesini önerebilirler. Seçenekleriniz için yerel Samsung Servis Merkezinizle konuşun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu yayını faydalı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Twitter sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.