Galaxy S10 PC tarafından tanınmıyorsa ne yapmalı | S10’unuzu algılamamayla ilgili sorun gidermenin kolay yolları

Fotoğraflarınızın, videolarınızın, belgelerinizin veya diğer veri türlerinin bilgisayarınıza bir kopyasını oluşturmak istediğiniz zaman olabilir. Bunu yapmak istiyorsanız, ancak Galaxy S10’unuz PC tarafından tanınmıyorsa, düzeltmek için yapmanız gereken bir dizi sorun giderme adımı olmalıdır. Bu makalede, S10’unuzu algılamayan bilgisayarınızda sorun gidermenin kolay yollarını göstereceğiz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Galaxy S10 PC tarafından tanınmıyorsa ne yapmalı | S10’unuzu algılamamayla ilgili sorun gidermenin kolay yolları

Bilgisayarınız tarafından tanınmayan S10’unuzda nasıl sorun gidereceğinizi mi merak ediyorsunuz? Sadece aşağıdaki önerileri uygulayın ve iyi olmalısınız.

S10, PC düzeltmesi # 1 tarafından tanınmıyor: Temel bilgileri kontrol edin

Bir bilgisayara bağlandığında, Galaxy S10’unuz bir kullanıcıya birkaç USB seçeneği sunacak, böylece yeni bağlantının nasıl ele alınacağını bilecektir. Bildirim çubuğunu yukarıdan aşağıya doğru çekip Android Sistemine dokunarak bu seçeneklere erişebilirsiniz. Gösterilmesi gereken iki bölüm olacaktır: USB tarafından denetlenir ve USB için kullanılır. Bölüm tarafından denetlenen USB altında, Bağlı cihaz veya Bu telefon’u seçebilirsiniz. Dosyaları cihazlar arasında taşımayı planlıyorsanız Bu telefon’u seçin.

Bir sonraki bölüm aşağıdaki gibi USB seçenekleri sunar:

    Dosyaları aktarmaUSB TetheringMIDITGörüntü aktarma Yalnızca telefonu şarj etme

İki cihaz arasında bir sorun yoksa, tüm bu seçeneklere erişilebilir olmalıdır. Ancak, PC’nizin S10’unuzu okuduğuna veya algıladığına dair hiçbir gösterge yoksa, bu tamamen farklı bir durum olabilir ve daha fazla sorun giderme gerekebilir. Sorunu çözmek için aşağıdaki sorun giderme adımlarına devam edin.

S10, PC düzeltmesi # 2 tarafından tanınmıyor: Resmi Samsung kablosunu kullanın

Tüm C Tipi USB kabloları aynı şekilde oluşturulmaz. Bazıları S10’unuzla çalışabilir, diğerleri sorunlu olabilir veya tamamen başarısız olur. Güvenli tarafta olmak için, telefonunuzla birlikte verilen USB kablosunu kullandığınızdan emin olun. Resmi kabloyu bulamıyorsanız, değiştirmenin düzgün çalıştığından emin olun.

S10, PC düzeltmesi # 3 tarafından tanınmıyor: Şarj oluyor mu?

S10’unuz PC tarafından tanınmıyor, ancak USB bilgisayara bağlandığında şarj olmaya devam ediyorsa, bu bir sürücü sorunu olduğu anlamına gelebilir. Sorunu çözmek için, bilgisayarınızın en son İşletim Sistemi sürümünü çalıştırdığından ve Smart Switch’i yüklediğinizden emin olun. Bu, sürücü sorununa dikkat etmeli ve PC’nin bir sonraki bağlandığında S10’unuzu tanımasına izin vermelidir.

S10, PC düzeltmesi # 4 tarafından tanınmıyor: Şarj portunu temizleyin

S10’unuzu düzenli olarak tozlu veya nemli bir ortama maruz bırakırsanız, şarj bağlantı noktasının PC’nize sağlam bir bağlantıyı önleme olasılığı vardır. Şarj portunu iyi aydınlatılmış bir ortamda kontrol etmeye çalışın ve şarj portunu inceleyin. Mümkünse, içini daha net görmek için bir büyütme aracı kullanın. Bu egzersizin amacının şarj portunu düzeltmek değil, sadece görünür problemler için taramak olduğunu unutmayın. Bağlantı noktasının içinin nemli olduğunu düşünüyorsanız, telefonu birkaç saat boyunca kurutduğunuzdan emin olun. Birkaç saat boyunca oda sıcaklığında bırakılırsa su doğal olarak buharlaşır, böylece yapmanız gereken sadece odanızda durmasına izin vermektir. Bağlantı noktasını içeride nemi itebileceği için basınçlı veya basınçlı hava kullanarak kurutmaya çalışmayın.

İçinde görünür bir bağlantı noktası veya tiftik varsa, ancak nem yoksa, bunları çıkarmak için basınçlı havayı deneyebilirsiniz. Sisteme zarar verebileceğinden, kiri çıkarmak için içine hiçbir şey yapıştırmayın.

S10, PC düzeltmesi # 5 tarafından tanınmıyor: Başka bir bilgisayara bağlanma

Bağlantı noktası temiz veya nemsiz ise, yapılacak bir sonraki iyi şey S10’unuzun başka bir bilgisayar tarafından tespit edilip edilemeyeceğini kontrol etmektir. Bu, bir cihaz sorunu olup olmadığını ve mevcut USB kablosunun kötü olup olmadığını bilmenizi sağlar. İkinci bir bilgisayar hala S10’unuzu tanıyamazsa, yeni bir kablo almayı veya cihazınızda sorun gidermeye devam etmeyi düşünmelisiniz. Aynı sorunu başka bir bilgisayarda bulundurmak, sorunun bilgisayar tarafında değil, cihazınızda veya kablonuzda olduğunu gösterir.

S10, PC düzeltmesi # 6 tarafından tanınmıyor: Güncelleştirmeleri yükle

Daha önce de belirtildiği gibi, PC’nizin en son İşletim Sistemini çalıştırdığından emin olmalısınız. Bu, S10’unuzu tanıması için en son sürücülerin kurulu olduğundan emin olur. varsayılan olarak, Windows 10’un fabrika sürümü Galaxy S10’unuzu algılamak ve tanımak için zaten donanımlı olmalıdır, bu nedenle PC’nizin yazılımı güncel olmasa bile Android’inizi okuyabilmelidir. Dosyaları aktarmaya çalışıyorsanız, Windows 10’daki varsayılan Fotoğraflar uygulamasının izin verebilmeniz gerekir.

Windows’un eski bir sürümüyseniz, güncellenmiş olduğundan emin olun.

S10, PC düzeltmesi # 7 tarafından tanınmıyor: Smart Switch kullanın

Windows 10 veya daha eski bir sürümü kullanıyorsanız ve S10’unuz hala PC tarafından tanınmıyorsa, Smart Switch’i ona yüklemelisiniz. Smart Switch, bir Samsung cihazı ile başka bir cihaz arasında kolay dosya aktarımı sağlamak için tasarlanmış resmi bir Samsung uygulamasıdır.

İndirmek ve bilgisayarınıza yüklemek istiyorsanız resmi Samsung web sitesini ziyaret ettiğinizden emin olun.

İlgili okuma: Smart Switch ile Samsung cihazından bilgisayarınıza yedekleme nasıl oluşturulur

S10, PC düzeltmesi # 8 tarafından tanınmıyor: S10’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlama

PC’niz zaten güncellenmiş ancak bağlı S10’unuzu hala tanımıyorsa, yapmanız gereken bir sonraki iyi şey S10’unuzda bir yazılım sorunu olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu, telefonun yazılımını fabrika ayarlarına sıfırlayarak silerek yapabilirsiniz. Bu, tüm yazılım ayarlarını varsayılan değerlerine döndürmelidir.

Referans olarak, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanın iki yolu şunlardır:

Yöntem 1: Samsung Galaxy S10’da Ayarlar Menüsünden Donanımdan Sıfırlama

    Kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturun ve Google hesabınızı kaldırın. Ayarlar uygulamasını açın. Genel yönetim öğesine gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Verilen seçeneklerden Fabrika verilerine sıfırla’yı seçin. Bilgileri okuyun ve devam etmek için Sıfırla’ya dokunun. aksiyon.

Yöntem 2: Donanım düğmelerini kullanarak Samsung Galaxy S10’da donanım sıfırlaması nasıl yapılır

    Mümkünse, önceden kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturun. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, bu adımı atlayın.Ayrıca, Google hesabınızı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz. Sorununuz bunu yapmanızı engelliyorsa, bu adımı atlamanız yeterlidir. Bu önemli. Kapatamazsanız, Kurtarma Moduna asla önyükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna önyükleme yapmadan önce telefonu 30 dakika şarj edin.Sesi Açma düğmesine ve Bixby düğmesine aynı anda basın ve Sesi Açma ve Bixby tuşlarını basılı tutarken Güç düğmesini basılı tutun. menüsü şimdi görünecektir. Bunu gördüğünüzde düğmeleri bırakın. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulayana kadar Sesi Kısma düğmesini kullanın. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı seçmek için Güç düğmesine basın. Evet öğesini vurgulamak için Sesi Kısma düğmesini kullanın. düğmesine basarak fabrika ayarlarına sıfırlayın.

S10, PC düzeltmesi # 9 tarafından tanınmıyor: Samsung yardımı alın

Galaxy S10’unuz fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra bile PC tarafından tanınmıyorsa, telefonu kontrol ettirmeyi düşünmelisiniz. USB bağlantı noktasında veya anakartta bilmediğimiz bir sorun olabilir. Onları göndermeden önce, Samsung Servis Merkezi’ndeki bilgisayarlardan birinin cihazınızı tanıyıp tanımadığını görün. Sorun bundan sonra devam ederse, devam edip onarıma gönderin.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.