Galaxy S10’da Black Screen of Death Nasıl Onarılır [Sorun Giderme Kılavuzu]

Ölüm Siyah Ekran veya basitçe siyah ekran sorunu olarak bilinen bir çok akıllı telefon kullanıcılarının en yaygın sorunlarından biridir. Bugünün sorun giderme gönderisinde, Galaxy S10’da bu sorunla nasıl başa çıkacağınızı gösteriyoruz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını da ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Galaxy S10’da Black Screen of Death Nasıl Onarılır

Bir Galaxy S ekranının kararması ve bu şekilde kalmasının birkaç olası nedeni vardır. Bununla birlikte en yaygın neden, kazayla düşme veya sıvı maruziyetinden sonra fiziksel arızadır. Bunların hiçbiri kendi S10’unuzda gerçekleşmezse, sorunun bir yazılım arka planına sahip olması mümkündür. Aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak nasıl düzelteceğinizi öğrenin.

Cihazın açık olduğundan emin olun. Birçok kullanıcı siyah ekran sorununu Güç Yok sorunuyla karıştırır. Birincisi, cihazın ekranının karanlık olduğu, ancak telefonun hala işlevsel olduğu ve açılmaya devam ettiği anlamına gelir. İkincisi, cihazın açıldığını gösteren toplam işaret kaybı ile gösterilir. Güç Yok, titreşim, sesli bildirim yapma veya LED ışıkları gösterme yeteneği gibi diğer göstergelerin yokluğu ile gösterilmez. Telefonunuzda siyah ekran sorunu olduğundan eminseniz, aşağıdaki sorun giderme adımlarının geri kalanıyla devam edin. Güç Yok sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, çözümler için bu sayfayı ziyaret edin.

Zorla yeniden başlatma. Diğer Galaxy S cihazlarıyla birçok durumda, siyah ekran sorunu yalnızca yanıt vermeyen bir sistemden kaynaklanmaktadır. Bu, aygıtın kendi kendine çözemediği bir hatayla karşılaştıktan sonra donmuş olduğu anlamına gelir. Yine de çoğu durumda, telefon yeniden başlatılarak sorun çözülebilir. S10’unuzu, Güç tuşuna basmanın olağan yöntemini kullanarak yeniden başlatamıyorsanız, zorunlu yeniden başlatmayı düşünün. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Güç + Sesi Kısma düğmelerini yaklaşık 10 saniye basılı tutun veya cihaz kapanana kadar basılı tutun. Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin. Bakım Önyükleme Modu ekranından Normal Önyükleme’yi seçin. Kullanılabilir seçenekler arasında geçiş yapmak için ses düğmelerini ve seçmek için sol alt düğmeyi (ses düğmelerinin altında) kullanabilirsiniz. Sıfırlamanın tamamlanması için 90 saniyeye kadar bekleyin.

Pilin yeniden başlaması için boşalmasına izin verin. Cihazı hiç yeniden başlatamıyorsanız, pilin boşalmasına izin vermeniz gerekebilir. Genellikle telefonunuzun pili tamamen boşaltmasına izin verilmez, ancak davanız bir muafiyet olabilir. Pilin yedek enerjisini tamamen tüketmesini önlemek için sadece uzun süre şarjsız bırakmamaya dikkat edin. Cihazınız pilinin% 0 oranında olduğunu gösterdiğinde durum böyle değildir. Pili, bir sonraki şarja kadar devrelerini canlı tutmak için az miktarda güç tutacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, pili yakında şarj etmezseniz ve pildeki bu küçük güç tamamen tükenirse, pili iyi bir şekilde öldürebilir. Bu durumda yapmak istediğiniz şey, telefonu kendi kendine kapattıktan sonra bir saat içinde şarj etmektir.

Güvenli Mod’a önyükleme yapın. Cihazı şarj ettikten sonra ekran hala ölü ise, yapılacak bir sonraki iyi şey güvenli modda çalışıp çalışmadığına bakmaktır. Eğer öyleyse, bu bir üçüncü taraf uygulamasının soruna neden olduğu anlamına gelir. Bazen, kötü kodlanmış bir uygulama Android veya diğer uygulamalarla etkileşime girebilir.

Cihazı Güvenli Modda başlatmak için:

  Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

  Güvenli moda önyükleme yapın Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. S10’unuz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Cihazı alternatif önyükleme modlarına (Kurtarma veya Odin) çalıştırın. Zorla yeniden başlatmayı denedikten sonra hiçbir şey işe yaramazsa, yapılacak diğer sorun giderme adımı aygıtı Kurtarma Modu’na veya Odin Moduna veya her ikisine birden yeniden başlatmaktır. Ekran bu yazılım ortamlarından herhangi birinde çalışıyorsa, Android işletim sistemiyle ilgili bir sorun olmalıdır.

Galaxy S10’u Kurtarma Moduna önyükleme

  Cihazı kapatın. Bu önemli. Kapatamazsanız, Kurtarma Moduna asla önyükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna başlamadan önce telefonu 30 dakika şarj edin.Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilecektir).

İndirme Moduna Galaxy S10’u Önyükleme

  Cihazı kapatın. Bu önemli. Kapatamazsanız, Kurtarma Moduna asla önyükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna önyükleme yapmadan önce telefonu 30 dakika şarj edin.Sesi Kısma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.Bir ekran gördüğünüzde İndirme Modunda olup olmadığınızı bileceksiniz. “İndiriliyor…” yazan bir mesajdır. Ekran bu modlardan herhangi birinde çalışıyorsa, Android işletim sistemiyle ilgili bir sorununuz olduğunu açık bir şekilde unutmayın. Düzeltmek için cihazı Kurtarma Modunda fabrika ayarlarına sıfırladığınızdan emin olun.

Ana sıfırlama. Telefon ekranınız Kurtarma Modunda çalışıyorsa, soruna neden olan bilinmeyen bir Android hatası olabilir. Sorunu çözmek için cihazı sıfırlamanız gerekir. Ne yazık ki, ekran ilk başta normal modda çalışmadığından kişisel verilerinizi bu noktada yedekleyemezsiniz.

Galaxy S10’unuzu sıfırlamak için:

  Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri silme / fabrika ayarlarına sıfırlama’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Samsung’dan yardım alın. Ekran şu anda hala çalışmıyorsa, bunun nedeni muhtemelen adresleme yeteneğinizin ötesindedir. Tam bir ekran montaj hatası veya bir kodlama hatası olabilir. Kontrol edebilmeleri için cihazınızı yerel Samsung Servis Merkezinize getirmenizi öneririz.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu yayını faydalı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.