Galaxy S10’da “Mobil Şebeke Kullanılamaz” Hatasına Çözümler

Galaxy’nizdeki “Mobil Şebeke Kullanılamaz” hatasını düzeltmek kolay değildir. Çözüm, bir kullanıcının tutucusunun içinde olmasına rağmen, daha derin sorun gidermenin gerekli olduğu durumlar da olabilir. Aşağıdaki sorunlarımızı izleyerek bu sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenin.

Devam etmeden önce, size kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

 

Galaxy S10’da “Mobil Şebeke Kullanılamaz” hatası nasıl düzeltilir

Aşağıda bu hatayı düzeltmeye çalışmanız gereken sorun giderme adımları verilmiştir.

Onay sinyalinin iyi olduğunu

“Mobil Şebeke Kullanılamaz” hatası genellikle ağ sinyali kaybından kaynaklanır. Çoğu durumda, seyahat eden insanlar, cihazlarında aralıklı sinyaller aldığı için bu sorunu yaşıyorlar. Sivilceli bir şebeke servisine sahip bir bölgedeyseniz, tek yapmanız gereken mükemmel sinyalleri olan bir bölgeye gelene kadar beklemektir. Bir kez orada, sadece telefonu yeniden başlatın ve iyi olmalıdır.

Aynı alanda mükemmel sinyal alabildiyseniz, bir ağ sorunu olabilir. Servisler hazır ve çalışıyorsa başka bir telefonu kontrol etmeye çalışın. Aynı şebekeyi kullanan başka bir telefonunuz varsa, herhangi bir şebeke sorunu olup olmadığını kontrol edin. Görünen bir ağ sorunu yoksa ve diğer tüm telefonlar (aynı ağda) çalışıyorsa, aşağıdaki bir sonraki sorun giderme adımlarına geçin.

Cihazı yeniden başlatın

Sistemi yenilemek genellikle yardımcı olan basit bir çözümdür. Durumda, cihazı yazılım sıfırlamasıyla yeniden başlatmak istiyorsunuz. Yeniden başlatmanın başka bir yolu ancak “batarya çekme” prosedürünün etkilerini simüle ederek. İşte yapmanız gerekenler:

    Güç + Ses Düzeyi düğmelerini yaklaşık 10 saniye basılı tutun veya cihazın gücü dönene kadar basılı tutun. Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin. Bakım Önyükleme Modu ekranından Normal Önyükleme’yi seçin. Mevcut seçenekler arasında dolaşmak için ses seviyesi düğmelerini, seçmek için sol alt tuşu (ses seviyesi düğmelerinin altında) kullanabilirsiniz. Sıfırlama işleminin tamamlanması için 90 saniye bekleyin.

SIM’i tekrar yerleştirin

SIM kartın geçici olarak çıkarılması, Samsung Galaxy cihazlarındaki ağ sorunlarını gidermek için başka bir yoldur. Henüz denemediyseniz, başka bir yazılım yüklemesi yapmadan önce yaptığınızdan emin olun. Kartı çıkarırken veya tekrar takarken, verilerin bozulmaması için telefonun KAPALI olduğundan emin olun.

Bu işlemi nasıl yapacağınızdan emin değilseniz bu sayfaya bakın: Galaxy S10’a SIM kart nasıl takılır veya çıkarılır

Taşıyıcı güncellemelerini yükle

“Mobil Şebeke Kullanılamıyor” hatası dahil olmak üzere bazı ağ sorunları yalnızca operatör tarafından yayınlanan yamaları yükleyerek giderilebilir. Bu gibi durumlarda, tanımlanmış hataların taşıyıcıya özgü olması daha olasıdır, bu nedenle yalnızca operatörünüzden gelen bir düzeltme eki bunları düzeltebilir. Varsayılan olarak, Galaxy S10 güncellemeleri otomatik olarak indirecek ve yükleyecek şekilde ayarlanmıştır, bu nedenle bu davranışı daha önce değiştirdiyseniz, kontrol etmek için Ayarlar> Yazılım güncellemeleri bölümüne gidin.

Dolaşımın KAPALI olduğunu doğrulayın

Yoldaysanız, Dolaşım özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Dolaşım açıksa, cihazı tekrar ev ağınıza kaydetmeye çalıştığınızda “Mobil Şebeke Kullanılamaz” hatası sonucu alınmalıdır. Normalde, dolaşımınızı devre dışı bıraktıktan sonra, sinyal geri dönmelidir.

Ağ modunu manuel olarak değiştir

S10’unuzun ağ modunu doğrulama, tüm ağ sorunları için gerekli bir adımdır. S10’unuzun doğru ağ modunu kullandığından emin olun. Kontrol etmek:

    Ayarlar uygulamasını açın. Bağlantılara dokunun. Mobil ağlara dokunun. Ağ modu seçeneğine dokunun ve 4G veya LTE veya otomatik bağlan seçeneğini seçin. Ardından, telefonunuzun şebekeleri aramasına izin verin, böylece geçici olarak taşıyıcı sisteminizden ayrılsın. Daha sonra, otomatik olarak Seç’i kullandığınızdan emin olun, böylece S10’unuz mevcut ağlar için hava dalgalarını tarar ve kendi başınıza otomatik olarak kendi yerinizi seçer.

Uçak Modunu Değiştir

“Mobil Şebeke Kullanılamıyor” hatasının olası bir başka nedeni de Uçak veya Uçuş Modu. Bu özelliği açıp kapatmaya çalışın ve ne olduğunu görün.

Kötü uygulamayı kontrol et

Bazı uygulamalar Android ve diğer uygulamalarla etkileşime girebilir. Üçüncü taraf uygulamalarınızdan birinin, indirdiklerinizin “Mobil Şebeke Kullanılamıyor” hatasının nedeni olup olmadığını görmek için telefonu güvenli modda açın. Güvenli modda, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilecek, böylece sorun dönmezse, bu kötü bir uygulama sorununun göstergesidir. Yeni bir uygulama yükledikten sonra sinyalin dağılmaya başladığını fark ettiyseniz, uygulamayı kaldırmayı deneyin ve düzeltip düzeltmediğini kontrol edin. Bu soruna yol açabilecek yüklediğiniz herhangi bir uygulamayı hatırlamıyorsanız, devam edin ve telefonu güvenli modda yeniden başlatın. İşte böyle yapılır:

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçen Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra, Ses seviyesini azaltma tuşunu basılı tutun. Aygıt yeniden başlatmayı tamamlayana kadar Ses kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Ses kısma tuşunu serbest bırakın. Güvenli moddayken, şimdi soruna neden olan uygulamaları kaldırabilirsiniz

Güvenli Mod, üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını engelleyerek çalışır. Güvenli modda Mobil Şebeke Kullanılamaz hatası yoksa, bu kötü bir uygulamanın neden olduğu anlamına gelir. Bu uygulamayı tanımlamak için:

    Güvenli moda önyükleme yapın. Sorunu denetleyin. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladığınızda, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediklerinizle başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda getirin ve sorunu kontrol edin. Sorun devam ederse, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Fabrika ayarları

Çok sert ancak Mobil Şebeke için Etkin bir çözüm değil Kullanılabilir hata fabrika ayarlarına sıfırlandı. Tüm kullanıcı verilerini ve uygulamalarını silecek ve yazılımı varsayılan ayarlarına geri yükleyecektir. Önemli ve yeri doldurulamaz dosyaları kaybetmemek için, önceden yedekleme yaptığınızdan emin olun. Bunu yaptıktan sonra devam edin ve telefonu silin. İşte nasıl:

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu göründüğünde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilecektir. Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini gösterme.) ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneğinin üzerine gelene kadar Ses kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Şebeke operatörünüze başvurun.

Fabrika ayarlarına sıfırlama ile, Mobil Şebeke Kullanılamıyor hatasını düzeltmek ve düzeltmek için aslında seviyenizdeki her şeyi yaptınız. Sıfırlamadan sonra kalırsa, daha fazla sorun giderme için operatörünüzle konuştuğunuzdan emin olun. Bazı ağ sorunları aslında cihazın içinde değil bir operatörün ucundadır.

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy sosyal ağ varlığına da sahip olduğundan Facebook ve Twitter sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.