Galaxy S10’da reklam pop-up’ları ve kötü amaçlı yazılımları kaldırma

Galaxy S10’unuz mini karmaşık bir bilgisayardır ve reklamlar ve diğer kötü amaçlı yazılım biçimleri için bir hedef olabilir. Tehditlerden nasıl korunacağınızı merak ediyorsanız veya mevcut pop-up’lardan nasıl kurtulacağınızı bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını da ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Tarayıcı açılır pencereleri ile nasıl başa çıkılır?

Açılır pencereler alıyorsanız veya Android için Google Chrome gibi bir web tarayıcısı açılırken reklamlar kontrolsüz bir şekilde gösteriliyorsa, söz konusu tarayıcının ele geçirilmiş olması mümkündür. Bu, PC’lerde oldukça yaygın bir durumdur, ancak şu anda Android’de yaygın değildir. Ancak, belirli bir web sitesinden bildirim almaya devam ediyorsanız ve normalde sallayamıyorsanız, üç şey yapmanız gerekir.

Kötü üçüncü taraf uygulamasını belirleme

Android ile kötü amaçlı yazılımlar genellikle uygulamalar yüklenerek yayılır. Galaxy cihazınız hiçbir yerden reklam pop-up’ları gösteriyorsa, bu yeni yüklenen bir uygulamanın sorumlu olduğunun bir işareti olabilir. Yine de hatırlayabiliyorsanız uygulamayı kaldırın ve yardımcı olup olmayacağına bakın. Uygulamalarınızdan hangisi olabileceğini bilmiyorsanız, Güvenli Mod prosedürünü kullanarak tanımlayın.

Güvenli Mod, kötü uygulamalarda sorun gidermek için teknisyenler tarafından kullanılan Android’den ayrı bir yazılım ortamıdır. Ayrıca, uygulamalarınızdan hangisinin sorunlu olduğunu belirlemek için de kullanabilirsiniz. Galaxy S10’unuz Güvenli Modda çalışırken, tüm üçüncü taraf uygulamaları yüklenemez. Bu nedenle, güvenli modda pop-up’lar yoksa, ancak S10’unuzu normal moda yeniden başlattıktan sonra geri dönerse, bu uygulamalardan birinin buna neden olduğunu doğrular. Sorunu çözmek için, kötü uygulamayı tanımlamak ve sistemden kaldırmak için eleme işlemini kullanmanız gerekir.

Telefonu güvenli moda yeniden başlatmak için:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Cihaz güvenli moda geçtikten sonra, açılır pencerelerin geri dönüp dönmediğini görmek için bir süre gözlemleyin. Varsa, yüklediğiniz en son uygulamayı silin. Ardından, telefonu normal moda döndürün ve pop-up’ları tekrar kontrol edin. Pop-up’lar hala oradaysa, bir uygulamayı silmek ve normal moda dönmek için başka bir tur yapın. Kötü uygulamayı tanımlayana kadar bu döngüyü yapın.

Play Protect kullanarak kötü amaçlı yazılımları önleme

Google, bir cihazı tehditlere karşı tarayarak Android cihazları kötü amaçlı uygulamalardan korumanın bir yolunu sunar. Cihazınızda kötü amaçlı yazılım bulmak için başka bir alternatif olarak kullandığınızdan emin olun. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Android cihazınızın Google Play Store uygulamasını açın. Menü simgesine dokunun. Oyna Koruma’ya dokunun. Güvenlik tehditleri için Cihazı tara’yı açın.

Alternatif olarak, potansiyel virüslerle başa çıkmanıza yardımcı olmak için ücretsiz antivirüs uygulamaları da satın alabilir veya indirebilirsiniz. Play Store’dan birçok iyi ücretsiz antivirüs uygulaması var. Yalnızca saygın şirketlerden gelenleri kullandığınızdan emin olun. Virüsten koruma uygulamaları söz konusu olduğunda, birden fazla sahip olmak iyi bir fikir değildir. Cihazınızda performans sorunlarına yol açmamak için yalnızca bir tane takın.

NOT: Bazı kötü amaçlı yazılımlar kendilerini virüsten koruma uygulamaları olarak gizleyebilir. Onlar için düşmemeye dikkat edin. Emin olmadığınız bir uygulamayı yüklemeden önce biraz araştırma yapın.

Belirli web sitelerinden gelen bildirimleri kapatma

Bildirimleri düzenli olarak ziyaret ettiğiniz bir web sitesinden yönetmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

    Chrome uygulamasını açın. Bir web sayfasına gidin Adres çubuğunun sağında Diğer simgesine (üç nokta) ve ardından Bilgi veya Bilgi’ye dokunun. Site ayarları’na dokunun. “İzinler” in altında Bildirimler’e dokunun. Sitede bildirimlerin açık olmadığı “İzinler” veya “Bildirimler”. Ayarı kapatın.

Genel olarak Galaxy S10’da pop-up’lar nasıl durdurulur

Çoğu zaman, reklam açılır pencereleri her zaman kötü uygulamalar tarafından görüntülenmeye zorlanır. Bu kötü amaçlı yazılım bulaşma biçimi daha can sıkıcıdır ve cihazı kullanılamaz hale getirebilir. Bu tür pop-up’ların günümüzde daha yaygın hale geldiğini gördük. Galaxy S10’unuzdaki pop-up’lar kullandığınız web tarayıcısıyla sınırlı değilse, bunlar denemek için sorun giderme adımlarıdır.

Cihazınızı silin (fabrika ayarlarına sıfırlama)

Telefonunuz hiç bitmeyen pop-up’lardan dolayı donmuş, yanıt vermiyorsa veya sadece kullanılamaz hale geldiyse, yapmak istediğiniz ilk şey onu silmektir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, potansiyel olarak kötü uygulamalar, virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve pop-up’ları zorlayan kodlar dahil olmak üzere sistem açısından kritik olmayan tüm eklemeleri silecektir. Bu çözümü gerçekleştirmeden önce kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun. Ayrıca, Fabrika Sıfırlaması Koruması özelliğinden kaynaklanabilecek sorunları önlemek için Google hesabını S9’unuzdan kaldırdığınızdan emin olun.

Galaxy S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri silme / fabrika ayarlarına sıfırlama’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Virüsten koruma uygulaması kullanın

Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonunuzun temizlenmesinde etkili olabilir, ancak her zaman koruyamaz. Dikkatli değilseniz, virüsün (uygulama) kaynağını tekrar sunacaksınız. Bunun gerçekleşme şansını azaltmak için, cihazı kurduktan hemen sonra bu iki şeyi yaptığınızdan emin olmak istersiniz:

    Play Store’da Play Protect’i etkinleştirin

Birincisi (Play Protect) yukarıda belirtilmiştir, bu nedenle onu açmak için adımları izlemenizi öneririz.

Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra virüsten koruma uygulaması yüklenmelidir. Bu, diğer uygulamalarınızı yüklemeden önce sisteme daha fazla koruma sağlamaktır. Amaç, cihazınızı antivirüs ve potansiyel tehditler arasında ortaya koymaktır. Play Store’dan kullanmak için birçok ücretsiz ücretsiz antivirüs uygulaması var. Bunlardan birini başlangıç için kullanmanızı öneririz. Daha sonra bir favori bulursanız, muhtemelen premium bir sürüm almak için yatırım yapmak istediğiniz zamandır. Temel koruma için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz.

Bir virüsten koruma uygulaması seçerken, saygın bir uygulama seçmek önemlidir. Yasal antivirüs uygulamaları gibi kendilerini gizleyen birçok virüs ve kötü amaçlı yazılım var. Diğer kullanıcıların yorumlarını okuduğunuzdan ve yalnızca bilinen geliştiricilerden gelen yorumları kullandığınızdan emin olun.

Bir antivirüs eklemek, kurulum sırasında sistemin bilinen kötü uygulamalardan korunmasına yardımcı olur, ancak daha iyi bir özellik mi ekler? HAYIR! Sisteminizde birden fazla virüsten koruma uygulaması olması iyi bir fikir değildir. Ciddi performans sorununa ve diğer sorunlara neden olabilir. Birini seçip ona sadık kalın. Veya değiştirmeden önce ilkini kaldırın.

Yalnızca iyi uygulamalar yükleyin

Cihazınızı güvenlik tehditlerinden korumak söz konusu olduğunda, büyük bir kısmı kullanıcı olarak omuzlarınıza düşer. Antivirüs ve diğer otomatik koruma biçimleri yalnızca çok yardımcı olabilir. Kötü adamlar düzenli olarak antivirüs ve Google Play Store korumasını atlatmanın bir yolunu bulurlar. Bilgisayar korsanları ile bilgisayar korsanları arasında sürekli bir kedi ve fare savaşı var, bu nedenle verilerinizin bütünlüğünü uygulamalara her zaman bırakmamalısınız. Can sıkıcı pop-up’lar fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra geri dönerse (yasal ve güvenli uygulamaların para kazanmak için pop-up’lar kullanabileceğini unutmayın), bunun nedeni muhtemelen uygulamalarınızı filtrelemede iyi bir iş yapmadığınızdır. Bir uygulamanın veya oyunun yüklenmesinin güvenli olup olmadığından emin değilseniz, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için gereken özeni gösterin. Bu konuyla ilgili yorumları bulmak için Google’ı kullanın ya da diğer kullanıcıların uygulamanın Play Store’daki yükleme sayfasında yayınladığı yorumları kontrol edebilirsiniz. Bahsedilen uygulama ile ilişkili bir virüs veya pop-up’lardan çok sayıda olumsuz yorum ve söz varsa, muhtemelen ondan uzak durmak iyi bir fikirdir.

Yüklediğiniz uygulamanın yayıncısını veya geliştiricisini de göz önünde bulundurmanızı öneririz. Tüm geliştiricilerin akıllarında iyi niyetleri yoktur. İyi görünen bir uygulamanın bilinmeyen, en az bilinen veya şüpheli bir geliştiriciden geldiğini düşünüyorsanız, yüklemeyin. Yine, biraz araştırma yapın ve sundukları ürünün güvenli olup olmadığını görün. Belirli bir özelliğe ihtiyacınız varsa ve bunu telefonunuzda kullanmak için ölüyorsanız, başka bir uygulamadan alıp alamayacağınızı görmeye çalışın.

Umarım, yukarıdaki tüm öneriler telefonunuzu tehditlerden korumanıza yardımcı olacaktır. Gelecekte daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçtiğinizden emin olun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu yayını faydalı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.