Galaxy S8 Android Oreo’yu yükledikten sonra yeniden başlatmaya devam ediyor (Android 8.0)

Samsung, # OrgS8 cihazlarına Android Oreo güncellemeleri yayınlamaya başladı ve beklendiği gibi, bazı kullanıcılar sorun bildirmeye başladı. Bu Android Oreo doğal olarak kötü demek değildir. Aslında, bu yeni Android sürümü şu ana kadar çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı. Bu sorun giderme makalesinde, S8 cihazlarının şu ana kadar adil bir payını etkileyen belirli bir konuya değinildi – rastgele yeniden başlatma.

Birçok S8 kullanıcısı, Android Oreo’yu yükledikten sonra S8’lerinin kendi kendine kapanmaya başladığını bildirdi. Yaklaşık bir ay önce yayımlanan önceki Oreo sürümünün sorumlu olduğunu biliyoruz, ancak şu ana kadar Mart 2018’deki sürümde durum böyle değil. Samsung’un şu anda Android Oreo’yu yamalı olduğunu düşünmek istiyoruz, ancak hala görülüyor. Bu arada, Android Oreo’yu yükledikten sonra rastgele yeniden başlatma sorununu yaşayan şanssız kullanıcılardan biriyseniz, deneyebileceğiniz çözümler aşağıdadır.

Devam etmeden önce, size kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

1. Çözüm: Sistem önbelleğini temizleme

Bir güncellemenin ardından ne zaman bir sorun olursa, yapmanız gereken ilk sorun giderme adımı önbellek bölümünü temizlemektir. Bu bölüm, diğerlerinin yanı sıra uygulama APK’ları (yükleyiciler), güncelleme dosyaları, uygulama güncellemeleri gibi geçici dosyaların bir deposudur. Bazen, bu önbellek her türlü soruna yol açacak şekilde bozulur veya eskimez hale gelir. Ayrıca, bir uygulamayı veya Android güncellemesini yükledikten hemen sonra sorunların ortaya çıkmasının yaygın sebeplerinden biridir. S8’inizin sistem önbelleğinin iyi olduğundan emin olmak için düzenli olarak temizlemelisiniz. S8, Android Oreo’yu yükledikten sonra kendi kendine yeniden başlatmaya başladığından beri, bunun sistem önbelleğinin neden olabileceği bir ihtimal. Temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu göründüğünde tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilecektir. Android sistem kurtarma menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Ses kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölüm tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

2. Çözüm: Depolama alanını boşaltın

Android güncellemeleri bazen bir cihazın depolama alanının büyük bir bölümünü alabilir. S8’iniz Oreo’yu yüklemeden önce alanı azdıysa, sorunun nedeninin depolama alanıyla ilgili olması olasıdır. Güncellemelerin işletim sistemini genişlettiğini ve mevcut işletim sistemi sürümünü sadece “değiştirdiğini” unutmayın. Güncelleştirmenin yetersiz depolama alanı nedeniyle düzgün şekilde yüklenebilmesi için yeterli alan yoksa, durum şu anda yaşadığınız durumdan kötüleşebilir. Durumun böyle olup olmadığını görmek için sistem dışı dosya ve klasörleri silmeyi düşünün. Bu cihazda depolanmış çok sayıda fotoğraf ve video varsa, bunları bilgisayar, sabit sürücü veya flash sürücü gibi başka bir depolama cihazına taşıyın.

Daha da iyisi, Smart Switch’i kullanarak tüm sistemi yedeklemeyi düşünün, ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Nasıl yapılacağı ile ilgili aşağıdaki adımlara bakın.

3. Çözüm: Uygulama güncellemelerini yükleyin

Uyumsuz uygulamalar işletim sistemini etkileyebilir ve sorunlara da neden olabilir. Uygulama hataları riskini en aza indirmek için, tüm uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun. Uygulamalarınız için güncellemeler almak için:

    Cihazınızın Play Store uygulamasını açın Google Play.Tap Menü Menüsü ve ardından Uygulamalarım ve oyunlar. Mevcut güncellemeleri olan uygulamalar Güncelle olarak etiketlenir. Bir güncelleme varsa, Güncelle’ye dokunun. Daha fazla güncelleme varsa, Tümünü güncelle öğesine dokunun.

4. Çözüm: Uygulamanın bir soruna neden olup olmadığını kontrol edin

İyi çalışan bir S8 kendi başına yeniden başlatılmamalıdır. Bir güncelleme yüklendikten sonra meydana gelen bu sorunun, yeni işletim sistemindeki bir kodlama sorunundan veya kötü bir uygulamadan kaynaklanabileceği olabilir. Bunun bir uygulama sorunu olup olmadığını görmek için telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmayı deneyin. Bu modda, üçüncü taraf uygulamaları çalışmaz, bu nedenle cihaz normal çalışıyorsa ve kendi başına yeniden başlatılmazsa, bunun bir uygulama sorunu olduğunu iddia edebilirsiniz.

S8’inizi güvenli modda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Model adı ekranını geçen Güç tuşunu basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra, Ses seviyesini azaltma tuşunu basılı tutun. Aygıt yeniden başlatmayı tamamlayana kadar ses kısma tuşu. Güvenli mod, ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Ses kısma tuşunu serbest bırakın. Telefonun 24 saat güvenli modda çalışmasını sağlayın ve gözlemleyin. İyi çalışıyorsa, sorun giderilinceye kadar üçüncü taraf uygulamaları kaldırmaya başlayın.

Unutmayın, güvenli mod sizin için tam uygulamayı belirlemeyecektir. Bunu kendin yapmak zorundasın. Kaldırma-gözlemleme kaldırma işlemini yapmak en iyi stratejidir. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra sorunu kontrol ettiğinizden emin olun.

5. Çözüm: Android ve pili kalibre edin

Sorunun daha az olası bir nedeni bir batarya meselesidir ancak kalibre edilmemiş bir Android anlamına gelmez ve batarya asla bu soruna neden olmaz. Aslında, tam tersi doğrudur. Geçen bir sürenin ardından, Android bazen doğru pil seviyelerini izleyebilir ve bu da hatalı pil davranışlarına neden olabilir. Pil göstergesi henüz% 0’a ulaşmamış olsa bile telefonunuzun kendi kendine kapandığını fark ettiyseniz, bunun nedeni muhtemelen Android’in bataryada kalan gerçek gücü artık algılamadığıdır. Bazı durumlarda, rasgele yeniden başlatılan bir cihaz, aynı zamanda yanlış kalibre edilmiş işletim sistemi nedeniyle olabilecek bir batarya yanlış davranışının da işaretidir.

Android’in şu anda kalibrasyona ihtiyaç duyup duymadığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Bataryayı tamamen boşaltın. Bu, cihazınız kendi kendine kapanana kadar ve pil seviyesi% 0 okuyana kadar kullanılması anlamına gelir. Telefonu% 100’e ulaşana kadar şarj edin. Cihazınız için orijinal şarj ekipmanı kullandığınızdan ve tamamen şarj olmasına izin verdiğinizden emin olun. Cihazınızı en az iki saat daha prizden çıkarmayın ve şarj olurken de kullanmayın. Geçen süreden sonra, cihazınızı prizden çekin. Galaxy S8 cihazınızı yeniden başlatın. -5.

Çözüm # 6: Fabrika ayarlarına sıfırlama

    Yukarıdaki tüm adımları uyguladıktan sonra sorun hala devam ediyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini yaparak telefonu silmeyi düşünmelisiniz. Bunu yapmak, tüm yazılım ayarlarını varsayılan değerlerine döndürür. Karşılaştığınız aksaklık bir uygulamadan veya Android’den gelen bir hatadan kaynaklanıyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi sorunu çözmenize yardımcı olabilir. S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için: Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabına giriş yaptıysanız, Hırsızlığa Karşı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız var. Cihazı kapatın. Sesi Aç tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’, Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir). / fabrika ayarlarına sıfırlayın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini silin’ seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Ses kısma düğmesine basın. Master sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Çözüm # 7: Android Nougat’a geçmeyi düşünün

Yaklaşık bir ay önce Samsung, S8 modellerini seçmek için Android Oreo’nun piyasaya sürülmesini durdurdu, çünkü bu donanım yazılımı sürümünün rasgele yeniden başlatma sorununa neden olduğu bulundu. Samsung’un, soruna neden olan bir kodlama sorunu olduğunu söyledi. Şu anda, bazı S8 birimlerinin burada yaşadığınız sorun olmadan Oreo’ya güncellendiğini biliyoruz. Kötü bir Android Oreo sürümü yüklediyseniz ve şu anda yükleyebileceğiniz yeni bir güncelleme bulunmuyorsa, Android Nougat sürümü stoklarını yanıp sönmeyi düşünmelisiniz. Yanıp sönme, yalnızca gelişmiş Android kullanıcıları için önerilir, ancak henüz duymadıysanız veya nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, cihazınızı sizin için bir Samsung mağazasına getirmenizi öneririz.

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu yüzden Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy sosyal ağ varlığına da sahip olduğundan Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.