Galaxy S8 arama sorunu nasıl düzeltilir?

Birçok Galaxy S8 kullanıcısı, bazı arama sorunlarına çözümler istiyor, bu nedenle bu sorun giderme bölümünde, belirli bir vakanın nasıl düzeltileceğini gösteriyoruz. Arama sorunlarının yanı sıra, diğer yaygın ve ilgili # GalaxyS8 sorunlarını da ekliyoruz. Bu yayını faydalı bulacağınızı umarız.

Kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın alt kısmında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy S8 önyükleme ekranında açılmıyor ve sıkışmıyor

Merhaba Droid Guy. Çin’de bir Samsung Galaxy s8 edge aldım ve şimdiye kadar bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. Şimdi telefon yeniden başlamayacak ve sahte bir önyükleme ekranında sıkışmış. çevrimiçi çözümlerin hiçbiri çalışmıyor (ses seviyesini azaltma ve gücü basılı tutma; ses seviyesini artırma ve Bixby tuşunu vb. basılı tutma) Ekranda Samsung veya Android logosu yok, ancak bir önyükleme ekranı var gibi görünüyor (Kurtarma modu, Güvenli mod veya Normal mod), ancak ok hiçbir şeye dokunmasam bile seçenekler arasında ilerlemeye devam ediyor. Şimdi ne yapacağınızdan emin değilim – Yardım edin … Lütfen. Ben sadece wifi kullanarak olmuştur gibi hiçbir taşıyıcı var ve açmaz gibi ben android sürümü emin değilim.

Çözüm: Normal olarak önyükleme yapamayan Samsung cihazları genellikle yazılım kurcalamasının sonucudur. Bu sorunu yaşamadan resmi olmayan bir yazılımı köklendirmeye, flash yapmaya veya yüklemeye çalıştınız mı? Yanıtınız evetse, yaptığınız her şeyi geri almaya çalışın. Örneğin, bir kök yazılım kullandıktan hemen sonra bu sorun ortaya çıkarsa cihazı kökten kaldırmayı deneyebilirsiniz. Genel olarak, yanıp sönen stok ürün yazılımı çoğu önyükleme sorununu çözebilir. Sorunu fark etmeden önce özel bir ROM yüklemeyi denediyseniz, stok ürün yazılımını da nasıl flaş edeceğinizi bilmelisiniz.

Normal olarak önyükleme yapmamaya yalnızca yazılım hatası neden olmaz. Diğer bazı durumlarda, kısa devre veya fiziksel olarak hasar görmüş bir cihaz da açılmayabilir ve hatta açılmayabilir. S8’iniz daha önce düşürülmüş veya suya veya elemanlara maruz kalmışsa, elinizde donanım sorunu olabilir. Bu durumda, bir profesyonelin donanımı kontrol etmesine izin vermek istersiniz, böylece onarımın etkili olup olmayacağı size bildirilebilir.

Sorun # 2: Galaxy S8 arama sorunu nasıl düzeltilir?

S8’im BAZI çağrı almayacak. aralıklı. her gün. çeşitli sayılardır. Bu numarayı veya numaraları engellemediğimden emin olmak için kontrol ettiğim için çağrı engelleme değil. Buna neden olan bir Uygulama var mı?

Ayrıca son zamanlarda kişilerim de arandığında yavaş yükleniyor, ancak bu yepyeni bir sorun. diğer konu ise birkaç haftadır. İnsanlar aradığında cevap ya da meşgul ya da ses alamazlar. Bu aramaları da arama kaydımda hiç görmüyorum. Ayrıca ne Android sistemi YARDIM hakkında hiçbir fikrim yok.

Çözüm: Evet, sorunun nedeninin eklediğiniz uygulamalardan biri olabilir. Bunu bilmek için, telefonunuzu güvenli moda yeniden başlatmanız ve en az 24 saat boyunca gözlemlemeniz gerekir. Bu, herhangi bir farkı fark etmek için yeterli zaman vermelidir. Telefon güvenli moddayken, sorunu çoğaltmak için mümkün olduğunca çok arama yapmak ve almak istersiniz.

S8’inizi güvenli moda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir.

Unutmayın, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların güvenli modda çalışmasına izin verilecektir. Aramalar çalışırsa ve telefon normal çalışıyorsa, Android veya telefonunuzun ağ işlevine müdahale eden bir uygulamanın açık bir göstergesidir. Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın.Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. S8’iniz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Uygulama verilerini sil

Kişiler uygulamasının bilgi ararken yavaş olmasıyla ilgili ikincil endişeniz için verilerini silmeye ve ne olduğunu görün. Bu sorun giderme adımını gerçekleştirmeden önce, kişilerinizin başka bir yerinde bir yedek oluşturduğunuzdan emin olun. Bunu yaptıktan sonra, Kişiler uygulamanızdaki verileri temizleme adımları şunlardır:

    Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlar’a dokunun (üç nokta simgesi). Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Uygulamanızı bulup dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri Temizle düğmesine dokunun. S8’inizi yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Yazılım bilgilerini varsayılanlara döndürme

Yukarıdaki iki çözüm sorunları çözemezse, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak telefonu silin. Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonunuzdaki tüm kişisel verileri siler, bu nedenle bunları önceden yedeklediğinizden emin olun.

S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Verilerinizin yedeğini oluşturun. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilir Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye kadar basılı tutun). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tümünü sil Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorun # 3: Galaxy S8 manifatura sorunu nasıl çözülür: kısa mesaj gönderme veya alma

Galaxy S8. Google uygulaması yaklaşık 3 ay önce güncellendiğinde, telefonum kısa mesaj almayı veya göndermeyi bıraktı. Dahili Samsung mesajlaşma uygulamasını kullanarak, bir metin gönderdiğimde, küçük daire dönecek ve sonunda başarısız olacaktır. Aynı zamanda büyük dalgalar halinde metinler de alıyordum. Bir fabrika geri yüklemesi yaptım ve ardından google uygulaması olduğunu belirleyene kadar uygulamaları birer birer güncelledim. En son güncellemede bile 8.21.12.21.arm64 (25 Eylül tarihli). Mesajlaşmanın çalışması için güncellemeleri kaldırmam gerekiyor. Artık google’a bağımlı diğer bazı uygulamalar çalışmıyor (biri için google asistanı). Herhangi bir yardım takdir.

Çözüm: Kısa mesajlardan Google uygulamasının sorumlu olduğunu bilmek garip. Bunu ilk kez duyuyoruz, ancak bunun cihazınızda gerçekleştiğinden eminseniz, yapabileceğiniz sorun giderme adımları şunlardır:

Başka bir Google hesabı kullanmayı deneyin

Başka bir Google hesabınız varsa, bunu S8’inizde kullanın ve aynı soruna yol açıp açmayacağına bakın. İkinci bir hesabınız yoksa, bir kukla oluşturun, ana hesabı telefondan kaldırın ve diğer hesabı ekleyin.

Google Services Framework uygulamasının verilerini silme

Android cihazlar, işletim sisteminin derinliklerine gömülü Google ürünlerine bağımlıdır. Google’ın temel uygulamalarından biri Google Services Framework’tür. Bu uygulama bir hata geliştirirse, diğer Google uygulamalarını ve hizmetlerini ve hatta Android’in kendisini etkileyebilir. Bu uygulamayla ilgili bir sorun olup olmadığını görmek için uygulamayı varsayılan ayarlarına döndürmek istiyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlar’a dokunun (üç nokta simgesi). Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Google Services Framework’ü bulun ve dokunun. Depolama alanına dokunun. Verileri Temizle düğmesine dokunun. S8’inizi yeniden başlatın ve kontrol edin sorun.

Telefonu güvenli modda gözlemleyin

Bazı üçüncü taraf uygulamaları Google Play Store ve diğerleri gibi varsayılan sistem uygulamalarına müdahale edebilir. Üçüncü taraf kaynaklardan (Play Store’dan değil) uygulamalar eklediyseniz, bunlardan birinin soruna neden olması mümkündür. Güvenli moddayken telefonun nasıl çalıştığını kontrol edin. Metin mesajları yalnızca güvenli modda çalışırsa, bir uygulamanın suçlanacağına bahse girebilirsiniz.

Şebeke operatörünüze başvurun

Sorunun nedeninin ağ veya hesapla ilgili olma olasılığı vardır. Tüm cihaz sorun giderme işlemleri hiç yardımcı olmazsa, operatörünüzden yardım almanızı öneririz.

Sorun # 4: Verizon Galaxy S8 güncellemeyi yüklemiyor

Galaxy Samsung S8 kullanıyorum. Yazılımımı güncelleyemiyorum. Verizon taşıyıcısı ama üzerinde airtel SIM kart kullanıyorum. Bilgisayarıma akıllı anahtar yüklemeyi denedim, ancak cihazları birbirine bağlayamıyorum, hatta cihazların birbirine bağlanmadığını yaptıktan sonra bile MTP aracılığıyla USB’yi bağlamamı söylüyor, ne yapacağımı bilmiyorum.

Çözüm: Çoğu Samsung akıllı telefon belirli taşıyıcılar üzerinde çalışmak üzere üretilmiştir. Bu telefonlar, taşıyıcı markalı cihazlar olarak adlandırdığımız cihazlardır. Operatöre özgü Android sürümlerini çalıştırırlar, böylece bir şekilde yazılımları yalnızca bu operatör için benzersizdir. Tuğla açma, taşıyıcı markalı cihazların kilitlenmesini önlemek için güncellemeler orijinal taşıyıcılarının dışındaki ağlarda kullanılırsa engellenir. Verizon S8’inizin güncellenmemesinin nedeni budur. Bu cihazda en son Android deneyimini çalıştırmak istiyorsanız, en son Verizon ürün yazılımını yanıp sönerek manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Yanıp sönme riskli bir yazılım prosedürüdür ve yalnızca gelişmiş Android kullanıcıları için önerilir (riskleri anlayan ve sorun çıkması durumunda nasıl bir çıkış yolu bulacağını bilenler). Daha önce “yanıp sönen” terimini duymadıysanız, uzak durmanızı öneririz.

Yine de risk almak istiyorsanız, belirli telefon modelinizi nasıl yakacağınıza ilişkin iyi kılavuzlar bulmak için Google’ı kullanabilirsiniz. XDA Developers Forum, yanıp sönen cihazlar hakkında güncel bilgi almak için harika bir sitedir.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.