Galaxy S8 bir telefon görüşmesi sırasında kapandığında yapılacak çözümler [sorun giderme kılavuzu]

Bazı # GalaxyS8 sahipleri son zamanlarda çağrı alırken cihazlarının kapatılmasıyla ilgili merak edilen bir sorun oluşturdu. Bugünün sorun giderme makalesi bu sorunu ele alacaktır. Ayrıca bir S8 kullanıcısından aldığımız bir örnek mektubu da ekliyoruz. Umarım aşağıdaki önerilerimiz size yardımcı olacaktır.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy S8 bir telefon görüşmesi sırasında kendi kendine kapanıyor

Merhaba. Yaklaşık 2 ay önce bir telefon görüşmesi sırasında S8’imin kapanacağı bir sorun fark etmeye başladım. Nedenini anlayamadım. Bazen bir saat telefon görüşmesi yapabilirim ve sorun değil, ama o zaman 10 dakikalık bir konuşmadan sonra beni kapatacağım. Görünüşe göre, artan sıklıkta olmaya devam ediyor (önbellek bölümünü sildim, ancak bu yardımcı görünmüyor). Servis veya akü sıcaklığı ile ilgili olabilir mi? Hem şarj olduğunda hem de şarj cihazına bağlı olmadığında olur. Ayrıca, bir telefon görüşmesinden başka bir şey yaptığımda beni hiç kapatmadı. Tüm uygulamaları kapattım ve bir önbellek bölümünü çalıştırdım ve sadece telefonumun uygulaması açıktı ve hala beni kapatıyor. Yapabildiğim her şeyi ayrıntılandırmaya çalıştım, ancak daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunu bana bildirin. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. – Kevin

Bir telefon görüşmesi sırasında Galaxy S8 kapandığında yapılacak çözümler

Merhaba kevin. Sorununuz bir yazılım arızasının ürünü veya bir donanım arızası olabilir. Nedeni bilmek ve umarım sorunu gidermek için aşağıdaki önerilerimize devam edin.

1. Çözüm: Android ve Pili Kalibre Edin

Geçen süre geçtikten sonra, Android bazen doğru pil düzeylerini kaybedebilir ve bu da düzensiz pil davranışlarına neden olabilir. Pil göstergesi henüz% 0’a ulaşmamış olsa bile telefonunuzun kendi kendine kapandığını fark ettiyseniz, muhtemelen Android artık pilde kalan gerçek gücü algılamıyor. Bazı durumlarda, rastgele yeniden başlatılan bir cihaz da yine yanlış kalibre edilmiş işletim sisteminden kaynaklanabilecek bir batarya yanlış davranışının işaretidir.

Android’in şu anda kalibrasyona ihtiyacı olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Pili tamamen boşaltın. Bu, cihazınızı kendi kendine kapanana ve pil seviyesi% 0 okuyana kadar kullanmak anlamına gelir.% 100’e ulaşıncaya kadar telefonu şarj edin. Cihazınız için orijinal şarj cihazı kullandığınızdan ve tamamen şarj olmasına izin verin. Cihazınızı en az iki saat daha fişten çekmeyin ve şarj ederken de kullanmayın. Geçen süreden sonra cihazınızı fişten çekin.G Galaxy S8 cihazınızı yeniden başlatın.Telefonunuzu tekrar tamamen bitene kadar kullanın.Adımları tekrarlayın 1 -5.

Android’i yeniden kalibre ettikten sonra, gelen bir arama olduğunda nasıl çalıştığını kontrol edin. Sorun devam ederse, ikinci çözüme geçin.

2. Çözüm: Önbellek bölümünü temizle

Bu durumda yapılacak bir sonraki iyi şey, S8’inizin yeni bir sistem önbelleği kullandığından emin olmaktır. Önbellek bölümünde depolanan bu önbellek, uygulamaları ve hizmetleri hızlı bir şekilde yüklerken Android tarafından kullanılır. Sistem önbelleği ne kadar genişlerse, sayfa yüklenirken veya uygulamalar başlatıldığında da Android daha verimli hale gelir. Ancak, bazen, bu önbellek bir nedenle bozulur. Bu, pilin bitmesi ve bir cihazın zamansız kapatılması dahil her türlü soruna yol açabilir. S8’inizin sistem önbelleğini taze tutmak için önbellek bölümünü en az birkaç ayda bir silmeyi düşünün. Son zamanlarda yapmadıysanız, adımlar şunlardır:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android sistem kurtarma menüsü seçenekleri) .Seçim önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Önbellek bölümünü silmek, fotoğraf ve video gibi kişisel verileri silmez, böylece hiçbir şey kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Önbellek yalnızca geçici dosya ve klasörlerden oluşur. Android bu önbelleği zaman içinde yavaşça yeniden oluşturacaktır. Cihazınızı ne kadar çok kullanırsanız, Android o kadar çok sistem önbelleği oluşturabilir.

3.Çözüm: Telefon uygulaması verilerini temizleme

Sesli arama işlevi çalışmak için Telefon uygulamasını kullanır. Bazı hatalar istikrarsızlık sorunlarına yol açarken, diğerleri bazı özelliklerin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Telefon uygulamasının iyi çalıştığından emin olmak için verilerini temizlemenizi öneririz. Bunu yaptığınızda fabrika sürümüne dönersiniz. Bu aynı zamanda zaman içinde oluşmuş olabilecek hataları da ortadan kaldıracaktır. Telefon uygulamanızın verilerini silmeniz, telefonunuzun günlüklerini de temizleyecektir. Bunları korumak istiyorsanız, Ayarlar> Bulut ve hesaplar> Yedekle ve geri yükle altındaki Samsung Cloud hizmetini kullanarak hesabınızı yedeklemenizi öneririz.

Uygulamanızın verilerini temizlemek için şu adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun ve Instagram’a dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri Temizle düğmesine dokunun.

Çözüm # 4: S8’inizi Güvenli modda gözlemleyin

S8’inizin düzgün çalışmamasının bir başka olası nedeni, üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Play Store’dan indirebileceğiniz bazı uygulamalar standart olmayabilir, hatta bazıları yüklendikten sonra kötü amaçlı eylemler yapmak için tasarlanmıştır. Uygulamalardan birinin soruna neden olup olmadığını görmek için S8’inizin güvenli modda çalışmasına izin verin. Bu modda, tüm üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri çalışamaz. Dolayısıyla, telefonunuz güvenli moddayken arama sırasında kapanmazsa, bu üçüncü bir tarafın bu soruna neden olduğunun açık bir göstergesidir.

S8’inizi güvenli moda yeniden başlatmak için adımlar şunlardır:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Çözüm # 5: Fabrika ayarlarına sıfırlama yoluyla telefonu silin

Fabrika ayarlarına sıfırlama, bu durumda yapabileceğiniz en önemli sorun giderme adımıdır. Bunun gelmeyeceğini umuyoruz, ancak yukarıdaki tüm önerilerimiz yardımcı oluyorsa, bunları fabrika ayarlarına sıfırlama ile takip ettiğinizden emin olun.

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından tuşuna basın. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). “Verileri sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Çözüm # 6: Samsung’u Arayın

Cihaz fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra bile sorun hiç ortadan kalkmazsa, kötü donanımın suçlanabileceğini varsayabilirsiniz. Arızalı bir pil veya başka bir bileşen olabilir. Samsung’un telefonu incelemesine izin verdiğinizden emin olun, böylece tamir edilebileceğini veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.