Galaxy S8 ekranı çalışmıyorsa veya farklı renkler gösteriliyorsa ne yapmalı [renk değişikliği]

Samsung Galaxy cihazlarının ekranları genellikle dayanıklıdır ve yıllarca kullanımdan sonra bile dövülebilir. Aynı şey en yeni # GalaxyS8 için de geçerlidir. Telefon fiziksel olarak etkilenmedikçe veya suya veya elementlere maruz kalmadıkça, S8’in ekranı kötüleşen son bileşenlerden biri olmalıdır. Bu yazı aksini gösteriyor. Topluluğumuzun bir üyesi, S8 ekranının şimdi renk değişikliği gösterdiğini bildirdi. Aynı veya benzer sorunu yaşarsanız okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy S8 ekranında iki farklı renk tonu var, renk değişikliği

Bir Galaxy S8’im var. Son zamanlarda ekranın iki farklı renk tonu olduğunu fark ettim. Siyah ve renkli arka planlarda görmek zor ama beyaz arka planlarda os kolayca tespit edilebilir. Ekranın 3 / 4’ü beyaz pembemsi bir tonda görünüyor ve diğeri normal. Ayrıca bir görüntü gibi görünüyorlar (nasıl açıklanacağını idk), kareleri ve çizgileri (YouTube menüsü gibi) görebilirsiniz. Sinir bozucu. İngilizcem için üzgünüm ve teşekkürler. – Jonathan

Galaxy S8’i çalışmayan bir ekranla nasıl düzeltebilirim, ekran renk değişikliği sorunu

Burada belirtilene benzer birçok durumda, ekran renk değişikliği donanım hasarının sonucudur. Sorun ortaya çıkmaya başlamadan önce telefonunuzu düşürmekten veya ona zarar vermekten bahsetmediğiniz için, olası neden doğada yazılım olabilir. Sorunu çözmek için aşağıdaki çözümleri izleyin.

1. Çözüm: Yeniden başlatın

Herhangi bir elektronik cihaz düzenli olarak yeniden başlatma işlemlerinden yararlanabilir, bu nedenle sorun yaşamasanız bile cihazınızı yeniden başlatmayı unutmamalısınız. Artık bir sorununuz olduğu için, aynı derecede önemli. Akıllı telefonun yeniden başlatılması belleği temizler ve sistemi genel olarak yeniler. Ekran sorununuz bilinmeyen bir yazılım hatasından kaynaklanıyorsa, S8’inizin yeniden başlatılması sorunu kolayca ortadan kaldırabilir.

S8’inizi yeniden başlatmak için Güç düğmesini 2-4 saniye basılı tutun, ardından seçeneklerden Yeniden Başlat’ı seçin.

S8’iniz donarsa veya takılırsa, Güç + Sesi Kısma düğmelerini yaklaşık 10 saniye basılı tutarak yeniden başlatmayı zorlayabilirsiniz. Telefonun gücü açıldığında, yeniden başlatma işlemini tamamlamak için Bakım Önyükleme ekranı altında Normal Önyükleme’yi seçebilirsiniz.

2. Çözüm: Yaptıklarınızı ters çevirin

Cihazınızın geçmişini bilmiyoruz, bu yüzden soruna neyin neden olduğunu tam olarak söyleyebilmemiz mümkün değil. S8 ekranınız, bir uygulama yükledikten veya köklü / yanıp sönerek resmi yazılımı değiştirerek gibi bir şey yaptıktan sonra sorunu göstermeye başladıysa, en son eylemi geri almayı düşünmelisiniz. Böyle bir işlem doğrudan ekranın arızalanmasına neden olduysa, geri almak kolay bir çözüm olabilir.

3.Çözüm: Güvenli moda yeniden başlatın

Kötü kodlanmış uygulamalar bazen Android’e müdahale edebilir ve çoğu zaman kullanıcılar genellikle bir uygulamanın kurulum sırasında kötü olup olmadığını bilmezler. Çok sayıda uygulamayı düzgün bir şekilde filtrelemeden yüklerseniz, bulmak için S8’inizi güvenli moda yeniden başlatmanızı öneririz. Güvenli mod, üçüncü taraf uygulamalarını, yani ilk kutusundan çıkardığınızda cihaza önceden yüklenmiş olan uygulamaları engeller. S8’inizi güvenli moda önyüklerken ekran normal şekilde çalışmaya başlarsa, üçüncü taraf bir uygulamanın suçlanacağını bilirsiniz.

S8’inizi güvenli moda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar sesi kısma tuşu.Safe modu ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.Soruna neden olan uygulamaları kaldırın.

Unutmayın, güvenli mod bir uygulamanın sorununu tam olarak belirlemez. Uygulamalardan birinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, tanımlamak için eleme işlemini kullanmanız gerekir. Yapabileceğiniz şey, uygulamaları her bir kaldırma işleminden sonra sorunu kontrol ettiğinizden emin olarak tek tek kaldırmaktır. Yüzlerce uygulamanız yüklüyse ancak başka bir yolu yoksa bu işlem uzun sürebilir. Sorun, yeni bir uygulama yükledikten hemen sonra tesadüfen ortaya çıktıysa, önce bu uygulamayı kaldırarak başlayın, ardından telefon ekranınızın daha sonra nasıl çalıştığını gözlemleyin.

4.Çözüm: Güncelleştirmeleri yükleyin

Cihaz güvenli modda olsa bile hiçbir şey değişmezse, denenecek bir sonraki iyi şey güncelleme yüklemektir. Hem uygulamaların hem de Android’in zaman zaman güncellemelere ihtiyacı vardır, bu nedenle sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görmek için her ikisinin de güncellemelerini yüklediğinizden emin olun. Unutmayın, güncellemeler sadece iyileştirmeler ve değişiklikler getirmekle kalmaz, aynı zamanda bilinen hatalar için yamalar da getirir.

Çözüm # 5: Fabrika Sıfırlaması Yapın

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama bu durumda önemli bir çözümdür, bu yüzden yapmadan önce önemli dosyaları kaybetmeyeceğinizden emin olun. Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonu siler ve işletim sistemini yeniden yükler. Tüm veriler (fotoğraflar, videolar, müzik, vb.) Ve özelleştirmeler vb. Silinecektir, bu yüzden onları yedeklediğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra, aşağıdaki adımları uygulayarak S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayın:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacak.Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. İsterseniz, kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI’ya taşımak için Verilerimi yedekle öğesine dokunun. Genel Yönetim> Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla. Cihazı sıfırla seçeneğine dokunun. Ekran kilidiniz açıksa, kimlik bilgilerinizi girin. Devam seçeneğine dokunun.

Çözüm # 6: Samsung’a Başvurun

Ekran bu noktaya kadar sorunlu kalırsa ve fabrika ayarlarına sıfırlama yaptıktan sonra, kötü donanımın suçlanacağını varsayabilirsiniz. Ekranda bir imalat hatası olabilir veya bazı bilinmeyen nedenlerden dolayı arızalanmış olabilir. Telefonu Samsung’a ait olmayan bir servis merkezine götürmekten kaçının. Mümkün olduğunca, bir Samsung teknisyeninin donanım tanılamasını yapmasına izin verin. Telefonu kendi başınıza açmanın veya üçüncü taraf bir teknisyene izin vermenin garantiyi kalıcı olarak geçersiz kılabileceğini unutmayın. Siz veya bu teknisyen sorunu çözemezseniz ve nihayet Samsung’un yardımını almaya karar verirseniz, bunun için ödeme yaparsanız bile telefonunuzu düzeltmeyi reddeder.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.