Galaxy S8 internet bağlantısı çok yavaş, nasıl yedekleme oluşturulur, diğer sorunlar

Herkese merhaba! Bugünkü son yazımız, Samsung’un en yeni amiral gemisi olan # GalaxyS8 ile ilgili sorunları ele alıyor. Aşağıdaki bağlantıyla ilgili en az 2 sorunu yanıtlamayı seçiyoruz, bu yüzden okumaya devam edin. İnşallah bizim tavsiye yararlı bulacaksınız.

Kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın alt kısmında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugün sizin için getirdiğimiz belirli konular aşağıdadır:

Sorun 1: Galaxy S8 mobil veri bağlantısı çalışmıyor

Mobil veri erişimi kullanılarak internete erişilemiyor. WiFI ile internete erişebiliyorum. Telefonda bulamadığım bir ayar var mı veya bu bir taşıyıcı sorun mu? Ben Tracfone var ve benim posta kodu 80117 bir veri erişim sorunu Tracfone desteği ile çalışıyorum. Şimdi zip 80117 için veri erişim var, ama internete erişemiyorum. Ayrıca şimdi diğer posta kodlarında da internete erişemiyorum, daha önce de yapabilirdim. – Ron

Çözüm: Merhaba Ron. Çoğu telefon, doğru SIM kart takıldıktan sonra mobil veri servisini otomatik olarak yapılandırır. Bir GSM cihazınız varsa ve SIM kartınızı taktığınızda mobil veriler otomatik olarak çalışmazsa, bu hizmetin çalışmasını engelleyen cihazınızda veya operatörünüzde bir sorun olması gerekir. Cihaz ayarları operatöre göre değiştiğinden, sorununuzu çözmek için Tracfone ile çalışmaya devam etmenizi önemle öneririz.

Mobil veri erişiminin bazı yerlerde bulunmayabileceğini unutmayın. Mobil veriler ağınızın sinyalinin çalışmasını gerektirdiğinden, mobil verilerle internet erişiminiz olup olmadığını bilmenin en kolay yolu sinyal çubuklarını kontrol etmektir. 4G veya 4G sinyalleri zayıfsa (sadece 1 veya 2 çubuk gösteriliyorsa), mobil veri hizmeti yavaş olabilir veya hiç olmayabilir. Operatörünüzle iletişim kurun ve bulunduğunuz yerde iyi bir hizmete sahip olup olmadıklarına bakın.

Telefonunuz mobil verilere bir alanda erişebildiğinden, diğer bölgelerde erişemediğinden, sorununuzun en olası nedeni düşük sinyal kalitesidir. Ne yazık ki, bu konuda yapabileceğiniz çok şey yok. Operatörünüz bazı geçici çözümler veya çözümler sunabilir, ancak bu nedenle bunları talep ettiğinizden emin olun. Örneğin, bazı taşıyıcılar ek ücret karşılığında bir evde sinyallerini artırmak için ekipman sağlayabilir. Bu, bölgenizde sunuluyorsa, iyi bir mobil veri bağlantısına sahip olmanın tek yolu olabilir.

Bu bir telefon sorunu değil, bu yüzden size hiç yardımcı olamayız. Bağlantı deneyiminizi geliştirmek için bunun yerine operatörünüzle birlikte çalışmalısınız. Mevcut operatör iyi bir internet hizmeti sunabiliyorsa, farklı bir servise geçmeyi düşünün.

Sorun 2: Galaxy S8 internet bağlantısı çok yavaş, dolaşım moduna geçmeye devam ediyor

Telefonum berbat durumda. Ne olduğunu bilmiyorum. İnternete sayfa yüklerken çok kötü ve son derece yavaş. Her zaman dolaşmaya başlar. Gittiğim her yerde 4G LTE almayacak. Ve Straight Talk bana yardımcı olmayacak. Bunu birkaç aydır onlarla birlikte kullanıyorum ve sorunumu çözmediler. Ayrıca telefonumun çok ısındığını fark ettim. Onlarla tekrar tekrar konuşmak kesinlikle sinir bozucu ve hiçbir şey başarılamıyor. Bu telefon korkunç. Ayrıca, Lockwood, Mo’deyken Troy, IL’de olduğumu söylüyor. 12GB veri için ödeme yapıyorum ve verilerim her zaman çok yavaş ve asla sinyal almıyor. Bunu düzeltmeye çalışırken aklımı kaybediyorum. Lütfen yardım et. – Tiffanie Miller

Çözüm: Merhaba Tiffanie. Böyle yeni ve güçlü bir telefonla, gecikmeye neden olan bir şey olmadığı sürece gecikme asla bir sorun olmamalıdır. Aynı anda birkaç sorun yaşadığınız için, bir kerede fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririz. Bu, telefonu tüm yazılım ayarlarını bilinen çalışma varsayılanlarına döndürmeye ve bazı sorunlara neden olabilecek uygulamaları silmeye zorlar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Değiştirilemeyen dosyalarınızın bir kopyasını oluşturmak için Akıllı Anahtar’ı kullanabilirsiniz. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirmişsinizdir ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Artık cihazı fabrika ayarlarına sıfırladığınıza göre, telefonun tekrar normal şekilde çalışması bekleniyor. Onaylamak için hiçbir şey kurmadan birkaç saat çalıştırın. Burada bahsettiğiniz tüm problemler ortadan kalkmışsa, nedeni ortadan kaldırdığınız anlamına gelir. Bir uygulama, kötü amaçlı bir yazılım (virüs) veya bir işletim sistemi aksaklığı (maalesef düzeltme yeteneğinizin ötesinde) olabilir. Burada yeni bir telefonunuz olduğundan, herhangi bir donanım arızası sorunu olduğunu düşünmüyoruz. Ancak, fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra ve herhangi bir uygulama yüklenmeden sorunlar devam ederse, bilmediğimiz bir telefon sorunu olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda, S8’inizin onarılması veya değiştirilmesi için Samsung ile iletişime geçmek istersiniz.

Fabrika ayarlarına sıfırlamanın yalnızca neden bir uygulama veya zaman içinde gelişen bir hata olması durumunda sorunu çözebileceğini unutmayın. Uygulamalarınızı yükledikten sonra sorunlar devam ederse, bunlardan birinin sorunlu olduğunun bir onayıdır. Hangisini belirlemek için, bunları tek tek kaldırarak zaman ve çaba harcamalısınız. Her kaldırma işleminden sonra gözlemlemek için telefonun bir süre çalışmasına izin verdiğinizden emin olun. Sorunun nerede olduğunu bilmenin tek yolu budur. Yüzlerce uygulamanız varsa, onu tamamlamanız günler sürebilir.

Yavaş mobil veri bağlantısı

Bunu belirtmediğiniz için, internet bağlantınızın yavaş olduğunu söylediğinizde mobil veri hizmetinize başvurduğunuzu varsayıyoruz. Fabrika ayarlarına sıfırlama sorunu çözmezse, nedeni büyük olasılıkla hizmetle ilgilidir. Bu, operatörünüzle görüşmek isteyeceğiniz anlamına gelir, böylece onlara bir göz atarlar. Yukarıdaki Ron tavsiyemize de başvurabilirsiniz.

Sorun 3: Galaxy S8 SD kartı tanımıyor, yedek nasıl oluşturulur

SD kartımı neden tanımadığını bilmiyorum. Üzerinde şeyler olduğunu söylüyor, ancak orijinal depolama dolu, bu yüzden artık fotoğraf çekemiyorum ya da boşaltılıp kaldırılamıyorum. 32GB’lık bir kart aldım. Depolama alanında en üstte olmamalı mı? değil ve ben uygulamalar veya resimler alamıyorum bıktım. Yardım edebilir misin?

Ayrıca PC’de telefon nasıl yedekleneceğini bilmiyorum.Kies çalışmayı durdurdu VE PC UGHHH telefonu tanıyan bir pencere açmıyor! Geliştirici seçeneklerine gittik. Ben sadece kordon ve pc takın sonra transfer dosyaları diyor, ancak ASLA hiçbir şey yapmaz. Şu anda çok üzgün !! – Hippy94

Çözüm: Merhaba Hippy94. Bir telefonun bir SD kartı okuyamadığı birçok durumda, bu bir telefon sorunu değil, ikincisidir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için SD kartı başka bir telefona takmayı deneyin ve algılanabileceğini veya okunabileceğini görün. İkinci bir cihaz tarafından algılanamazsa, yine normal şekilde çalışıp çalışmadığını görmek için cihazı yeniden biçimlendirmeyi düşünmelisiniz.

Bir yedekleme oluştururken, Samsung artık Kies yerine Smart Switch sunuyor. bir bilgisayarınız varsa (Windows veya Mac), önce Smart Switch uygulamasını yüklediğinizden emin olun. Ardından dosyalarınızı yedeklemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

    PC’nizde veya Mac’inizde Smart Switch uygulamasını açın.USB cihazınızı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.Telefonunuzun kilidinin açık olduğundan emin olun.Akıllı Anahtar uygulamasında sağ üstteki DAHA FAZLA’ya tıklayın. Tercihler’i tıklayın. Yedekleme öğeleri sekmesine tıklayın. Bu sekmede, kopyalanacak ve yedeklenecek öğeleri özelleştirebileceksiniz. Kopyalama işlemini hızlandırmak istiyorsanız, tüm öğeler varsayılan olarak seçilir, yalnızca önemli kutuları seçmek isteyebilirsiniz. Yedeklemenize hangi öğeleri dahil edeceğinizi seçtikten sonra Tamam’ı tıklatın. Aksi takdirde İptal’i tıklatın. Yedekle’ye tıklayın. Smart Switch izin isterse telefonunuzda İzin Ver’e dokunun. Yedekleme tamamlandığında, başarıyla yedeklenen tüm verilerin dökümünü alırsınız. İşlemi tamamlamak için Tamam’ı tıklayın.

Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.