Galaxy S8 MMS gönderemezse ne yapmalı (Multimedya Mesaj Servisi)

Birçok GalaxyS8, cihazlarına Multimedya Mesajlaşma Servisi veya MMS gönderememe konusunda bizimle iletişime geçti. Bu sorun açıkça S8’e özgü olmasa da, S8 kullanıcılarımıza onları desteklediğimizi de açıkça belirtmek istiyoruz. S8’i MMS gönderme konusunda sorun yaşayan bu kullanıcılardan biriyseniz, bu gönderi sizin için olmalıdır.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

 


Galaxy S8’iniz MMS gönderemiyorsa on çözüm yapabilirsiniz (Multimedya Mesaj Servisi)

MMS sorunlarına bir dizi faktör neden olabilir. Hangisinin S8’inizin MMS göndermesini engellediğini öğrenmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayın.

1. Çözüm: S8’inizi yeniden başlatın

Birçok küçük hata bazen sisteminizi yeniden başlatarak giderilir. Bu durumlarda, sorunlardan sorumlu hataları gidermek için Android işleminde geçici bir durma yeterlidir. Aşağıdaki sorunların geri kalanını yapmadan önce S8’inizi yeniden başlattığınızdan emin olun. Seçenekler görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun. Ardından, S8’inizi yeniden başlatmak için Yeniden Başlat üzerine dokunun.

Alternatif olarak, pili sistemden çıkarmanın sanal eşdeğeri olan yumuşak bir sıfırlama da yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Güç + Sesi Kısma düğmelerini yaklaşık 10 saniye basılı tutun veya cihaz kapanana kadar basılı tutun. Not: Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin. Bakım Önyükleme Modu ekranından Normal Önyükleme’yi seçin. Not: Kullanılabilir seçenekler arasında geçiş yapmak için ses düğmelerini ve seçmek için sol alt düğmeyi (ses düğmelerinin altında) kullanın. Ayrıca, sıfırlamanın tamamlanması için 90 saniyeye kadar bekleyin.

Çözüm # 2: Arka plan hikayesini bilin

MMS sorunları değişiklik gösterir, bu nedenle anlamanız gereken belirli sorun hakkında önemli sorular sormanız gerekir. Bu sorulardan bazıları, sorun gidermede doğru yönü izlemenize yardımcı olmalıdır:

Geçerli kurulumu kullanmadan önce MMS gönderebildiniz mi? Bu kendinize sormanız gereken önemli bir soru. Bir kullanıcı veya otomatik bir mekanizma bunları değiştirmedikçe MMS ayarları aynı kalır. MMS daha önce bu telefonda çalıştıysa, cihazda bir şey değiştirdiniz veya MMS’in çalışmasının durmasına neden olan bir ağ sorunu var.

Sorun başlamadan önce S8’inizde neyi değiştirdiniz? Bazı kullanıcılar telefon ayarlarıyla oynamak ister. Bazen, bu değişiklikler önemli bir sorun yaratmazken, diğerleri sorunlara neden olabilir. Bir sistemde tamir etmek isteyen türseniz, yaptıklarınızı geri almaya çalışın ve sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görün. Örneğin, yakın zamanda APN ayarlarını veya bazı ağ yapılandırmalarını değiştirdiyseniz, önceki ayarları geri yüklediğinizden emin olun. Bu genel anlamda sorun giderme işlemidir, ancak bazıları sorunlarla karşı karşıya kaldığında bunu yapmayı unutabilir.

SMS ve sesli arama çalışıyor mu? Bu durumda dikkate alınması gereken bir başka iyi nokta da sesli arama ve SMS gibi diğer ilgili şebeke işlevlerinin çalışıp çalışmadığını bilmek. S8’inizin MMS’i daha önce çalışıyorsa, ancak aniden çalışmayı durdurduysa, sesli arama ve kısa mesaj gibi diğer işlevler de etkilenebilir. S8’inizde olanlar buysa, aşağıdaki sorun giderme işleminin geri kalanını yapmayı unutun. Size doğrudan yardımcı olabilmeleri için hemen operatörünüze başvurun.

2. Çözüm: Mobil verilerin etkin olduğunu doğrulayın

Multimedya Mesaj Servisi veya MMS’in çalışması için hücresel veri bağlantısı gerekir. MMS, alıcının taşıyıcısına yönlendirilmeden önce bir taşıyıcının sistemine yönlendirilir. Tasarımı nedeniyle MMS, yalnızca etkin olduğunuzdan internet bağlantınız varsa çalışır. Birçok Android kullanıcısı bunu unutuyor, bu yüzden yapmadığınızdan emin olun. Mobil veri bağlantısı içindeyken, wifi’de değil, web tarayıcınızda web’e göz atarak mobil verilerin çalıştığından emin olun.

Wifi olsa bile bazı taşıyıcılar MMS destekleyebilir. MMS’iniz bu şekilde oluşturulmuşsa, wifi bağlantınızın çalıştığından emin olun.

Çözüm # 3: Sinyal nasıl?

Belirtildiği gibi, MMS’in çalışması için hücresel veri bağlantısı gerekir, bu nedenle performansı telefonunuzun sinyal alımının ne kadar iyi olduğuna da bağlı olabilir. Kapsama alanı yetersizse, telefonunuzun SMS, MMS ve sesli arama gibi şebeke işlevleri kesintili veya hiç olmayabilir. Durum çubuğundaki telefonunuzun sinyal göstergesini kontrol ettiğinizden emin olun. Telefonunuzda yalnızca 1 veya 2 sinyal çubuğu varsa, veri bağlantısı sorunlu olabilir. Sinyal ve bant genişliği söz konusu olduğunda mobil veri bağlantısının daha talepkar olduğunu unutmayın. Ayrıca, SMS ve sesli arama ile karşılaştırıldığında zayıf sinyal alımına karşı daha hassastır, bu nedenle, zayıf veri kapsama alanına sahip bir yerdeyseniz, büyük olasılıkla MMS ve internet kullanımında tatmin edici bir deneyim yaşamayacaksınız.

Çözüm # 4: Dolaşım mı yapıyorsunuz (ağınız dışında)?

Çoğu operatör, bir abonenin kullanmadan önce telefonunun dolaşım ayarlarını yapmasını gerektirir. Şu anda operatörünüzün hizmetlerini (yurtdışındayken olduğu gibi) kullanmıyorsanız ve S8’inizi dolaşacak şekilde ayarlamadıysanız, MMS’in çalışmadığı açıktır. Bu durumda, size yardımcı olabilmeleri için operatörünüzle konuştuğunuzdan emin olun.

5. Çözüm: Eski ileti dizilerini silin

Mesajlaşma uygulamasının gelen kutusu veya giden kutusu doluysa SMS ve MMS mesaj alamayabilir veya gönderemeyebilir. Eski ileti dizilerini silerek durumun böyle olmadığından emin olun. Genellikle çok fazla depolama alanı kaplayanlar olduğu için resimler içeren konuşma dizilerini temizlemeye çalışın.

Çözüm # 6: APN ve diğer MMS ayarlarını kontrol edin

Bir cihazın Erişim Noktası Adı veya APN ayarları yanlışsa MMS çalışmaz. APN ayarları genellikle bir SIM kart takıldıktan sonra (GSM telefonlarda) otomatik olarak girilir, bu nedenle SIM kartın çıkarılıp takılmayacağını görmek için SIM kartı çıkarıp yeniden takın. APN ayarları genellikle halkın bilgisidir ve internette bunları arayabilirsiniz. Doğru olmak için, doğru bilgilere sahip olabilmeniz için operatörünüze başvurmanızı önemle tavsiye ederiz.

CDMA şebekesindeyseniz, MMS ayarlarınızı nasıl kontrol edeceğiniz konusunda operatörünüzle konuşmanızı öneririz.

Çözüm # 7: Başka bir uygulama kullanarak mesajlaşma uygulaması sorunu olup olmadığını doğrulayın

Bazı kullanıcılar MMS’in bazı mesajlaşma uygulamalarında çalıştığını ancak diğerlerinde çalışmadığını bildirmiştir. Bunun muhtemelen bir cihaz sorunu değil, bazı mesajlaşma uygulaması yapılandırması nedeniyle olduğunu düşünüyor olsak da, yine de her durumda başka bir mesajlaşma uygulaması kullanmaya çalışmanızı öneririz. Play Store’da deneyebileceğiniz birçok ücretsiz mesajlaşma uygulaması var.

8.Çözüm: Mesajlaşma uygulaması verilerini temizle

Sorunun aslında kullandığınız mesajlaşma uygulamasına özgü olabileceği ihtimali olduğundan, verilerini temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Unutmayın, bir mesajlaşma uygulamasının verilerini silmeniz de metinlerinizi siler, bu yüzden önce bunları yedeklediğinizden emin olun.

Bir uygulamanın verilerini silmek için şu adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun ve Instagram’a dokunun. Depolama’ya dokunun.

Çözüm # 9: Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

S8’inizin ağ ayarlarını sıfırlamak da bu durumda yardımcı olabilir, bu yüzden atlamamaya dikkat edin. Bu prosedür wifi, mobil veri ve bluetooth ayarlarını sıfırlayacaktır. Bu, wifi şifreleri girmeniz, Bluetooth cihazlarını yeniden eşleştirmeniz veya VPN kimlik bilgilerini tekrar girmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ayarlar uygulamasını açın. Genel yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun. AYARLARI SIFIRLA düğmesine dokunun.

Çözüm # 10: Operatörünüze başvurun

Son olarak, yukarıdaki tüm adımlar sorunu hiç çözmezse, operatörünüze bunu bildirdiğinizden emin olun. MMS yapılandırma sıfırlaması yapmak zorunda kalabilirler. Bazı operatörler bu prosedürü size bir kod vererek yapabilirler. Her operatörün MMS yapılandırmasını kontrol etmek için kendine özgü bir yolu vardır, ancak sizinki farklı olabilir.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.