Galaxy S8 “nem algılandı” diyor ve şarj olmuyorsa ne yapmalı?

Birçok insan suya dayanıklı cihazlarını suya maruz bırakır ve daha sonra şikayet eder. Bu yazı, # GalaxyS8 gibi bir cihaz nem algılandı hatası nedeniyle veya telefon ıslak olduğunda şarj işlemini durdurabildiğinde başka bir hatırlatma olmalıdır. S8’in suya dayanıklı olması, kasıtlı olarak suya maruz bırakmak veya okyanus veya havuzda yüzmek istediğiniz anlamına gelmez. Deniz dalgaları veya yüzme havuzundaki gibi yüksek basınçlı su potansiyel olarak S8’e zarar verebilir. Samsung’un cihazlarındaki IP68 derecesi çok abartılıyor ve güvenilir bir şekilde çalışmıyor. Para bir sorun olmadığı sürece, sorunları önlemek için elektronik cihazınızı suya maruz bırakmamanız gerektiğini söylüyoruz. Zaten aptalca hareket ettiyseniz ve şimdi su hasarlı bir cihazınız varsa, aşağıdaki önerilerimize bakın.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: AT&T Galaxy S8 için OTA güncellemesi nasıl yüklenir

AT&T’den satın alınan bir Samsung Galaxy S8 (SM-G950U) var. Şimdi T-Mobile’da. AMA G950USQU1AQJC bir yıldan uzun bir süre önce eski bir yazılım sürümüne sahip. Android 8.0’a güncellemek istiyorum, ancak belirttiğiniz gibi, T-Mobile’da çalışmaz. Samsung’a yapılan aramalar işe yaramadı. Önbelleği temizlemek yardımcı olmadı. Smart Switch hala yazılımımın güncel QJC (ATT) olduğunu söylüyor, ancak AT&T’nin kendi web sitesi bana bu sürümün belki 6 güncellemenin eski olduğunu söylüyor. Telefonun kilidi açıldı (belli ki) Yanlarda yanıp sönme konusunda rahat değilim. Bilmek istediğim, AT&T Ön Ödemeli bir SIM kart satın alıp telefonuma koyarsam, telefonun sonunda (veya en azından kartın iyi olduğu 30 gün içinde) AT&T’den OTA’yı alıp Güncelleme? Ön ödemeli kart için 30 dolar, bu yüzden para harcamadan önce bunun işe yarayacağından emin olmak istiyorum. Diğer her şey başarısız oldu. Teşekkür ederim.

Çözüm: Kendiniz denemedik, bu yüzden işe yarayacaksa% 100 onay veremeyiz. Telefon AT&T tarafından uygun şekilde sağlandığı sürece iyi bir şans var. Başlangıçta AT&T’nin kendisinden olduğundan, Android Oreo için bir güncelleme alması için iyi bir şans var. Kablosuz güncellemeler otomatik bir sistem tarafından yönetilir ve AT & T sisteminin uyumlu cihazlar için güncellemeleri ne sıklıkta aktardığını tam olarak bilmiyoruz. Telefonunuz AT&T ile iyi durumda olduğu ve AT & T’nin ön ödemeli servislerini sorunsuz olarak kullanabileceğiniz sürece, OTA’yı S8’inizi güncelleyebilirsiniz.

SIM kartını ödünç almanıza izin verebilecek bir arkadaşınız varsa, SIM kartı satın almak yerine o rotaya gitmenizi öneririz. SIM kartı taktıktan sonra, Ayarlar> Yazılım güncelleme altındaki güncellemeleri manuel olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Bu işe yaramazsa, başka bir kontrol yapmadan önce 24-48 saat bekleyin. Bazı operatörler, bir güncelleme duraklatılmadan önce bir cihazın sürekli olarak ağlarına bağlanması için belirli bir süre ayarlayabilir. Telefonunuz öngörülen süreden sonra hala güncelleme yapamıyorsa bir AT&T temsilcisiyle konuşmaya çalışın.

Sorun # 2: Galaxy S8 “nem algılandı” diyor ve şarj olmuyorsa ne yapmalı?

Askerdeyim ve yaklaşık iki haftadır tarladayım ve dışarıdayken telefonum bunun yerine yavaş şarj olana kadar bir gün boyunca nem şarjı vermiyordu. Telefonu kapatıp şarj etmenin işe yarayıp yaramayacağını görmeye çalıştım ama bu sadece nem problemi gösteriyor ve hiç şarj etmeme izin vermiyor. herhangi bir fikir ?

Çözüm: S8’iniz algılanan nem uyarısını göstermeye devam ederse, bunun nedeni büyük olasılıkla şarj bağlantı noktasının ıslak olması veya nem bulunmasıdır. Bu, telefonun pas veya korozyon gelişmesini önlemek, aynı zamanda anakartın kısa devre yapmasını önlemek içindir. Şarj portundaki veya çevresindeki korozyon, uzun vadede daha ciddi donanım sorunlarına yol açabilir.

S8’inizin sahada ıslanmış olma ihtimali varsa, önce en belirgin şeyi yapmanızı öneririz: şarj portunu kurutun.

Telefonu kurulayın

Şarj portunda biriken su, bir süre sonra doğal olarak kendi kendine buharlaşır, ancak şarj portunda başka sıvı formları varsa, manuel olarak temizlemeniz gerekebilir. Samsung, cihazı tuzlu suya, iyonize suya, sabunlu suya veya sıcak suya batırmamanızı tavsiye eder. Telefonunuz tatlı su dışında başka bir sıvıya maruz kaldıysa, tatlı suda iyice duruladığınızdan emin olun. Ardından, telefonu temiz yumuşak bir bezle silerek ve şarj portunda mümkün olduğunca fazla tortuyu çıkarmak için hafifçe sallayarak kurulayın. Şarj portunda kalan kalıntı varsa, cihaz şarj etmeyi reddedebilir.

Metal pimlere veya konektörlere zarar vermemek için şarj portunun içine herhangi bir şey yapıştırmaktan kaçının. Kurutmak için limana yavaşça üflemeyi de deneyebilirsiniz. Telefonun su geçirmezlik korumasının sağlam olduğunu düşünseniz bile, içine nem girebilecek bir basınçlı hava kabı kullanmayın.

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa veya bizimle iletişime geçmeden önce bunları denediyseniz, Samsung’un durumu ele almasına izin vermeniz gerekir. Yerel Samsung mağazanıza gidin ve telefonun onarılmasını sağlayın.

Kablosuz şarj etme

Dosyalarınızı buluta geri yükleyebilmek için telefonu açmak istiyorsanız, telefonu kablosuz olarak şarj etmeyi deneyin. S8’inizin kablosuz özelliği için çalışan bir şarj portuna gerek yoktur, bu nedenle şarj portu hasarlı veya ıslak olsa bile çalışması gerekir. Bu görev için orijinal bir Samsung kablosuz şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.

Sorun # 3: Şarjı durmuş bir Galaxy S8 nasıl düzeltilir?

Siteniz için teşekkürler. Galaxy S8 ile birkaç gündür bir sorun yaşadım. Normal orijinal şarj cihazımda şarjı durdurdu. Yaklaşık 24 saat boyunca bıraktım, daha sonra 1A şarj cihazına geçti ve şarj oldu. Bu işe yaradı ama yavaşça. Hızlı şarj cihazımı kullandıktan sonra sorun yok. Sonra birkaç gün sonra birkaç telefon görüşmesi aldım ve şarj cihazını açıp kapattım ve bam birlikte şarj etmeyi durdurdu. Yumuşak sıfırlamayı yaptım, 4 farklı baz ve 3 farklı kablo kullandım. Bilgisayara taktım ve işe yaradı. i şarj etmeyi bırakana kadar% 50 şarj etmesine izin verin! Kolay bir çözüm olup olmadığından emin değilim, resimlerimi almak için şu anda bilgisayarımla bağlantı oluşturmayacak. Pili değiştirme ile ilgili bir video izledim ve bu çok kapsamlı. Herhangi bir yardım harika olurdu ve teşekkür ederim!

Çözüm: Telefonun kendimizi fiziksel olarak kontrol etmeden ve teşhis etmeden, sorunun kötü bir pilden mi yoksa başka bir donanım arızasından mı kaynaklandığını bilmenin hiçbir yolu yoktur. Bunun yerine iki şey yapmanızı öneririz:

    kablosuz olarak şarj edin ve fabrika ayarlarına sıfırlayın.

S8 kablosuz cihazınızı yukarıda belirtildiği gibi şarj etmek, bu durumda pili şarj etmek için iyi bir yoldur. Telefon tekrar normal şekilde açıldığında, dosyalarınızı buluta yedeklemeye başlayabilirsiniz (bilgisayara USB bağlantısı mümkün değilse). Alternatif olarak, Shareit veya benzeri üçüncü taraf uygulamaların yardımıyla dosyaları kablosuz olarak bilgisayarınıza taşıyabilirsiniz.

Sorunun bir yazılım hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek istiyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama sizin için gerekli bir sorun giderme adımı olabilir. Cihazınızın tam geçmişini bilmiyoruz, bu nedenle yazılımın suçlanıp suçlanmayacağını söyleyemeyiz. Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra telefonunuz kablo ile şarj olmaya devam ederse, kötü donanımın buna neden olması gerektiğini varsayabilirsiniz. Sorunu çözmek için telefonu Samsung’a göndermelisiniz.

Referans olarak, bunlar S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlama ile ilgili adımlardır:

    Cihazı kapatın. Bu önemli. Kapatamazsanız, Kurtarma Moduna asla önyükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna önyükleme yapmadan önce telefonu 30 dakika şarj edin.Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneği vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sorun # 4: Telefon ıslandığında uygulamaları kullanırken Galaxy S8 ana ekrana geri dönüyor

Telefonum ıslandı. Uygulamalarımdan birine girene kadar telefonumla ilgili herhangi bir sorun yaşamadım veya görünmedi. Uygulamalarımın içine girmeme izin veriyor, ancak beni çıkarıyor ve telefon ekranımın önüne geri koyuyor … bu yüzden ekranımın ön alt kısmındaki sol simgeye çarpıp bulunduğum uygulamaya geri dönmem gerekiyor Bana üzücü bc Hatta bir cümle veya online alışveriş veya metin metin bile edemez çünkü app kalmasına izin vermiyor. Ne yapacağımla ilgili hiçbir fikrim yok ve umarım daha önce bu tür bir problem yaşadınız ve kolayca düzeltilebilir. Başka bir telefon almak zorunda kalıyorum ve tüm uygulamalarımı yeniden indirmek zorunda kalmamı istemiyorum .. texts..photos..ect. Bana bu üzücü … stresli ve sinir bozucu durumu çözmeye yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederiz!

Çözüm: Galaxy S8 suya dayanıklı bir cihazdır ve su sıçramasına ve hatta bir havuzda kısa, düşük basınçlı bir suya karşı temel koruma sağlamalıdır. Bununla birlikte, telefon daha önce fiziksel olarak kırılırsa veya yanlışlıkla düşürülürse, bu su geçirmezlik koruması tehlikeye girebilir. S8’iniz ıslanmadan önce maruz kalan suya karşı artık korunmuyorsa, suyun içinde ve bazı kısımlarında sızması olabilir ve bu da şu anda yaşadığınız soruna neden olabilir. Bir profesyonelin, ekran alanında veya diğer parçalarda nem veya su kaldığını görmek için telefonu kontrol etmenizi öneririz. Kötü yazılımın bu sorundan sorumlu olduğunu düşünmüyoruz, bu yüzden bazı yazılım sorun giderme işlemleri anlamsızdır. Elbette, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak tüm yazılım bilgilerini varsayılanlarına geri döndürebilirsiniz, ancak bunun herhangi bir fark yaratıp yaratmayacağından şüpheliyiz.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.