Galaxy S8 pil sorunları: hızlı pil boşalması, şarj cihazından çıkarıldığında kapanır, açık kalmaz

Artık en güçlü Samsung Galaxy S cihazı olarak görülmese de # GalaxyS8 hala şaşırtıcı derecede güçlü bir telefon. Ancak bugün piyasadaki diğer üst düzey telefon modelleri gibi, bazı cihazlar nihayetinde erken pil sorunlarına yenik düşecektir. Bugünkü sorun giderme, bu sorunun ortaya çıkabileceği iki durum verecektir. Ve her zamanki gibi, bunları nasıl düzelteceğiniz konusunda da adımlar atıyoruz, bu nedenle bu yayını faydalı bulacağınızı umuyoruz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy S8’inizdeki hızlı pil boşaltma sorunu nasıl düzeltilir?

Geçen Perşembe, 4 Mayıs 2018 itibariyle, S8 Galaxy’mdeki pilin şu anda kolayca +% 50 olacağı zaman alışılmadık derecede düşük (yani% 13 ve 16: 00’da düştüğünü) gözlemledim. Her zamanki suçluları (çalışan uygulamalar vb.) Kontrol ettim ve yeni uygulamalar yüklemedim. System Son sistem güncellemesi 20 Mart 2018’de yapıldı. Yani 3 gün sonra .. kullanıcı tarafından herhangi bir davranış değişikliği olmaksızın bu ağır ve hızlı tahliye açıklanamaz. Tabii .. kullanıcıları mükemmel iyi telefonları yerine düşünmeye zorlamak için güncelleme [grrr!] Önerilen tüm adımlarınızı kontrol ettim. Â Çözüm # 1: S8 sistem önbelleğini temizleyin (bugün 7 Mayıs yapıldı) Çözüm # 2: Daha düşük ekran parlaklığı (değişiklik yok – varsayılan her zaman düşüktür) Çözüm # 3: Arka planda sürekli çalışan uygulamaları kaldırın (yalnızca FB Messenger şimdi ; Uygulamanın ne olduğunu görmek için kullanıldı ancak şimdi seçenek olarak gösterilmiyor) Çözüm # 4: Ekran çözünürlüğünü değiştirin (FHD 1920 × 1080; ve Güç Tasarrufu modunda varsayılan) Çözüm # 5: Kullanılmayan ağ hizmetlerini kapatın (değişiklik yok) Çözüm # 6: Always On Display’i kullanmayın (kullanılmaz; “Duvar Kağıdı ve Temalar” ı da kontrol edin, ancak şimdi “temalar”? Sheesh’in şart ve koşullarını kabul etmem gerekiyor) Çözüm # 7: Asistanlardan kurtulun ( hiç kullanılmadı – asla etkinleştirilmedi, bu yüzden değişiklik yok) Çözüm # 8: Telefonunuzu kullanmayı bırakın! (Bilmiyorum .. Google Haritalar ile gezinmek ve çağrı almak için kullanılır – düzenli, Uygulama ve FB Messenger Nedir) Çözüm # 9: Güç Tasarruf Modunu Kullanın (her zaman!) Çözüm # 10: Ekranı kapalı tutun (yup… Kullanılmadığında .. her zaman) Çözüm # 11: S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlayın (bu çözüm nedene bağlı gibi görünmüyor .. sadece bir sürü ek sorun var). – Zmaltar

Çözüm: Merhaba Zmaltar. Çoğu durumda, hızlı pil kaybı sorunu, teknik sorunlardan çok kullanım alışkanlıklarından kaynaklanır. Yakın zamanda pilin erken boşalmasına neden olabilecek yeni bir uygulama yüklemediyseniz veya telefonunuzu akıllıca nasıl kullanacağımızla ilgili önerdiğimiz tüm adımları uyguladıysanız, muhtemelen arkasında bir yazılım hatası olduğunu varsayabilirsiniz. o. Burada “muhtemelen” kelimesi üzerinde durmak istiyoruz, çünkü durumun böyle olup olmadığını kontrol etmenin kesin bir yolu yoktur. En iyi senaryoda, bunu yalnızca bazı sorun giderme işlemlerini yaptıktan sonra bileceğiz.

Şu anda fabrika ayarlarına sıfırlamanın çok zor olduğunu düşünüyorsanız, diğer iki olası çözümü deneyebilirsiniz – pil ve Android kalibrasyonu ve Tüm Ayarları Sıfırla. Her ikisini de yaptıktan sonra hiçbir şey işe yaramazsa, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir.

Pil ve Android kalibrasyonu

Bazen, Android gerçek pil seviyelerinin izini kaybedebilir ve bu da algılanan hızlı pil tüketimine neden olabilir. Bu zaman zaman olabilir, ancak şu anda çözmeye çalıştığınız sorunun tek nedeni değildir. Doğrudan veya dolaylı olarak hızlı pil boşaltma sorununa yol açabilecek diğer birçok faktör vardır, bu nedenle pilin ve işletim sisteminin yeniden kalibrasyonu, bir yönü ele almaya çalışmanın sadece bir yoludur. Bu prosedürün ayda en az bir kez yapılması tavsiye edilir. Henüz denemediyseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

    Pili tamamen boşaltın. Bu, cihazınızı kendi kendine kapanana ve pil seviyesi% 0 okuyana kadar kullanmak anlamına gelir.% 100’e ulaşıncaya kadar telefonu şarj edin. Cihazınız için orijinal şarj cihazı kullandığınızdan ve tamamen şarj olmasına izin verin. Cihazınızı en az iki saat daha fişten çekmeyin ve şarj ederken de kullanmayın. Geçen süreden sonra cihazınızı prizden çekin. 5.

Tüm ayarları sıfırlamak

Tüm yazılım ayarlarını sıfırladığınızda, temel olarak kişisel verileri ve uygulamaları silmeye gerek kalmadan fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirirsiniz. Bu tür bir sıfırlama yaptığınızda, güvenlik, dil ve hesap ayarları dışındaki tüm ayarlar varsayılan değerlerine geri yüklenir. Pilin beklenenden daha hızlı bitmesine neden olan bir yazılım hatası varsa, bu prosedür düzeltebilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ayarlar uygulamasını açın. Genel yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. AYARLARI SIFIRLA düğmesine dokunun. S8’inizi yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

 

Okuyun: Galaxy S8 pil bir güncellemeden sonra daha hızlı bitiyor [sorun giderme kılavuzu]

 

Sorun # 2: Şarj cihazından çıkarıldığında Galaxy S8 kapanıyor, açık kalmıyor, düzensiz şarj oluyor

Birkaç saat önce telefonum aniden elimde kapandı. Açmayı denedim ama güç düğmesine uzun basmadıkça açılmadı. Kapatıldığında yaklaşık% 50 pil kalmıştı ve açtığımda pil% 31 idi. Aynı şey yaklaşık 5-6 kez oldu ve telefonu her açışımda pil öncekinden daha yüksekti. 6 denemeden sonra açılmadı. Dizüstü bilgisayarıma taktım ve şarj oluyor. Fişi çıkarırsam kapanır. Şimdi, şarj sırasında pili şu şekilde gösterir:% 85,% 86,% 100,% 85,% 86. % 87,% 88,% 100,% 88,% 89. Şimdi, her fişini çektiğimde kapanıyor. Olası sorun ne olmalı ve nasıl yardımcı olabilirim? – Ruhi Kaushal

Çözüm: Merhaba Ruhi. Sorununuzun nedenini belirlemek için cihazınızın geçmişini bilmiyoruz, ancak kötü bir bataryadan kaynaklanma olasılığı yüksek. Sorununuzun açıklaması, arızalı bir pil ile tutarlıdır. Bunun olmasının birçok nedeni vardır, ancak genellikle bunları iki yazılım ve donanım olarak gruplayabilirsiniz.

Elinizde bir yazılım sorununuz olup olmadığını öğrenmek için, yukarıda açıklandığı gibi bir pil ve işletim sistemi kalibrasyonu yapmanızı öneririz. Bu sorunu çözmezse, önbellek bölümünü temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bazen, sistem önbelleği eski veya bozuksa hatalar oluşabilir. Burada durumun böyle olduğundan emin olmak için önbellek bölümünü temizleyebilir ve ne olduğunu görebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın. önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sahte uygulamalar olup olmadığını kontrol edin

Uyumsuz veya kötü kodlanmış uygulamalar, bazı şanssız cihazlarda da sorun olabilir. Çok sayıda yüklü uygulamanız varsa ve genellikle saygın yayıncılardan olup olmadığını kontrol etmeyi zahmet etmiyorsanız, S8’inizi güvenli moda geçirmenizi öneririz. Üçüncü taraf uygulamaları yüklediğiniz sürece, uygulamanın neden olduğu bir hatanın oluşma olasılığını asla tamamen ortadan kaldıramazsınız. Bu soruna neden olan bir uygulama ekleyip eklemediğinizi görmek için S8’inizi güvenli moda getirmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu bırakın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama ile telefonunuzu silin

Bu durumda deneyebileceğiniz daha sert bir çözüm fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, tüm yazılım ayarlarını varsayılanlarına geri yükleyecektir.

S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturun Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca göster). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Tüm kullanıcı verileri ‘vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

S8’inize flash stok ürün yazılımı

S8’iniz mevcut en son Android güncellemesini yükledikten sonra düzensiz davranmaya başladıysa ve soruna neden olabilecek tek farklı şeyse, Android’i yanıp sönerek eski sürüme geçirmeyi deneyebilirsiniz. Uyarı olarak, yanıp sönmenin düzgün yapılmadığında ciddi yazılım sorunlarına neden olabileceğini unutmayın. Bu olası çözüm yalnızca ileri düzey Android kullanıcıları için önerilir. Eğer terminolojiyi duymadıysanız veya yapabileceğinizden emin değilseniz, hiç rahatsız etmeyin.

Bir güncelleme sonrasında hisse senedi yazılımını sorunlu bir cihaza yanıp sönmek, deneyimli Android kullanıcıları için genellikle etkili bir seçimdir. Bu gerçekten roket bilimi değil ve iyi bir rehber izlediğiniz sürece iyi olmalısınız. Denemek isterseniz, XDA-Developers Forum gibi web sitelerini ziyaret edin ve nasıl yapılacağını gösteren konuları arayın.

Yanıp sönmeden önce, kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturduğunuzdan ve Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım bilgileri altında telefonunuzun yazılım sürümünü not ettiğinizden emin olun. Yanıp sönen kılavuzlar bazı modellerde biraz değişiklik gösterebilir, bu nedenle telefon modeliniz için doğru kılavuzu seçerken çok dikkatli olun.

Samsung ile iletişim kurun

Yapabileceğiniz en güvenli alternatif, telefonu Servis Merkezlerine getirerek Samsung’a sorununuzu bildirmektir. S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra hiçbir şey değişmezse bunu yapmanız gerekir. Telefonun pili sorunlu olabilir ve düzeltmek için değiştirilmesi gerekebilir.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.