Galaxy S8 Plus indirilen güncellemeleri yüklemezse ne yapabilirsiniz?

Bu kısa makale, # GalaxyS8, # GalaxyS8Plus veya başka bir cihazın neden başka bir ağda kullanıldığında güncelleme yükleyemediğini merak eden Android kullanıcılarını oldukça basit bir şekilde eğitmeyi amaçlamaktadır. Bunun böyle olmasının birkaç nedeni olmasına rağmen, aşağıda belirtilen durumda örneklendirilen özel duruma odaklanmak istiyoruz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugünün sorunu: Galaxy Galaxy S8 Plus güncellemeleri yüklemeyecek

Samsung 8 plus, yenilenmiş, kilidi açılmış, ancak Verizon markalı.  Şimdi içinde at & t sim kartım var ve her şey harika çalışıyor. Ama yüklemeyecek, indirecek, ancak yüklenmeyecek bir yazılım güncellemem var . Samsung ile uzaktan kumandadaydım, Smart Switch Uygulamalarını kullanmayı denediler ve Smart Tudor uygulamalarını uzaktan bağladık. Everything Her şey söylendikten ve yapıldıktan sonra, kilitli bir Verizon olduğu için 8.0 güncellenmeyecek. Servis merkezine götürmelerini ve flaş etmelerini söylediler. Herhangi bir öneriniz var mı? Her ne olursa olsun, maliyeti karşılayamazsınız. On line kendi başıma yanıp sönmeyi denemek istiyorum. Bir uygulama kullanarak, ancak Tech saavy değilim ve telefonumu berbat edeceğimi biliyorum. Telefonum olmadan olmanın ve bir servis merkezine göndermek zorunda kalmanın yanı sıra herhangi bir yardım veya öneri var mı? Yarın (Geek Kadrosu) satın al, ama korkarım bana çok mal olacak. Her neyse benim için herhangi bir yardım amen terimleri, çünkü teknik bilgi şimdiden çok teşekkür ederim.  5 Aynı sonuçları ile 5 kez güncellemeye çalıştım. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. – Ron Rubberbandron

Çözüm: Merhaba Ron. S8 Plus’ınızın bir güncelleme yükleyememesinin ana nedeni şudur: operatör markalı akıllı telefonlar başka bir operatörün güncellemelerini yükleyemez. Özel durumunuzda bunun nedeni, bir Verizon cihazınızın olması ve bunu Verizon olmayan bir ağda (AT&T) kullanmaya çalışmanızdır. Bunun böyle olmasının mantıklı bir nedeni var.

Android işletim sistemi, her taşıyıcı kendi hizmetlerini tanıtmak veya etkinleştirmek için vanilya sürümünü özelleştirdiğinden birçok varyanta sahiptir. Örneğin, Verizon’un Android Oreo sürümü, CDMA ağlarında çalışmak için Verizon’a özgü ince ayarlar da içerir. Bunun da ötesinde, Verizon’un kendi Android Oreo sürümü genellikle yalnızca abonelerinin keyfini çıkarabileceği uygulamalar ve hizmetler ile önceden yüklenir. Aslında hala Android Oreo olsa da, diğer Verizon olmayan cihazlarla uyumlu olması gerekmez.

Ve cihazlardan bahsetmişken, Samsung donanımı da her taşıyıcının ihtiyacına göre uyarlanmıştır. Yazılımın taşıyıcıya özgü olabileceği gibi, Samsung Galaxy cihazları da çoğunlukla her bir taşıyıcının ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiştir. Bu, Verizon markalı Galaxy S8 Plus’ın bir AT&T ağında kullanılması amaçlanan bir Samsung Galaxy S8 Plus ile farklılık gösteren önemli sayıda bileşene sahip olduğu anlamına gelir.

Bir bölge için tasarlanmış bir ürün yazılımı sürümünün yanıp sönebileceği veya başka bir bölgeden bir cihaza yüklenebileceği bazı durumlar olsa da, bunlar az ve çok arasındadır. Genel olarak, şu anda olduğu gibi, başka bir ağda çalışan bir cihaza güncelleme yükleyemezsiniz.

S8 Plus’ınızın güncelleme dosyalarını indirebildiğini ancak yükleyemediğinizden eminseniz, aşağıdaki önerilerimizden herhangi birini yaptıktan sonra daha sonra başarıyla yükleyebilmeniz ihtimali olabilir.

Öneri # 1: Önbellek bölümünü temizle

Bazı güncelleme sorunlarına kötü bir sistem önbelleği neden olur, bu nedenle bu durumda yapabileceğiniz ilk şey önbellek bölümünü temizlemektir. Bu bölüm, cihazınızın sistem önbelleğini saklar, böylece temizlenmesi yeni bir sistem önbelleği oluşturmaya zorlar. Eski sistem önbelleğini temizleyerek, güncelleştirmenin yüklenmesini engelleyebilecek önbellekle ilgili bir hata olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.

Cihazınızın önbellek bölümünü temizlemek için şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android önyükleme menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Öneri # 2: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Önbellek bölümünü temizlemek, S8 Plus’ınızın daha sonra nasıl davrandığını değiştirmezse, yapılacak bir sonraki mantıklı şey, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak telefonu silmek. Bu, yalnızca önbellek bölümünü temizleyecek ve yazılım ayarlarını varsayılanlara geri yükleyecek, aynı zamanda tüm ağ ayarlarını orijinal yapılandırmasına (Verizon’s) geri getirebilir. Bu, S8’inizin daha sonra tekrar Verizon’a kilitlenebileceği anlamına gelir.Bu nedenle, bu adımı yapmaya karar vermeden önce Verizon’a danışın ve fabrika ayarlarına sıfırlamanın tüm orijinal ağ ayarlarını da orijinal Verizon kurulumuna geri döndürüp döndürmeyeceğini sorun. .

Verizon devam sinyali verirse, S8 Plus’ınızı fabrika ayarlarına sıfırlama adımları şunlardır:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirmişsinizdir ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Öneriler # 3: Cihazınıza Flash stok Verizon ürün yazılımı

Yanıp sönme, işletim sistemini veya bellenimi bir Samsung cihaza “yüklemenin” Android eşdeğeridir. Sizin durumunuzda, bu, Verizon S8 Plus’ınıza en son Verizon ürün yazılımını manuel olarak yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Unutmayın, bu prosedür yalnızca şu anda S8 Plus’ınız için bulabileceğiniz ürün yazılımını (mevcut en son Verizon Android Oreo sürümü) flaş etmenize izin verir ve cihazınıza AT&T ürün yazılımı flash edemezsiniz. Bir ürün yazılımının yanıp sönmesi Verizon donanımınızı sihirli bir şekilde AT&T cihazına dönüştürmez.

Bir Verizon ürün yazılımının S8’inize yanıp sönmesi de cihazı tekrar kilitleyebilir, bu nedenle yine de Verizon’dan yine de kilidini açmasını isteyebilirsiniz, bu hala mümkün olsa bile.

Daha da önemlisi, yanıp sönme yalnızca gelişmiş Android kullanıcıları için önerilir. Kesinlikle roket bilimi olmasa da, yeni Android kullanıcıları terminolojileri ve tüm yanıp sönen süreci bunaltıcı bulabilir. Eğer başarabileceğinizi düşünüyorsanız, kafaya dalmadan önce konuyu araştırmak için daha fazla zaman ayırmanızı öneririz. Yanıp sönen prosedürler telefon modeline göre değişir, böylece takip edebileceğiniz tek bir kılavuz yoktur. Android sürekli olarak geliştikçe, tam yanıp sönen prosedürler de akışla devam eder ve zaman zaman bazı ayrıntılarda değişebilir. Birçok deneyimsiz Android kullanıcısının yanıp sönerken cihazlarını tuğla haline getirmesinin ana nedeni budur. Yanıp sönmenin temel olarak temel sistem verilerini değiştirdiğini unutmayın, böylece bir yanlış adım S8’inizi pahalı bir kağıt ağırlığı haline getirebilir. Söylemeye gerek yok, yanıp sönerken iyi bir rehber takip etmek önemlidir. XDA Developers Forum veya seçtiğiniz diğer Android siteleri gibi yanıp sönen kılavuzlar sunan siteleri ziyaret etmeye çalışın. Blogumuz şu anda yanıp sönen kılavuzlar sağlamıyor.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.