Galaxy S8’in belirli kişiler sorunu, diğer manifatura sorunları SMS almıyor nasıl düzeltilir

Merhaba ve bu haftaki en son GalaxyS8 makalemize hoş geldiniz. Bu yazı, bu cihaz için 3 mesajla ilgili soruya cevap veriyor, bu nedenle umarım birçok kullanıcı yararlı bulacaktır.

Kendi #Android sorununuzla ilgili çözümler arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugün sizin için getirdiğimiz belirli konular aşağıdadır:

Sorun 1: Galaxy S8, SMS gönderirken 15 dakika içinde teslim edilecek

Özellikle bir kişiye kısa mesaj gönderirken rastgele kısa mesajın 15 dakika içinde teslim edileceğini belirten bir mesaj alırız. Diğer zamanlarda iyi çalışıyor. Diğer telefon numaralarında görünmediği için garip. Bir çözüm bulamıyorum ne de internette açıklanan bu problemi gördüm. Hem alıcı hem de ben Verizon ağındayız. – Anthony Marra

Çözüm: Merhaba Anthony. İletiyi yalnızca belirli bir kişiye SMS gönderirken alırsanız, söz konusu hesap için bilmediğimiz özel bir SMS yapılandırması olabilir. Açıkçası, bu kendi Verizon hesabınızda veya mobil cihazınızda bir sorunsa, gönderdiğiniz tüm SMS’ler aynı sonucu verecektir. Sorunun en alt kısmına gerçekten ulaşmak istiyorsanız, kişinin ne olduğunu anlayabilmesi için kişiye bildirmenizi öneririz. Haklısınız, yıllardır her türlü akıllı telefon problemini desteklerken bile bu sorunu duymadık ve web’de de benzer bir durum bulamıyoruz.

Düzeltmek sizin değil, ancak hayatınızı zorlaştırmak istiyorsanız, söz konusu kişinin bir çözüm bulmasına yardımcı olmaya çalışın. Başlamak için, taşıyıcısına bunu bildirdiğinizden emin olun. Her ikiniz de Verizon kullanıyor olsanız da, hesabında bazı özel yapılandırmalar olabilir. Verizon için çalışmıyoruz, bu yüzden spekülasyonlarımızın bile mümkün olup olmadığını bilmiyoruz, ancak yardımlarını istemek kesinlikle bir zorunluluktur.

İkinci olarak, cihazda sorun gidermek istiyorsunuz. Tanıdığımız normal mesajlaşma uygulamalarından farklı çalışan bir üçüncü taraf uygulaması kullanıyor olabilir. Cihazdan fabrika ayarlarına sıfırlamasını istemeye çalışın ve bir şeylerin değişip değişmediğine bakın. Bu, özellikle sorun küçük olduğu için zor bir satış olabilir, ancak yine de bir yazılım aksaklığı mı yoksa bir üçüncü taraf uygulaması mı olduğunu tanımlamak için bir zorunluluktur. Telefon fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra, mesaj gönderirken yalnızca normal mesajlaşma uygulamasını kullandığınızdan emin olun, böylece sorunu çoğaltabilirsiniz.

Sorun 2: Galaxy S8’iniz belirli kişilerden SMS almıyorsa nasıl düzeltilir?

Bir Galaxy S8’im var (normal) ve son zamanlarda kısa mesaj alamama sorununa başladım. Tüm metin mesajları değil, sadece belirli mesajlar. Bana biraz sorun çıkarmaya başlıyor ve fabrika ayarlarına sıfırlamak istemiyorum çünkü o zaman her şeyimi kaybediyorum. Bunu düzeltmenin başka bir yolu var mı? – Nathalya Molina

Çözüm: Merhaba Nathalya. Kısa mesaj almadığınızı nasıl öğrendiniz? Farklı operatörlerde farklı telefonlar kullanan birden fazla kişiyle ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Anlamlı bir sorun giderme işleminin gerçekleştirilebilmesi için önce bu soruların cevaplanması gerekir. Yanıtları belirlemezseniz, yapabileceğiniz en iyi şey cihazınızın sorunlarını gidermektir. Ve bunun gibi bir sorunun mutlaka sizin tarafınızda olduğu anlamına gelmediğini unutmayın.

İletilerin engellenip engellenmediğini kontrol edin

Cihaz sorun giderme ile ilgili olarak, birkaçıyla sınırlısınız. Denemeniz gereken ilk şey, sorun yaşadığınız kişilerden gelen iletilerin engellenmemesini sağlamaktır. Bir SMS veya numaranın engellemesini kaldırmak için şu adımları izleyin:

    Herhangi bir Ana ekrandan Mesajlar’a dokunun. Diğer seçeneklere (3 nokta simgesi) dokunun. Ayarlar’a dokunun. Mesajları engelle’ye dokunun. Numaraları engelle’ye dokunun. Kaldırmak istediğiniz numaranın yanındaki eksi işaretine dokunun. Tamamladığınızda geri oka dokunun.

Başka bir mesajlaşma uygulamasına geçme

Sorun evrensel olmasa ve bazı kişileri etkilemese de, sorunun nedeninin geçerli mesajlaşma uygulaması olup olmadığını belirlemek için bu adımı kullanmanızı öneririz. Samsung mesajlaşma uygulamasını şu anda kullanıyorsanız, Facebook Messenger veya Google Hangouts gibi bir üçüncü taraf kullanmaya çalışmanızı öneririz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

    İstediğiniz üçüncü taraf mesajlaşma uygulamasını yükleyin. Ayarlar’a dokunun Uygulamalar veya Uygulamalar’a dokunun (bu, sahip olduğunuz telefon modeline bağlıdır) Varsayılan uygulamalar’a dokunun. Varsayılan olarak ayarla’ya dokunun. Geçerli mesajlaşma uygulamanızı bulun ve dokunun.

Telefon Güvenli moddayken SMS alma

Kötü kodlanmış üçüncü taraf uygulamaları bazen bazı telefonlarda mesajlaşma işlevini bozmak da dahil olmak üzere her türlü soruna yol açabilir. Bir üçüncü taraf uygulamasının bu sorunun arkasında olup olmadığını görmek için güvenli mod etkinleştirildiğinde mesajlaşmanın nasıl çalıştığını görmenizi öneririz. S8’inizi güvenli moda yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar sesi kısma tuşu.Safe modu ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.Soruna neden olan uygulamaları kaldırın.

Telefon güvenli modda olduğundan, tüm üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri engellenecek. Ardından, sorun yaşadığınız kişilere size SMS göndermesini isteyerek sorunu çoğaltmayı deneyebilirsiniz. Telefonunuz mesajlarını kesintisiz olarak alırsa, uygulamalarınızdan birinin suçlanacağına bahse girebilirsiniz. Sorun gidene kadar uygulamaları kaldırın.

Operatörünüzle iletişim kurun

Sorun güvenli modda kalırsa ve kaybolmazsa, en olası neden yanınızda değildir. Yine de, operatörünüze bunu bildirmenizi öneririz.

Ayrıca, bu kişilere mesajlarını almadığınızı bildirdiğinizden emin olun.

Sorun 3: Galaxy S8, özel kişiye gönderirken MMS göndermiyor

Bu yıl Ocak ayında S6 ile başladım (& S8 ile aynı) özel bir kişiye fotoğraf / bitmojis göndererek, düzgün bir şekilde iletmiyorlar. Yeşil ok gönderildiği gibi yanıp sönüyor ancak fotoğraf gönderilmediği gibi yanıp sönmeye devam ediyor. Kişi görüntüyü alır, ancak mesajlardan silmezsem (yeşil ok hala yanıp söner) rastgele her saatte kişiye göndermeye devam eder.

Kişiyi özel kişiden kaldırdım ve kişi görüntüleri hemen alabilir, yani. Yeşil ok yanıp sönmeyi durdurdu. Bu yıl Ocak ayında ne olursa olsun, özel iletişim manifaturalarını başlattı. Aynı şey yeni S8’imle de oluyor. Yardım! – Samantha Bails

Çözüm: Merhaba Samantha. “Özel iletişim” ile tam olarak ne demek istiyorsun? Bunun farkında değiliz ve cihazınızda nasıl kullandığınızı bilmiyoruz. Kişiyi özel bir kişiden, büyük olasılıkla özel olmayan bir kişiye değiştirerek sorunun nedenini kendiniz belirlediniz, böylece bunu yapmalısınız. Cihazınızdaki bu şey ne olursa olsun, kesinlikle sorun çıkarır, bu yüzden ondan kurtulun. Hayatınızı basit tutun.

Bu arada, Samsung güncellemesini hemen suçlamayın. Android karmaşık bir yazılım ortamıdır ve sorunlara neden olabilecek birçok faktör vardır. Bir güncelleştirme yükledikten sonra sorunun başladığından eminseniz, önbellek bölümünü silme, uygulama güncellemelerini yükleme ve fabrika ayarlarına sıfırlama gibi temel işlemleri yapmayı deneyin. Önbellek bölümünü silme ve fabrika ayarlarına sıfırlama ile ilgili adımlar aşağıdadır:

Önbellek bölümü nasıl silinir

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android önyükleme menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). “Verileri sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.