Galaxy S9, Android 9 Pie güncellemesinden sonra MMS veya grup mesajları almıyor

Herkese merhaba. Bugünün sorun giderme bölümüne hoş geldiniz. Bu yayın, Android 9 Pie güncellemesinden sonraki bir sorunu ele alıyor. Bir kullanıcı, Android işletim sistemini güncelledikten sonra MMS veya grup mesajlarıyla ilgili bir sorun yaşıyor gibi görünüyor. Sorunun nasıl çözüleceğini öğrenmek için aşağıdaki çözümlerimizi izleyin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy S9, Android 9 Pie güncellemesinden sonra MMS veya grup mesajları almıyor

Selam. Yeni güncelleştirmeyi (Şubat 2019’un 2. haftası) yüklediğimden beri iletileriime grup metinleri, resimler veya animasyonlar alamıyor veya gönderemiyorum. Ne zaman bir resim ya da grup mesajı göndermeye çalışsam ya da birisi bana göndermeye çalıştığında, “Konu Yok” Mesaj boyutu ile gri bir balon alıyorum: Son kullanma tarihi .. Tarih .. “Biraz indirme oku olacak ancak indirmeye çalıştığımda ekranımın alt kısmında “Hata: Ağ hatası oluştu” mesajı alıyorum. Tek mesaj almaya devam ederken şebeke servisim olduğunu biliyorum ve web erişimini kullanabilirim. Umarım bana bu konuda yardım edebilirsin. Çok teşekkürler.

Çözüm: Bu sorunun birkaç nedeni vardır. Aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenin:

Önbellek bölümünü silin. Büyük bir Android revizyonundan sonra bozuk bir sistem önbelleği nedeniyle birçok sorun olabilir. Bu tür önbellek, özellikle uygulamaların daha hızlı yüklenmesi gibi görevleri yapmak için cihazınızın tuttuğu dosya ve diğer öğeler topluluğudur. Önbellek bölümü olmadan, telefonunuzun uygulamaları yüklerken gereken dosyaları her zaman indirmesi gerekir. Yine de bir önbellek bölümü ile, Android sadece yerel olarak kaydedilmiş dosyalara göz atmak zorunda kalacak, böylece uygulamaları başlatmak daha hızlı yapılabilir. Android güncellemesi sırasında sistem önbelleği güncellenmeyebilir veya işletim sistemini karıştırabilecek artık alakalı öğeler içermeyebilir. Bu, hatalara veya önemli performans yavaşlamasına neden olabilir. Bir güncellemeden sonra sistem önbelleğinin iyi durumda olduğundan emin olmak için önbellek bölümünü temizlemek istersiniz. İşte böyle yapılır:

  Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın. önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Ağ ayarlarını temizle. Sorununuzun nedeni bozuk ağ ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu, bir güncellemeden sonra sistem önbelleği söz konusu olduğunda olduğu gibi olabilir. MMS veya grup mesajını daha önce sorunsuz bir şekilde kullanabildiyseniz, ağ ayarlarını silmek yardımcı olabilir. Yapmanız gerekenler:

  Uygulamalar tepsisini açmak için Ana ekrandan boş bir yere hızlıca kaydırın.Ayarlar’a dokunun. Genel Yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. eylemi onayla.

Uygulama önbelleğini temizle. Hata kullandığınız mesajlaşma uygulaması içindeyse, yapılacak en iyi şey bu uygulamanın önbelleğini temizlemektir. Bu, güvenli bir şekilde yapabilmeniz için mesajlarınızı silmez. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlar’a dokunun (üç nokta simgesi). Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Uygulamanızı bulup dokunun. Depolama’ya dokunun. Önbelleği Temizle düğmesine dokunun. S9’unuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Uygulama verilerini temizle. Uygulamanın önbelleğini sildikten sonra sorun devam ederse, yapabileceğiniz bir sonraki iyi şey uygulamanın verilerini temizlemektir. Bir öncekinden farklı olarak, bu prosedür tüm kısa mesajlarınızı ve MMS’lerinizi siler. Bunları Samsung Cloud veya Samsung Smart Switch ile yedeklediğinizden emin olun.

  Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Sağ üst taraftaki Diğer ayarlar’a dokunun (üç nokta simgesi). Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Uygulamanızı bulup dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri Temizle düğmesine dokunun. S9’unuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Uygulama tercihlerini sıfırlayın. Bazı durumlarda, ağ hatalarına yanlış uygulama yapılandırmaları veya eksik sistem uygulaması veya hizmeti neden olabilir. Tüm uygulamaların varsayılan uygulamalara erişebildiğinden emin olmak için uygulama tercihlerini sıfırlamayı deneyin. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Sağ üstteki Diğer ayarlar’a dokunun (üç nokta simgesi). Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin. S9’unuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Güvenli modda MMS veya Grup Mesajı kullanın. Mesajlaşma uygulamanız önceden yüklenmişse, yani İşletim Sistemi ile birlikte gelirse, üçüncü taraf bir uygulamanın normal çalışmasını engelleyip engellemediğini görmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Güvenli Mod’a yeniden başlamak ve sorunu çoğaltmak istiyorsunuz. Telefonunuz grup mesajları alıyorsa veya MMS normal olarak güvenli modda çalışıyorsa, bu üçüncü taraf uygulama sorununun açık bir göstergesidir.

Cihazınızı güvenli moda yeniden başlatmak için:

  Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülenecektir.

Uygulamaları güncelleyin. Android’in güncellenmesi, uygulamaların da otomatik olarak güncellendiği anlamına gelmez. Hataların uyumsuzluk sorunlarından kaynaklanma olasılığını azaltmak için tüm uygulamalarınızı güncellediğinizden emin olun. Google Play Store uygulamasını açın ve kullanılabilir uygulama güncellemeleri olup olmadığını görün.

Başka bir mesajlaşma uygulaması kullanın.

Olası bir uygulama sorununu daha ayrıntılı kontrol etmek için farklı bir mesajlaşma uygulaması kullanmayı düşünün. Üçüncü taraf bir uygulama MMS göndermenize ve almanıza izin verirse ve varsayılan uygulama bunu yapmazsa, bu söz konusu uygulamada bir kodlama sorunu olabileceği anlamına gelir. Sorunu daha ayrıntılı araştırma yapabilmeleri için operatörünüze bildirdiğinizden emin olun.

Fabrika ayarları. Bu sert bir çözüm ama gerekli bir çözüm. Cihazı silerek, tüm yazılım ayarlarını varsayılan ayarlarına döndürdüğünüzden emin olmak istersiniz. Bu bir ayar sorunuysa, fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra sorununuz ortadan kalkar. Değilse, hatanın nereden geldiğini anlamak için şebeke operatörünüzle çalışmak istersiniz.

Galaxy S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

  Kişisel verilerinizin bir yedeğini oluşturun Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca göster). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. ‘Evet’ i seçene kadar Sesi kısma tuşuna basın. Tüm kullanıcı verileri ‘vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Operatörünüzden yardım alın. Kullanıcı düzeyinde düzeltilemeyen ağ sorunları var. Sorununuz bunlardan biri olabilir, bu nedenle daha fazla destek için şebeke operatörünüze başvurun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.