Galaxy S9 arama sorunu nasıl giderilir: Aramalar sırasında 10 saniyelik gecikme (ses yok)

Bugünün sorun giderme makalesi, çağrılar sırasında Galaxy S9’daki bir sorundan bahsediyor. Olan şey, bir çağrı bağlandıktan sonra 10 saniyelik bir gecikme olması ve bu süre boyunca herhangi bir ses duymayı imkansız hale getirmesidir. Bu sorun hakkında yapabileceğiniz sorun giderme adımlarını aşağıda öğrenin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy S9 görüşmeler sırasında ses yok

Samsung Galaxy S9’um var. Son zamanlarda telefon görüşmeleri yaparken ve alırken bir sorun yaşamaya başladım. Yanıt verdiğimde ya da aradığımda ve kişi onu aldığında hiçbir şey duyulmadığında yaklaşık 10 saniyelik bir ölü zaman var. Sonunda diğer kişiyi duymadan önce 3 kez merhaba diyorum. Beni de bu süre boyunca duymuyorlar.

Ayrıca, arama yaparken, aramanın gerçek zil sesinden ayrı bir arama yaptıktan sonra zil sesi gibi bir ses duyarım. Neredeyse bir başkasına haber veriliyormuş gibi, bir telefon görüşmesi yapıyorum ve cevaplamalarına zaman tanıyorum. Çok ilginç. Herhangi bir yardım yardımcı olacaktır! Sürümümü kontrol ettiğimde Android 8.0.0 diyor.

Çözüm: Telefonu aldığınızdan bu yana veya ağınızın mevcut ses hizmetlerini kullandığınızda arama yaparken veya alırken her zaman bir gecikme oldu mu? Diğer şebekelerdeki çoğu arama için 10 saniyelik bir gecikme normal olmasa da, sizin için mükemmel olabilir. Cihazınızda önemli bir şey yapmadan önce sorun giderme sürenizi boşa harcamaktan kaçınmak için yukarıdaki sorularımızı kontrol etmenizi öneririz. Soruna neden olan benzersiz faktörler olabilir, bu da kötü bir şey olduğu anlamına gelmeyebilir.

Durum operatörünüze özgü değilse ve kesinlikle normal olmadığını söyleyecekse, o zaman cihazınızda sorun gidermeyi düşünmek istediğiniz zamandır. Aşağıda deneyebileceğiniz adımlar bulunmaktadır.

Önbellek bölümünü temizleme

Sistem önbelleği bozuksa Android sorunlarla karşılaşabilir. Galaxy S9’unuzdaki sistem önbelleğinin mükemmel durumda olduğundan emin olmak için, aşağıdaki sorun giderme işleminin geri kalanını yapmadan önce önbellek bölümünü temizlemenizi öneririz. Önbellek bölümünü temizleme hakkında şu adımları izleyin:

  Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın. önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Zorla yeniden başlatma

Birçok sorun geçici hatalardan kaynaklanmaktadır. Bir aygıt uzun süre çalıştırılmak üzere bırakılırsa bu tür hatalar gelişebilir. Henüz yapmadıysanız, soruna neden olabilecek geçici hataları gidermek için bir “pil çekme” efektini simüle etmeyi denemenizi öneririz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Güç + Sesi Kısma düğmelerini yaklaşık 10 saniye basılı tutun veya cihaz kapanana kadar basılı tutun. Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin. Bakım Önyükleme Modu ekranından Normal Önyükleme’yi seçin. Kullanılabilir seçenekler arasında geçiş yapmak için ses düğmelerini ve seçmek için sol alt düğmeyi (ses düğmelerinin altında) kullanabilirsiniz. Sıfırlamanın tamamlanması için 90 saniyeye kadar bekleyin.

Güncellemeleri yükle

Hataların, bilinen, bildirilenlerin düzeltilmesinin yanı sıra geliştirilme olasılığını azaltmanın yollarından biri de güncellemeler yüklenmesidir. Note9’unuz uygulama güncellemelerini indirmeye ayarlandığından, uygulamaların ve Android’in en son sürümlerini çalıştırdığından emin olmak fazla çaba gerektirmez. Android güncellemeleri için, ev ağınızda olduğunuz sürece herhangi bir operatör veya Android güncellemesi de kullanılabilir olduğunda bildirim alacaksınız. Yapmanız gereken tek şey, uygulama ve sistem güncellemelerinin indirilmesini onaylamak için birkaç düğmeye dokunmaktır.

Google Play Store uygulaması, uygulama güncellemelerini otomatik olarak indirecek şekilde ayarlanmıştır. Geçmişte bu davranışı değiştirdiyseniz, zaman zaman uygulama güncellemelerini manuel olarak kontrol etmelisiniz.

Telefon uygulaması önbelleğini temizle

Sorunu fark ettiğinizden beri aynı Telefon uygulamasını kullanıyorsanız, bununla ilgili bir sorun olabilir. Uygulama hakkında yapmak istediğiniz ilk şey, uygulamanın bir önbellek sorunu olup olmadığını görmektir. Önbelleğini temizlemek için şu adımları izleyin:

  Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir noktaya hızlıca kaydırın. Ayarlar’a dokunun. Uygulamalar’a dokunun. 3 nokta simgesine dokunun (sağ üstte) Önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için Sistem uygulamalarını göster’e dokunun. Bulun ve uygun uygulamaya dokunun. Önbelleği temizle’ye dokunun. Tamam’a dokunun. Cihazı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Telefon uygulaması verilerini temizle

Telefon uygulaması önbelleği temizlendikten sonra olumlu bir etki olmazsa, istediğiniz bir sonraki şey uygulamanın verilerinin de temizlendiğinden emin olmaktır. Bu, uygulamayı fabrika sürümüne döndürecektir. Ayrıca tüm arama günlüklerini veya geçmişini de silecektir.

  Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir noktaya hızlıca kaydırın. Ayarlar’a dokunun. Uygulamalar’a dokunun. 3 nokta simgesine dokunun (sağ üstte) Önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için Sistem uygulamalarını göster’e dokunun. Bulun ve uygun uygulamaya dokunun. Verileri temizle’ye ve Tamam’a dokunun. Cihazı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Güvenli modda arama yapma

Android’e müdahale eden ve çağrılarınızı doğrudan etkileyen bir üçüncü taraf uygulaması olması durumunda, bir sonraki adım cihazı güvenli moda yeniden başlatmaktır. Bu modda, bu makalede üçüncü taraf uygulamaları olarak da adlandırılan telefonu kurduktan sonra indirdiğiniz tüm uygulamalar askıya alınır. Bu, onların çalışmasına izin verilmeyeceği anlamına gelir. Yalnızca bu modda çalışan önceden yüklenmiş uygulamalarla arama yapmaya ve gözlemlerinizi yapmaya çalışabilirsiniz. Burada gündeme getirdiğiniz sorunlar güvenli modda mevcut değilse, bu üçüncü taraf uygulamalarınızdan birinin buna neden olduğunu gösterir. Cihazın güvenli moda nasıl yeniden başlatılacağı ile ilgili adımlar şunlardır:

  Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar sesi kısma tuşu.Safe modu ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir. Güvenli Modu gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Güvenli modda sorun yoksa, normal moda (cihazı yeniden başlatarak) yeniden başlatmayı deneyin ve sorunun geri dönüp dönmediğine bakın. Varsa, bu bir uygulamanın bu sorunun arkasında olduğu anlamına gelir. Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

  Güvenli moda önyükleme yapın Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. S9’unuz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Uygulama tercihlerini sıfırla

Uygulama tercihlerini sıfırlamak çoğu zaman Android sorun giderme makalelerinde göz ardı edilir, ancak sizinki gibi bir sorun söz konusu olduğunda çok yardımcı olabilir. Varsayılan uygulamalarınızdan birinin veya bir kısmının doğru ayarlanmamış olması bu aksaklığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tahminin doğru olup olmadığını bilmenin bir yolu olmadığından yapmanız gereken, tüm varsayılan uygulamaların açık olduğundan emin olmaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Sağ üstteki Diğer ayarlar’a dokunun (üç nokta simgesi). Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin. S9’unuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Bu, herhangi bir ağ sorunu için beklenen bir sorun giderme adımıdır. Cihazınızda bir yapılandırma hatası olabilir. Onu veya diğer olası ağ hatalarını temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamaya çalışın.

 

  Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Genel Yönetim> Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Ağ ayarlarını sıfırla seçeneğine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin. Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Tamamlandığında bir onay penceresi görünecektir.

Yeni bir sesli arama uygulamasını deneyin

Sorun, uygulama kodlama verimsizliğinden kaynaklanıyorsa, kontrol etmek için farklı bir sesli arama uygulaması kullanmayı denemeniz gerekir. Play Store’dan indirip yükleyebileceğiniz birçok sesli arama uygulaması alternatifi vardır. Bunlardan birini denemenizi ve arama yapmak için kullanmanızı öneririz.

Fabrika ayarları

Sorunun nedeni yazılımla ilgiliyse, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlama ile silmek yardımcı olabilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı öğrenin:

  Verilerinizi yedekleyin. Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye kadar basılı tutun). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

İletişim operatörü

Son olarak, en önemlisi, operatörünüzün sorun hakkında bilgi vermesini sağlamak istiyorsunuz. Onları geri aradığınızdan ve cihazınızda yapılabilecek olası tüm sorun giderme işlemlerini zaten tükettiğini söyleyin.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.