Galaxy S9 Bixby çalışmıyor (ve kilitleniyor) sorunu nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Bazı # GalaxyS9 kullanıcıları, Bixby asistanının sorunlu hale geldiğini bildirdi, bu nedenle bu yazı buna bir yanıt. Bu sorun dünyadaki S9 kullanıcılarının çoğu tarafından paylaşılmasa da, bazı kullanıcıların Bixby’nin belirgin bir nedenden ötürü çökmesine başladıktan ve yanıt vermemeye başladıktan sonra yardım istemek için bizimle iletişime geçtiklerini biliyoruz. Şu anda Bixby ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bu yayını okuduğunuzdan emin olun.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Bir çok küçük hata, bir cihazı yeniden başlatarak sabitlenir, böylece bu durumda yaptığınız ilk şey olduğundan emin olmak istersiniz. Bixby, diğer herhangi bir uygulama veya hizmette olduğu gibi yavaşlama veya aralıklı sorunlardan muzdarip olabilir. Diğer durumlarda, hiç çalışmayı durdurabilir. İyi olan şey, sorun bazen kolayca düzeltilebilir ve bunu yapmanın yollarından biri cihazı yeniden başlatmaktır. Sizin durumunuzda, basit bir yeniden başlatma yapmak değil, pili fiziksel olarak çıkarmanın sanal eşdeğeri olan yumuşak bir sıfırlama yapmak istemezsiniz.

S9’unuzu yeniden başlatmaya zorlamak için:

  Sesi azaltma düğmesini basılı tutun ve bırakmayın.Daha sonra, ses seviyesi düğmesini basılı tutarken açma / kapatma tuşunu basılı tutun. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha fazla basılı tutun.

Yukarıdaki adımları yapmak yazılımdan sıfırlama olarak da bilinir. Pili fiziksel olarak çıkardığınızda benzer etkileri vardır, bu nedenle belleği ve işletim sistemini temizlemelidir.

S9’unuz daha sonra otomatik olarak dönmezse, devam edin ve önerilerimizi aşağıdan yapın.

Sahte uygulamalar olup olmadığını kontrol edin

Android’de, neredeyse tüm uygulamalar kendi başlarına çalışamaz ve çoğu, görevleri gerçekleştirmek için diğer uygulamalara ve hizmetlere bağlıdır. Bu yıllardır kanıtlanmış bir kurulum olsa da, bir sistem güncellemesinden sonra başka bir uygulamanın aniden uyumsuz hale gelmesi veya sisteme kötü kodlanmış bir kod eklenmesi de sorunlu olabilir. Bu durumların herhangi birinde, belirgin bir neden olmadan her türlü sorun ortaya çıkabilir. Bixby problemini fark etmeden önce bir uygulama yüklerseniz, muhtemelen bunun nedeni budur. Diğer uygulamalar, bir güncelleme yüklendikten sonra sorunlu hale gelebilir. Bu durumlardan herhangi birinde, cihazınızı güvenli moda yeniden başlatarak kontrol edip edemeyeceğiniz iyidir.

Güvenli mod, indirilen uygulamaların çalışmasını engelleyen farklı bir yazılım ortamıdır. Bu mod etkinken, yalnızca orijinal yazılım paketiyle gelen uygulamalar yüklenir. Dolayısıyla, uygulamalardan biri Bixby’nin çalışmamasının veya çökmemesinin nedeniyse, güvenli mod etkinleştirildiğinde bu sorun oluşmaz.

S9’unuzu güvenli moda yeniden başlatmak için:

  Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın. Sorunu kontrol edin.

Eğer önsezimiz bir üçüncü taraf uygulamasının bu sorunun arkasında olduğu konusunda haklıysa, sizin için bir sonraki adım o uygulamanın ne olduğunu belirlemektir. Bununla birlikte, bunu yapmaktan daha kolaydır, çünkü bu, özellikle üzerinde çalışılacak bol miktarda uygulamanız varsa, uzun zaman ve çaba harcamak anlamına gelebilir. Ne yazık ki, bu adımdan çıkmanın kolay bir yolu yok, bu yüzden çok fazla seçeneğiniz yok. Temel olarak, yapmanız gereken:

  kaldırın, telefonu normal moda geri başlatın, sorun olup olmadığını kontrol edin. sorun devam ederse 1-3 arasındaki adımları tekrarlayın.

Önbellek bölümünü yenileme

Android, verimli çalışmak için çeşitli bölümler kullanır. Bu bölümlerden biri, sistem önbelleğini tutan önbellek bölümüdür. Bu önbellek, uygulamaları hızlı bir şekilde yüklemek için Android tarafından kullanılır, ancak bazen bir güncelleme, uygulama yüklemesi veya diğer bilinmeyen değişkenler tarafından bozulabilir. Önbellek sorununuz olup olmadığını kontrol etmek için, aşağıdaki adımları uygulayarak önbellek bölümünü temizlemek istersiniz:

  Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android önyükleme menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Android güncellemelerini yükle

Bazı hatalar ancak bir güncelleme yüklendikten sonra düzeltilebilir. Bazıları kötü bir kodla ilişkili olabilir veya işletim sisteminin derinliklerine gömülebilir. Söylemeye gerek yok, yolunuza gelebilecek güncellemeleri yüklemek gerçekten önemlidir. Birçok kullanıcı, veba gibi yeni sistem güncellemelerinden uzak durma eğilimindedir (ve muhtemelen bazı sağlıklı nedenlerden dolayı), ancak bu gerçekten yararlı değildir. Genel bir kural olarak, kullanıma sunulan Android güncellemelerini kabul etmek istersiniz.

Uygulama güncellemelerini yükle

Uygulamaların zaman zaman hatalara neden olmasını önlemek için, bunların tümünü güncel tutmak istersiniz. Varsayılan olarak, Play Store uygulaması uygulama güncellemelerini otomatik olarak indirip yükleyecek şekilde ayarlanmıştır, ancak daha önce değiştirdiyseniz uygulama güncellemelerini manuel olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Samsung Klavyeyi Kullan

Bazı kullanıcılar, burada düzeltmeye çalıştığımız Bixby sorununun, varsayılan klavyeyi Samsung Klavye olarak değiştirerek bazen düzeltilebileceğini keşfediyor. Bununla ilgili henüz mantıklı bir açıklamamız olmasa da, muhtemelen Bixby’nin Samsung Klavye ile çalışacak şekilde ayarlanmış olmasından kaynaklanıyor. Varsayılan klavye uygulaması olarak Samsung Klavye’ye geri dönerek, Bixby de varsayılan ses asistanı olarak ayarlanır. Bu durum söz konusu değildir, ancak bir çok kullanıcı Bixby sorununu bu şekilde çözebildiğinden, bunu deneyebilir.

Cihazınızdaki varsayılan klavyeyi değiştirmek için:

  Ayarlar uygulamasını açın. Genel yönetim’e dokunun. Dil ve Giriş’e dokunun. Varsayılan klavye sekmesine dokunun ve Samsung Klavye’yi seçtiğinizden emin olun. S9’unuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Samsung klavyeyi kullanmak istemiyorsanız ancak başka bir klavye uygulaması kullanırken sorun devam ediyorsa, şimdilik Samsung klavyeyle devam etmenizi öneririz. Umarım, Samsung yakında bu hata için bir yama yayınlayacak.

Ayarları Sıfırla

Bunun gibi işletim sistemi sorunları bazen kişisel verileri silmeden fabrika ayarlarına sıfırlama simülasyonu ile giderilir. Bunu yapmak için cihazınızın ayarlarını sıfırlamanız yeterlidir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Ayarlar uygulamasını açın. Genel yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Tüm ayarları sıfırla’ya dokunun. AYARLARI SIFIRLA düğmesine dokunun.

Fabrika ayarlarına sıfırlama ile telefonu silin

Bu durumda yapabileceğiniz son sorun giderme adımı, S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Önceki çözüm seçeneğinden farklı olarak, bu, cihazı geri yükleyecek ve tüm yazılım ayarlarını varsayılanlarına geri döndürecektir, bu nedenle önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

  Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Bulut ve hesaplar. Yedekle ve geri yükle öğesine dokunun. İsterseniz kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI konuma getirmek için Verilerimi yedekle öğesine dokunun. Genel Yönetim> Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla. Cihazı sıfırla seçeneğine dokunun. Ekran kilidiniz açıksa, kimlik bilgilerinizi girin. Devam seçeneğine dokunun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.