Galaxy S9 Plus arama sorunları nasıl düzeltilir? Her iki telefon da hoparlördeyken diğer tarafı duyamıyorum

# GalaxyS9Plus için bugünün sorun giderme makalesi, arama ve ses sorunları hakkında konuşuyor. Bu vakaların çoğunu göstermek için en iyi örneklerden biri olduğunu düşündüğümüz üç vakayı ele alıyoruz. Önerilerimizi faydalı bulacağınızı umuyoruz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy S9 Plus arama sorunları nasıl düzeltilir? Her iki telefon da hoparlördeyken diğer tarafı duyamıyorum

Hoparlörde diğer Samsung telefonlarını arayan tüm Samsung telefonlarında bu sorunu yaşadım. Hoparlörden birini aradığımda ve hoparlörden cevap verdiklerinde, kestiğini veya duymanın imkansız olduğunu fark ettim. Sessiz düğmesine basarsam, onları net bir şekilde duyabiliyorum.

Ayrıca, hoparlörü kapatmalarını istersem ve hoparlöre bağlı kalırsam, onları duyabilirim. Sadece hoparlörden hoparlöre ve çeşitli modellerde. Bir S6’ım vardı ve şimdi bir S9 Plus’tayım ve bir S5 ve S7’yi çağırıyorum ve sorun oluyor. Ayrıca bir iPhone’u olan bir arkadaşım var ve sorun konuşmacıdaysa ve konuşmacıysam da asla olmaz.

Çözüm: Sorun yazılım veya ağla ilgili olabilir. Aynı sorunu yaşayan diğer cihazları kullanırken aynı ağdaysanız, şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, hatayı şebeke operatörünüze veya operatörünüze bildirmektir. Sorununuzu birkaç Samsung Galaxy cihazımızda tekrarlayamıyoruz, bu nedenle bu konuda operatörünüzle çalışmanız en iyisidir. Bunun bir Samsung sorunu olduğunu düşünmüyoruz, ancak emin olmak için, operatörünüzle konuşmadan önce bazı temel cihaz sorun giderme işlemlerini de deneyebilirsiniz.

Önbellek Bölümü silme

Bir aygıtın önbellek bölümü bozuksa her türlü sorun ortaya çıkabilir. Telefonunuzun iyi bir çalışma sistemi önbelleğine sahip olduğundan emin olmak için önbellek bölümünü aşağıdaki adımlarla yenileyebilirsiniz:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

SIM kartı yeniden yerleştirin

Bu durumda yapılabilecek temel sorun giderme adımlarından biri, SIM kartın bağlantısını kesip yeniden takmaktır. Bazı kullanıcılar bu basit adımı uygulayarak ağ sorunlarını çözebildiler. Yine de CDMA ağındaysanız, cihazınızda 4G LTE bağlantısı için bir SIM kart olsa bile bu hiç çalışmayabilir. Bu adımı yalnızca GSM şebekesindeyseniz deneyin.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Başka bir sorun giderme adımı da cihazın ağ ayarlarını temizlemektir. Bu, tüm hücresel ağ yapılandırmalarını yeniden yapılandırmaya zorlar. Bu, wifi ve Bluetooth ayarlarını da silecektir.

Henüz denemediyseniz, S9’unuzun ağ ayarlarını silmek için şu adımları izleyin:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Genel Yönetim> Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine dokunun. Bir PIN ayarladıysanız, girin. Ayarları sıfırla seçeneğine dokunun. Tamamlandığında bir onay penceresi görünecektir.

Fabrika ayarları

Bir yazılım hatası olasılığını gidermek için, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda dosyalarınız silinir ve tüm yazılım bilgileri varsayılan değerlerine döndürülür. Sorunun nedeni geçici bir hata ise, bu yardımcı olabilir.

S9 Plus’ınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Verilerinizin yedeğini oluşturun. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilir Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye kadar basılı tutun). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Şebeke operatörünüzle çalışın

Daha önce de belirtildiği gibi, sorunun en olası nedeni bellenim (işletim sistemi) veya ağ hatasıdır. Yukarıdaki cihaz sorun giderme adımları sorunu hiç çözmezse, destek için operatörünüze başvurun. Sundukları bir çözüm olabilir veya olmayabilir, ancak en azından bunun için bir bilet oluşturabilirler. Diğer aboneler ağlarında aynı veya benzer sorunları yaşıyorsa, biletiniz bu kadar tuhaf bir hataya kanıt olmalıdır. Bir kodlama hatası nedeniyle, bir güncelleme yayınlamaları gerekebilir, bu nedenle mevcut olabilecek tüm güncellemeleri de yüklediğinizden emin olun.

Sorun # 2: Galaxy S9 Plus Bluetooth sorunu: araba kafa ünitesi sesi düzgün çalışmıyor

Geçenlerde bir Samsung Galaxy S9 Plus aldım. Ayrıca eski bir Notum var 5. S9, bluetooth üzerinden arabama bağlandığında ve müzik çalarken (genellikle Pandora), arabamdaki ses düğmesi çalışmıyor ve S9’un ses tuşlarını kullanarak ses seviyesini ayarlamalıyım. sinir bozucu. Not 5, bluetooth ve müzik çalma yoluyla arabama bağlı olduğunda, yani, ses seviyesini arabadaki düğme ile ayarlayabilirim. Bunu nasıl düzeltebileceğini bilen var mı? Önemli olduğundan emin değilim, ancak araba 2017 Mercedes GLS450. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm: Bu yalnızca Galaxy S9 Plus’ınızla ilgili bir sorunsa, en olası neden uyumsuz olmalıdır. Galaxy S9 Plus’ınız en son Bluetooth sürümüne sahiptir, bu nedenle aracınızın kafa ünitesi onunla uyumlu değilse, ses seviyesi düğmesinin beklendiği gibi çalışmamasının nedeni olabilir.

Bu sorunun çözülüp çözülemeyeceğini görmek için aracınızın ana birimini güncellemeyi deneyin. Nasıl yapıp yapamayacağınızı bilmiyorsanız, yardım edip edemeyeceklerini görmek için araba bayinizi arayın. Bazı kafa üniteleri güncellenebilir, bu nedenle bu tipe sahipseniz, sorunun kolayca çözülme olasılığı vardır. Ana ünite zaten güncelse veya güncelleme yapmanın bir yolu yoksa, şansınız kalmaz. Arabanızın Bluetooth sistemini değiştirmeniz ya da düzeltme yeteneğinizin ötesinde bir sorununuz olduğunu kabul etmeniz gerekir.

Bizimle iletişime geçmeden önce denemediyseniz, çalışıp çalışmadığını görmek için aracınızdan ve S9 Plus’ınızdan tüm Bluetooth eşleştirmelerini sildiğinizden emin olun. Bu bazen basit Bluetooth hataları için işe yarayabilir.

Sorun # 3: Google S9 Plus, özel bildirimleri ve zil sesini kullanamıyor

Merhaba ve android soruları cevaplamak için bu fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederiz! En büyük sorun: T-Mobile jingle’dan zil sesi değiştirilemiyor. Zil seslerinin bir listesi var, dokunabilir ve önizleyebilirim, ancak seçmek ve yapmak için “YAPILDI” sekmesi veya alanı yoktur.

Fabrika ayarlarına sıfırlamaktan ve eski telefonumdan aktarmak için çok çalıştığım tüm verileri kaybetmekten korkuyorum. Ben de bu telefonun android sürümünü bilmiyorum.

Çözüm: En son Android sürümü (Android Oreo) ile Samsung, stok Mesajlaşma uygulaması için özel zil sesi ve bildirim seslerini kullanma desteğini kaldırdı. Kısa mesaj bildirimleri alırken özel zil sesi veya bildirim kullanmak istiyorsanız, Google’ın Android Mesajları veya başka bir üçüncü taraf mesajlaşma uygulaması gibi üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarını kullanmanızı öneririz.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.