Galaxy S9 Plus e-posta kurulum hatası: “Bu hesap için kullanıcı adı veya şifre yanlış veya POP3 / IMAP erişimi açık değil.”

Samsung’un popüler Galaxy hattı olan # GalaxyS9 ve # GalaxyS9Plus’a en son eklenenleri, her ikisi de gelişmiş yazılım ve donanıma sahiptir. Bu en son Galaxy modelinin getirdiği bariz iyileştirmelere rağmen, eski modellerin vebalarının hala sorunları var. Bu tür sorunlardan biri, e-posta eklenirken “Kullanıcı adı veya şifre yanlış veya bu hesap için POP3 / IMAP erişimi açık değil.” Hatasıdır.

Bugünün sorun giderme makalesi bu sorunla ilgilenecek ve umarım, düzeltmenize yardımcı olabiliriz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugünün sorunu: Galaxy S9 “Bu hesap için kullanıcı adı veya şifre yanlış veya POP3 / IMAP erişimi açık değil.” E-posta eklenirken hata oluştu.

Galaxy S9 + cihazımda çalışmak için e-posta alamıyorum. Â Önceki telefonumla aynı ayarları kullandım ve gelen ve giden sunucular ve doğru bağlantı noktaları için doğru adları kullandığımı tekrar kontrol ettim. Aynı ayarları farklı bir telefona bile ekledim ve hepsi çalışıyor, ancak S9 + bana “Kullanıcı adı veya şifre yanlış veya bu hesap için POP3 / IMAP erişimi açık değil” hata mesajını vermeye devam ediyor. neye eksik olduğum hakkında tavsiye? – Debi

Galaxy S9 Plus’ta “Kullanıcı adı veya şifre yanlış veya POP3 / IMAP erişimi bu hesap için açılmamış” hatası nasıl düzeltilir?

S9 Plus’ınızın “Kullanıcı adı veya şifre yanlış veya bu hesap için POP3 / IMAP erişimi açık değil” hatasıyla karşılaşmasının birkaç olası nedeni vardır. Sorunu çözmek için, aşağıdaki önerilerimizi verilen sırayla uyguladığınızdan emin olun.

Düzeltme # 1: Doğru kullanıcı adı ve şifreye sahip olduğunuzdan emin olun

Sert bir şey yapmadan önce, basit, ancak genellikle gözden kaçan bir adım yapmalısınız – doğru e-posta kullanıcı adı ve parolasına sahip olduğunuzdan emin olun. Bunun mümkün olmasının birçok nedeni var. Bazı kullanıcılar, hesaplarını ayarlarken doğru kimlik bilgilerini sağlayamayabilecekleri başka şeylerle meşgul olabilirler. Diğerleri, özellikle birden fazla hesabı varsa, hangi kullanıcı adını ve şifreyi kullanacağını karıştırabilir.

Bu basit çözümü yapmak için, önce başka bir cihazda oturum açarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru alıp almadığınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, yakınınızda bir bilgisayarınız varsa, iki bilginin doğru olduğunu onaylamak için o bilgisayardaki e-posta hesabınızda oturum açmayı deneyin. Ardından, S9’unuzdaki oturum açma sayfasına geri dönün ve bilgisayarınıza yeni girdiğiniz kullanıcı adını ve şifreyi girin.

Düzeltme # 2: E-posta sağlayıcılarınızın hesabınızı nasıl doğru şekilde ayarlayacağına ilişkin talimatları izleyin

Genellikle, e-posta sağlayıcıları, web üzerinde yayınlayarak müşterileri için e-posta hesabı kurulumunu kolaylaştırır. E-posta hesabı kurulumunu doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızdan emin değilseniz, e-posta servis sağlayıcınızın web sitesini ziyaret etmeye çalışın ve resmi talimatlarını arayın. Üçüncü taraf web siteleri doğru veya güncellenmiş kurulum bilgileri sağlayamayabilir, bu nedenle mümkün olduğunca resmi kanallara bağlı kalmaya çalışın. E-posta sağlayıcınız sohbet veya ses desteği sunuyorsa, ilk elden bilgi almak için onlarla iletişim kurun.

Google veya Microsoft gibi en popüler e-posta sağlayıcıları talimatlarını İnternet’te yayınlar, bu yüzden onları bulmak, aramanız sırasında sağduyunuzu kullanmakla ilgilidir.

Düzeltme # 3: İki adımlı doğrulamayı (veya benzer güvenlik korumasını) devre dışı bırakın

Bugün olmasa da çoğu e-posta sağlayıcısı, e-posta kullanıcılarının hesaplarının güvende olduğunu hissetmelerini istiyor. Bu, Microsoft, Yahoo, Google ve diğer tüm popüler e-posta sağlayıcılarının beğenilerini iki adımlı doğrulama veya benzeri kullanarak hesap güvenliğini artırmaya teşvik etti. İki adımlı doğrulama, Microsoft ve Google’ın daha güvenli hale getirmek için abonelerinin hesabına eklediği birkaç güvenlik geliştirmesinden sadece biridir.

Temel olarak, iki adımlı doğrulama ve beğeni, kullanıcıdan şifrelerinin tehlikeye girmesi veya hesabının yanlış ellere geçmesi durumunda hesabını doğrulamak için başka bir yol sunmasını ister. Örneğin, bir Gmail kullanıcısıysanız, hesabınızda 2 adımlı doğrulama ayarlamak, telefon numaranızı veya Google’ın kod göndermek için kullanabileceği başka bir e-posta adresini sağlamayı gerektirir. Daha sonra hesabınızda oturum açmayla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız veya güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız, Google’dan yalnızca belirtilen yönteme bir doğrulama kodu göndermesini isteyerek hesabınıza erişebildiğinizden emin olabilirsiniz. . Bu yazıdan itibaren, bir Authenticator uygulaması, Google istemi veya yedek kodlar kullanarak hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Microsoft gibi diğer e-posta sağlayıcıları, hesapların saldırılarını zorlaştırmak için benzer bir sistem sunar.

Şimdi, bu ek güvenlik, hesabınızı başka bir cihaza ayarlarken sorunlara neden olabilir. İki adımlı doğrulama gibi gelişmiş hesap güvenliği varsa, bazı kullanıcıların hesaplarını ek bir cihaza ayarlayamayacağını biliyoruz. S9’unuza eklemede sorun yaşıyorsanız 2 adımlı bir doğrulama etkinse, hesabı tekrar eklemeden önce hesabı kapatmayı deneyin.

E-postanızı S9 Plus’ınıza başarıyla ekledikten sonra 2 adımlı doğrulamayı tekrar açmayı unutmayın.

Düzeltme # 4: E-posta uygulamasının önbelleğini ve verilerini temizle

İdeal olarak, sorununuz şimdiye kadar düzeltilmiş olmalıdır, ancak hala çalışmıyorsa, e-posta uygulamasıyla doğrudan ilgilenmenin zamanı gelmiştir. E-postanızı birden çok kez eklemeyi denedikten sonra önbelleği veya verileriyle ilgili bir sorun yaşıyor olabilir. Sorunu çözmek için e-posta uygulamasının önbelleğini ve verilerini temizlemeyi deneyin. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasını yukarı veya aşağı kaydırın. Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar’a dokunun. Gerekirse, Açılır simgeye (sağ üst) dokunun, ardından Tüm uygulamalar’ı seçin. Sistem uygulamaları görünmüyorsa, Menü simgesine ve ardından Sistem uygulamalarını göster’e dokunun. Depolama’ya dokunun. Sorun devam ederse, 1-6 arasındaki adımları tekrarlayın ve VERİLERİ TEMİZLE düğmesine basın.

5. Düzeltme: Başka bir e-posta uygulamasını deneyin

Hesabınızı üzerinde çalıştığınız uygulamaya hala ekleyemiyorsanız başka bir uygulama kullanmak işe yarayabilir. Şimdiye kadar S9 Plus ile ilgili bilgi ve deneyimimize gelince, Samsung’un stok E-posta uygulaması bize herhangi bir e-posta hesabı eklemede herhangi bir sorun vermiyor. Sorun gidermeye başladığınızdan beri bu uygulama üzerinde çalışmaya çalışıyorsanız, şu anda hatasız olabilecek başka bir uygulama almayı düşünün. Play Store’da yedek olarak kullanabileceğiniz birçok e-posta uygulaması var.

Düzeltme # 6: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Her şey başarısız olursa, telefonu temizlemekten çekinmeyin. Bu kesinlikle aşırı ve herhangi bir e-posta sorunu için genellikle uncalled ama yapabileceğiniz son olası çözümdür.

S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri silme / fabrika ayarlarına sıfırlama’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

ÖNEMLİ: Yukarıdaki adımlar fotoğraf, video vb. Kullanıcı verilerini silecektir. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce bunları yedeklediğinizden emin olun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.