Galaxy S9 Plus su hasarlıysa, siyah ekran gösteriyorsa ve açılmıyorsa ne yapılmalı

Bugünün # GalaxyS9 ve # GalaxyS9Plus için sorun giderme yazısı, cihazınız artık suya maruz kaldıktan sonra tekrar açılmıyorsa ne yapabileceğinizi anlatıyor. Birçoğunuzun zaten bildiği gibi, Galaxy S9 ve S9 Plus suya dayanıklı telefonlardır. Bu yazıda neden su hasarı konusunu tartışmakla uğraştığımızı merak ediyorsanız, bunun nedeni su geçirmezliğin Galaxy S9 ve S9 Plus’ın su hasarına karşı tamamen bağışık olduğu anlamına gelmemesidir. Telefonlarda su geçirmezliğin çok abartıldığını söylüyoruz. Bu gönderideki durumlardan birine bakmaya çalışın ve su geçirmezliğin nasıl başarısız olabileceğini görün.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için mümkün olduğunca ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

Problem 1: Galaxy S9 Plus su hasarlıysa ve açılmıyorsa ne yapılmalı?

Bu yüzden İncil dersindeydim ve gözlüklerimi koltukta unuttum, bu yüzden gözlüklerimi aldım ancak şarj portu dahil telefonumun her yerine kök birası döktüm, bu yüzden elbette kurutmaya ve kürekimi kök birayı almak için yapıştırmaya başladım. dışarı ve bir saç kurutma makinesi kullandım ama yüksek ve soğukta vardı ama serin düğmesine gitmeme izin verdim ve ısıya dokunduğum sanırım sıcak doyurucuydu ve telefonum güç vermiyor ya da şarj etmiyordu. Şarj etmek için çok korkuyorum ve telefonumun açılmayacağı ve bana söylemediği için kök biranın gitip gitmediğini bile bilmiyorum ama her açmaya başladığımda, bir saniye gibi bir çizgi gibi görünüyor defol, sonra şarj etmeye çalıştığımda titrer ancak açılmaz ve son şarj ettiğimde nem yüzünden şok oldum. Telefonumu açmak için fikirlerim bitti. Lütfen telefonuma yardım et. Ben sadece 12 yaşındayım ve büyük bir hata yaptım. Bu arada S9 + ‘ya sahibim. – A.kyabasinga9

Çözüm: Merhaba A.kyabasinga9. Galaxy S9 ve S9 Plus suya veya sıvıya karşı dirençlidir, bu nedenle arada sırada veya yanlışlıkla sıvı sıçraması oluşmuş olabilir. S9 Plus’ınızı nemliyse, şarj portu alanında bile ıslak bulursanız, temiz suyla hafifçe durulayın, temiz, yumuşak bir bezle silin ve kurumaya bırakın. Su birkaç saat içinde doğal olarak buharlaşır, bu nedenle telefonunuzu TV’nin arkasındaki gibi sıcak bir yere bırakmak işlemi hızlandırmaya yardımcı olmalıdır. Şarj portuna su veya sıvının dışarıda kalmasına neden olabilecek contaya zarar verebilecek veya şarj kablosuyla temas eden bir pimi bükebilecek bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bir saç kurutma makinesi kullanarak şarj portuna çok fazla ısı uygulamak, porttaki su sızdırmazlığını oluşturan nano parçacıkları eritebileceği için iyi bir fikir değildir.

Şu an sonunda sorunu çözüp çözemeyeceğinizi görmek için, işte denemek istediğiniz şeyler:

Telefonun kurumasını bekleyin. Yukarıda belirtildiği gibi, su sonunda kendiliğinden kurur. Telefonunuz kök bira ile ıslandığından, şarj portunda su kalıntısı kalmadığından emin olmak istersiniz. Bunu, telefonu temiz su ile durulayarak yapabilirsiniz. Şarj portunu temizlemek için basınçlı su kullandığınızdan emin olun. Şarj portunun kök bira parçacıklarından düzgün şekilde temizlendiğinden emin olduktan sonra, telefonu temiz bir havluyla silin. Ardından, şarj portundan su çıkarmak için telefonu hafifçe sallamak istiyorsunuz. Daha sonra, telefonu dolaylı bir ısı kaynağının yakınında bırakın. S9’unuzu fırın veya fırının yanına veya doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı yerlere yerleştirmeyin. Bunu yapmak, cihazınıza zarar vermenin kesin bir yoludur. Telefonun en az 8 saat kurumasını bekleyin. Daha sonra, telefonu tekrar açmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını veya normal şekilde şarj olup olmadığını kontrol edin.

Telefonu birkaç saat kuruttuktan sonra nemde algılanan hata ile karşılaşırsanız, bu USB port alanının hala ıslak olduğu veya hala bazı su parçacıkları olabileceği anlamına gelir. Telefonu tekrar açmadan önce normal oda sıcaklığında birkaç saat daha kurumasını bekleyin.

Başka bir şarj aksesuarı seti kullanın. Telefonunuz artık nem tespit hatası göstermiyorsa ancak şarj etmeyi reddetmeye devam ederse, yapabileceğiniz bir sonraki iyi şey başka bir şarj kablosu ve adaptör kullanmaktır. S9’unuz için orijinal bir Samsung şarj cihazı bulamıyorsanız, yakındaki bir Samsung mağazasına gidin ve S9 şarj cihazlarını ödünç almaya çalışın. Bu, sorunun kötü bir şarj cihazından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olur.

S9’unuzu kablosuz olarak şarj edin. Bir kürdan taktığınızda şarj portunun hasar görmesi durumunda, kablosuz bir şarj cihazı kullanarak cihazınızı şarj etmeye devam edebilirsiniz. Kablosuz şarj işlemi normal kablo şarjından önemli ölçüde yavaştır, ancak USB bağlantı noktasında bir sorunla karşılaşırsanız iyi bir çözüm olabilir. Kötü bir USB bağlantı noktası nedeniyle telefonu hemen tamir için göndermek istemiyorsanız, aynı zamanda iyi bir geçici alternatiftir.

Profesyonel destek alın. Yukarıdaki önerilerimizi daha önce denediyseniz ve telefonunuz hala düzgün veya hiç şarj etmeyi reddediyorsa, bu S9’unuzun bir donanım sorunu olduğunu gösterir. Bunu düzeltmek için, açması için Samsung teknisyenine ihtiyacınız var, böylece tam bir donanım diyagnozu gerçekleştirilebilir. Telefona sıvı ile zarar vermeyi başarırsanız, Samsung garantinin geçersiz olduğunu beyan eder ve onarım için para ödemeniz gerekir. Yine de garantili bir düzeltme yapmak istiyorsanız, Samsung’un telefonu sizin için tamir etmesine izin vermenizi öneririz. Telefonunuzu kesinlikle bağımsız bir servis merkezine gönderebilmenize rağmen, telefonu kalıcı olarak onaramayacak olma ihtimali vardır.

Sorun # 2: Galaxy S9 siyah ekranı gösteriyor ve önyüklemeyi reddediyor

Şarj cihazından çıkarıldıktan birkaç dakika sonra pilin birkaç dakika bitmesiyle ilgili sorunlar yaşıyorum ve şarj cihazına dokunmaktan ancak çoğunlukla şarj cihazından çıkmak üzereydim. Sonra telefondan ve bağlı bilgisayarımdan mavi ışık filtresinin çalışmadığını söyleyen mesajlar almaya başladım. Şimdi bu hiç açmadığım ya da uğraşmadığım bir şey çünkü ekranı karanlık olmadan görmek için yeterince zamanım var. Bugün t-mobile’daki birinden tavsiye aldım ve bölüm önbelleğini temizledim. Bir kere evet vurdum ve bittiğinde yeniden başlatmaya çalıştım ama telefon kapandı. Herhangi bir moda geri döndürmeye çalıştığımda, sol üst köşede yeniden başlatmayı söyleyen ve sonra droid adamı gösteren siyah ekrana geçiyor. Bunu tekrar tekrar yapmaya devam edecek. Bir Samsung teknik destek tekniğine bir sohbet fırlattım, ancak bana tek söyleyebilecekleri, ses seviyesi kısma ve açma / kapatma tuşlarını 30+ saniye basılı tutarak nasıl kapatılacağı. O ve bu telefon köklü ve aslen bir Verizon telefonu, ancak operatörümü kullanmak için kilidi açıldı. Bu telefona zaten çok para ve zaman harcadım ve başka bir sorun nedeniyle daha fazla harcama yapmaktan gerçekten nefret ediyorum. Lütfen kendime bir saat sürüş ve bu cihazda daha fazla para kazanmak için yapabileceğim bir şey olursa bana bildirin. Teşekkürler, Mary Ps Okuduktan sonra tüm sorun giderme attı Gerçekten bu sayfayı ilk keşke keşke keşke. – Mary Hoke

Çözüm: Merhaba Mary. Bir önbellek bölümü silme işlemi yapmakla S9’unuz arasında normal olarak önyüklemeyi reddetmek arasında herhangi bir bağlantı göremiyoruz, bu nedenle oyunda başka bir faktör olmalı. Bu faktörün ne olduğu her şey olabilir. İşin iyi yanı, daha önce kararsız hale gelmeden önce sistem önbelleğini temizleyebildiğiniz için sorunu kendi başınıza çözeceksiniz. Bunu yapmak için fabrika ayarlarına sıfırlayın ve ne olduğunu görün. İşte nasıl:

    Mümkünse, dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazdaki bir Samsung hesabına giriş yaptıysanız, Hırsızlığa Karşı Koruma’yı etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı tamamlamak için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacak. Telefonunuzu normal olarak açmayı reddettiği için yedeğinizi oluşturamazsanız, şansınız kalmaz. Devam etmek için, aşağıdaki adımları izleyin. Cihazı kapatın. Sesi Aç tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme) ‘Android sistemi kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir.) Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. – tüm kullanıcı verilerini silin ‘vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi sorunu çözmezse, S9’nuzun stok ürün yazılımını yanıp sönerek çıkarmasını deneyin. Şu anda rootlu bir telefonunuz olduğundan, bunu nasıl yapacağınızı bildiğinizi düşünüyoruz. Bunu yapabileceğinizi düşünmüyorsanız, cihazınızı nasıl sökeceğinizi araştırın. Bazı kök yazılımların kendi aygıtlarını sökme yöntemleri vardır ancak bunu yapmanın evrensel bir yolu da Odin’dir. S9’unuza stok ürün yazılımı yanıp sönmesi mevcut yazılımı siler, böylece yukarıdaki fabrika ayarlarına sıfırlamayı geçseniz bile kişisel verilerinizi kaybedersiniz.

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu yüzden Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt almayı garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu nedenle topluluğumuzla Facebook ve Google+ sayfalarımızda etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.