Galaxy S9 / S9 + ‘nuzu optimize etmek için ipuçları ve püf noktaları

Evet, Samsung’un en son amiral gemisi tasarım açısından S8’e çok benziyor, ancak hem S9 hem de S9 + ‘ın pazardaki en güçlü akıllı telefonlardan ikisi olduğu ve onları benzersiz kılan özelliklerinden bazıları inkar edilemez. Elleriniz S9 veya S9 + üzerindeyse, cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu ipuçlarını ve püf noktalarını kontrol ettiğinizden emin olun.

  S9 etkileyici, ama aynı zamanda etkileyici değil S9 Plus incelemesi: ‘Artı’ kesinlikle haklı

Denemeniz gereken harika özellikler:

  Ekran Kamerası Pili Çok Görevli Ses Kenarı Bixby

Ekranınızı özelleştirin

Ekranınızın renk dengesini kontrol edin

S9 ve S9 + renk sunumlarını kontrol ederken size çok fazla özgürlük verir. Dört varsayılan seçeneğimiz ve sıcaklığı kontrol etmek için bir çubuğumuz var ve biraz aşağıya doğru gelişmiş seçenekleri etkinleştirebilir ve RGB spektrumunu (kırmızı, yeşil, mavi) zevkimize göre ayarlayabiliriz.

  Samsung’un süper AMOLED panellerini ekran incelememizde test ettik

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 01

Tüm videolar için HDR10

HDR’de çok fazla video içeriği yoktur, ancak Video Enhancer seçeneği ve S9 ve S9 + cihazlarının gücü sayesinde, videoları daha parlak ve daha iyi kontrasta sahip olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece Ayarlar> Gelişmiş Ayarlar> Video Geliştirici öğesine gidin ve seçeneği etkinleştirin. Burada, hangi uygulamalarımızın uyumlu olduğunu da görebilirsiniz.

  S9 ve S9 + gerçekten Samsung’un iddia ettiği kadar güçlü mü?

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 02

Tek elle modu

Gelişmiş ayarlar seçeneklerinde, ekranı bir elinizle daha erişilebilir olacak şekilde azaltma seçeneğiniz de vardır. Burada iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz, ancak köşegeninin aşağıdan yukarıya doğru kaymasını tavsiye ederim.

  S9 ve S9 +, yayınlanmadan önceki Android Oreo güncellemesini alacak

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 03

Yatay mod

Uygulama çekmecesindeki ve ana sayfadaki simgeleri de telefonla birlikte döndürebilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece Ayarlar> Ekran> Giriş ekranındaki dikey modu devre dışı bırakın.

samsung horizontal home screen

Kamera hileci

AR Emoji

Hiç kendi emojilerin yıldızı olmak istediniz mi? Galaxy S9 ve S9 + ‘in mükemmel bir yeni özelliği AR emoji. Bir selfie çekip, size benzeyen emojilerin bir demetini oluşturmak için kamera uygulamasını kullanabilirsiniz. Hareketli emojiler oluşturulmadan önce son karakterinize ince ayar yapmak için ince ayar seçenekleri vardır, böylece onları tam istediğiniz şekilde elde edebilirsiniz. Kendi AR Emoji’nizi oluşturmak için kamera uygulamasını başlatın ve öne bakan kameraya geçin. Oradan, AR Emoji’yi seçin ve bir selfie çekin. Karakterinizi oluşturmak ve emojilerinizi indirmek için ekrandaki talimatları izleyin. Ardından, arkadaşlarınıza göndermek için S9 veya S9 + cihazınızdaki mesajlaşma uygulamalarında kullanabilirsiniz.

samsung ar emoji

Süper Yavaş Hareket

Otomatik çekimden en iyi şekilde yararlanmak için biraz hazırlık yapmanız gerekir. İlk önce, iyi ışığa ihtiyacınız var. İkincisi, iyi yakalamak için en uygun mesafede durmanız gerekir. Ne kaydettiğinize bağlı olarak bunun için bir tripod kullanmanızı tavsiye ederim, ancak bu isteğe bağlıdır.

Çekime başladığınızda, sarı karede hareketi algıladığında, yavaş çekimde otomatik olarak kayda başlayacaktır. Video kaydetmeye devam eder ve yaklaşık iki saniye sonra çerçeve boşaldığında Süper Yavaş Hareket tekrar tetiklenebilir.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 04

Süper Yavaş Hareket klibi ile GIF oluşturma

Süper yavaş kamerayla bir video oluşturduktan sonra, doğrudan video galerinizden bir GIF oluşturabilirsiniz. Videoyu arayın ve önizlemesinde, ayrıntıları açmak için parmağınızı ekranda yukarı kaydırın. Bilginin hemen altında, klibi üç yönde göreceksiniz. Bunlardan herhangi birine dokunun; GIF’i düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 05

Normal Yavaş Hareketi etkinleştir

Yavaş Hareket modu varsayılan olarak devre dışıdır. Süper Yavaş Hareket bazen ev filmleri için çok hızlı ve kısadır, bu nedenle 1080p’de 240fps frekansta kayıt yapan normal modun etkinleştirilmesini öneririm, hiç fena değil!

Ağır Çekim modunu etkinleştirmek için kamera ayarlarına girin ve kamera modlarını düzenleyin. Arka kamera seçeneklerinin sonuna kadar aşağı kaydırdığınızda, Yavaş Hareket’i bulacaksınız.

Her yerde Bokeh etkisi

Hem ana kameradaki hem de S9 ve S9 + üzerindeki selfie kameradaki Bokeh efektinin tadını çıkarabilirsiniz. Doğru seçeneği seçtiğinizden emin olun: Arka kamerada seçici odak ve ön kamerada Selfie odak. Arka kamera ile iyi sonuçlar elde etmek için ön lensin mercekten yaklaşık yarım metre uzakta olması gerekir. Çekimden sonra, neyi vurgulamak istediğimize bağlı olarak bulanıklığı arka plana veya ön plana ayarlayabiliriz.

  Samsung’un ‘yeniden canlandırılmış kamerası’ beklentileri karşılıyor mu?

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 06

Yiyecek fotoğrafçılığı için özel bir bokeh efekti de mevcut. Ana menüde ‘Yemek’ seçeneğine sahibiz. Bir noktaya odaklanmak için ekrana parmağınızla dokunun, sahnenin geri kalanı odak dışında olacak.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 16

Bataryanızı kaydedin

Uygulamaları uyku moduna geçirin

Bataryanızı boşaltan uygulamaları cihaz bakım menüsünden kontrol edin. En çok ihtiyaç duyduğunuz uygulamaların işaretini kaldırmak için (daha az) daha iyi bir şekilde davul simgesine dokunun ve Kaydet’e tıklayın.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 07

Ekran çözünürlüğünü azalt

S9 ve S9 +, WQHD + ‘ya kadar bir ekran çözünürlüğü sunar. Ancak bu büyük bir enerji israfıdır. Pil gücünden tasarruf etmek ve cihazı daha uzun süre kullanabilmek için çözünürlüğü azaltmak esastır. Varsayılan olarak, FullHD seçeneği işaretlidir, ancak daha fazla tasarruf için HD’ye ayarlayabiliriz.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 08

CPU’dan saati düşürün

Maksimum pil ömründen tasarruf etmek için, S9 ve S9 + iki tasarruf moduna sahiptir: orta ve yüksek. Bunları etkinleştirmek için, Ayarlar> Cihaz bakımı> Batarya’ya gidin ve düşük, orta veya yüksek güç tasarrufu seçin. Seçeneklerde, CPU’nun en çok tasarruf etmesi için hız sınırını işaretlediğinizden emin olun.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 09

Çok görevli bir usta ol

Daha üretken olun

Android Nougat’tan çoklu pencere seçeneğine sahibiz, ancak S9 ve S9 + ile de yüzer pencereler kullanabilirsiniz. Gelişmiş ayarları girin ve aktif çoklu pencere menüsünde ‘Açılır görünüm eylemi’ seçeneğini seçin. Artık, herhangi bir uygulamada, sol üst köşede kaydırarak bir yüzen pencere kullanabileceksiniz.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 10

Wi-Fi’yi otomatik olarak etkinleştir

Bilinen bir şebekenin kapsama alanında bulunduğunuzda Wi-Fi sinyalini otomatik olarak etkinleştirme seçeneğiniz vardır. Eminim ki bu duruma aşinasınız: evden veya ofisten ayrılıyorsunuz ve bir miktar pil gücü tasarrufu sağlamak için Wi-Fi’yi kapatıyorsunuz, ancak daha sonra tekrar bağlamayı unutuyoruz. Ekstra veri ücretlendirmelerini önlemek ve pil gücünden tasarruf etmek için bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekir:

Ayarlar> Bağlantılar> Wi-Fi bölümüne gidin, üç noktaya dokunun ve gelişmiş seçenekleri seçin. Aralarında Wi-Fi’yi otomatik olarak aç bulacaksınız. Ayrıca pil gücünden tasarruf etmek istiyorsanız, aşağıdaki Wi-Fi Ekonomi Modu seçeneğini işaretleyin.

Sesi çimdik

Dolby Atmos ve ses kalitesini artırın

Samsung Galaxy S cihazımızın sesini iyileştirmek için birkaç seçeneğimiz var. Başlamak için, kısayollardaki Dolby Atmos seçeneğini işaretlemenizi öneririz. İkincisi, ayarlarında ayrıca ayarlamanız gereken dört mod arasında geçiş yapabiliriz.

Dolby seçeneği kapalıyken, ekolayzırı da kapatabiliriz. Bu durumda, iki seçenek öneriyorum: daha zengin bir müzik deneyimi için UHQ upscaler ve Tube Amp Pro.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 11

İki Bluetooth kulaklık kullanma

Birkaç akıllı telefonun sahip olabileceği tek bir şey varsa, Bluetooth 5’tir. S9 ve S9 + ile iki Bluetooth kulaklık eşleştirebilir ve aynı anda bir film dinleyebilir veya izleyebilirsiniz. İlk önce, iki kulaklığı eşleştirin ve Bluetooth ayarlarında ‘Dual Audio’ özelliğini etkinleştirin.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 12

Kenar Püf Noktaları

Uygulamaları eşleştirme

Bu işlevle, iki uygulamayı aynı anda Apps Edge menüsünden açabilirsiniz. Seçili iki uygulama, Çoklu Pencere modunda ekranda açık kalır, ilk seçilenler yukarıda, diğeri aşağıda olacaktır.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 13

Kenar aydınlatma

Telefonunuzun ekranı kapalıyken, bu özellik herhangi bir bildirim alıp almadığınızı bilmenizi sağlar. Ayarlar> Ekran> Kenar Ekranı’na gidin ve Kenar ekranı aydınlatmasını açın. Ayrıca buradan beğeninize göre özelleştirebilirsiniz.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 14

Bixby’yi optimize edin

Görevleri otomatikleştirerek Bixby sesinden en iyi şekilde yararlanın. Bixby menüsüne girin ve ikinci pencerede Hızlı Komutları ekleyebileceğiniz alanı göreceksiniz. Ardından, Bixby’nin talimatlarını tanıması için sesli bir uyarı verin ve tetiklemek istediğiniz tüm talimatları manuel olarak ekleyebilirsiniz. Şimdi o kelimeyi ya da ifadeyi söylediğinde, Bixby söylediğin her şeyi yapacak.

AndroidPIT Samsung Galaxy S9 tips tricks 15

Püf noktalarımızı ve püf noktalarımızı denedin mi? Listeye eklemek istediğiniz var mı?