Garmin Forerunner 645 şarj edilmeyen müzik düzeltmek için nasıl

Garmin Forerunner 645 gibi giyilebilir bir cihaza sahip olduğunuzda, şarj etme sorunları ve bataryayla ilgili diğer sorunlar yaygın görünmektedir. Bu gibi konular çok sinir bozucu olsa da, cihazınızın fiziksel ve / veya sıvı belirtileri göstermemesi koşuluyla ciddi değillerdir. hasar. Başka bir deyişle, bazı temel sorun giderme prosedürlerini uygulayarak bu sorunları her zaman düzeltebilirsiniz.

Bu yazıda, Forerunner 645 Music'iniz artık ücret talep etmeyen sorun giderme sürecinde size yol göstereceğim. Bu yüzden, bu basit rehber size bir şekilde yardımcı olabilir. Farklı bir soruna çözüm arayanlar için, bu cihazla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten çözdüğümüz için Forerunner 645 Müzik sorun giderme sayfamıza başvurduğunuzdan emin olun. Sizinkine benzer sorunları bulun ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, anket formumuzu doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine basın.

Sorun gidermemize geri dönersek, Garmin Forerunner 645 Music'iniz artık şarj olmuyorsa yapmanız gerekenler…

Forerunner 645 Music'i kapatın ve tekrar açın . Hala yeterli batarya varken cihazlarınızın şarj olmadığını keşfetmişseniz, yeniden başlatarak daima sorun gidermeniz gerekir. Bu, hafızasını tazeleyecek ve muhtemelen sistem veya bellenim ile ilgili küçük bir sorunsa sorunu çözecektir.

Diğer güç kaynaklarına bağlayın . Kullanmakta olduğunuz adaptör çalışmadığından, cihazı bir bilgisayara, dizüstü bilgisayara veya güç bankalarına bağlamayı deneyebilirsiniz. Bu ayrıca kabloyla ilgili bir sorun olup olmadığını da söyler.

Cihazınızdaki şarj temas noktalarını temizleyin . Sürtünme alkolüne batırılmış temiz bir bez veya doku parçası kullanarak, cihazınızın şarj temas noktalarını temizleyin; çünkü bazı kir veya lekeler şarj işlemini engelleyebilir.

Desteği arayın veya cihazı servis merkezine veya mağazaya getirin . Önceki prosedürleri uyguladıktan sonra cihazınız hala şarj olmuyorsa, bunun hakkında bir şeyler yapıp yapamayabileceklerini veya telefonu tekrar mağazaya geri getirebileceklerini görmek için Garmin'in teknik desteğini aramayı deneyin. Sorun donanımda ise, yeni bir ünite ile değiştirilebilir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter'da takip ederek sözleri yayınlayın.