Gboard for Android ipuçları ve püf noktaları

Gboard kesinlikle bir – Android için en iyi Keyboard uygulaması olmasa bile. Başlangıçta iOS'a (ne mantığı var, Google ?!) verildi, ancak nihayet bir yıl sonra mevcut Google Klavyeyi yeniden markalayıp tüm harika yeni özellikleri içe aktararak Android kullanıcısına geçti. Android için Gboard, entegre Google arama, GIF ve emoji aramaları ve bir sürü küçük kullanışlı numara ile gerçekten bir yumruk atıyor. Bazı özellikler ortalama bir kullanıcı için o kadar açık olmayabilir; bu nedenle, Gboard'dan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak ipuçlarını ve püf noktalarını derledik.

Hızlı erişim

Tap G to initiate a Google searchSearch for GIFs and EmojisMultilingual typing
Glide typingOne-handed modeUsing the spacebar as a touchpad
Deleting multiple words simultaneouslyAdding a number row to GboardQuick capitalization
Quickly enter symbolsQuick punctuationDouble space to period
Calculator number padFractionsFrequently used words shortcut
Removing suggested wordsVoice searchCustomizing Gboard Themes

 

Bir Google araması başlatmak için G düğmesine hafifçe vurun

Bu, tartışmasız Gboard'ın en çok bildirilen özelliğidir. Grafik, bir şekilde bir arama fonksiyonu dahil etmeyi başaramadıklarında bir Google ürünü olmayacaktı. Ancak bu sadece bazı normal Google aramaları değil – Gboard için özel olarak yapıldı. Google aramayı yaptıktan sonra farklı bir arama uygulamasında yeni bir pencere açmak yerine, Gboard soruyu doğrudan kart formundaki uygulamada cevaplamaya çalışır. Süper kullanışlı!

Peki Gboard'da Google aramasını nasıl kullanıyorsunuz? Gboard'ın sol üst köşesindeki gökkuşağına dokunun ve arama ifadenizi veya sorgunuzu girin. Birden fazla otomatik tamamlama önerisi alırsınız – ihtiyacınız olan birini bulursanız, üzerine dokunabilirsiniz. Veya cümleyi tamamlayın ve üzerine hafifçe vurun. Ve bu kadar! Bir kart ve aradığın cevapla birlikte sunulması gerekir.

The power of google search at the tap of a button / © ANDROIDPIT

 

GIFS ve Emojis'i ara

Bu benim için en çok beklenen özellikti. Ağır bir sosyal medya kullanıcısı olarak, GIF'leri ve emojileri kullanmaya (aşırı) eğilimliyim. Dahili Google aramada olduğu gibi Google da bir GIF ve Emoji arama işlevinde yer vermeye karar verdi. Android'deki GIF aramasının şu an iOS'la karşılaştırıldığında biraz sınırlı olduğu dikkati çekiyor. GIF desteği, Android'de Gmail (!), WhatsApp, Facebook veya Twitter ile çalışmıyor gibi görünüyor. Sadece Allo, G + ve Facebook Messenger'da çalışmaya başladım.

GIF ve Emoji aramasına erişmek için simgesine basıp sol taraftaki gülen yüzümü seçin. Klavyenin alt kısmında hem gülen yüz hem de GIF sunuluyor. Hangisi kullanmak istediğinizi seçmek meselesidir. Şimdi, paylaşmak istediğiniz zorlu emojiyi veya GIF'yi doğrudan arayabilirsiniz. Google aramaya benzer şekilde, belirli bir kelimeyi de arayabilirsiniz ve Gboard, söz konusu kelimeyle ilgili olan Emojis ve GIF'leri bulacaktır.

Ama orada durmaz. Gboard ayrıca emojisi otomatik olarak açacaktır. Dolayısıyla emoji aramayı veya sınırsız bir listeyle tarama yapmayı sevmiyorsanız, Gboard otomatik olarak yazdığınız her şey için karşılık gelen bir emoji önerir.

Quickly searching for GIFs and Emojis in Gboard / © ANDROIDPIT

 

 

Çok dilli yazım ve diller arasında geçiş yapma

Gboard aralarında geçiş yapmanıza gerek kalmadan birden çok dilde yazabileceğiniz güzel özelliği içeriyor. Gerçekten yapmanız gereken tek şey Gboard kurulurken kullanmak istediğiniz dilleri seçmek ve gitmek için iyi bir yol. Android için Gboard, yazdığınız dilde tahmin yapmak ve otomatik düzeltmek için yeterince akıllıdır (veya en azından denemektedir).

Bunun bir hayranı değilseniz ve tercih ettiğiniz diller arasında ileri geri gitmek istiyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz dilleri ekledikten sonra, boşluk çubuğunun yanındaki dünyaya basabilir veya boşluk çubuğunun kendisine uzunca basabilirsiniz. Her ikisi de mevcut klavyeler arasında geçiş yapmanızı sağlar.

 

Tokat / Hareket / Glide yazarak

İstediğinizi söyleyin – ancak bunu hakim olmanız halinde bu ciddi bir kullanışlı özelliktir. Google klavyesi için hızlıca yazarak yazmak yeni değil, Gboard için ciddi şekilde geliştirildi. Doğruluk büyük ölçüde geliştirildi ve animasyonlar artık daha pürüzsüz çalışıyor. Glide yazma işleminin kilidinin açılması veya varsayılan özellik olduğu için herhangi bir şey olması gerekmez – ancak Gboard ayarlarında devre dışı bırakabilirsiniz. Parmağınızı kelimelerin harflerinin üzerine getirmeniz yeterlidir ve Google sözlerinizi otomatik tamamlar. Alışmak biraz zaman alıyor, ancak bunu yaptığınızda gerçek bir zaman tasarrufu sağlıyor.

 

Tek elle mod

Büyük bir telefon mu var? Bir elinizle klavyedeki tüm harfleri ve sayıları elde etmek için mücadele edin? Sonra bu hüner senin için. Tek elle mod klavye gerginleştirir ve hakim eliniz için neden yan taraf olduğuna bağlı olarak, sola veya sağa yönlendirmenizi sağlar. Tek elle modu etkinleştirmenin iki yolu vardır. Birincisi, komaya / öpücük tuşuna uzun süre basın ve el ve kare simgesine dokunun. Tek elle modu etkinleştirmenin ikinci yöntemi, klavyenin sol üst kısmındaki gökkuşağına dokunduktan sonra elle kare simgesine hafifçe vurmaktır. Tam boyutlu klavyeye geri dönmek için dışarıya doğru dört dışarı bakan oklardan oluşan kareye hafifçe vurun.

Activating one-handed mode in Gboard/ © ANDROIDPIT

 

 

Boşluk çubuğunu bir dokunmatik yüzey olarak kullanma

Hiç bir yazım hatası yaptınız mı yoksa fazladan bir mektubu silmek mi istiyorsunuz? Öyleyse ne kadar aptalca zor ve sinir bozucu olduğunu seçebilir veya imleci doğru noktaya yerleştirebilirsiniz. Gboard, boşluk çubuğunu bir dokunmatik alan olarak kullanmanıza izin vererek hayatınızı biraz daha kolaylaştırmaya karar verdi. Denemek! Yazmayı bitirdiğinizde parmağınızı ara çubuğuna hareket ettirin ve imleç sola ve sağa hareket ettirin. Ne yazık ki bu özellik yalnızca yatay düzlemde çalışır – bu nedenle çizgiler arasında yukarı ve aşağı hareket ettirilmez. Belki Google bunu gelecekteki bir güncellemeye ekleyecektir.

 

Birden fazla kelimeyi bir kerede silmek

Artık uzun cümleleri silmeniz için bir milyon kere geriye bastığınız zamanlar veya yanlışlıkla backspace düğmesine basıldığında çok fazla silinen zamanlar yok oldu. Gboard ile birden fazla kelimeyi aynı anda vurgulayıp silebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek, boşluk çubuğunu bir dokunmatik alan olarak kullanarak ve kaydırma yazmayı kullanarak bir melez gibidir. Bir metnin birden fazla bölümünü silmek istediğinizde, arka boşluk düğmesine hafifçe dokunun ve parmağınızı klavyenin soluna doğru hızlıca kaydırın. Doğru yapmışsanız, birden fazla sözcük vurgulanmalıdır. Parmağınızı daha sola hareket ettirdiğinizde, daha fazla test vurgulanır. Parmağınızı klavyeden kaldırdığınızda, vurgulanan metin silinir. Arka boşluğa uzun süre basmamak ve hızlıca sola doğru hızlıca kaydırılmamasını öğrenmek ve yanlışlıkla istemediğinizden silmek öğrenmek biraz pratik gerektirir.

Kalıcı bir sayı satırı ekleme

Gboard nihayet diğer klavye uygulamalarını yakaladı ve klavyenizin üst kısmına kalıcı bir sayı satırı eklemenize izin verdi. Numara satırını etkinleştirmek için Ayarlar> Tercihler> 'e gidin ve ardından Sayı satırını açın.

CAPTION – REPLACE ME! / © ANDROIDPIT

 

 

Kelimeleri hızlıca harfine çevirin

Bu ipucu, kayma yazmaya mastering ile ilgilidir. Tek başına, normal kullanıcı için büyük bir avantaj olmayacak, ancak düzenli olarak oynatma tekniğini kullanırsanız, bu kesinlikle bir öğe olacaktır. Bir harf büyük harf yapmak için shift tuşuna dokunmadan, harfi harfine uzun süre basıp bırakabilirsin. Bu onu anında kullanacaktır.

Sembolleri çabucak gir

Simgelere hızlı bir şekilde girmenin yöntemi, Gboard'daki harfleri hızla büyük harfle yazdıkça aynıdır. Sadece? 123 düğmesine hafifçe vurun ve ardından kullanmak istediğiniz simgenin üzerine hızlıca kaydırın. İzin verdikten sonra, klavye bir simge yerine alfabetik klavyeye dönecektir.

Hızlı noktalama işareti

Bu küçük ipucu çoğu için büyük bir sürpriz olmamalı, ancak kolayca gözden kaçırıldı. Noktalama işareti gereksinimlerini karşılamak için? 123 düğmesine dokunmak yerine, tuşuna uzun basın. düğmelerine basarak geniş bir sembol dizisine hızlı şekilde erişebilirsiniz.

Quickly add punctuations without switching keyboard / © ANDROIDPIT

 

 

Dönem olarak iki boşluk

Başka gözden kaçan küçük numara. Gboard'daki boşluk çubuğuna iki kez dokunursanız, otomatik olarak sizin için bir süre belirleyecektir.

 

Hesap stili sayı tablası

Bazen varsayılan sayı tablası biraz hantal olur. Yatay bir sayı dizisine sahip olmak, ne yapmak istediğinize bağlı olarak her zaman en iyi format değildir. Hesap makinesinin stil numarası tuş takımına sahip olmaktan hoşlanıyorsanız,? 123 düğmesine, ardından boşluk çubuğunun yanındaki 1234 tuşunun üzerine hafifçe vurun. Artık ergonomik sayı pedleriniz var!

A calculator style number pad on Gboard / © ANDROIDPIT

 

 

Kesirler

Herkes, klavyede bir harfe uzun süre basarsanız, çok çeşitli dil varyasyonlarını çekeceğinizi bilir. Bunun numaraları için de çalıştığını biliyor muydunuz? Gboard'daki sayılara uzun süre basarsanız, çok çeşitli kesirler elde edersiniz! Bana bunlar için neye ihtiyaç duyduğunu sorma …

Fractions! / © ANDROIDPIT

 

 

Sık kullanılan kelimeler kısayol

Yazmak için çok acı olan bazı şeyler var – sana e-posta adreslerine bakıyorum. Neyse ki Kişisel Sözlük Özelliğini kullanarak Gboard'a faydalı kısa yolları öğretebilirsiniz. Gboard klavye ayarları> Sözlük> Kişisel sözlük'e giderek sözlüğe kolayca erişebilirsiniz.

How to set up a frequently used words shortcut / © ANDROIDPIT

 

 

Önerilen sözcükleri kaldırma

Arkadaşlarınızın bilmesini istemediğiniz şeyleri sık sık taradınız mı? Merak etmeyin, hepimiz daha önce YouTube'a çok ileri gittik. Neyse ki Gboard kullanımı biraz merhametlidir ve belirli kelimeleri hafızasından çıkartmak son derece kolaydır. Soruna neden olan kelimeye uzun süre basın ve çöp simgesine sürükleyin.

Almost as satisfying as deleting your browser history / © ANDROIDPIT

 

 

Gboard'da Sesli Arama

Yazmak çok tembel mi? Elleriniz başka bir şeyle meşgul mü? Yerine Gboard ile konuş. Mikrofon simgesine basmanız ve Gboard'a söylediklerini yazmanız yeterlidir. Uyarılacak olmasına rağmen – Google ses verilerinizi kaydeder.

Talk to me Google / © ANDROIDPIT

 

 

GARDON temalarını değiştirme

Tıpkı WhatsApp gibi Gboard da çeşitli temalar ile geliyor – ve hatta kendiniz yaratabilirsiniz! Ayarlar'a dokunun ve Tema'yı seçin. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli önceden seçilmiş resimlerle sizlere sunulacak. Ayrıca kendinize ait bir resim yükleyebilir ve kendi kişisel Gboard temanızı kullanma seçeneğine sahipsiniz.

Creating a custom theme for Gboard / © ANDROIDPIT