Gboard vs Samsung Klavye: Gboard'a Geçmeli misiniz?

Samsung telefonları hakkında çok fazla şey var. Bloatware veya ek özellikler olarak adlandırın, Samsung telefonlar geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Ve yeterince emin, onlar da bir marka markalı klavye uygulaması ile geliyor – Samsung Klavye. Beklendiği gibi, özellikleri bir alanı vardır. Ancak, saatin sorusu, popüler Gboard uygulamasını yenmek için yeterli özelliklere sahip mi?

Hız ve güvenilirliğe özel odaklanan Gboard, en popüler klavye uygulamalarından biridir. Yani, varsayılan Samsung klavyesini Gboard lehine mi bırakmalısınız? Peki, hadi öğrenelim!

1. Google Arama: Gboard bir Üst El

Gboard'un şu anda başka bir klavyenin sahip olduğu ana avantaj, yerleşik Google aramasıdır. Tek yapmanız gereken sorguyu yazmak, arama düğmesine basmak ve sonuçlar hemen yüklenecektir. Arama kartlarını paylaşan gözler üzerinde kolay ve basittir.

Bu özellik, özellikle mevcut uygulamadan ayrılmadan Internet'ten bilgi paylaşabileceğiniz sohbet sırasında kullanışlı geliyor.

Söylemeye gerek yok, Google'ın gücü Samsung Klavye ile değil. Dolayısıyla, bir şey aramak için mevcut uygulamadan çıkmanız gerekir veya çok pencereli görünüme geçebilirsiniz.

2. Kaydırma Denetimleri: Kayma ve Yazma

Hem Samsung Klavye hem de Gboard, kaydırma denetimlerini veya jest yazmayı destekler. Her ikisi de kelimeleri doğru bulmayı başarsa da, bu biraz farklıdır.

Gboard size tuş takımı üzerinden kayma yaparken oluşan kelimeyi gösterecektir. Böylelikle, kelimelerin doğru bir şekilde oluşturulup oluşturulmadığını öğrenirsiniz, değilse ne zaman ve nerede duracağını bilirsiniz. Öte yandan, Samsung Klavye, parmaklarınız kayma işlemini durdurduktan sonra kelimeyi göstermenin daha geleneksel bir yoludur.

Samsung Klavye yazmayı kestikten sonra kelimeyi göstermenin daha geleneksel bir yoludur.

Her ne kadar bu icra usulü bu kadar önemli olmasa da, bende sıkıcı buluyorum. Tam kelimeyi yazıp, beklentileri karşılamayan sonuçları görmek yerine zamandan tasarruf etmeyi tercih ederim.

3. İmleç Kontrolü: Hızlı Yazma ve Düzenleme

Yukarıdaki gerçeğin yanı sıra, Gboard ek imleç kontrolü seçeneğine de sahiptir. Bu özellik, parmağınızı boşluk çubuğuna kaydırarak imleci metin satırlarından geçirmenizi sağlar. Benzer şekilde, parmağınızı geriye doğru kaydırarak toplu olarak metni kaldırabilirsiniz.

İlginç bir şekilde, Samsung'un klavye uygulaması da imleç kontrolünü destekler, ancak aynı anda sadece bir özelliği etkinleştirebilirsiniz. Ya Glide Typing veya Cursor Control.

Dolayısıyla, bu özelliklerden hangisinin sizin için daha fazla önceliğe sahip olduğuna karar vermelisiniz – kelimeleri hızlıca oluşturuyor veya toplu olarak metinleri seçiyor / siliyor.

Bana sorarsanız, 2018'dir ve bir klavye size her ikisini yapma seçeneği sunmalıdır.

4. Metin Kısayolları: Daha Kısa Rotayı Alın

Neyse ki, hem Gboard hem de Samsung Klavye'de metin kısayolları seçeneği var. Sık kullanılan ifadeler veya cümleler için kendi kısayollarınızı ekleyebilirsiniz.

Uygulamanın kısayolları da benzer şekilde çalışır ve metin kısayollarının eklenmesi de aynı şekilde yapılır.

5. GIF ve Emojis: Ara ve Paylaş

Emojiler ve GIF'lerin herhangi bir sohbete eğlence unsuru eklediği doğrudur. Her iki klavyede de bu alanda konuştunuz, çünkü konuşmalardaki boşlukları doldurmak için bir sürü emoji ve çıkartma var.

Ancak, küçük bir fark var. Gboard emojiyi, çıkartmalar ve GIF'leri aramanızı sağlar. Sadece anahtar kelimeyi yazın ve liste anında görüntülenecektir.

In the Samsung Keyboard, you’d have to scroll through long pages of emojis and stickers

Samsung Klavye ile bazı şeyler biraz farklı. Burada, emoji ve çıkartmaların uzun sayfalarında gezinmek zorunda kalacaksınız. Bummer, bana sorarsan. Parlak tarafta, Samsung Klavye eğlenceli öğeye eklemek için birkaç ek çıkartmayı desteklemektedir.

Gboard'un GIF'lerle yaptığı deneme burada bitmiyor. Aslında, daha iyi ve daha iyi olmaya devam ediyor. Kendi kişiselleştirilmiş GIF'lerinizi bile oluşturabilirsiniz ve oldukça harika.

Bu özellik hakkında en iyi şey, hem ön kamera hem de arka kamera üzerinde çalıştığı ve mevcut uygulamadan çıkmadan oluşturmanıza izin vermesidir.

6. Pano: Yeniden Kullanılabilir Metni Kolayca Kopyalayın

Bir panoda benim gibi tembel olan biri için kendi avantajları vardır. Genelde sohbetler sırasında yeniden yazılabilir metin parçacıklarını kopyalamayı tercih ederim (adresler, selamlar, vb.). Her iki uygulama da pano desteğine sahip olsa da, oldukça basit ve hisse senedi Android panoya benziyor ve SwiftKey'de bulabileceğiniz panoya yakın bir yer yok.

WhatsApp, Messenger ve standart mesajlardaki sohbetler sırasında panoyu kullanabileceksiniz. Ancak, Gmail'i açtığınızda devre dışı kalır. Yani, detayları yazmanın eski yoluna başvurmalısınız.

Her iki uygulama arasındaki bir fark, Samsung Klavye'nin klavyenin üst kısmında özel bir simge varken, Gboard'da panoya seçeneği için uzun dokunun.

Also on Guiding Tech
Gboard vs SwiftKey : Which is the Best?

Read More

7. Özel Karakterler: Onlara Ne Kadar Hızlı Erişebilirsiniz?

İşte buradaki – özel karakterler, konuşmalarda noktalama işaretleri kadar önemlidir. Tabii ki, her iki uygulama da bu özel karakterlere sahiptir, ancak bu noktaya ne kadar hızlı erişebildiğinize bağlı olarak.

Samsung Keyboard, dönem tuşuna uzun basmanızı ve tüm özel karakterlerin burada görünmesini sağlar. Ve bir anahtar seçinceye kadar, istemi sizi bekliyor olacaktır.

Gboard yukarıdaki işlemin daha hızlı bir şekilde yürütülmesini benimser. Periyot tuşuna basmanız ve parmağınızı, parmağınızı kaldırmadan, ihtiyacınız olan karaktere kaydırmanız gerekir. Çok küçük farklar, evet, ama çok önemli olanları.

Samsung Klavye hakkında sevdiğim bir diğer özellik ise, karakter tepsisinde istediğiniz sembolü seçebilmenizdir.

8. Temalar

Temalar söz konusu olduğunda Gboard nihai kazanan. Hem düz arka planda hem de resim arka planda yaklaşık yirmi farklı temayı destekler.

Ne yazık ki, Samsung klavyesinde hiç tema yok. Bunu duydun – hiç! Sadece beyaz olandan birini seçebilirsin ya da Erişilebilirlik seçeneklerinden biraz renk almayı seçebilirsin.

9. Metin Tahmini

Unarguably, herhangi bir klavye uygulamasında ana aktör kelime tahmin ve Gboard da oldukça iyi bir iş yapıyor. Yazım tarzınızı benimser ve normalde kullandığınız kelimeleri önermek için zaman harcamaz. Sonuçta, bahsettiğimiz Google.

Samsung klavye de metin tahmininde oldukça iyi ve onları çoğu zaman doğru alır, ancak uygulamada küçük bir boşluk var. Yani, iki uygulama karşılaştırmak söz konusu olduğunda, Gboard ile yan yana tercih ederim.

Ancak, günün sonunda, metin tahmini uzun vadeli bir süreçtir ve bir klavyenin yazım stilinizi bilmesi ve tam tersini yapmak zaman alır.

10. UI & Tasarım

Hem Gboard hem de Samsung Klavye ilk bakışta oldukça benzer. Kullanıcı arayüzünde pek bir fark yok, sonuçta konuştuğumuz bir klavye.

Gboard'un arama, ifadeler, vb. Gibi tüm ek özellikleri, uygulamayı karıştırmadan düzgün bir şekilde yerleştirilmiştir. Ayrıca, Ayarlar menüsünde tercihinize göre yapabildiğiniz özelleştirilebilir bir seçenekler de vardır.

Samsung klavyenin arayüzü akıllı bir twist. Klavyenin köşesindeki bir tuş, tahmini metin ile çeşitli seçenekler arasında hızla geçiş yapmanızı sağlar. Bana sorarsan, bu yaklaşımı Gboard'unkinden çok daha iyi buldum.

Emojiler ve klavyenin alt kısmındaki beğeniler için ek anahtar olmadığından, büyük ve dağınıklık içermez. Büyük başım hakkında endişelenmeden özgürce yazmamı sağlıyor. Tabii ki, Gboard'un klavye boyutunu artırabilirdim, ama sonra, ben fantezi değil genel boyutu artacaktır.

Hangisi en iyisi?

Samsung Klavyesi, rakibi olarak tüm çanlar ve düdüklere sahip olmayabilir, ama sanki bunlara ihtiyacı varmış gibi değil. Genellikle çoğumuz günümüzde günlük sohbetlerimizde nadiren bir Google Arama kartı kullanıyor veya günlük olarak bir GIF oluşturuyoruz.

Samsung klavyesinin ne yaptığının iyi olduğunu söylemek yanlış olur, yani düşüncelerinizi diğer tarafa aktarır ve orada durur. Öte yandan Gboard, düşüncelerinizi kaleme almaktan daha fazlasını yapmayı vaat ediyor. Verimlilik hakkında daha fazla ve işinizi ne kadar çabuk bitirebilir.

Yani, eğer üretkenlik ile ilgili iseniz, o zaman evet, değişmeye değer!