Gecikmeye veya donmaya devam eden bir Nokia 6 2019 akıllı telefonunu nasıl düzeltebilirim [Sorun Giderme Kılavuzu]

Gecikme ve donma semptomlarına genellikle rastgele yeniden başlatmalar, takılan uygulamalar ve sistem çökmeleri gibi diğer performans sorunları eşlik eder. Bu belirtiler genellikle aşınma ve yıpranma nedeniyle ortaya çıkar, ancak telefondaki hatalı uygulamalar veya veri bozulması tarafından tetiklendiğinde daha erken de ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman, bu sorunlar, donanım hasarı olmadıkça, bazı geçici çözümler tarafından giderilebilir. Nokia 6 2018 akıllı telefonundaki gecikme ve donma sorunlarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda size bazı bilgiler vermek için, denemeniz için bazı genel çözümler derledim. Daha ayrıntılı çözümler için okumaya devam edin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Öyleyse, o aygıtın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinize benzer sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, daha sonra yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder düğmesine tıklayın.

Donuyor ve donuyor Nokia 6 2018’de nasıl sorun giderilir

Telefonunuzla ilgili sorunları gidermeden önce, microSD kartı kart yuvasından çıkarın. Bazen, SD karttaki bozuk bir veri segmenti veya bozuk bir SD kartın kendisi, mobil cihazlarda gecikmeler ve donmalarda benzer semptomların ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Sorunun SD karta atfedilip atılmadığını belirlemek için, SD kartı çıkarın ve sonra telefonunuzdan çıkarın.

Nokia 6 2018’iniz, SD kart çıkarılsa bile gecikmeye veya donmaya devam ederse, cihazınıza devam etme ve sorun giderme zamanı gelmiştir. İşte deneyebileceğiniz bazı seçenekler.

İlk çözüm: Tüm arka plan uygulamalarını temizleyin ve sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

Arka plan uygulamaları, çoklu görevler söz konusu olduğunda zorunludur. Ancak, çarpışma veya bozulma durumlarında size bazı yükler verebilirler. Gecikme ve donma belirtileri, düzensiz arka plan uygulamaları tarafından neden olunan diğer belirtiler arasında da listelenmiştir. Bunu gidermek için, Nokia 6 2018 telefonunuzdaki tüm arka plan uygulamalarını aşağıdaki hızlı adımlarla temizleyin:

  Nokia 6 2018 telefonunuzdaki tüm çalışan uygulamaları kapatmak için, ana ekrandan Menü tuşuna (kare şekil) basın. Sonra tüm uygulamalar arasında yukarı kaydırın. Son olarak, çalışan tüm uygulamaları kapatmak için TÜMÜNÜ SİL’e dokunun.

Tüm arka plan uygulamalarını kapattıktan sonra, aşağıdaki adımlarla telefonunuzu yeniden başlatın veya yazılımdan sıfırlama işlemini yapın:

  Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun ve menü göründüğünde bırakın. Güç kapalı seçeneğini seçin. Telefonunuz kapanacak. 30 saniye sonra, telefonu tekrar açmak için Güç düğmesine basın.

Bu, cihazınızın donmasına veya gecikmesine neden olan küçük yazılım hatalarını temizler. Telefonda kayıtlı verileri etkilemeyeceğinden başlaması güvenli bir işlemdir. İşlem sırasında dahili bellekten gelen hatalı bir önbellek de temizlenir.

İkinci çözüm: Telefonun dahili hafızasını kontrol edin ve yönetin.

Hafıza sorunları, telefonu daha sık gecikme veya donma için de tetikleyebilir. Bu genellikle telefonun hafızasının azalması durumunda gerçekleşir. Yeni uygulamalar ve servisler tahsis etmek için hala yeterli depolama alanı bulunduğundan emin olmak için Nokia 6 2018 telefonunuzun kullanılabilir hafızasını kontrol edin ve gerekirse dosyaları yönetin.

  Telefonunuzun kullanılabilir hafızasını görüntülemek için, Ayarlar-> Depolama menüsüne gidin.

Kullanılan hafıza miktarını ve telefondaki kullanılabilir hafızayı görüntüleyin. Kullanılabilir bellek 1 GB’den azsa, eski ve istenmeyen içerikleri silerek veya başka bir depolama ortamına veya harici depolama cihazlarına dosya aktararak yer boşaltmanız gerekir. Artık kullanmadığınız indirilmiş uygulamaları, özellikle oyunlar gibi karmaşık uygulamaları kaldırın.

  İndirilen uygulamaları Nokia 6 2018’den kaldırmak veya kaldırmak için Play Store-> Menü-> Uygulamalarım ve oyunlarım’a gidin, kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin ve onaylamak için UNINSTALL öğesine dokunun.

Dahili belleği temizlemek ve yenilemek için gereksiz uygulamaları kaldırmayı tamamladığınızda telefonunuzu yeniden başlatın.

Üçüncü çözüm: Uygulamaları ve telefon yazılımlarını mevcut en son sürüme güncelleyin.

En yeni özellikleri ve hata düzeltmelerini almak için Play Store uygulamalarınızı güncellemeniz önemle tavsiye edilir. Bu, uygulamalarınızı hatasız ve optimize tutmanın bir yoludur. Telefonunuzu güncellemeleri otomatik olarak kurması için ayarlamadıysanız, el ile yapmanız gerekir. Bekleyen uygulama güncellemelerini Nokia 6 2018 telefonunuzda kontrol etmek ve kurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  Google Play Store uygulamasını açmak için dokunun. Google Play’in sol üst kısmındaki Menü simgesine (üç yatay çizgi) dokunun. Uygulamalarım ve oyunlar’a gidin, ardından mevcut güncellemeleri görüntülemek için Güncellemeler bölümüne gidin. Bir uygulamanın yanındaki Güncelle düğmesi. Aksi takdirde, tüm uygulama güncellemelerini bir kerede yüklemek için TÜM GÜNCELLEME öğesine dokunun.

Uygulamalarınızı güncelledikten sonra, telefonunuz için mevcut sistem güncellemelerini kontrol edin. Varsa, yüklemeniz gerekir. Sistem güncellemeleri, telefondaki semptomları geciktirmek ve dondurmak dahil böcek kaynaklı sorunları gidermek için düzeltme ekleri sunar. Nokia 6 2018 telefonunuz için mevcut yazılım güncellemelerini görüntülemek ve yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Ayarlar’a dokunun. Telefon hakkında öğesini seçin. Sistem güncellemelerine dokunun. Güncellemeyi kontrol et öğesine dokunun.

Bir güncelleme varsa, bunu söyleyen bir bildirim göreceksiniz. Güncellemeyi havadan (OTA) kullanarak telefonunuza indirmek ve kurmak için verilen talimatları izleyin. Ancak, bunu yapmadan önce, telefonunuzun güçlü ve sabit bir Wi-Fi İnternet bağlantısına sahip olduğundan emin olun, kesintileri önlemek için en az 1GB hafıza alanına ve en az yüzde 50 bataryaya sahip olduğundan emin olun.

Dördüncü çözüm: Telefondaki önbellek bölümünü silin.

Hatalı sistem önbelleği, rastgele gecikmeler ve donmalar dahil bir cihazda olumsuz belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Uygulamalar gibi, telefon sistemi de çok görevli amaçlar için önbelleği önbellek bölümünde veya sistem klasörlerinde saklar. Ancak uygulama önbelleği gibi, sistem önbelleği de bir noktada bozulabilir. Bu olduğunda olumsuz belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve sistem işlevleri etkilenir. Bu, cihazınızın veya belirli uygulamaların yaramazlık yapmaya başlayacağı zamandır. Bunu silmek için, kurtarma modunda önbellek bölümünü silmek önerilir.

Kurtarma, öncelikle cihaz bakımı ve sistem yönetimi için kullanılır. Burada, sistem yeniden başlatma, fabrika verilerine sıfırlama ve bazılarını adlandırmak için önbellek bölümünü silme gibi cihaz yazılımınızı yönetmek için çeşitli seçenekler bulacaksınız. Nokia 6 2018 akıllı telefonunuzda kurtarma moduna girmenin ve önbellek bölümünü silmenizin yolu:

  Güç kapanana kadar Güç düğmesini basılı tutarak telefonu kapatın. Telefonunuz kapalıyken, USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Ardından cihazınızda Android görüntü tarafından desteklenecek, ardından pil animasyonu görünecektir. Şarj animasyonunu gördüğünüzde, Sesi Aç düğmesini ve Güç düğmesini aynı anda birkaç saniye basılı tutun. Daha sonra şunu söyleyen bir geri sayım mesajı göreceksiniz, Lütfen kapatmak için anahtarı bırakın… İletiyi yoksayın ve geri sayım bitene kadar düğmeleri basılı tutun ve telefonunuz kurtarma moduna girer. Önbellek bölümünü kurtarma modundan silme seçeneğini seçin. seçenekler.

İşlemi onaylamak ve sonra telefonunuzu yeniden başlatmak için ekrandaki talimatları izleyin. Daha sonra nasıl çalıştığını görmek için test edin. Telefon yavaşlamaya veya donmaya devam ederse, tam sistem sıfırlama veya ana sıfırlama yapmanız gerekebilir.

Beşinci çözüm: Ana sıfırlama veya fabrika verileri telefonunuzu sıfırlar.

Bir ana sıfırlama veya fabrika verilerine sıfırlama, ayarlar, uygulamalar ve telefonun deposuna kaydedilen diğer bilgiler dahil olmak üzere telefondaki her şeyi siler. Uğraştığınız sorun, önceki çözümlere dayanamayacak kadar karmaşık olabilir. Telefondaki karmaşık sorunların üstesinden gelmek için, ana sıfırlama veya fabrika verilerine sıfırlama işlemi yapmak ana çözüm olabilir. Ancak bunu yapmadan önce, tüm kritik dosyaları telefonunuzun depolama alanından bir SD karta veya bilgisayar klasörüne yedekleyin. Her şey ayarlandıktan sonra, şu adımları izleyin:

  Giriş ekranından Ayarlar öğesine dokunun. Sistem öğesine gidin ve Sıfırla öğesine dokunun.

Cihazınızın sıfırlamayı bitirmesine izin verin; varsayılan ayarları ve orijinal yapılandırmaları geri yükleyin. Sıfırlama tamamlandığında otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Yeniden açılır açılmaz, telefonunuzu yeni ve kullanıma hazır olarak ayarlamak için kurulum sihirbazını izleyin.

Diğer seçenekler

Telefonunuzu bulunduğunuz yere en yakın Nokia servis merkezine götürün ve yetkili bir teknisyenin telefonu donanım hasarı açısından incelemesine izin verin. Cihazınız, bir hasar bileşeni nedeniyle önceki çözümleri tükettikten sonra bile gecikmeli ve donuyor olabilir. Bu durumda, telefonunuzun servise ihtiyacı var.

Daha fazla yardım ve öneri için, cihaz taşıyıcınızla veya Nokia Destek ile iletişim kurun.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.