Gitmeyecek Galaxy S9 + Nem Tespit Hatası Nasıl Onarılır

Galaxy S9 ve Galaxy S9 + için yaygın hatalardan biri nem tespit hatasıdır. Normalde, bu hata sadece telefon daha önce ıslak olduğunda görünmelidir. Aşağıdaki durumda, telefon yanlışlıkla düşürüldükten sonra hata sürekli olarak açılmaya başladı. Aşağıdaki sorunla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy S9 + nem algılanan hata ile nasıl başa çıkılmaz

Dün telefonumu yerden yaklaşık 1 fit uzakta bıraktım. Nazik bir düşüştü ve yakınında su yoktu. Ekranda görünen “nem algılandı” mesajını verdi. Salladım, düşük ısıda bir fön makinesi kullandım ve yaklaşık 8 kez yeniden başlattım ve mesaj gitmeyecekti. Ben yaklaşık 20 dakika için ayarlamak izin, tekrar denedim ve mesaj gitti ve dün iyi ücret. Bugün hata mesajı olmadan bütün gün iyiydi, ama yanlışlıkla telefonumun ölmesine izin verdim.

“Nem algılandı” mesajı kaybolduktan 24 saat sonra, şarj etmek için taktım ve telefonumu hemen şarj cihazından çıkarmak için bir uyarı verdi. Telefona veya şarj cihazına girebilecek olası nemi kurutmak için her şeyi denedim. Şarj cihazının ve telefonun birkaç saat pişmemiş beyaz pirinçte olmasına izin verdim ve daha sonra tekrar takmayı denedim ve mesaj hala hemen açılıyor.

Bu noktada telefonda veya şarj cihazında nem olamayacağını biliyorum, ancak telefonum tamamen öldü ve başka ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardım et!

Samsung Galaxy S9 + ‘a sahibim. Bu telefonun ne android sürümü olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Yaklaşık bir buçuk ay boyunca aldım, dünden önce hiç düşürmedim, asla suya yakın olmadım, tüm güncellemeler kuruldu ve mağazadan çıktığımdan beri üzerinde bir kasa ve cam ekran koruyucusu var Bununla.

Çözüm: Nem algılandı hatası normalde yalnızca şarj bağlantı noktası alanında su veya nem olduğunda ortaya çıkar. Hata, hem limanda su göstergesidir hem de kullanıcıya hasarı önlemek için cihazı şarj etmemesi uyarısıdır. Telefonu kuruduktan sonra kaybolmalıdır.

Yine de, nem tespit edilen hatanın başka nedenlerle tetiklenebileceği durumlar vardır. Bazı durumlarda, şarj portunda az miktarda su veya ıslak parçacık olduğunda bir Galaxy cihazı görünebilir. Bazen, şarj bağlantı noktasındaki bir donanım arızası veya arızası, onu rastgele veya sürekli görünmesine neden olarak da tetikleyebilir. Bazı nadir durumlarda, bir yazılım hatası da nem algılanan hatayı tetikleyebilir.

Telefonunuz yanlışlıkla düşürmeden önce normal çalışıyorsa, bir donanım arızası yaşamış olabilir. Kontrol etmek için telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak istiyorsunuz. Bu, tüm yazılım ayarlarını varsayılanlarına döndürmenizi sağlar. Sıfırlamadan sonra hata devam ederse, donanım arızasının arkasında olduğunu varsayabilirsiniz.

Cihazı donanımdan sıfırlama

Olası yazılım hatasını gidermek ve donanım arızasını kontrol etmek için Galaxy S9 + ‘nızı fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce, önce kişisel verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Bilgisayarınız varsa, dosyalarınızın PC’nize kopyalarını oluşturmak için Samsung Smart Switch’i kullanmayı deneyebilirsiniz. Her şey ayarlandıktan sonra, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Verilerinizin bir yedeğini oluşturun. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilir Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye kadar basılı tutun). ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra nem algılandı hatası kalırsa ne yapmalı

Yukarıda belirtildiği gibi, nem tespit hatası, kötü donanımdan da kaynaklanabilir. Bu özel durumda, sorun yanlışlıkla düştükten sonra kötü bir donanım hasarından kaynaklanabilir. Telefonun şarj bağlantı noktasının hasarlı olup olmadığını bilmenin tek yolu bir teknisyenin telefonu kontrol etmesine izin vermek olduğundan, cihazınızı Samsung Servis Merkezi’ne getirmenizi öneririz. Galaxy cihazlarında bir donanım sorununu çözmenin, Samsung sertifikalı durumu ele almasına izin vermekten daha iyi bir yol yoktur.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.