Gmail vs Outlook Android: Alternatif Bir E-postaya Geçmelisiniz…

Google’ın Gmail’i masaüstü ve mobil cihazlarda tartışmasız e-posta kralı. Yıllar boyunca, şirket ona AI dokunuşlu fonksiyonları ekledi. Gmail uygulaması son zamanlarda her iki platformda da büyük bir yeniden tasarımdan geçti.

Email Marketing 2362038 1280

Genel cevap olumlu olsa da, birçok kullanıcı beyaz temanın aşırı kullanımı konusundaki endişelerini artırıyor. Artan reklam entegrasyonuyla, Android platformunda alternatif bir e-posta istemcisi uygulaması aramak için doğru zaman.

Microsoft, güzel bir kullanıcı arayüzü ve reklam içermeyen bir deneyim ile birlikte hizmetlerinin entegrasyonu ile Outlook işlevselliklerini sürekli olarak geliştirmektedir. Google’da uygulama deneyimi ve büyük işlevler hakkında tam burada.

Bu yayında, kullanım alışkanlıklarınız için hangi e-posta uygulamasının daha uygun olduğunu görmek için Gmail’i Outlook Android ile karşılaştırıyoruz. Her iki uygulama da temel olarak öne çıkmakta ancak çeşitli yönlerden farklılık göstermektedir. Dallayalım.

Kullanıcı arayüzü

Geçen yıl, Google, orijinal Materyal Tasarımı Kullanıcı Arabirimi üzerine kurulu olan Material Theme 2.0’ı tanıttı. Yeni kurallar, alt çubuk sekmelerini takip eder ve kullanıcı arayüzünde çok miktarda beyaz kullanır.

Gmaul UiGmail Hamburger

Yeni tasarlanan Gmail uygulaması, verilen formülü, alt kısımdaki büyük renkli ‘+’ simgesi ve bir hamburger menüsü ile aynı hale getiriyor. Birden fazla hesap ekleyebilir ve şirket akıllıca arama çubuğundan olanlar arasında geçiş yapmanın bir yolunu ekledi.

Outlook UiOutlook Hamburger

Outlook, Gmail uygulamasından alt menü ve hamburger menüsüyle ilgili ipuçlarını alır. Bir e-posta, posta kutusu, arama ve takvim oluşturma gibi seçenekler alt kısımdadır.

Hesap değiştirme ve diğer posta seçeneklerini değiştirme imkanı, hamburger menüsünde bulunur.

Mail Oluşturmak

E-posta oluşturmak, işlemek kadar önemlidir. ‘+’ Üzerine tıkladığınızda Gmail uygulaması oluşturma kutusunu getirir. Bir konu ekleyebilir, Google Drive’dan dosya ekleyebilir veya telefon hafızasına kaydedebilirsiniz.

Gmail Compose OptionScedule Mail

Biri postaları da zamanlayabilir. Üç nokta menüsünde simgesine dokunun ve posta planla seçeneğini ve postayı gönderme zamanını seçin.

Outlook’un oluşturma seçeneği Gmail’le karşılaştırıldığında çok basittir. Oluşturma düğmesine dokunun; bir konu ekleyebilir, eposta kimliğini alabilir ve postayı çok kolay bir şekilde gönderebilirsiniz. Alt menüden resim ekleyebilir, dosya ekleyebilir ve uygunluğunuzu doğrulayabilirsiniz.

Compose MailCompose Maiil Outlook

Beklendiği gibi, imzanızı ayarlar menüsünden her e-postanın sonuna ekleyebilirsiniz.

Email Organizasyonu

Bir e-posta uygulaması seçerken e-posta organizasyonu en önemli parametredir. Genellikle tonlarca gereksiz e-posta alırsınız ve bunları düzenli olarak organize etmek acı verici olabilir.

Focused InbocFocsued Inbox 2

Burası Outlook’un Gmail’de parladığı yerdir. Microsoft, en alakalı mesajları filtreleyen ve kullanıcıları onlar hakkında bilgilendiren ‘Odaklanmış Gelen Kutusu’ işlevi denilen bir şey sunar. Gereksiz olanlar ‘Diğer Gelen Kutusu’ başlığında sessizce geri itiliyor.

Tabii ki, bu uygulama sahnenin arkasındaki algoritma ile ele alınmaktadır. Ancak, ‘Odaklanmış Gelen Kutusu’ başlığına girmek için belirli bir gönderenin postasına ihtiyacınız varsa, o zaman bunu da değiştirebilirsiniz. Üç noktalı menüye dokunun ve Gelecekteki tüm e-postaları Odaklanmış Gelen Kutusu menüsünde gönderin.

Gmail Organization

Gmail bu cephede farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Uygulamanın Sosyal, İlköğretim, Promosyonlar ve Güncellemeler bölümünde onları kategoriler. Gelen e-postalar, alaka düzeylerine göre bu gruplar halinde düzenlenir.

Microsoft’un buradaki yaklaşımını seviyorum, kullanımıma daha uygun ve Odaklanmış Gelen Kutusu, Gmail üzerinden Outlook’u seçmemdeki en önemli neden.

Takvim

Takvim entegrasyonu olmadan bir e-posta uygulaması eksik. Ve neyse ki, her iki uygulama da takvim entegrasyonu sağlıyor. İyi sıralama. Gmail yalnızca Google Takvim uygulamasına bir kısayol içerir. Hamburger menüsüne dokunun ve takvim menüsüne gitmek için alttaki listeden Takvim’i seçin.

G CalendarOutlook Calendar

Microsoft’un çabaları Google’dan daha ciddi. Klasik bir Microsoft hamlesinde, şirket popüler Sunrise Takvimini satın aldı. O zamandan beri, Sunrise takvimi seçeneklerini Outlook takvimine entegre ediyor.

IndiaBing Calendar

Etkinlikler oluşturabilir, hatırlatıcılar ekleyebilir ve ay / gün görünümü arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda popüler spor ve TV takvimi takvimi entegrasyonu sunuyor.

Hint Kriket Takımı’nın programını ekledim ve sihir gibi çalıştı. Ekibin tüm takvimi tarihime, saatime ve alan detaylarına göre takvimime hızla entegre oldu.

Ekstra İşlevler

Gmail, uygulamada önceden tanımlanmış otomatik yanıtlar sunmak için Akıllı Yanıt işlevini entegre etti. Bir e-postayı tekrar oynatırken, uygulama bir sonraki anahtar kelimeleri önerir ve şunu söylemeliyim ki, sınırlı kullanım sürem oldukça doğru oldu.

Gmail Smart Rteply

Her iki uygulama da kaydırma hareketlerini destekler. Bir e-postayı hızlı bir şekilde okumak / okumak veya programlamak için sola / sağa kaydırabilirsiniz. Neyse ki bunları Ayarlar menüsünden alışkanlıklarına göre kişiselleştirebilirsin.

Swipe Options OutlookGmail Swipe Gestures

Ne yazık ki, hiçbiri varsayılan olarak herhangi bir yerleşik biyometrik koruma sağlamaz. İlginçtir, iOS için Outlook, Yüz Kimliği seçeneği sağlar, ancak Android sürümü bu seçeneğe sahip değildir.

Geçmeli mi?

Cevap burada çok açık. Her gün tonlarca e-posta alan bir kişiyseniz ve bunları düzenlemede zorluk çekiyorsanız, Outlook’a gidin. Ancak, hareket halindeyken e-postaları yanıtlamaya gelince, Gmail gitmenin yoludur.

Sıradaki: Spark son zamanlarda Android platformunda yayınlandı. Birbiriyle karşılaştırıldığında Gmail’e nasıl yöneldiğini görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.