Google Asistan ipuçları: yeni başlayanlardan uzmanlara

Artık Google Asistan, en az Android Marshmallow olan herhangi bir akıllı telefon için kullanılabilir olduğundan, daha fazla kişi gündelik yaşamı optimize etme imkânından faydalanabilir. Google'ın akıllı kişisel asistanı, belirlenmiş komutları kullanmaktan çok daha doğal bir sohbet tarzı kullanarak meşgul olabilirsiniz. Bu ipuçları, Google Asistan'ı kullanmaya başlamanıza ve yeni yardımcılarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

 • Telefonunuzda Google Asistan'ı nasıl edinebilirsiniz?
 • Google Pixel incelemesi: en iyi Android deneyimi

Google Asistan'ı kullanmaya başlama

Google Asistan'ı ilk kez kurma

Daha önce hiç Google Asistan'ı kullanmadıysanız, endişelenmeyin – karmaşık özelliklerine rağmen kurmak kolaydır. Telefonunuzda Android'in herhangi bir sürümü Marshmallow ve daha sonrasında çalışıyorsa, Google Assistant'ı açmak için ana düğmeye uzun süre basın (veya ses etkinleştirme zaten açıksa, "OK Google" deyin). Google Asistanınız henüz yoksa, güncelleme yakında size gelecektir.

 • Ana Ekran düğmesine basarak Google Assistant'ı başlatın.
 • "Google Assistant'la Tanışın" ekranında Devam'a dokunun.
 • Evet, giriyorum butonuna dokunarak bilgiye ulaşması için gerekli izni verin.
 • Başlayın diyalog kutusuna dokunarak sesinizi tanımasını öğreneceksiniz.

Welcome to Google Assistant. Give permissions and teach it your voice. / © AndroidPIT

Google Asistan'ı özelleştirme

Doğru Google hesabını seçin: Yapmanız gereken ilk şey, birincil Google hesabınızı birden fazla kullanmışsanız seçtiğinizden emin olmaktır. Google Asistan'ı başlatın, menüyü açmak için sağ üstteki üç nokta menüsü simgesine dokunun ve Hesap'a dokunun , sonra kullanmak istediğinizi seçin.

Ayarlarınıza erişme: Google Asistan'ı başlatın , menüyü açmak için sağ üst köşedeki üç nokta menüsü simgesine dokunun ve Ayarlar'a dokunun . Ardından, Ev kontrolü, Haberler, Gün ve Alışveriş listem ayarları içeren bir liste görürsünüz.

Tercih ettiğiniz haberler kaynaklarını kurmak için: Ayarlar'a gidin, Haberler'e ve ardından Özelleştir'e dokunun. İstediğiniz tüm haber kaynaklarını seçin, ardından geri okuna dokunun. Seçilen haber kaynaklarının bir listesini göreceksiniz; bunları öncelik sıralamaya göre yeniden sipariş vermek için sürükleyebilirsiniz. Özelleştirilmiş haberlerini daha sonra dinlemek için "Haberleri dinle" deyin.

My Day özeti ayarlamak için: Ayarlar menüsüne gidin ve My Day dokunun. Günlük genel bakışınızın bir parçası olmak istediğinizi seçin. Seçimleriniz arasında hava durumu, işe gidip gelme, bir sonraki toplantı, hatırlatmalar ve haberler yer alıyor. Google'ın günün gündeminde neler olduğunu size söylemesini istiyorsanız, "Sadece benim günüm hakkında bilgi verin" deyin.

In the Settings, you can set your News and My Day preferences. / © AndroidPIT

Gündelik hayatta kullanacağınız Google Yardımcı ipuçları

Temeller

Google Asistan'ı sizin için bir şeyler yapmaya başlamak kolaydır. Bir grup robot komutunu ezberlemek yerine konuşma yöntemiyle konuşabilirsiniz. Çok doğal geliyor ve nadiren durdurmanız ve doğru yoldan cümleleyip yorumlamadığınızı merak etmeniz gerekecek. Muhtemelen yukarıdaki bölümde, Google Asistanın haberi oynatması veya gününüzün bir özetini okumak için söylediklerinizin tıpkı bir insana söyleyeceğiniz bir şey gibi olduğunu ifade etmişsinizdir. İşte bir örnek: Google Assistant'ın sizin için YouTube uygulamasını çekmesini istiyorsanız, "YouTube'u Aç" deyin. Bu kadar basit. Başlamak için Google Asistan ile yapabileceğiniz bazı temel şeyler şunlardır:

İpuçları sadece kolaylık sağlamak için:

 • Google Yardım Asistanı'ndan eller serbest cevap bulmak için bir soru sorun
 • Ona belirli bir sanatçı tarafından bir şarkı çalmasını söyle
 • Geçerli hava durumu hakkında sor

Topu günlük hayatınıza hiç atmayan hileler:

 • Bugün takviminizi kontrol etmek için Google Asistan'ı kullanın
 • Tell, alarmları, hatırlatıcıları ve zamanlayıcıları ayarlamaktır

Döngü içinde kalıp kalan püf noktaları:

 • Google Asistanı kişilerle arama yapabilir
 • İletileri okuma ve yanıtlama

İletileri okuma ve yanıtlama: Bu, mükemmel bir yeni özelliktir. Messenger veya WhatsApp yerine metin gönderirken SMS mesajları gönderirseniz, bu hileyi özellikle kullanışlı bulacaksınız. Google Asistan'a "İletileri göster" iletisini bildirin ve okunmamış metinleri görürsünüz. "Bana mesajım var mı?" ve hem okunan hem de okunmamış mesajlar gösterecektir. Açıldıklarında yanıtlamak için SMS uygulamanıza yönlendirilmek üzere Yanıtla'ya dokunmanız yeterlidir.

En düşük fiyat: Google Pixel

Best price

£329.17

Check Offer

£374.99

Check Offer

Compare prices

Daha ileri ipuçları ve püf noktaları

Google Asistan'ı daha temel görevlerden bazılarına uymaya hakim olduğunuzda, 24 saat 7 gün 24 saat boyunca sizin için çalışması için koyabilirsiniz. İşte bazı örnekler:

 • Uyanır uymaz özelleştirilmiş haberler ve spor sonuçları alın
 • Google'dan sabah çalışmak için bir rota üzerinde gezmesini isteyin
 • Bir iş toplantısı için yakındaki bir kafede bulunun
 • Uçuş durum bilgisi ve diğer gerçek zamanlı seyahat bilgileri alın
 • İngilizce'ye her zaman İngilizce'den çeviri yapın

Ekran Bağlamı: Gerçekten kullanışlı olacak bir tane. Ekran Bağlamı, ekranınızda okuduğunuz bilgilere dayanarak Ana Ekran düğmesine bastığınızda ilgili bilgileri yukarı çeker. Örneğin, arkadaşınızın metin mesajıyla önerdiği restoranla ilgili ayrıntıları gösteren bir kart çekecek.

Bakkal listeleri: Google Keep entegrasyonu, alışveriş listenize kolayca şeyler eklemenizi sağlar. Bir seferde birden fazla öğe ekleyebilirsiniz – sadece "OK Google, alışveriş listemize meyve suyu, yumurta ve süt ekleyin" deyin.

Opinion by Brittany McGheeGoogle Assistant is easy to use thanks to the conversational styleWhat do you think?5050287 participants

Akıllı evinizi Google Asistan'ı kullanarak kontrol etme

Google Assistant, akıllı telefonunuzun ve dijital yaşamınızın çok ötesine geçer – akıllı evinizdeki fiziksel ortamı da kontrol edebilir. Akıllı bir termostatınız varsa, sıcaklığı 73 dereceye ayarlamasını söyleyebilirsiniz. Akıllı ışıklarınız varsa, açık olup olmadığını denetleyebilir, uzaktan kapatabilir veya evinizin belirli odalarında açabilirsiniz. Daha akıllı ev teknolojisi evinize girerken, kontrol merkezi olarak Google Asistanı'na daha fazla güveneceksiniz.

Google Asistan ile eğlenin

Google Asistanına sıkıldığınızı bildirin ve sizi ve arkadaşlarınızı eğlendirmek için yapabilecekleri çok şey var. Sadece "Yapabileceğiniz şeyler" için isteyin; size seçebileceğiniz eğlenceli aktivitelerin bir listesini verir. Bir şiir okur, eğlenceli videolar oynatır, sizin için beatbox yapar veya rastgele bir şey öğretir. En iyisi, önemsiz oyunlar veya numara tahminleri gibi oyunlar.

Google Assistant'ı denedin mi? En sevdiğiniz yollarını nasıl kullanacaksınız?

Google Pixel XL'in nerede satın alınacağı

Best price

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£425.99

£425.99 total

Check Offer

SIM FREE NEW Google Pixel XL 4G LTE G-2PW2200 Quite Black 32GB Unlocked

£444.77

£444.77 total

Check Offer

Google Pixel XL 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£454.99

£454.99 total

Check Offer

Compare prices