Google Asistan Notları ve Listesi Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Google not tutmak için sakla ve görev yönetimi için yeni başlatılan Görevler uygulamasını sunar. Hatırlatıcılar Google Keep ve Assistant'da ayrı olarak bulunurken, ikisi de ayrı listeler sunar. Doğru tahmin ettin! Google notları, hatırlatıcıları, görevleri ve listeleriyle ne yapmak istediğinden tam olarak emin değildir. Ancak, işler iyi (veya daha kötüsü) değişiyor gibi görünüyor.

Şimdi Assistant, notları ve listeleri kaydetmek için yerleşik bir özelliğe sahiptir. Asistan'daki bu yeni notlar ve liste servisi nedir ve nasıl kullanılır? Bu yazıda birlikte keşfedelim.

Kendine Not Etmeye Ne Oldu

Daha önce, favori not alma uygulamamızda bir not eklemek için 'Kendime Not' komutunu ya da 'Not oluştur' komutunu kullanın. Ancak, son zamanlarda, bu işe yaramıyor. 'Kendi kendine not' komutunu söylemek, Asistan'ın not tutma özelliğini etkinleştirir. Ancak, Asistan notları kendi içine kaydeder. Çünkü Asistan artık yerleşik notlar ve liste hizmeti ile birlikte geliyor.

1. Yeni Notlar ve Listeler Nelerdir?

Yeni servis, mevcut alışveriş listenizi, birden fazla liste / görev ekleme özelliğini ve yerel not servisini içerir. Bu işlevler ayrı bir uygulamada mevcut değildir. Asistanı etkinleştirmeniz ve notlarınızı ve listelerinizi oluşturup görüntülemenizi istemeniz gerekir.

2. Bir Not Yaratın

Her zamanki komutları kullanarak, yeni servise bir not eklemek için 'Not al', 'Kendime not' veya 'Not oluştur' komutunu kullanın. Google sizden not metnini eklemenizi isteyecektir. Ayrıca not içeriğini takip eden komutu doğrudan da söyleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir nota bir şey yapıştırmak veya uzun form notları eklemek için yazma modunu kullanın. Bunun için Google Asistan'daki klavye simgesine dokunun. Sonra not alma komutlarından herhangi birini ve ardından notunuzu yazın.

3. Tüm Notlarınızı Görüntüleyin

Google Asistan’a kaydedilmiş tüm notlarınızı görüntülemek için, 'Notlarımı göster ’veya notes Notlarım nedir? Asistan, son eklenen beşin önizlemesi ile kaydedilen not sayısını açıklayacaktır. Tüm kaydedilmiş olanları kontrol etmek için Tüm notları görüntüle düğmesine dokunun.

Also on Guiding Tech
These Easy-to-use Android Apps with Folders Will Help You Organize Notes

Read More

4. Notları Düzenle

Google Ana Sayfası'nı kullanarak not oluşturabilirsiniz, ancak düzenleme özelliği yalnızca telefonunuz aracılığıyla kullanılabilir. Bunun için, önce 'Notlarımı göster' komutunu verin ve Tüm notları görüntüle düğmesine dokunun. Asistan sizi özel Listeler ve Notlar ekranına götürecektir.

Burada düzenlemek istediğiniz nota dokunun; uygulama sizi bir sonraki ekranda düzenleme seçeneklerine götürür. Hatta bir başlık bile ekleyebilirsiniz.

Tip: Tapping a note in the note preview will directly take you to the editor screen.

5. Bir Not Sil

Bir notu silmek için bir telefona ihtiyacınız olacak. 'Notlarım nedir?' Diyerek özel Listeler ve Notlar ekranına gidin. Silmek istediğiniz notun üzerine dokunun ve silme simgesine tıklayın. Bir onay açılır penceresi belirecektir. Evet üzerine dokunun.

Note: Currently, you cannot delete multiple notes at once.

6. Liste Oluştur

Bu yeni özellik hakkındaki harika şey, birden fazla liste oluşturabilir ve bunlarla çalışabilirsiniz. Söylemen gereken tek şey, yeni bir liste oluşturmak için 'bir liste yap'. Asistan, sizden eklemek istediklerinizi takip etmenizi isteyecektir.

7. Listeye Öğe Ekleme

Birden çok liste olması durumunda, bir sonraki öğeyi eklemek istediğinizde liste adını belirtmeniz gerekir. Örneğin, GT adında bir listem varsa, 'GT listeme makale ekle' demek zorunda kalacağım.

Yalnızca 'Listeme ekle' yazarak Asistan'dan sizi liste adını sormasını isteyecektir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

8. Liste Öğelerini Görüntüle

Belirli bir listedeki öğeleri görmek için Asistana '[liste adım] listemde neler var?' Asistan, listedeki öğelerin sayısını, öğelerin gösterilmesinin yanı sıra ilan edecektir.

9. Listeyi Düzenle ve Sil

Asistana '[adım] listemde neler var? ”Sorduğunda, tüm öğeleri görme seçeneği olan listenin bir önizlemesini alacaksın. Ana görünümü açmak için Görünüm Listesi'ne dokunun. Düzenlemek için liste adına dokunun. Silmek için Sil simgesine dokunun.

Bir liste öğesini silmek için, öğeyi her iki yönden de kaydırın ve ardından Sil simgesine dokunun. Bir görevi tamamlamak için liste öğesinden önceki kutuya dokunun. Tamamlanan tüm görevler Ticked maddelerinin altında mevcut olacaktır.

Şu anda, Microsoft Yapılacaklar gibi yerel yapılacak uygulamalarda kullanılabilen işlevler olan liste öğelerini yeniden adlandıramaz veya sıralayamazsınız.

10. Tüm Listeleri Görüntüle

Tüm listelerinizi görüntülemek için Asistan'a "Listelerimi göster" veya "Listelerim nedir?" Düzenleme ekranına gitmek için liste adına dokunun. Tüm listelerinizi görüntülemek için geri düğmesine dokunun.

Özel Listeler ve Notlar ekranına yönlendirileceksiniz. Notları düzenlerken de bu ekranı görüntüleyebilirsiniz.

11. Asistansız Notlar Ekleyin

Asistan'ın Listeler ve Notlar ekranındayken, Asistan yardımı olmadan yeni bir not veya liste oluşturmak için alttaki ekle simgesine dokunun. Teknik olarak, bu ekranı açmak için Yardımcısı kullanmanız gerekir, aksi halde kullanılamaz.

Also on Guiding Tech
How to Change Google Assistant Reminder Sound

Read More

Tüm Pırıltılar Altın Değil

Google, Asistan'daki Listeler ve Notlar özelliği için başlık düzeltmeleri altında birkaç çalışıyor olabilir. Şu anda, Notlar ve Listeler için özel bir seçenek, çoğu telefon için Google Asistan Ayarları altında eksik.

Asistan içindeki notlar ve listeler hoş bir değişiklik olsa da, Evernote'a not ekle gibi komutlar artık çalışmaz. Bir hata mı, yoksa Google'ın kasten mi kaldırdığı henüz bilinmiyor. İkincisi doğruysa, umarım notları Yardımcısı'na ekleyerek, Google’ın burada daha belirgin bir şeylere bakıyor olduğunu umuyorum.

What are your thoughts on new notes and lists feature? Let us know in the comments below.

Sıradaki: Google Asistan'ın avantajlarından tam olarak yararlanmak ister misiniz? Bu en iyi 13 ipucunu ve püf noktalarını inceleyin.